Dobrý večer, dnes je středa 26.6.2019
svátek slaví Adriana,
zítra Ladislav
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE: Opravdu nevšední umělecký zážitek čekal na početné účastníky vernisáže, která se v Muzeu a galerii v Prostějově uskutečnila v podvečer posledního předvánočního pondělí 17. prosince. Třicet portrétů osobností zde totiž představil sám autor, profesor Milan Knížák.

Nakonec ale mohou návštěvníci obdivovat portrétů jedenatřicet. Jak je to možné? PROSTĚJOVSKÝ Večerník, jakožto mediální partner výstavy, u vernisáže nemohl chybět.

Jeden obraz byl od počátku zakrytý a očividně čekal na své slavnostní odhalení. Mezitím se mohli přítomní dozvědět něco o osobě samého autora, který pak objasnil vznik celé unikátní kolekce.
„Jde v podstatě o tvorbu jednoho léta,“ začal zasazením do časového rámce Knížák, v jehož tvorbě se portréty vyskytují ojediněle. Sám vzpomněl na studentská léta, kdy portrétoval své přátele, přičemž odměnou mu hned na místě byla sklenice pěnivého moku.
Prvoplánově nešlo o přesné vystihnutí podobizny dané osobnosti, spíše dojem, který v autorovi zanechaly. „Zkoušel jsem namalovat Picassa a výsledek mi připomínal spíše kuře. Několik prvních pokusů skončilo roztrhaných v koši, ale pak to najednou začalo jít a vytvořil jsem i tři portréty denně,“ svěřil se Milan Knížák.
O přesném počtu nikdy neuvažoval. Nejprve to vypadalo na deset, pak dvacet. Ta zatímní třicítka je ovšem něčím pozoruhodná... „Vůbec mi to nedošlo, až mě na ten fakt někdo při návštěvě mého ateliéru upozornil. Mezi portréty není ani jedna žena. Možná je to proto, že jako obdivovatel ženské krásy bych jejich portréty koncipoval jinak,“ poznamenal s úsměvem autor kolekce.
O tom, že představené číslo nemusí být konečné, svědčí i odhalení jedenatřicátého obrazu, jehož se po kulturní vložce ředitele knihovny Aleše Procházky ujal prostějovský galerista Jindra Skácel. Pod látkou se objevila podobizna významného prostějovského rodáka, básníka Jiřího Wolkera. „Věřím, že se zde bohužel nepřítomný primátor František Jura zasadí o koupi obrazu do městské sbírky,“ vyjádřil nejen svou naději Skácel, jehož Galerie Umění je organizátorem výstavy.
„Profesor v tomto koherentním projektu zachycuje osobnosti, které již zemřely. Záměrem nebylo jen obkreslení obličeje, ale hlavní motivací byl dojem, který tito lidé v umělci zanechali. Každý portrét má svou historii a svůj důvod,“ uvedl galerista. „Zajímavostí je, že při vzniku tohoto cyklu maloval profesor Knížák pouze na základě drobných, neperfektních fotografií, nevěděl jakou barvu vlasů a očí jednotliví lidé měli, proto barvy a atributy jim přiřazoval podle svého cítění,“ přidal ještě pro zajímavost Skácel, který poděkoval všem partnerům v čele s manželským párem Petra a Miroslav Černoškovi.
Na výstavu je třeba si vyhradit více času. U každého obrazu je připojen doplňující autorský komentář, který je hodně důležitý pro pochopení Knížákova vztahu k dané osobnosti napříč lidským věděním, uměním či veřejnou činností. Kdo to nestihne v rámci jedné návštěvy, má možnost se opakovaně vrátit až do 3. března 2019.

Total Comments

 • Rock of Memory
 • BIG BEN
 • Jelen
 • Domovní správa Prostějov
 • Prostějov Cup 2019
 • Interforst
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_bigben

Anketa - hlavní

Na kterou z letních akcí se těšíte nejvíce?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Pokračování tradice.

Na kvalitní vystoupení z Argentiny navázali parašutisté Armádního sportovního oddílu Dukla Prostějov reprezentující Českou republiku při úvodním závodě Světového poháru 2019 na přesnost přistání. Konal se v Chorvatsku a Hanáci přivezli z Balkánu jedno zlato i bronz!

Měsíc potop neskončil.

Jestli si někdo myslel, že záplavy na Němčicku z předminulého týdne byly těmi posledními, co prostějovský region postihly, zmýlil se. Minulý týden vtrhla velká voda po krátké průtrži mračen i do Čech pod Kosířem a Stařechovic. Kanály nestíhaly pobrat veškerou vodu, ta pak vyplavila tři desítky rodinných domů.

Total Comments

Osobnost týdne

Pavel CALLTA
25 callta
V rámci programu Prostějovského léta vystoupil uplynulý čtvrtek na náměstí T. G. Masaryka zpěvák, kterého obdivuje především mladá generace. Není tedy divu, že mezi stovkami diváků koncertu byly především náctileté fanynky.

Total Comments

Číslo týdne

42 437 704

Přesně tuto sumu peněz muselo v roce 2018 zaplatit statutární město Prostějov za odvoz a likvidaci komunálního odpadu. Občané však prostřednictvím poplatků uhradili pouhou polovinu uvedených nákladů. Odborníci tvrdí, že je to málo!

Total Comments

Výrok týdne

„KDYŽ NĚKDO UMÍRÁ,
NESMÍ ANI NA CHVILIČKU
POCIŤOVAT, ŽE JE ODEPSANÝ!“

Odborný garant paliativní péče prostějovské nemocnice Miroslav Kala takto hovořil při slavnostním otevření nového oddělení.

Total Comments