Dobrý podvečer, dnes je středa 20.3.2019
svátek slaví Světlana,
zítra Radek
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE :Uplynulý pátek zazněly v Muzeu kočárů v Čechách pod Kosířem housle, klarinet, flétny, cimbál, kvinton, kontrabas, klávesy, perkuse a zvučné hlasy. Odehrál se tam totiž velkolepý koncert skupiny Hradišťan, jejímž uměleckým vedoucím, který v muzeu samozřejmě taktéž vystupoval, je Jiří Pavlica.

Společně představili vskutku pestrou paletu žánrů, jazyků, zvuků i výšek a potvrdili tak svoji pověst originálního uskupení jedinečných umělců. Posluchači jen vzdychali. Večerník si příležitost navštívit tuto akci prostě nemohl nechat ujít. Obzvlášť když byl mediálním partnerem divácky vyprodaného koncertu.

V pátek 4. ledna jste měli jedinečnou možnost v Muzeu kočárů v Čechách pod Kosířem vidět a zejména slyšet skvělé hudební těleso Hradišťan v čele s uměleckým vedoucím Jiřím Pavlicou. Skupina je známá jakožto ojedinělé hudební seskupení s vysokou uměleckou a interpretační úrovní, nezvykle širokým žánrovým záběrem a netradičním repertoárem. A tohle renomé svým pátečním koncertem jen potvrdila. Sedmičlenný soubor uvedl celkem tři tematické části – skladby vánoční, novoroční a nakonec písně na přání.
Na úvod si Pavlica neodpustil vtip: „Zahrajeme vám tolik písní, kolik jich vydržíte poslouchat.“ Nejprve se tedy kapela vrátila do doby adventu a rozezpívala k němu náležící koledy, mezi nimiž nechyběly pastýřské koledy nebo část Gloria ze skladby Missa Brevis, zpívaná ve třech jazycích. Poté protagonisté příznačně zabruslili do novoročního období, kam zařadili skladby s tématem času, třeba Nechvátej, osude či Člověk a země. Na závěr si pak připravili to, co všichni chtěli slyšet – písně na přání neboli takové, které jsou posluchači nejžádanější jako Voda má, Požáry ze čtyř stran nebo Rozpomínání tak zněly sálem. Poslední jmenovanou zpěvák popsal úsměvně: „Myslím si, že tato skladba je vnitřně radostná. Vystihuje totiž ten radostný pocit, když se rozpomenete na to, co jste vlastně potřebovali.“
Skupina Hradišťan je známá nejen díky výstupům šarmantního Jiřího Pavlici, ale především pro své nepochybné kvality. Proto si ji do muzea přišlo poslechnout početné publikum, vmáčklo se tam takřka 500 lidí! Většina z nich přitom byla z jejich koncertu přímo unesena. „Na Adventní večery do Muzea kočárů v Čechách pod Kosířem jezdíme pravidelně už asi pět let. Vždy navštívíme jedno prosincové vystoupení a pak také lednový tříkrálový koncert. Tentokrát jsme si přišli poslechnout hudebníky Davida Uličníka a Jiřího Škorpíka, jejichž hudba se nám velice líbila, a nyní Hradišťan. Musím říct, že tato skupina mě ani teď nezklamala. Nenecháme si ujít žádnou příležitost si ji poslechnout naživo, protože je prostě fantastická. Osobně se mi dnešní koncert líbil stejně jako ten, který měla na olomouckém Výstavišti Flora, kde ji doprovázela Moravská filharmonie. To bylo prostě úžasné....,“ rozplývala se Svatava Kopečná z Olomouce. Spokojen byl i organizátor Václav Obr. „Myslím, že to bylo vydařené vystoupení. Účast byla výborná, panovala úžasná atmosféra. Pan Pavlica je člověk duchovně zaměřený a publiku jejichb přízeň vždy vrací. Každý koncert je tak výjimečný, tento umocnilo navíc i útulné prostředí depozitáže muzea. Hodnotím to opravdu velice dobře,řekl bych na jedničku s hvězdičkou,“ rozplýval se známý nadšenec. Ten také prozradil základní pointu ke každoročnímu vrcholu sezóny. „.Lidé se těší na Josefkol, ptají se a právě na koncertu jsem oznámil, že letošní ročník se ponese v duchu titulu Vlast - láska k historii,“ uvedl Obr.


Total Comments

  • Unicef
  • Lesy města Prostějova
  • Město Prostějov
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_superfinale_korfbal

Anketa - hlavní

Jak hodnotíte sezónu prostějovských hokejistů?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Pod mostem se maká.

Většina Prostějovanů zřejmě již zaregistrovala, že se pod mostem v Olomoucké ulici pilně pracuje. Bagry a stavební dělníci připravují základy pro „podchod“ pod mostem, který v nebezpečné a dopravně frekventované lokalitě bude sloužit jak cyklistům, tak chodcům. Už aby to bylo!

Sníh přikryl Protivanovsko.

Jaro se pomalu ale jistě ujímá vlády, ovšem pozor! „Paní Zima“ ještě ani zdaleka neřekla poslední slovo. Důkazem toho je středeční chumelenice na Protivanovsku, kde napadlo zhruba pět centimetrů sněhové pokrývky. Silničáři tak měli po delším čase opět práci a děti málem stavěly sněhuláky...

Total Comments

Osobnost týdne

Simona STAŠOVÁ

Dcera Jiřiny Bohdalové byla hlavní postavou divadelní hry Skleněný zvěřinec, kterou skvělá herečka představila se svými kolegy minulé pondělí na prknech Městského divadla v Prostějově.

11 stasova

Total Comments

Číslo týdne

7
Na této příčce skončili sezónu Chance ligy 2018/2019 hokejisté Prostějova. Ani napočtvrté za sebou tak Jestřábi ve druhé nejvyšší soutěži nepřekročili svůj stín a znovu vypadli již ve čtvrtfinále play-off.

Total Comments

Výrok týdne

„ŽE NÁS LIDI BEROU VÁŽNĚ - SMRTELNĚ VÁŽNĚ“

Předseda Klubu vojenské historie Dukla Prostějov Jaroslav Dvořák má o největším úspěchu své organizace zcela jasno...

Total Comments