Dobrý večer, dnes je čtvrtek 15.11.2018
svátek slaví Leopold,
zítra Otmar
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

FOTOGALERIE: Uplynulou středu 5. září se Prostějované konečně dočkali. Po pečlivých přípravách otevřelo město nové výstavní prostory na zámku, kde vystavilo svá koupená díla, která komise pro kupování obrazů pořídila pro potěchu obyvatel.

Ve čtyřech místnostech se tak můžete zajít podívat na umělce místní, ale i z celé České republiky. 
„V nově adaptovaných výstavních prostorech jsou nainstalována umělecká díla, která jsou obvykle očím širší veřejnosti skryta. Některá z nich jsou trvale umístěna v reprezentativních a kancelářských prostorech radnice a dalších budov magistrátu, některá jsou zase bezpečně uložena v suchém temperovaném skladu, kde čekají na vystavení,“ prozradil Miroslav Macík, kurátor výstavy.
V každé ze čtyř místností je aktuálně vystaveno jedenáct děl. V první jsou obrazy, které byly do městské sbírky pořízeny v období do druhé světové války. „Zde bych upozornil na dvě díla, které město vlastní dvakrát. Jedná se o Kalvodovo panorama Prostějova z Držovského kopce, jehož třímetrová obdoba je v pracovně v prvním patře radnice, a o Lasákovu lunetu Hanácká rodina, jejíž velká varianta zdobí reprezentační prostory ve druhém patře,“ vyzdvihl Macík. Na výstavě se předvedlo zvědavým očím diváků i panorama Hradčan od neznámého autora, které řadu let viselo v provozovně pohřební služby na Žižkově náměstí. Mnoho tvůrců vystaveného umění pochází z Moravy nebo tam působí.
Ve druhém, největším sále je k vidění několik zajímavých prostějovských motivů a dalších prací místních autorů. Zde zaujme i jediná vystavená plastika v celé výstavě od brněnského sochaře Jiřího Netíka.
Ve třetí místnosti jsou opět díla převážně od prostějovských rodáků. Vedle sebe jsou zde například umístěny práce dvou sester Alžběty Zelené a Markéty Kleinerové-Eisenberg. Za pozornost stojí i slavná litografie Jano Koehlera Cyril a Metoděj, která byla vytištěna zde v Prostějově a byla předlohou pro poštovní známky z roku 1920.
V posledním sále jsou vystaveny práce ze sklonku padesátých let minulého století. Opět se zde najdou malíři z Prostějova a okolí.
„Jsem si vědom, že můj subjektivní výběr nemusí uspokojit všechny milovníky a znalce výtvarného umění. Vím, že zde není zastoupena řada místních výtvarníků, chybí práce grafiků i fotografů. Věřím však, že jejich díla zde budeme moci obdivovat někdy příště,“ nechal se slyšet kurátor výstavy.
Na její vernisáž dorazila i primátorka Statutárního města Prostějov Alena Rašková. „Komise pro výkup obrazů pracovala pečlivě a jsem moc ráda, že tato výstava vznikla. Chci moc poděkovat komisi a všem, co se na tom podíleli za jejich práci a přínos k umění našeho města.“
Výstava bude na zámku až do ledna 2019.Total Comments

  • Repoint nabídka na listopad 2018
  • mp
  • 1
  • 2

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jste spokojeni s volbou prostějovského primátora, kterým se stal František Jura?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Město už žije zimou.

 Uplynulý pátek byla definitivně zahájena Prostějovská zima, a to konkrétně slavnostním otevřením provozu mobilního kluziště na náměstí T. G. Masaryka. Přestože kalendářní dá na sebe zřejmě ještě nějaký ten týden čekat, tak kulturní je zde. Zatím si užijme bruslení, brzy se dočkáme vánočního jarmarku.

Nemá to konce

Problémy bývalého šéfa mládežnického hokeje v Prostějově Michala Tomigy jsou, zdá se, ještě větší, než se původně myslelo. Na jeho hlavu už padlo obvinění z dotačních podvodů, nově pak také obvinění z přečinu krácení daní se škodou bezmála čtyř set tisíc korun. Kde se tato kauza zastaví...?

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Total Comments

Osobnost týdne

Eliška Balzerová

 
balzerovaVšech patnáct postav v laskavé komedii Můj báječný rozvod zvládla s bravurou v prostějovském divadle skvělá česká herečka Eliška Balzerová. Pondělní závěrečný díl festivalu Aplaus 2018 vyšel na jedničku, a to před naprosto vyprodaným hledištěm.

Total Comments

Číslo týdne

83
Přesně tolik schodů k nebi vede přes novou rozhlednu Kopaninka, která se vypíná u Repech do výše 22 metrů. Pátý objekt tohoto druhu na Prostějovsku a první v jeho západní části by měl přilákat turisty i cykloturisty ze širokého okolí, pro něž bude otevřena 2. prosince. Celkové náklady na výstavbu se vyšplhaly ke třem milionům korun.

Total Comments

Výrok týdne

„JSEM PROSTĚ EXHIBICIONISTA“

Frontman legendární skupiny
Olympic Petr JANDA učinil v exkluzivním rozhovoru pro Večerník vážné přiznání...

Total Comments