Příjemnou noc, dnes je čtvrtek 17.1.2019
svátek slaví Drahoslav,
zítra Vladislav
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Jako oheň a voda je hudba skladatelů Wolfganga Amadea Mozarta a Bohuslava Martinů. Každý tvořil v naprosto odlišných podmínkách, dobách a prostředích. Přesto klavíristka Vendula Urbanová a zpěvačka Lucie Laubová dokázaly jejich skladby skloubit tak, že dohromady v podstatě souzněly.

Tento počin předvedly v rámci tříkrálového koncertu na zámku v Čechách pod Kosířem uplynulou sobotu. A Večerník byl u toho!


Tříkrálový koncert se na zámku v Čechách pod Kosířem stal již tradicí. Stejně tak je zvykem, že na něm vystupují dvě profesionální umělkyně – klavíristka Vendula Urbanová a zpěvačka Lucie Laubová. Vloni své společné vystoupení zasvětily skladateli Leoši Janáčkovi. Tento rok spojily hudbu dokonce dvou velikánů – Wolfganga Amadea Mozarta a Bohuslava Martinů. „Letos uplyne 60 let od smrti Bohuslava Martinů a před třemi roky jsme si připomínali výročí 260 let od narození Wolfganga Amadea Mozarta. Proto těmto dvěma skladatelům věnujeme dnešní koncert,“ vysvětlila Vendula Urbanová výběr interpretů.
Velkým sálem zámku se nesly skladby rakouského umělce Fialka, Aleluja, Kouzelná flétna a Andante z klavírního koncertu A dur. Klavíristka Urbanová vnášela mezi jednotlivá vystoupení krátká intermezza, v nichž představovala hudebníky blíže. A tak jsme se dozvěděli, že posledně jmenovaná skladba vznikala v nedaleké Olomouci, kam Mozart tehdy uprchl před epidemií neštovic, které řádily ve Vídni. Z tvorby Bohuslava Martinů pak zazněly Děvče z Moravy, Loutky a Nový špalíček. A ačkoli by se zdálo, že tak odlišné póly vážné hudby, zvlášť když byl jeden uveden v drsné němčině, další zase v pro nás půvabné češtině, nemohou souznít, opak je pravdou.
Dohromady na koncert přišlo asi šest desítek návštěvníků, mezi nimi starší, ale i ti úplně nejmenší. „Většinou přijde lidí méně. Tento rok jsme však akci více propagovali, takže jich k nám zavítalo o něco více. Ale pořád jich bylo tak akorát, těžko by se sem vešla třeba stovka návštěvníků. Závěrem tedy můžu říct, že jsme spokojeni,“ zhodnotila edukační pracovnice zámku Lenka Faltýnková.

Total Comments

 • TK Plus
 • Pojd hrat hokej
 • Čechy pod Kosířem
 • Vernisáž
 • Moda Pv
 • sida
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE LÍBÍ VE STYLOVÉ RESTAURACI TUNING BAR?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Otevřená srdce Prostějovanů.

Sobotní charitativní ples s názvem Pomáháme tancem znovu po roce dokázal, že Prostějované mají stále hodně otevřená srdce a dokáží pomoci lidem v nouzi. Organizátoři akce, jež si vzpomněla i na 100. výročí Československa, opět vybrali desítky tisíc korun, které poputují potřebným.

V drogách jela i úřednice.

Mezi sedmi obviněnými po historicky největší policejní razii na protidrogové scéně během prosince loňského roku v Prostějově je také úřednice magistrátu! Jakmile se zjistilo, že dáma z odboru IT byla členkou drogového gangu, vedení radnice ji okamžitě propustilo ze svých služeb..

Total Comments

Osobnost týdne

LEONA MACHÁLKOVÁ

 
02 ples46Hlavní hvězdou tradičního Městského plesu, který se konal uplynulý pátek, byla tato stále půvabná rodačka z nedalekého Přerova. Svým zpěvem potěšila stovky návštěvníků uvedené zahajovací akce celé plesové sezóny v Prostějově.
PAVLA ASCHENBRENNEROVÁ

Total Comments

Číslo týdne

 17 300 000

Už zítra při mimořádném jednání chtějí prostějovští zastupitelé v první fázi schválit a rozdělit přes sedmnáct milionů korun v rámci dotací sportovním klubům ve městě. Nejvíce, tedy pět milionů korun, obdrží prvoligoví hokejoví Jestřábi.

Total Comments

Výrok týdne

„NAPSALI JSME SI ASI TŘICET ZPRÁV, VŠECHNY JSME ALE SMAZALI! KAŽDÝ JSME TOTIŽ TEHDY MĚLI JEŠTĚ JINÝ VZTAH!“


Současná přítelkyně Radima Žondry Žaneta Zelená se u soudu hodně snažila pro muže obviněného z přepadení tenistky Petry Kvitové poskytnout potřebné alibi

Total Comments