Dobrý večer, dnes je středa 26.6.2019
svátek slaví Adriana,
zítra Ladislav
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 V tomto případě se čekalo víc... Na závěr roku si prostějovské muzeum pravidelně přichystá nějakou tu „bombu“. Předloni to byly fantastické výstavy Josefa Čapka a Jiřího Koláře, naposledy pak jedinečná přehlídka secesního umění. Letos tímto tahákem měla být kolekce ceněných obrazů jednoho z našich nejvýraznějších kubistických malířů. Jenže o výstavě Bohumila Kubišty lze tentokrát prohlásit jediné: malá, ale naše.


Výstava nazvaná „Barevné vztahy“ nese podtitul komorní. A právem. Představuje totiž pouhých patnáct obrazů zapůjčených z jediného msta, konkrétně z Galerie moderního umění v Hradci Králové. Navíc se jedná o obrazy pocházející z Kubištova raného období. Kromě autoportrétu, který nese náznak budoucího vývoje, ve vystavených dílech není po kubismu, tedy uměleckém směru, jehož nesmírně zdatným průkopníkem se Kubišta u nás stal, prakticky ani stopy.
„Samozřejmě že jsem si toho dobře vědoma. Když jsme výstavu plánovali, měla být mnohem větší. Stejně jako v předchozích letech jsme počítali se zhruba sedmdesáti či osmdesáti obrazy zapůjčenými z řady galerií po celé republice. Jenže tyto představy v uplynulém roce narazily na finanční možnosti naší instituce. Zejména pojistky těchto velmi ceněných děl jsou skutečně vysoké. Proto jsme byli nuceni jít jinou cestou,“ osvětlila kurátorka velkých prostějovských výstav Kamila Husaříková, které se tak rozplynul sen o výstavě, pro niž už měla i název: Kubistou od narození. I tento titul se musel tedy změnit na „Barevné vztahy“. Na bezesporu okleštěné expozici lze najít i pozitivní aspekty. „Podařilo se nám získat díla jinak málo vystavovaná. Lidé tak mají možnost vidět známého malíře z jiné perspektivy,“ podotkla Husaříková, která ovšem nevěsí hlavu a na příští rok už chystá další reprezentativní projekt. „Půjde o výstavu Václava Brožíka. Přestože tento malíř pocházel z chudých poměrů, dosáhl mnoha uznání, a to nejen u nás, ale i ve Francii. Rakouský císař František Josef I. jej dokonce povýšil do šlechtického stavu. Věřím, že se nám tentokrát podaří zapůjčit i velmi působivé velkoformátové obrazy,“ naznačila Kamila Husaříková.
Výstavu Bohumila Kubišty můžete v hlavní budově prostějovského muzea navštívit až do 3. února 2019. Vystřídat by ji poté měla expozice ke 100. výročí narození prostějovské malířky Alžběty Zelené.

Total Comments

 • Rock of Memory
 • BIG BEN
 • Jelen
 • Domovní správa Prostějov
 • Prostějov Cup 2019
 • Interforst
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_bigben

Anketa - hlavní

Na kterou z letních akcí se těšíte nejvíce?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Pokračování tradice.

Na kvalitní vystoupení z Argentiny navázali parašutisté Armádního sportovního oddílu Dukla Prostějov reprezentující Českou republiku při úvodním závodě Světového poháru 2019 na přesnost přistání. Konal se v Chorvatsku a Hanáci přivezli z Balkánu jedno zlato i bronz!

Měsíc potop neskončil.

Jestli si někdo myslel, že záplavy na Němčicku z předminulého týdne byly těmi posledními, co prostějovský region postihly, zmýlil se. Minulý týden vtrhla velká voda po krátké průtrži mračen i do Čech pod Kosířem a Stařechovic. Kanály nestíhaly pobrat veškerou vodu, ta pak vyplavila tři desítky rodinných domů.

Total Comments

Osobnost týdne

Pavel CALLTA
25 callta
V rámci programu Prostějovského léta vystoupil uplynulý čtvrtek na náměstí T. G. Masaryka zpěvák, kterého obdivuje především mladá generace. Není tedy divu, že mezi stovkami diváků koncertu byly především náctileté fanynky.

Total Comments

Číslo týdne

42 437 704

Přesně tuto sumu peněz muselo v roce 2018 zaplatit statutární město Prostějov za odvoz a likvidaci komunálního odpadu. Občané však prostřednictvím poplatků uhradili pouhou polovinu uvedených nákladů. Odborníci tvrdí, že je to málo!

Total Comments

Výrok týdne

„KDYŽ NĚKDO UMÍRÁ,
NESMÍ ANI NA CHVILIČKU
POCIŤOVAT, ŽE JE ODEPSANÝ!“

Odborný garant paliativní péče prostějovské nemocnice Miroslav Kala takto hovořil při slavnostním otevření nového oddělení.

Total Comments