Dobré ráno, dnes je pondělí 22.4.2019
svátek slaví Evľénie,
zítra Vojtěch
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE: Uplynulou středu 5. září se Prostějované konečně dočkali. Po pečlivých přípravách otevřelo město nové výstavní prostory na zámku, kde vystavilo svá koupená díla, která komise pro kupování obrazů pořídila pro potěchu obyvatel.

Ve čtyřech místnostech se tak můžete zajít podívat na umělce místní, ale i z celé České republiky. 
„V nově adaptovaných výstavních prostorech jsou nainstalována umělecká díla, která jsou obvykle očím širší veřejnosti skryta. Některá z nich jsou trvale umístěna v reprezentativních a kancelářských prostorech radnice a dalších budov magistrátu, některá jsou zase bezpečně uložena v suchém temperovaném skladu, kde čekají na vystavení,“ prozradil Miroslav Macík, kurátor výstavy.
V každé ze čtyř místností je aktuálně vystaveno jedenáct děl. V první jsou obrazy, které byly do městské sbírky pořízeny v období do druhé světové války. „Zde bych upozornil na dvě díla, které město vlastní dvakrát. Jedná se o Kalvodovo panorama Prostějova z Držovského kopce, jehož třímetrová obdoba je v pracovně v prvním patře radnice, a o Lasákovu lunetu Hanácká rodina, jejíž velká varianta zdobí reprezentační prostory ve druhém patře,“ vyzdvihl Macík. Na výstavě se předvedlo zvědavým očím diváků i panorama Hradčan od neznámého autora, které řadu let viselo v provozovně pohřební služby na Žižkově náměstí. Mnoho tvůrců vystaveného umění pochází z Moravy nebo tam působí.
Ve druhém, největším sále je k vidění několik zajímavých prostějovských motivů a dalších prací místních autorů. Zde zaujme i jediná vystavená plastika v celé výstavě od brněnského sochaře Jiřího Netíka.
Ve třetí místnosti jsou opět díla převážně od prostějovských rodáků. Vedle sebe jsou zde například umístěny práce dvou sester Alžběty Zelené a Markéty Kleinerové-Eisenberg. Za pozornost stojí i slavná litografie Jano Koehlera Cyril a Metoděj, která byla vytištěna zde v Prostějově a byla předlohou pro poštovní známky z roku 1920.
V posledním sále jsou vystaveny práce ze sklonku padesátých let minulého století. Opět se zde najdou malíři z Prostějova a okolí.
„Jsem si vědom, že můj subjektivní výběr nemusí uspokojit všechny milovníky a znalce výtvarného umění. Vím, že zde není zastoupena řada místních výtvarníků, chybí práce grafiků i fotografů. Věřím však, že jejich díla zde budeme moci obdivovat někdy příště,“ nechal se slyšet kurátor výstavy.
Na její vernisáž dorazila i primátorka Statutárního města Prostějov Alena Rašková. „Komise pro výkup obrazů pracovala pečlivě a jsem moc ráda, že tato výstava vznikla. Chci moc poděkovat komisi a všem, co se na tom podíleli za jejich práci a přínos k umění našeho města.“
Výstava bude na zámku až do ledna 2019.Total Comments

  • FED Cup
  • Galerie
  • Ceny Kultury
  • Prostějovské Velikonoce
  • Tvaruzkovy festival
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak hodnotíte projekt sdílených kol v Prostějově?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

V Metru vše v pořádku.

Kontrola provozu a hlavně hospodaření prostějovského kina Metro 70 dopadla na výbornou. Komise až na nějaké malé „prkotiny“, které nestály ani za řeč, neshledala žádné pochybení. Ředitelka Barbora Prágerová si tak mohla oddechnout a vedení magistrátu je rovněž spokojeno.

Chování hvězdy.

Týmu BK Olomoucko závěr nadstavbové části Kooperativy NBL nevyšel. Nejenže prohrál čtyři z posledních pěti zápasů, ale těsně před play off neunesl porážku v Opavě americký pivot Javonte Douglas, který při konflitku s jedním z hráčů domácích udeřil asistenta trenéra a po utkání nepodal soupeřům ruku...

Total Comments

Osobnost týdne

Leoš NOHA
15 noha
Zdravotník a sukničkář Adolf „Áďa“ Větvička z oblíbeného seriálu Okresní přebor se objevil v Prostějově! Známý herec vystoupil v rámci divadelní hry Macbeth - Too Much Blood. A byla to z jeho strany další jízda...

Total Comments

Číslo týdne

1711
Nezaměstnanost v celém Olomouckém kraji opět výrazně poklesla, tentokrát v součtu o osm procent! V Prostějově je aktuálně bez práce jen 1 711 osob, na druhé straně zdejší pobočka Úřadu práce ČR registruje pouze něco přes pět set volných míst. A pak si firmy nemají stěžovat, že není kde brát lidi...

Total Comments

Výrok týdne

„VYHROŽOVAL MI, ŽE KDYŽ S NÍM NEBUDU, TAK MĚ ZABIJE.“

Být chtěnou ženou, není pokaždé jednoduché. Takto si posteskla před Okresním soudem v Prostějově Renata G., bývalá družka Martina Biháriho, který nezvládl rozchod...

Total Comments