Dobrý večer, dnes je neděle 20.1.2019
svátek slaví Ilona,
zítra Běla
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE Vestibul prostějovského kina Metro 70 se stal dalším dějištěm vzpomínání na tragické události, které se staly před padesáti lety. Na výročí okupace si magistrát ve spolupráci s kinem, místními muzeem i archivem připravilo rozsáhlou výstavu s vernisáží na jediné téma: SRPEN 1968. Mezi vystavovanými exponáty mohli přítomní lidé spatřit dobové dokumenty, noviny, fotografie, ale také protokoly ze zahájení vyšetřovaní událostí, jež stály před padesáti lety tři prostějovské obyvatele život. Dalších devět lidí bylo po střelbě zraněno. Večerník u sobotní vernisáže nemohl chybět!

„Jsem moc ráda, že jsme se tady sešli v tak hojném počtu. A nejsou přítomni jen ti, co tyto události zažili na vlastní kůži, ale vidím i tváře mladých lidí, kteří snad pochopí, v čem jsme žili, co jsme chtěli a co nám uniklo,“ zahájila akt pár slovy Alena Rašková, primátorka statutárního města Prostějova.
Mezi dalšími, kteří se chopili mikrofonu, byl i první polistopadový starosta Prostějova Miroslav Zikmund, jenž zažil srpen 1968 přímo v ohnisku dění a střelby. S manželkou se nacházel v epicentru tragických událostí. „Když se začalo střílet, přeběhli jsme s manželkou ulici k budově, kde tenkrát měl sídlo výbor komunistické strany, a utíkali jsme ke vchodu na zahradu Národního domu. Utíkali jsme v hlubokém předklonu, nebo se plazili po čtyřech, protože nebyly slyšet jen výstřely, ale cítili jsme, jak nám střely hvízdají nad hlavami,“ popisuje hrůzný zážitek bývalý starosta.
Součástí vernisáže bylo i promítání dosud nezveřejněných amatérských záběrů ze srpna 1968 natočených přímo v Prostějově. „Během probíhající vernisáže bude natáčet tým dokumentaristy Jana Šikla snímek ‚Rekonstrukce okupace', který v příštím roce ho odvysílá Česká televize. Tímto také chceme poprosit všechny pamětníky, kteří by mohli k tehdejším událostem cokoli dodat, aby se ozvali,“ prozradila a současně požádala Jana Gáborová, tisková mluvčí prostějovského magistrátu. „Já si to nepamatuji, protože jsem byl ještě malý, ale když slyším, co se dělo a vidím fotky, dokumenty a podobně, nechtěl bych to rozhodně zažít. Jsem rád, že můžeme žít ve svobodné zemi,“ zadumal se návštěvník výstavy Petr Pospíchal.
Po skončení vernisáže bylo možné od dvanácti hodin v sále kina zdarma zhlédnout dokument s názvem Můj neznámý vojín, který je pohledem na okupaci očima okupantů. Film natočila ukrajinská studentka Anna Kryvenko studující v Praze audiovizuální studia na FAMU. Jako zdroj použila i vyprávění svého prastrýce, jenž jako voják „spřátelených armád“ přivezl do Československa „pomoc“.
Výstavu si budou moci zapůjčit i místní základní a střední školy, aby studenty seznámily s děním v roce 1968 v Prostějově. Ve vestibulu kina METRO 70 pak čeká na zájemce do 23. září.Total Comments

  • Pojd hrat hokej
  • Gatta
  • dsp
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE LÍBÍ VE STYLOVÉ RESTAURACI TUNING BAR?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Otevřená srdce Prostějovanů.

Sobotní charitativní ples s názvem Pomáháme tancem znovu po roce dokázal, že Prostějované mají stále hodně otevřená srdce a dokáží pomoci lidem v nouzi. Organizátoři akce, jež si vzpomněla i na 100. výročí Československa, opět vybrali desítky tisíc korun, které poputují potřebným.

V drogách jela i úřednice.

Mezi sedmi obviněnými po historicky největší policejní razii na protidrogové scéně během prosince loňského roku v Prostějově je také úřednice magistrátu! Jakmile se zjistilo, že dáma z odboru IT byla členkou drogového gangu, vedení radnice ji okamžitě propustilo ze svých služeb..

Total Comments

Osobnost týdne

LEONA MACHÁLKOVÁ

 
02 ples46Hlavní hvězdou tradičního Městského plesu, který se konal uplynulý pátek, byla tato stále půvabná rodačka z nedalekého Přerova. Svým zpěvem potěšila stovky návštěvníků uvedené zahajovací akce celé plesové sezóny v Prostějově.
PAVLA ASCHENBRENNEROVÁ

Total Comments

Číslo týdne

 17 300 000

Už zítra při mimořádném jednání chtějí prostějovští zastupitelé v první fázi schválit a rozdělit přes sedmnáct milionů korun v rámci dotací sportovním klubům ve městě. Nejvíce, tedy pět milionů korun, obdrží prvoligoví hokejoví Jestřábi.

Total Comments

Výrok týdne

„NAPSALI JSME SI ASI TŘICET ZPRÁV, VŠECHNY JSME ALE SMAZALI! KAŽDÝ JSME TOTIŽ TEHDY MĚLI JEŠTĚ JINÝ VZTAH!“


Současná přítelkyně Radima Žondry Žaneta Zelená se u soudu hodně snažila pro muže obviněného z přepadení tenistky Petry Kvitové poskytnout potřebné alibi

Total Comments