Příjemnou noc, dnes je pondělí 21.1.2019
svátek slaví Běla,
zítra Slavomír
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE  Základní umělecká škola Vladimíra Ambrose uspořádala uplynulou neděli v Městském divadle v Prostějově velkolepý slavnostní koncert ke 100. výročí založení republiky. Při této příležitosti vystoupil početný dechový orchestr místní ZUŠ, který zahrál skladby velikánů 19. a 20. století, jakými byli Bedřich Smetana, Leoš Janáček či Bohuslav Martinů, ale také modernější kompozice známých i méně známých hudebníků. Večerník u toho nemohl chybět.

Dechový orchestr ZUŠ Vladimíra Ambrose odehrál v prostorách Městského divadla jedinečný koncert ke 100. výročí založení republiky. Slavnostní předehra Bedřicha Smetany, Staročeský Svatováclavský chorál, Slavnostní pochod Antonína Dvořáka, Děvče z Moravy Bohuslava Martinů, Pilky Leoše Janáčka, lidová píseň Teče voda, teče. 

Ale také Východní tanec Bohuslava Sedláčka, Vzpomínka Anety Langerové, Tvůj krok zní Alfonse Jindry, Modlitba pro Martu Jindřicha Brabce nebo Ozvěny z hudební síně Jaroslava Ježka. To vše stihli hudebníci posluchačům předvést za výborného dirigování Rudolfa Proseckého a Zdeňka Pelly. Orchestr navíc vůbec poprvé doprovázel sólový zpěv, a to hned tří pěvkyň – Barbory Vašků, Klaudie Kožnárkové a Zuzany Kožnárkové. Zážitek to byl tedy vskutku znamenitý.
A co na vystoupení dechového orchestru říkali příchozí? „Nejvíc ze všeho se mi líbila skladba Jaroslava Ježka, současně mě ovšem velice příjemně překvapilo zjištění, že se na Prostějovsku vyskytoval skladatel Alfons Jindra, kterého jsem dosud neznal a jehož díl tvorby, představený místním orchestrem, mě rovněž oslovil. Nakonec ale příliš nezáleží na tom, co orchestr zahrál, protože je podle mě úžasné už jen to, že se sejde tolik lidí a nacvičí si tak krásné a prokomponované skladby, které následně zahraje veřejnosti,“ shrnul Večerníku Martin Dohnal, své pocity jeden z návštěvníků.
Celý koncert byl věnován významným osobnostem posledních dvou století. Kromě velkých hudebníků také třeba Tomáši Garriguu Masarykovi a částečně i Václavu Havlovi, jehož památná slova pronesla na závěr celého večera Petra Vidmuchová, která jím provázela. „Doufejme, že přinejmenším dalších tisíc let náš stát bude žít v pravdě a lásce, které vždy zvítězí nad lží a nenávistí, a že další století bude plodit stejné velikány, jako to předchozí,“ uzavřela.


Total Comments

  • Pojd hrat hokej
  • Gatta
  • dsp
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Postoupí hokejisté Prostějova do semifinále play off?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Jednání přináší ovoce.

Dvojice náměstků primátora zamířila v minulých dnech na Krajský úřad Olomouckého kraje, kde jednala o dopravních investicích v Prostějově. Vzájemná diskuse přinesla konkrétní závěry, potvrzeny byly rekonstrukce Plumlovské i Vrahovické ulice, jednalo se také o dalších rondelech.


Jde jim o vůbec hokej?!

Pověst současného prostějovského kotle není především na stadionech soupeřů nikterak valná. Ba právě naopak. Část z grupy příznivců hokejových Jestřábů se totiž vyžívá nikoliv ve skvělých choreo představeních, ale v čirých bitkách, ze kterých si odnesou i nějaký ten „suvenýr“...

Total Comments

Osobnost týdne

VLADIMíR HRON
 
03 hron
Páteční hvězdou zábavného představení v beznadějně natřískané určické sokolovně byl moderátor, komik, zpěvák a imitátor, který je velmi dobře známý především divákům České televize.
PAVLA ASCHENBRENNEROVÁ

Total Comments

Číslo týdne

 1 713 654
Tak to je paráda! Přestože se o Hanácích vykládá směrem ke štědrosti ledacos, tentokrát otevřeli svá srdce alias peněženky hodně hluboko. Během nedávné Tříkrálové sbírky totiž konická a prostějovská charita překonala jen rok starý rekord, když společně vybrali skoro jeden a třičtvrtě milion korun!

Total Comments

Výrok týdne

„PRIOR OD NÁS CELÝ PROJEKT OPSAL. ZA PLAGIÁTORSTVÍ PADALI I MINISTŘI!!!“

Právní zástupce Manthellanu u soudu ostře napadl žalobce v kauze platnosti smluv mezi Prostějovem a developerskou společností

Total Comments