Dobrý podvečer, dnes je středa 20.3.2019
svátek slaví Světlana,
zítra Radek
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Jako oheň a voda je hudba skladatelů Wolfganga Amadea Mozarta a Bohuslava Martinů. Každý tvořil v naprosto odlišných podmínkách, dobách a prostředích. Přesto klavíristka Vendula Urbanová a zpěvačka Lucie Laubová dokázaly jejich skladby skloubit tak, že dohromady v podstatě souzněly.

Tento počin předvedly v rámci tříkrálového koncertu na zámku v Čechách pod Kosířem uplynulou sobotu. A Večerník byl u toho!


Tříkrálový koncert se na zámku v Čechách pod Kosířem stal již tradicí. Stejně tak je zvykem, že na něm vystupují dvě profesionální umělkyně – klavíristka Vendula Urbanová a zpěvačka Lucie Laubová. Vloni své společné vystoupení zasvětily skladateli Leoši Janáčkovi. Tento rok spojily hudbu dokonce dvou velikánů – Wolfganga Amadea Mozarta a Bohuslava Martinů. „Letos uplyne 60 let od smrti Bohuslava Martinů a před třemi roky jsme si připomínali výročí 260 let od narození Wolfganga Amadea Mozarta. Proto těmto dvěma skladatelům věnujeme dnešní koncert,“ vysvětlila Vendula Urbanová výběr interpretů.
Velkým sálem zámku se nesly skladby rakouského umělce Fialka, Aleluja, Kouzelná flétna a Andante z klavírního koncertu A dur. Klavíristka Urbanová vnášela mezi jednotlivá vystoupení krátká intermezza, v nichž představovala hudebníky blíže. A tak jsme se dozvěděli, že posledně jmenovaná skladba vznikala v nedaleké Olomouci, kam Mozart tehdy uprchl před epidemií neštovic, které řádily ve Vídni. Z tvorby Bohuslava Martinů pak zazněly Děvče z Moravy, Loutky a Nový špalíček. A ačkoli by se zdálo, že tak odlišné póly vážné hudby, zvlášť když byl jeden uveden v drsné němčině, další zase v pro nás půvabné češtině, nemohou souznít, opak je pravdou.
Dohromady na koncert přišlo asi šest desítek návštěvníků, mezi nimi starší, ale i ti úplně nejmenší. „Většinou přijde lidí méně. Tento rok jsme však akci více propagovali, takže jich k nám zavítalo o něco více. Ale pořád jich bylo tak akorát, těžko by se sem vešla třeba stovka návštěvníků. Závěrem tedy můžu říct, že jsme spokojeni,“ zhodnotila edukační pracovnice zámku Lenka Faltýnková.

Total Comments

  • Unicef
  • Lesy města Prostějova
  • Město Prostějov
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_superfinale_korfbal

Anketa - hlavní

Jak hodnotíte sezónu prostějovských hokejistů?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Pod mostem se maká.

Většina Prostějovanů zřejmě již zaregistrovala, že se pod mostem v Olomoucké ulici pilně pracuje. Bagry a stavební dělníci připravují základy pro „podchod“ pod mostem, který v nebezpečné a dopravně frekventované lokalitě bude sloužit jak cyklistům, tak chodcům. Už aby to bylo!

Sníh přikryl Protivanovsko.

Jaro se pomalu ale jistě ujímá vlády, ovšem pozor! „Paní Zima“ ještě ani zdaleka neřekla poslední slovo. Důkazem toho je středeční chumelenice na Protivanovsku, kde napadlo zhruba pět centimetrů sněhové pokrývky. Silničáři tak měli po delším čase opět práci a děti málem stavěly sněhuláky...

Total Comments

Osobnost týdne

Simona STAŠOVÁ

Dcera Jiřiny Bohdalové byla hlavní postavou divadelní hry Skleněný zvěřinec, kterou skvělá herečka představila se svými kolegy minulé pondělí na prknech Městského divadla v Prostějově.

11 stasova

Total Comments

Číslo týdne

7
Na této příčce skončili sezónu Chance ligy 2018/2019 hokejisté Prostějova. Ani napočtvrté za sebou tak Jestřábi ve druhé nejvyšší soutěži nepřekročili svůj stín a znovu vypadli již ve čtvrtfinále play-off.

Total Comments

Výrok týdne

„ŽE NÁS LIDI BEROU VÁŽNĚ - SMRTELNĚ VÁŽNĚ“

Předseda Klubu vojenské historie Dukla Prostějov Jaroslav Dvořák má o největším úspěchu své organizace zcela jasno...

Total Comments