Dobré odpoledne, dnes je středa 26.9.2018
svátek slaví Andrea,
zítra Jonáš
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

FOTOGALERIE Vestibul prostějovského kina Metro 70 se stal dalším dějištěm vzpomínání na tragické události, které se staly před padesáti lety. Na výročí okupace si magistrát ve spolupráci s kinem, místními muzeem i archivem připravilo rozsáhlou výstavu s vernisáží na jediné téma: SRPEN 1968. Mezi vystavovanými exponáty mohli přítomní lidé spatřit dobové dokumenty, noviny, fotografie, ale také protokoly ze zahájení vyšetřovaní událostí, jež stály před padesáti lety tři prostějovské obyvatele život. Dalších devět lidí bylo po střelbě zraněno. Večerník u sobotní vernisáže nemohl chybět!

„Jsem moc ráda, že jsme se tady sešli v tak hojném počtu. A nejsou přítomni jen ti, co tyto události zažili na vlastní kůži, ale vidím i tváře mladých lidí, kteří snad pochopí, v čem jsme žili, co jsme chtěli a co nám uniklo,“ zahájila akt pár slovy Alena Rašková, primátorka statutárního města Prostějova.
Mezi dalšími, kteří se chopili mikrofonu, byl i první polistopadový starosta Prostějova Miroslav Zikmund, jenž zažil srpen 1968 přímo v ohnisku dění a střelby. S manželkou se nacházel v epicentru tragických událostí. „Když se začalo střílet, přeběhli jsme s manželkou ulici k budově, kde tenkrát měl sídlo výbor komunistické strany, a utíkali jsme ke vchodu na zahradu Národního domu. Utíkali jsme v hlubokém předklonu, nebo se plazili po čtyřech, protože nebyly slyšet jen výstřely, ale cítili jsme, jak nám střely hvízdají nad hlavami,“ popisuje hrůzný zážitek bývalý starosta.
Součástí vernisáže bylo i promítání dosud nezveřejněných amatérských záběrů ze srpna 1968 natočených přímo v Prostějově. „Během probíhající vernisáže bude natáčet tým dokumentaristy Jana Šikla snímek ‚Rekonstrukce okupace', který v příštím roce ho odvysílá Česká televize. Tímto také chceme poprosit všechny pamětníky, kteří by mohli k tehdejším událostem cokoli dodat, aby se ozvali,“ prozradila a současně požádala Jana Gáborová, tisková mluvčí prostějovského magistrátu. „Já si to nepamatuji, protože jsem byl ještě malý, ale když slyším, co se dělo a vidím fotky, dokumenty a podobně, nechtěl bych to rozhodně zažít. Jsem rád, že můžeme žít ve svobodné zemi,“ zadumal se návštěvník výstavy Petr Pospíchal.
Po skončení vernisáže bylo možné od dvanácti hodin v sále kina zdarma zhlédnout dokument s názvem Můj neznámý vojín, který je pohledem na okupaci očima okupantů. Film natočila ukrajinská studentka Anna Kryvenko studující v Praze audiovizuální studia na FAMU. Jako zdroj použila i vyprávění svého prastrýce, jenž jako voják „spřátelených armád“ přivezl do Československa „pomoc“.
Výstavu si budou moci zapůjčit i místní základní a střední školy, aby studenty seznámily s děním v roce 1968 v Prostějově. Ve vestibulu kina METRO 70 pak čeká na zájemce do 23. září.Total Comments

  • zlechov
  • supersektor
  • kostelec n h
  • Interforst
  • ČSSD - Božena Sekaninová
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE BĚHEM LÉTA LÍBÍ V PROSTĚJOVSKÝCH RESTAURACÍCH?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Prostějovanům šmakuje!

Více než měsíční komplikace v dopravě je v zapomnění. Minulý týden stihli stavbaři ukončit rekonstrukci vozovky pod dálničním nadjezdem v Říční ulici v Prostějově. Takzvanou „myší dírou“ se už zase jezdí, přestože stavbařům zkomplikovali život zloději, kteří ukradli kabely k veřejnému osvětlení. 

Úplně zbytečná smrt.

Necelou hodinu po poledni v pondělí 17. září vyhasl na silnicích Prostějovska další lidský život. A zcela zbytečně. Starší řidič kamionu s nákladem dřevní štěpky narazil u Ptení do vysokého břehu vedle silnice. Kamion se převrátil na bok a kabina rozdrtila řidiče. Ten totiž podle svědků nebyl připoután...

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Total Comments

Osobnost týdne

JAROSLAV UHLÍŘ
uhlirJako třešnička na dortu vystoupil v rámci Plumlovského vinobraní na zámku v Plumlově známý skladatel, herec, zpěvák, komik, klavírista a moderátor, který během sobotního podvečera pořádně pobavil početné obecenstvo.

Total Comments

Číslo týdne

10
Určický exstarosta Vlastimil Konšel odcházel minulé úterý od prostějovského soudu s desetiměsíčním trestem, který byl na rok a půl podmíněně odložen. Jak bezprostředně prohlásil jeho advokát, bude se jeho klient odvolávat klidně až k Nejvyššímu soudu ČR...

Total Comments

Výrok týdne

„TEN HNUSNEJ ČERNOŠEK VÁMNECHTĚL SEBRAT KOUPALIŠTĚ!“

Spolumajitel marketingové společnosti TK PLUS Miroslav Černošek vyslal směrem k občanům jasné poselství, že výstavba Národního sportovního centra není důvodem neuskutečněného projektu rekonstrukce koupaliště Za Kosteleckou ulicí.  Exkluzivní rozhovor čtěte na straně 14.

Total Comments