Příjemnou noc, dnes je čtvrtek 18.4.2019
svátek slaví Valérie,
zítra Rostislav
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE  Základní umělecká škola Vladimíra Ambrose uspořádala uplynulou neděli v Městském divadle v Prostějově velkolepý slavnostní koncert ke 100. výročí založení republiky. Při této příležitosti vystoupil početný dechový orchestr místní ZUŠ, který zahrál skladby velikánů 19. a 20. století, jakými byli Bedřich Smetana, Leoš Janáček či Bohuslav Martinů, ale také modernější kompozice známých i méně známých hudebníků. Večerník u toho nemohl chybět.

Dechový orchestr ZUŠ Vladimíra Ambrose odehrál v prostorách Městského divadla jedinečný koncert ke 100. výročí založení republiky. Slavnostní předehra Bedřicha Smetany, Staročeský Svatováclavský chorál, Slavnostní pochod Antonína Dvořáka, Děvče z Moravy Bohuslava Martinů, Pilky Leoše Janáčka, lidová píseň Teče voda, teče. 

Ale také Východní tanec Bohuslava Sedláčka, Vzpomínka Anety Langerové, Tvůj krok zní Alfonse Jindry, Modlitba pro Martu Jindřicha Brabce nebo Ozvěny z hudební síně Jaroslava Ježka. To vše stihli hudebníci posluchačům předvést za výborného dirigování Rudolfa Proseckého a Zdeňka Pelly. Orchestr navíc vůbec poprvé doprovázel sólový zpěv, a to hned tří pěvkyň – Barbory Vašků, Klaudie Kožnárkové a Zuzany Kožnárkové. Zážitek to byl tedy vskutku znamenitý.
A co na vystoupení dechového orchestru říkali příchozí? „Nejvíc ze všeho se mi líbila skladba Jaroslava Ježka, současně mě ovšem velice příjemně překvapilo zjištění, že se na Prostějovsku vyskytoval skladatel Alfons Jindra, kterého jsem dosud neznal a jehož díl tvorby, představený místním orchestrem, mě rovněž oslovil. Nakonec ale příliš nezáleží na tom, co orchestr zahrál, protože je podle mě úžasné už jen to, že se sejde tolik lidí a nacvičí si tak krásné a prokomponované skladby, které následně zahraje veřejnosti,“ shrnul Večerníku Martin Dohnal, své pocity jeden z návštěvníků.
Celý koncert byl věnován významným osobnostem posledních dvou století. Kromě velkých hudebníků také třeba Tomáši Garriguu Masarykovi a částečně i Václavu Havlovi, jehož památná slova pronesla na závěr celého večera Petra Vidmuchová, která jím provázela. „Doufejme, že přinejmenším dalších tisíc let náš stát bude žít v pravdě a lásce, které vždy zvítězí nad lží a nenávistí, a že další století bude plodit stejné velikány, jako to předchozí,“ uzavřela.


Total Comments

  • FED Cup
  • Galerie
  • Ceny Kultury
  • Prostějovské Velikonoce
  • Tvaruzkovy festival
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak hodnotíte projekt sdílených kol v Prostějově?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

V Metru vše v pořádku.

Kontrola provozu a hlavně hospodaření prostějovského kina Metro 70 dopadla na výbornou. Komise až na nějaké malé „prkotiny“, které nestály ani za řeč, neshledala žádné pochybení. Ředitelka Barbora Prágerová si tak mohla oddechnout a vedení magistrátu je rovněž spokojeno.

Chování hvězdy.

Týmu BK Olomoucko závěr nadstavbové části Kooperativy NBL nevyšel. Nejenže prohrál čtyři z posledních pěti zápasů, ale těsně před play off neunesl porážku v Opavě americký pivot Javonte Douglas, který při konflitku s jedním z hráčů domácích udeřil asistenta trenéra a po utkání nepodal soupeřům ruku...

Total Comments

Osobnost týdne

Leoš NOHA
15 noha
Zdravotník a sukničkář Adolf „Áďa“ Větvička z oblíbeného seriálu Okresní přebor se objevil v Prostějově! Známý herec vystoupil v rámci divadelní hry Macbeth - Too Much Blood. A byla to z jeho strany další jízda...

Total Comments

Číslo týdne

1711
Nezaměstnanost v celém Olomouckém kraji opět výrazně poklesla, tentokrát v součtu o osm procent! V Prostějově je aktuálně bez práce jen 1 711 osob, na druhé straně zdejší pobočka Úřadu práce ČR registruje pouze něco přes pět set volných míst. A pak si firmy nemají stěžovat, že není kde brát lidi...

Total Comments

Výrok týdne

„VYHROŽOVAL MI, ŽE KDYŽ S NÍM NEBUDU, TAK MĚ ZABIJE.“

Být chtěnou ženou, není pokaždé jednoduché. Takto si posteskla před Okresním soudem v Prostějově Renata G., bývalá družka Martina Biháriho, který nezvládl rozchod...

Total Comments