Dobré ráno, dnes je čtvrtek 27.6.2019
svátek slaví Ladislav,
zítra Lubomír
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Jako oheň a voda je hudba skladatelů Wolfganga Amadea Mozarta a Bohuslava Martinů. Každý tvořil v naprosto odlišných podmínkách, dobách a prostředích. Přesto klavíristka Vendula Urbanová a zpěvačka Lucie Laubová dokázaly jejich skladby skloubit tak, že dohromady v podstatě souzněly.

Tento počin předvedly v rámci tříkrálového koncertu na zámku v Čechách pod Kosířem uplynulou sobotu. A Večerník byl u toho!


Tříkrálový koncert se na zámku v Čechách pod Kosířem stal již tradicí. Stejně tak je zvykem, že na něm vystupují dvě profesionální umělkyně – klavíristka Vendula Urbanová a zpěvačka Lucie Laubová. Vloni své společné vystoupení zasvětily skladateli Leoši Janáčkovi. Tento rok spojily hudbu dokonce dvou velikánů – Wolfganga Amadea Mozarta a Bohuslava Martinů. „Letos uplyne 60 let od smrti Bohuslava Martinů a před třemi roky jsme si připomínali výročí 260 let od narození Wolfganga Amadea Mozarta. Proto těmto dvěma skladatelům věnujeme dnešní koncert,“ vysvětlila Vendula Urbanová výběr interpretů.
Velkým sálem zámku se nesly skladby rakouského umělce Fialka, Aleluja, Kouzelná flétna a Andante z klavírního koncertu A dur. Klavíristka Urbanová vnášela mezi jednotlivá vystoupení krátká intermezza, v nichž představovala hudebníky blíže. A tak jsme se dozvěděli, že posledně jmenovaná skladba vznikala v nedaleké Olomouci, kam Mozart tehdy uprchl před epidemií neštovic, které řádily ve Vídni. Z tvorby Bohuslava Martinů pak zazněly Děvče z Moravy, Loutky a Nový špalíček. A ačkoli by se zdálo, že tak odlišné póly vážné hudby, zvlášť když byl jeden uveden v drsné němčině, další zase v pro nás půvabné češtině, nemohou souznít, opak je pravdou.
Dohromady na koncert přišlo asi šest desítek návštěvníků, mezi nimi starší, ale i ti úplně nejmenší. „Většinou přijde lidí méně. Tento rok jsme však akci více propagovali, takže jich k nám zavítalo o něco více. Ale pořád jich bylo tak akorát, těžko by se sem vešla třeba stovka návštěvníků. Závěrem tedy můžu říct, že jsme spokojeni,“ zhodnotila edukační pracovnice zámku Lenka Faltýnková.

Total Comments

 • Rock of Memory
 • BIG BEN
 • Jelen
 • Domovní správa Prostějov
 • Prostějov Cup 2019
 • Interforst
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_bigben

Anketa - hlavní

Na kterou z letních akcí se těšíte nejvíce?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Pokračování tradice.

Na kvalitní vystoupení z Argentiny navázali parašutisté Armádního sportovního oddílu Dukla Prostějov reprezentující Českou republiku při úvodním závodě Světového poháru 2019 na přesnost přistání. Konal se v Chorvatsku a Hanáci přivezli z Balkánu jedno zlato i bronz!

Měsíc potop neskončil.

Jestli si někdo myslel, že záplavy na Němčicku z předminulého týdne byly těmi posledními, co prostějovský region postihly, zmýlil se. Minulý týden vtrhla velká voda po krátké průtrži mračen i do Čech pod Kosířem a Stařechovic. Kanály nestíhaly pobrat veškerou vodu, ta pak vyplavila tři desítky rodinných domů.

Total Comments

Osobnost týdne

Pavel CALLTA
25 callta
V rámci programu Prostějovského léta vystoupil uplynulý čtvrtek na náměstí T. G. Masaryka zpěvák, kterého obdivuje především mladá generace. Není tedy divu, že mezi stovkami diváků koncertu byly především náctileté fanynky.

Total Comments

Číslo týdne

42 437 704

Přesně tuto sumu peněz muselo v roce 2018 zaplatit statutární město Prostějov za odvoz a likvidaci komunálního odpadu. Občané však prostřednictvím poplatků uhradili pouhou polovinu uvedených nákladů. Odborníci tvrdí, že je to málo!

Total Comments

Výrok týdne

„KDYŽ NĚKDO UMÍRÁ,
NESMÍ ANI NA CHVILIČKU
POCIŤOVAT, ŽE JE ODEPSANÝ!“

Odborný garant paliativní péče prostějovské nemocnice Miroslav Kala takto hovořil při slavnostním otevření nového oddělení.

Total Comments