Dobrý večer, dnes je čtvrtek 21.2.2019
svátek slaví Lenka,
zítra Petr
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE  Gymnázium Jiřího Wolkera ve spolupráci s Městskou knihovnou Prostějov a Divadlem Point uspořádalo 14. ročník Filmového tábora v Sobotíně, jehož se každoročně zúčastní mládež od 10 do 17 let. Letos svými uměleckými dílky přispěla takřka padesátka mladých a velmi talentovaných adeptů. Lektorský tým tradičně tvořilo tucet zkušených pedagogů a studentů uměleckých škol. Hlavní náplní je přitom tvorba krátkých filmů od námětu přes psaní scénáře, natáčení, střih až po prezentaci před veřejností. Tentokrát se sjela do Sobotína více jak půldruhá stovka diváků, mezi nimiž bylo hned několik desítek fajnšmekrů přímo z Prostějova! Slavnostní večer se v pátek 10. září skládal z živého vystoupení v podání účastníků a ze samotného promítání pětadvaceti krátkých filmů. Diváky přivítal ředitel prostějovské knihovny Aleš Procházka, který je zároveň principálem Divadla Point. Pozdravit účastníky i diváky přijel i náměstek ministra kultury České republiky Alois Mačák, který již tradičně převzal nad akcí záštitu. Prostějovské premiéry se diváci dočkají v říjnu tradičně na plátnech kina Metro 70.
Filmový tábor v Sobotíně opět nadchl, a to nejen samotné organizátory. „Pro všechny lektory je to otázka řekněme srdeční. Některé ročníky bývají náročnější, a je potřeba víc na účastníky tlačit, což letos určitě nebylo. Měl jsem pocit, že všichni chtějí vymýšlet, natáčet, tvořit a stříhat. Lektorský tým se taky skvěle potkal. Mnozí z nich jsou bývalými účastníky, a tak už věděli, jak to funguje. Mohli jsme si ´dovolit´ přežít jednodenní výpadek elektřiny a vařit s celým táborem svůj oběd na ohni. Vydali jsme se na náročný výlet na Jelení studánku a cestou se přejedli borůvkami. A denně jsme se ve velkém vedru chladili v potoce a v bazénu,“ ohlédl se za týdenním pobytem exkluzivně pro Večerník Aleš Procházka, ředitel Městské knihovny Prostějov a principál Divadla Point.
Hlavním tématem pro táborovou soutěž byl katastrofický film. „Jedná se spíše o filmový žánr a tak měli filmaři otevřený neomezený prostor, kam mohli svůj příběh zasadit. Ne vždy byly realizovány nápady lektorů. Pro někoho představuje katastrofu zemětřesení, pád letadla, požár a pro jiného může být katastrofou už jen ranní probuzení nebo cesta do obchodu. Koneckonců to, co jsem vyjmenoval, se opravdu v našich filmech objevuje. Tvorba filmu není záležitost jednoho člověka, je to týmová práce. Někdo vyráběl rekvizity, kostýmy, scénu. Ti zkušenější se chopili kamery a dokonce i střihu. A jiní psali scénáře, kreslili storyboardy, rozepisovali dialogy a vůbec každý měl svou část práce, bez které by film nevznikl,“ konstatovalAleš Procházka.
„Natáčení bylo rozvrženo do tří třídenních bloků. Účastníci byli rozděleni do šesti skupin a měli v každém bloku jiného lektora. Na konci každého bloku proběhlo promítání a lektoři potom neveřejně zasedli a rozebírali, co viděli,“ prozradil dále Procházka. „O důležité postřehy jsme se podělili s tvůrci, přičemž finální hlasování o nejlepší film a nejlepší herecký výkon nebylo na lektorské porotě, ale na samotných účastnících. Podle nich zvítězil film Sobothings, odkazující na seriál Stranger Things, o dívce v paralelním vesmíru.“
A kdo vyhrál? Účastníci sobotínského klání nejvíce ocenili svého kolegu Jakuba Mikuláška za roli Dubínka. Diváckou cenu si odvezl interaktivní film Blackout, který režíroval a za kamerou stál Martin Osladil a skvěle moderoval Martin Dobeš.
Jak bylo zmíněno, samotného slavnostního večera se zúčastnil také nový náměstek ministra kultury Alois Mačák. „Je mi velkou ctí, že tento filmový tábor mohu mít již čtrnáct roků pod svojí záštitou. Je za tím především skvělá spolupráce s Divadlem Point. Myslím, že se letošní ročník opět vydařil, lidé se skvěle bavili a bylo to jedním slovem úžasné,“ neskrýval spokojenost věrný patron sobotínského tábora. „Před těmito mladými lidmi hluboce smekám klobouk. S Alešem Procházkou jsme se již dohodli na tom, že patnáctý ročník určitě bude,“ ujistil Alois Mačák veřejným příslibem.


Total Comments

  • RK Okno
  • Interforst
  • PV Recykling
  • MJM Krmiva
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Chtěli byste jít v Prostějově na Fed Cup?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Gečnukův triumf.

Nejenom tenisté a tenistky mohou vystoupat na grál krajského sportu. Třetím takovým do party se stal parašutista Dukly Prostějov Jiří Gečnuk, který ovládl anketu Sportovec Olomouckého kraje za rok 2018. Český reprezentant posbíral během kariéry celou řadu medailí, pyšní se také titulem absolutního mistra světa.


Nájemníci se nehrnou.

Nově postavený prostějovský komunitní dům v Sušilově ulici pro potřebné seniory za osmdesát milionů korun příliš netáhne. Magistrát totiž v luxusní nemovitosti nasadil tak vysoké ceny nájemného, že kapacita je nyní zhruba naplněna jen z více než poloviny. A to je hodně málo...

Přechody budou!

Total Comments

Osobnost týdne

JIŘÍ KOLBABA
07 kolbabaPo roce do Prostějova opět zavítal nejznámější český cestoval. V sále kina Metro 70 poutavě vyprávěl o své cestě po Havajských ostrovech, které Prostějovanům popsal jako opravdový ráj. Byla to vskutku zajímavá přednáška.

Total Comments

Číslo týdne

 2
Dvě nové ulice má od minulého úterý Prostějov. Jistě, vybudované domy ve Vrahovicích a také v Čechovicích nějaký čas už stojí, ovšem zdejší noví obyvatelé se nedokázali shodnout na názvu ulic. Tak vězte, že nyní máme v našem městě Meruňkovou a Frébortovu ulici!

Total Comments

Výrok týdne

„„JE TO MOJE CHYBA, A TO SE STÁVÁ VÝJIMEČNĚ!“

Primátor Prostějova František Jura přiznal pochybení v jednom ze svých výroků směrem ke Společenskému domu.
Sebevědomí mu ale rozhodně nechybí...

Total Comments