Dobré odpoledne, dnes je neděle 23.9.2018
svátek slaví Berta,
zítra Jaromír
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

FOTOGALERIE: Uplynulou středu 5. září se Prostějované konečně dočkali. Po pečlivých přípravách otevřelo město nové výstavní prostory na zámku, kde vystavilo svá koupená díla, která komise pro kupování obrazů pořídila pro potěchu obyvatel.

Ve čtyřech místnostech se tak můžete zajít podívat na umělce místní, ale i z celé České republiky. 
„V nově adaptovaných výstavních prostorech jsou nainstalována umělecká díla, která jsou obvykle očím širší veřejnosti skryta. Některá z nich jsou trvale umístěna v reprezentativních a kancelářských prostorech radnice a dalších budov magistrátu, některá jsou zase bezpečně uložena v suchém temperovaném skladu, kde čekají na vystavení,“ prozradil Miroslav Macík, kurátor výstavy.
V každé ze čtyř místností je aktuálně vystaveno jedenáct děl. V první jsou obrazy, které byly do městské sbírky pořízeny v období do druhé světové války. „Zde bych upozornil na dvě díla, které město vlastní dvakrát. Jedná se o Kalvodovo panorama Prostějova z Držovského kopce, jehož třímetrová obdoba je v pracovně v prvním patře radnice, a o Lasákovu lunetu Hanácká rodina, jejíž velká varianta zdobí reprezentační prostory ve druhém patře,“ vyzdvihl Macík. Na výstavě se předvedlo zvědavým očím diváků i panorama Hradčan od neznámého autora, které řadu let viselo v provozovně pohřební služby na Žižkově náměstí. Mnoho tvůrců vystaveného umění pochází z Moravy nebo tam působí.
Ve druhém, největším sále je k vidění několik zajímavých prostějovských motivů a dalších prací místních autorů. Zde zaujme i jediná vystavená plastika v celé výstavě od brněnského sochaře Jiřího Netíka.
Ve třetí místnosti jsou opět díla převážně od prostějovských rodáků. Vedle sebe jsou zde například umístěny práce dvou sester Alžběty Zelené a Markéty Kleinerové-Eisenberg. Za pozornost stojí i slavná litografie Jano Koehlera Cyril a Metoděj, která byla vytištěna zde v Prostějově a byla předlohou pro poštovní známky z roku 1920.
V posledním sále jsou vystaveny práce ze sklonku padesátých let minulého století. Opět se zde najdou malíři z Prostějova a okolí.
„Jsem si vědom, že můj subjektivní výběr nemusí uspokojit všechny milovníky a znalce výtvarného umění. Vím, že zde není zastoupena řada místních výtvarníků, chybí práce grafiků i fotografů. Věřím však, že jejich díla zde budeme moci obdivovat někdy příště,“ nechal se slyšet kurátor výstavy.
Na její vernisáž dorazila i primátorka Statutárního města Prostějov Alena Rašková. „Komise pro výkup obrazů pracovala pečlivě a jsem moc ráda, že tato výstava vznikla. Chci moc poděkovat komisi a všem, co se na tom podíleli za jejich práci a přínos k umění našeho města.“
Výstava bude na zámku až do ledna 2019.Total Comments

 • Restaurant Day
 • zlechov
 • supersektor
 • kostelec n h
 • Interforst
 • ČSSD - Božena Sekaninová
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE BĚHEM LÉTA LÍBÍ V PROSTĚJOVSKÝCH RESTAURACÍCH?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Sportu dveře dokořán!

Minulý čtvrtek dopoledne bylo i za účasti ministra školství, mládeže a tělovýchovy Roberta Plagy a dalších politických i sportovních celebrit slavnostně otevřeno Národní sportovní centrum v Prostějově. Krásnou halou za 130 milionů korun od státu se město může právem pyšnit.

Káže vodu, pije víno!

Další skandál se valí na hnutí Změna pro Prostějov. Tentokrát se provalil malér na zastupitelku Hanu Naiclerovou. Tato žena porušila stavební zákon, když zakoupený dům v Čehovicích měla dle povolení rekonstruovat, známá kazatelka morálky ho však rovnou zbourala. Hrozí jí až 500 000 korun pokuty!

Total Comments

Osobnost týdne

Aneta Langerová
Zpěvačka, hudebnice a vítězka soutěže Česko hledá SuperStar z roku 2004 svým vystoupením na náměstí T. G. Masaryka uzavřela letošní Hanácké slavnosti v Prostějově. Koncert populární zpěvačky rozezpíval celé centrum a byl vydařenou tečkou za letošními hody.

aneta

Total Comments

Číslo týdne

 1769
VPodle nejnovější statistiky Úřadu práce je nyní právě tolik obyvatel Prostějovska ve věku od 18 do 64 let bez zaměstnání. Je to o tři klienty více než předchozí měsíc, ale i tak patří náš region k těm s absolutně nejnižší nezaměstnaností.

Total Comments

Výrok týdne

„DIEGO NENÍ ŽÁDNÝ BUZERANT A TOMU PEDOFILOVI SE BRÁNIL!“

Ladislav Lakatoš svérázné brání šestnáctiletého syna, kterého měl údajně obtěžovat sedmašedesátiletý Josef S.

Total Comments