Dobrý večer, dnes je sobota 17.11.2018
svátek slaví Mahulena,
zítra Romana
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

FOTOGALERIE  Gymnázium Jiřího Wolkera ve spolupráci s Městskou knihovnou Prostějov a Divadlem Point uspořádalo 14. ročník Filmového tábora v Sobotíně, jehož se každoročně zúčastní mládež od 10 do 17 let. Letos svými uměleckými dílky přispěla takřka padesátka mladých a velmi talentovaných adeptů. Lektorský tým tradičně tvořilo tucet zkušených pedagogů a studentů uměleckých škol. Hlavní náplní je přitom tvorba krátkých filmů od námětu přes psaní scénáře, natáčení, střih až po prezentaci před veřejností. Tentokrát se sjela do Sobotína více jak půldruhá stovka diváků, mezi nimiž bylo hned několik desítek fajnšmekrů přímo z Prostějova! Slavnostní večer se v pátek 10. září skládal z živého vystoupení v podání účastníků a ze samotného promítání pětadvaceti krátkých filmů. Diváky přivítal ředitel prostějovské knihovny Aleš Procházka, který je zároveň principálem Divadla Point. Pozdravit účastníky i diváky přijel i náměstek ministra kultury České republiky Alois Mačák, který již tradičně převzal nad akcí záštitu. Prostějovské premiéry se diváci dočkají v říjnu tradičně na plátnech kina Metro 70.
Filmový tábor v Sobotíně opět nadchl, a to nejen samotné organizátory. „Pro všechny lektory je to otázka řekněme srdeční. Některé ročníky bývají náročnější, a je potřeba víc na účastníky tlačit, což letos určitě nebylo. Měl jsem pocit, že všichni chtějí vymýšlet, natáčet, tvořit a stříhat. Lektorský tým se taky skvěle potkal. Mnozí z nich jsou bývalými účastníky, a tak už věděli, jak to funguje. Mohli jsme si ´dovolit´ přežít jednodenní výpadek elektřiny a vařit s celým táborem svůj oběd na ohni. Vydali jsme se na náročný výlet na Jelení studánku a cestou se přejedli borůvkami. A denně jsme se ve velkém vedru chladili v potoce a v bazénu,“ ohlédl se za týdenním pobytem exkluzivně pro Večerník Aleš Procházka, ředitel Městské knihovny Prostějov a principál Divadla Point.
Hlavním tématem pro táborovou soutěž byl katastrofický film. „Jedná se spíše o filmový žánr a tak měli filmaři otevřený neomezený prostor, kam mohli svůj příběh zasadit. Ne vždy byly realizovány nápady lektorů. Pro někoho představuje katastrofu zemětřesení, pád letadla, požár a pro jiného může být katastrofou už jen ranní probuzení nebo cesta do obchodu. Koneckonců to, co jsem vyjmenoval, se opravdu v našich filmech objevuje. Tvorba filmu není záležitost jednoho člověka, je to týmová práce. Někdo vyráběl rekvizity, kostýmy, scénu. Ti zkušenější se chopili kamery a dokonce i střihu. A jiní psali scénáře, kreslili storyboardy, rozepisovali dialogy a vůbec každý měl svou část práce, bez které by film nevznikl,“ konstatovalAleš Procházka.
„Natáčení bylo rozvrženo do tří třídenních bloků. Účastníci byli rozděleni do šesti skupin a měli v každém bloku jiného lektora. Na konci každého bloku proběhlo promítání a lektoři potom neveřejně zasedli a rozebírali, co viděli,“ prozradil dále Procházka. „O důležité postřehy jsme se podělili s tvůrci, přičemž finální hlasování o nejlepší film a nejlepší herecký výkon nebylo na lektorské porotě, ale na samotných účastnících. Podle nich zvítězil film Sobothings, odkazující na seriál Stranger Things, o dívce v paralelním vesmíru.“
A kdo vyhrál? Účastníci sobotínského klání nejvíce ocenili svého kolegu Jakuba Mikuláška za roli Dubínka. Diváckou cenu si odvezl interaktivní film Blackout, který režíroval a za kamerou stál Martin Osladil a skvěle moderoval Martin Dobeš.
Jak bylo zmíněno, samotného slavnostního večera se zúčastnil také nový náměstek ministra kultury Alois Mačák. „Je mi velkou ctí, že tento filmový tábor mohu mít již čtrnáct roků pod svojí záštitou. Je za tím především skvělá spolupráce s Divadlem Point. Myslím, že se letošní ročník opět vydařil, lidé se skvěle bavili a bylo to jedním slovem úžasné,“ neskrýval spokojenost věrný patron sobotínského tábora. „Před těmito mladými lidmi hluboce smekám klobouk. S Alešem Procházkou jsme se již dohodli na tom, že patnáctý ročník určitě bude,“ ujistil Alois Mačák veřejným příslibem.


Total Comments

  • Repoint nabídka na listopad 2018
  • mp
  • 1
  • 2

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jste spokojeni s volbou prostějovského primátora, kterým se stal František Jura?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Město už žije zimou.

 Uplynulý pátek byla definitivně zahájena Prostějovská zima, a to konkrétně slavnostním otevřením provozu mobilního kluziště na náměstí T. G. Masaryka. Přestože kalendářní dá na sebe zřejmě ještě nějaký ten týden čekat, tak kulturní je zde. Zatím si užijme bruslení, brzy se dočkáme vánočního jarmarku.

Nemá to konce

Problémy bývalého šéfa mládežnického hokeje v Prostějově Michala Tomigy jsou, zdá se, ještě větší, než se původně myslelo. Na jeho hlavu už padlo obvinění z dotačních podvodů, nově pak také obvinění z přečinu krácení daní se škodou bezmála čtyř set tisíc korun. Kde se tato kauza zastaví...?

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Total Comments

Osobnost týdne

Eliška Balzerová

 
balzerovaVšech patnáct postav v laskavé komedii Můj báječný rozvod zvládla s bravurou v prostějovském divadle skvělá česká herečka Eliška Balzerová. Pondělní závěrečný díl festivalu Aplaus 2018 vyšel na jedničku, a to před naprosto vyprodaným hledištěm.

Total Comments

Číslo týdne

83
Přesně tolik schodů k nebi vede přes novou rozhlednu Kopaninka, která se vypíná u Repech do výše 22 metrů. Pátý objekt tohoto druhu na Prostějovsku a první v jeho západní části by měl přilákat turisty i cykloturisty ze širokého okolí, pro něž bude otevřena 2. prosince. Celkové náklady na výstavbu se vyšplhaly ke třem milionům korun.

Total Comments

Výrok týdne

„JSEM PROSTĚ EXHIBICIONISTA“

Frontman legendární skupiny
Olympic Petr JANDA učinil v exkluzivním rozhovoru pro Večerník vážné přiznání...

Total Comments