Příjemnou noc, dnes je středa 14.11.2018
svátek slaví Sáva,
zítra Leopold
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

FOTOGALERIE  Základní umělecká škola Vladimíra Ambrose uspořádala uplynulou neděli v Městském divadle v Prostějově velkolepý slavnostní koncert ke 100. výročí založení republiky. Při této příležitosti vystoupil početný dechový orchestr místní ZUŠ, který zahrál skladby velikánů 19. a 20. století, jakými byli Bedřich Smetana, Leoš Janáček či Bohuslav Martinů, ale také modernější kompozice známých i méně známých hudebníků. Večerník u toho nemohl chybět.

Dechový orchestr ZUŠ Vladimíra Ambrose odehrál v prostorách Městského divadla jedinečný koncert ke 100. výročí založení republiky. Slavnostní předehra Bedřicha Smetany, Staročeský Svatováclavský chorál, Slavnostní pochod Antonína Dvořáka, Děvče z Moravy Bohuslava Martinů, Pilky Leoše Janáčka, lidová píseň Teče voda, teče. 

Ale také Východní tanec Bohuslava Sedláčka, Vzpomínka Anety Langerové, Tvůj krok zní Alfonse Jindry, Modlitba pro Martu Jindřicha Brabce nebo Ozvěny z hudební síně Jaroslava Ježka. To vše stihli hudebníci posluchačům předvést za výborného dirigování Rudolfa Proseckého a Zdeňka Pelly. Orchestr navíc vůbec poprvé doprovázel sólový zpěv, a to hned tří pěvkyň – Barbory Vašků, Klaudie Kožnárkové a Zuzany Kožnárkové. Zážitek to byl tedy vskutku znamenitý.
A co na vystoupení dechového orchestru říkali příchozí? „Nejvíc ze všeho se mi líbila skladba Jaroslava Ježka, současně mě ovšem velice příjemně překvapilo zjištění, že se na Prostějovsku vyskytoval skladatel Alfons Jindra, kterého jsem dosud neznal a jehož díl tvorby, představený místním orchestrem, mě rovněž oslovil. Nakonec ale příliš nezáleží na tom, co orchestr zahrál, protože je podle mě úžasné už jen to, že se sejde tolik lidí a nacvičí si tak krásné a prokomponované skladby, které následně zahraje veřejnosti,“ shrnul Večerníku Martin Dohnal, své pocity jeden z návštěvníků.
Celý koncert byl věnován významným osobnostem posledních dvou století. Kromě velkých hudebníků také třeba Tomáši Garriguu Masarykovi a částečně i Václavu Havlovi, jehož památná slova pronesla na závěr celého večera Petra Vidmuchová, která jím provázela. „Doufejme, že přinejmenším dalších tisíc let náš stát bude žít v pravdě a lásce, které vždy zvítězí nad lží a nenávistí, a že další století bude plodit stejné velikány, jako to předchozí,“ uzavřela.


Total Comments

  • Repoint nabídka na listopad 2018
  • interforst
  • pv_zima
  • toray
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jste spokojeni s volbou prostějovského primátora, kterým se stal František Jura?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Město už žije zimou.

 Uplynulý pátek byla definitivně zahájena Prostějovská zima, a to konkrétně slavnostním otevřením provozu mobilního kluziště na náměstí T. G. Masaryka. Přestože kalendářní dá na sebe zřejmě ještě nějaký ten týden čekat, tak kulturní je zde. Zatím si užijme bruslení, brzy se dočkáme vánočního jarmarku.

Nemá to konce

Problémy bývalého šéfa mládežnického hokeje v Prostějově Michala Tomigy jsou, zdá se, ještě větší, než se původně myslelo. Na jeho hlavu už padlo obvinění z dotačních podvodů, nově pak také obvinění z přečinu krácení daní se škodou bezmála čtyř set tisíc korun. Kde se tato kauza zastaví...?

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Total Comments

Osobnost týdne

Eliška Balzerová

 
balzerovaVšech patnáct postav v laskavé komedii Můj báječný rozvod zvládla s bravurou v prostějovském divadle skvělá česká herečka Eliška Balzerová. Pondělní závěrečný díl festivalu Aplaus 2018 vyšel na jedničku, a to před naprosto vyprodaným hledištěm.

Total Comments

Číslo týdne

83
Přesně tolik schodů k nebi vede přes novou rozhlednu Kopaninka, která se vypíná u Repech do výše 22 metrů. Pátý objekt tohoto druhu na Prostějovsku a první v jeho západní části by měl přilákat turisty i cykloturisty ze širokého okolí, pro něž bude otevřena 2. prosince. Celkové náklady na výstavbu se vyšplhaly ke třem milionům korun.

Total Comments

Výrok týdne

„JSEM PROSTĚ EXHIBICIONISTA“

Frontman legendární skupiny
Olympic Petr JANDA učinil v exkluzivním rozhovoru pro Večerník vážné přiznání...

Total Comments