Dobrý večer, dnes je neděle 20.1.2019
svátek slaví Ilona,
zítra Běla
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE: Uplynulou středu 5. září se Prostějované konečně dočkali. Po pečlivých přípravách otevřelo město nové výstavní prostory na zámku, kde vystavilo svá koupená díla, která komise pro kupování obrazů pořídila pro potěchu obyvatel.

Ve čtyřech místnostech se tak můžete zajít podívat na umělce místní, ale i z celé České republiky. 
„V nově adaptovaných výstavních prostorech jsou nainstalována umělecká díla, která jsou obvykle očím širší veřejnosti skryta. Některá z nich jsou trvale umístěna v reprezentativních a kancelářských prostorech radnice a dalších budov magistrátu, některá jsou zase bezpečně uložena v suchém temperovaném skladu, kde čekají na vystavení,“ prozradil Miroslav Macík, kurátor výstavy.
V každé ze čtyř místností je aktuálně vystaveno jedenáct děl. V první jsou obrazy, které byly do městské sbírky pořízeny v období do druhé světové války. „Zde bych upozornil na dvě díla, které město vlastní dvakrát. Jedná se o Kalvodovo panorama Prostějova z Držovského kopce, jehož třímetrová obdoba je v pracovně v prvním patře radnice, a o Lasákovu lunetu Hanácká rodina, jejíž velká varianta zdobí reprezentační prostory ve druhém patře,“ vyzdvihl Macík. Na výstavě se předvedlo zvědavým očím diváků i panorama Hradčan od neznámého autora, které řadu let viselo v provozovně pohřební služby na Žižkově náměstí. Mnoho tvůrců vystaveného umění pochází z Moravy nebo tam působí.
Ve druhém, největším sále je k vidění několik zajímavých prostějovských motivů a dalších prací místních autorů. Zde zaujme i jediná vystavená plastika v celé výstavě od brněnského sochaře Jiřího Netíka.
Ve třetí místnosti jsou opět díla převážně od prostějovských rodáků. Vedle sebe jsou zde například umístěny práce dvou sester Alžběty Zelené a Markéty Kleinerové-Eisenberg. Za pozornost stojí i slavná litografie Jano Koehlera Cyril a Metoděj, která byla vytištěna zde v Prostějově a byla předlohou pro poštovní známky z roku 1920.
V posledním sále jsou vystaveny práce ze sklonku padesátých let minulého století. Opět se zde najdou malíři z Prostějova a okolí.
„Jsem si vědom, že můj subjektivní výběr nemusí uspokojit všechny milovníky a znalce výtvarného umění. Vím, že zde není zastoupena řada místních výtvarníků, chybí práce grafiků i fotografů. Věřím však, že jejich díla zde budeme moci obdivovat někdy příště,“ nechal se slyšet kurátor výstavy.
Na její vernisáž dorazila i primátorka Statutárního města Prostějov Alena Rašková. „Komise pro výkup obrazů pracovala pečlivě a jsem moc ráda, že tato výstava vznikla. Chci moc poděkovat komisi a všem, co se na tom podíleli za jejich práci a přínos k umění našeho města.“
Výstava bude na zámku až do ledna 2019.Total Comments

  • Pojd hrat hokej
  • Gatta
  • dsp
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE LÍBÍ VE STYLOVÉ RESTAURACI TUNING BAR?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Otevřená srdce Prostějovanů.

Sobotní charitativní ples s názvem Pomáháme tancem znovu po roce dokázal, že Prostějované mají stále hodně otevřená srdce a dokáží pomoci lidem v nouzi. Organizátoři akce, jež si vzpomněla i na 100. výročí Československa, opět vybrali desítky tisíc korun, které poputují potřebným.

V drogách jela i úřednice.

Mezi sedmi obviněnými po historicky největší policejní razii na protidrogové scéně během prosince loňského roku v Prostějově je také úřednice magistrátu! Jakmile se zjistilo, že dáma z odboru IT byla členkou drogového gangu, vedení radnice ji okamžitě propustilo ze svých služeb..

Total Comments

Osobnost týdne

LEONA MACHÁLKOVÁ

 
02 ples46Hlavní hvězdou tradičního Městského plesu, který se konal uplynulý pátek, byla tato stále půvabná rodačka z nedalekého Přerova. Svým zpěvem potěšila stovky návštěvníků uvedené zahajovací akce celé plesové sezóny v Prostějově.
PAVLA ASCHENBRENNEROVÁ

Total Comments

Číslo týdne

 17 300 000

Už zítra při mimořádném jednání chtějí prostějovští zastupitelé v první fázi schválit a rozdělit přes sedmnáct milionů korun v rámci dotací sportovním klubům ve městě. Nejvíce, tedy pět milionů korun, obdrží prvoligoví hokejoví Jestřábi.

Total Comments

Výrok týdne

„NAPSALI JSME SI ASI TŘICET ZPRÁV, VŠECHNY JSME ALE SMAZALI! KAŽDÝ JSME TOTIŽ TEHDY MĚLI JEŠTĚ JINÝ VZTAH!“


Současná přítelkyně Radima Žondry Žaneta Zelená se u soudu hodně snažila pro muže obviněného z přepadení tenistky Petry Kvitové poskytnout potřebné alibi

Total Comments