Příjemnou noc, dnes je čtvrtek 17.1.2019
svátek slaví Drahoslav,
zítra Vladislav
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

 V tomto případě se čekalo víc... Na závěr roku si prostějovské muzeum pravidelně přichystá nějakou tu „bombu“. Předloni to byly fantastické výstavy Josefa Čapka a Jiřího Koláře, naposledy pak jedinečná přehlídka secesního umění. Letos tímto tahákem měla být kolekce ceněných obrazů jednoho z našich nejvýraznějších kubistických malířů. Jenže o výstavě Bohumila Kubišty lze tentokrát prohlásit jediné: malá, ale naše.


Výstava nazvaná „Barevné vztahy“ nese podtitul komorní. A právem. Představuje totiž pouhých patnáct obrazů zapůjčených z jediného msta, konkrétně z Galerie moderního umění v Hradci Králové. Navíc se jedná o obrazy pocházející z Kubištova raného období. Kromě autoportrétu, který nese náznak budoucího vývoje, ve vystavených dílech není po kubismu, tedy uměleckém směru, jehož nesmírně zdatným průkopníkem se Kubišta u nás stal, prakticky ani stopy.
„Samozřejmě že jsem si toho dobře vědoma. Když jsme výstavu plánovali, měla být mnohem větší. Stejně jako v předchozích letech jsme počítali se zhruba sedmdesáti či osmdesáti obrazy zapůjčenými z řady galerií po celé republice. Jenže tyto představy v uplynulém roce narazily na finanční možnosti naší instituce. Zejména pojistky těchto velmi ceněných děl jsou skutečně vysoké. Proto jsme byli nuceni jít jinou cestou,“ osvětlila kurátorka velkých prostějovských výstav Kamila Husaříková, které se tak rozplynul sen o výstavě, pro niž už měla i název: Kubistou od narození. I tento titul se musel tedy změnit na „Barevné vztahy“. Na bezesporu okleštěné expozici lze najít i pozitivní aspekty. „Podařilo se nám získat díla jinak málo vystavovaná. Lidé tak mají možnost vidět známého malíře z jiné perspektivy,“ podotkla Husaříková, která ovšem nevěsí hlavu a na příští rok už chystá další reprezentativní projekt. „Půjde o výstavu Václava Brožíka. Přestože tento malíř pocházel z chudých poměrů, dosáhl mnoha uznání, a to nejen u nás, ale i ve Francii. Rakouský císař František Josef I. jej dokonce povýšil do šlechtického stavu. Věřím, že se nám tentokrát podaří zapůjčit i velmi působivé velkoformátové obrazy,“ naznačila Kamila Husaříková.
Výstavu Bohumila Kubišty můžete v hlavní budově prostějovského muzea navštívit až do 3. února 2019. Vystřídat by ji poté měla expozice ke 100. výročí narození prostějovské malířky Alžběty Zelené.

Total Comments

 • TK Plus
 • Pojd hrat hokej
 • Čechy pod Kosířem
 • Vernisáž
 • Moda Pv
 • sida
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE LÍBÍ VE STYLOVÉ RESTAURACI TUNING BAR?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Otevřená srdce Prostějovanů.

Sobotní charitativní ples s názvem Pomáháme tancem znovu po roce dokázal, že Prostějované mají stále hodně otevřená srdce a dokáží pomoci lidem v nouzi. Organizátoři akce, jež si vzpomněla i na 100. výročí Československa, opět vybrali desítky tisíc korun, které poputují potřebným.

V drogách jela i úřednice.

Mezi sedmi obviněnými po historicky největší policejní razii na protidrogové scéně během prosince loňského roku v Prostějově je také úřednice magistrátu! Jakmile se zjistilo, že dáma z odboru IT byla členkou drogového gangu, vedení radnice ji okamžitě propustilo ze svých služeb..

Total Comments

Osobnost týdne

LEONA MACHÁLKOVÁ

 
02 ples46Hlavní hvězdou tradičního Městského plesu, který se konal uplynulý pátek, byla tato stále půvabná rodačka z nedalekého Přerova. Svým zpěvem potěšila stovky návštěvníků uvedené zahajovací akce celé plesové sezóny v Prostějově.
PAVLA ASCHENBRENNEROVÁ

Total Comments

Číslo týdne

 17 300 000

Už zítra při mimořádném jednání chtějí prostějovští zastupitelé v první fázi schválit a rozdělit přes sedmnáct milionů korun v rámci dotací sportovním klubům ve městě. Nejvíce, tedy pět milionů korun, obdrží prvoligoví hokejoví Jestřábi.

Total Comments

Výrok týdne

„NAPSALI JSME SI ASI TŘICET ZPRÁV, VŠECHNY JSME ALE SMAZALI! KAŽDÝ JSME TOTIŽ TEHDY MĚLI JEŠTĚ JINÝ VZTAH!“


Současná přítelkyně Radima Žondry Žaneta Zelená se u soudu hodně snažila pro muže obviněného z přepadení tenistky Petry Kvitové poskytnout potřebné alibi

Total Comments