Dobrý podvečer, dnes je středa 20.3.2019
svátek slaví Světlana,
zítra Radek
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 V tomto případě se čekalo víc... Na závěr roku si prostějovské muzeum pravidelně přichystá nějakou tu „bombu“. Předloni to byly fantastické výstavy Josefa Čapka a Jiřího Koláře, naposledy pak jedinečná přehlídka secesního umění. Letos tímto tahákem měla být kolekce ceněných obrazů jednoho z našich nejvýraznějších kubistických malířů. Jenže o výstavě Bohumila Kubišty lze tentokrát prohlásit jediné: malá, ale naše.


Výstava nazvaná „Barevné vztahy“ nese podtitul komorní. A právem. Představuje totiž pouhých patnáct obrazů zapůjčených z jediného msta, konkrétně z Galerie moderního umění v Hradci Králové. Navíc se jedná o obrazy pocházející z Kubištova raného období. Kromě autoportrétu, který nese náznak budoucího vývoje, ve vystavených dílech není po kubismu, tedy uměleckém směru, jehož nesmírně zdatným průkopníkem se Kubišta u nás stal, prakticky ani stopy.
„Samozřejmě že jsem si toho dobře vědoma. Když jsme výstavu plánovali, měla být mnohem větší. Stejně jako v předchozích letech jsme počítali se zhruba sedmdesáti či osmdesáti obrazy zapůjčenými z řady galerií po celé republice. Jenže tyto představy v uplynulém roce narazily na finanční možnosti naší instituce. Zejména pojistky těchto velmi ceněných děl jsou skutečně vysoké. Proto jsme byli nuceni jít jinou cestou,“ osvětlila kurátorka velkých prostějovských výstav Kamila Husaříková, které se tak rozplynul sen o výstavě, pro niž už měla i název: Kubistou od narození. I tento titul se musel tedy změnit na „Barevné vztahy“. Na bezesporu okleštěné expozici lze najít i pozitivní aspekty. „Podařilo se nám získat díla jinak málo vystavovaná. Lidé tak mají možnost vidět známého malíře z jiné perspektivy,“ podotkla Husaříková, která ovšem nevěsí hlavu a na příští rok už chystá další reprezentativní projekt. „Půjde o výstavu Václava Brožíka. Přestože tento malíř pocházel z chudých poměrů, dosáhl mnoha uznání, a to nejen u nás, ale i ve Francii. Rakouský císař František Josef I. jej dokonce povýšil do šlechtického stavu. Věřím, že se nám tentokrát podaří zapůjčit i velmi působivé velkoformátové obrazy,“ naznačila Kamila Husaříková.
Výstavu Bohumila Kubišty můžete v hlavní budově prostějovského muzea navštívit až do 3. února 2019. Vystřídat by ji poté měla expozice ke 100. výročí narození prostějovské malířky Alžběty Zelené.

Total Comments

  • Unicef
  • Lesy města Prostějova
  • Město Prostějov
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_superfinale_korfbal

Anketa - hlavní

Jak hodnotíte sezónu prostějovských hokejistů?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Pod mostem se maká.

Většina Prostějovanů zřejmě již zaregistrovala, že se pod mostem v Olomoucké ulici pilně pracuje. Bagry a stavební dělníci připravují základy pro „podchod“ pod mostem, který v nebezpečné a dopravně frekventované lokalitě bude sloužit jak cyklistům, tak chodcům. Už aby to bylo!

Sníh přikryl Protivanovsko.

Jaro se pomalu ale jistě ujímá vlády, ovšem pozor! „Paní Zima“ ještě ani zdaleka neřekla poslední slovo. Důkazem toho je středeční chumelenice na Protivanovsku, kde napadlo zhruba pět centimetrů sněhové pokrývky. Silničáři tak měli po delším čase opět práci a děti málem stavěly sněhuláky...

Total Comments

Osobnost týdne

Simona STAŠOVÁ

Dcera Jiřiny Bohdalové byla hlavní postavou divadelní hry Skleněný zvěřinec, kterou skvělá herečka představila se svými kolegy minulé pondělí na prknech Městského divadla v Prostějově.

11 stasova

Total Comments

Číslo týdne

7
Na této příčce skončili sezónu Chance ligy 2018/2019 hokejisté Prostějova. Ani napočtvrté za sebou tak Jestřábi ve druhé nejvyšší soutěži nepřekročili svůj stín a znovu vypadli již ve čtvrtfinále play-off.

Total Comments

Výrok týdne

„ŽE NÁS LIDI BEROU VÁŽNĚ - SMRTELNĚ VÁŽNĚ“

Předseda Klubu vojenské historie Dukla Prostějov Jaroslav Dvořák má o největším úspěchu své organizace zcela jasno...

Total Comments