Příjemnou noc, dnes je úterý 16.7.2019
svátek slaví Luboš,
zítra Martina
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

V prostějovském Špalíčku proběhne tento čtvrtek další z výstav. Tentokrát vám unikátní expozice prostřednictvím života židovských dívek přiblíží prostředí terezínského ghetta. A nejen to. Dozvíte se také pozadí událostí, které vedly ke zbudování podobných ghett. Přijďte a zjistíte zase něco víc o české, respektive československé historii.


Děvčata z pokoje 28, L 410 Terezín, tak zní název jedinečné výstavy, která „zachycuje život židovských děvčat uvězněných v terezínském ghettu na základě jejich osobních vzpomínek. „Celkem dvanáct panelů přiblíží politické události třicátých let minulého století, nástup Adolfa Hitlera k moci, i vznik Protektorátu Čechy a Morava,“ říká ředitelka prostějovského muzea Soňa Provazová s tím, že další část se pak věnuje období pronásledování židovského obyvatelstva před deportacemi.
Všechny texty na zmíněných panelech budou navíc doplněny komentářem nebo výpověďmi jednotlivých pamětnic. „Budeme se věnovat i osudu obyvatelek pokoje 25. Tam přežívala v průběhu války prostějovská rodačka Maud Beerová, tehdy Steckelmacherová, autorka knihy Co oheň nespálil,“ dodává Provazová. Nakonec expozice návštěvníky seznámí s poválečnými osudy dívek, jež přežily. A v jednom ze sálů Špalíčku budou dokonce k vidění materiály týkající se speciálně Prostějova.
Panely zapůjčilo prostějovskému muzeu Židovské muzeum v Praze. V Prostějově budou vystaveny poprvé. Jeden ze sálů ve Špalíčku bude navíc doplněn o materiály týkající se speciálně Prostějova. „Ve spolupráci se spolkem Hanácký Jeruzalém se budeme věnovat i osudu obyvatelek pokoje 25. Tam přežívala v průběhu války prostějovská rodačka Maud Beerová, tehdy Steckelmacherová, autorka knihy Co oheň nespálil,“ prozrazuje ředitelka prostějovského muzea Soňa Provazová.
Paní Maud Beerová žije dnes v Tel Avivu a o dění v Prostějově se stále zajímá. „S Maud jsme v kontaktu a, pokud to bude jen trochu možné s ohledem na její věk, rádi bychom se s ní v průběhu vernisáže spojili prostřednictvím internetu. Každopádně materiály, s nimiž se budou moci návštěvníci výstavy seznámit, vycházejí z její knihy a z korespondence se členy našeho spolku. Věříme, že takto ještě více Prostějovanům přiblížíme tragické osudy našich někdejších sousedů, kteří nedobrovolně opustili Prostějov a z nichž drtivá většina byla vyvražděna nacisty,“ uzavírá předseda spolku Hanácký Jeruzalém Michal Šmucr.
Vernisáž výstavy, která bude v prostějovském Špalíčku k vidění až do konce března letošního roku, se koná tento čtvrtek vpodvečer.

KDY: ČTVRTEK 31. LEDNA, 17:00 HODIN
KDE: GALERIE ŠPALÍČEK, UPRKOVA 18, PROSTĚJOV

Total Comments

  • Zlatá Brána
  • Václavková
  • 1
  • 2

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak se vám líbí v kavárně FACE TO FACE CAFE-BAR

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Chybí už jen dvojčátka.

Během prvního pololetí letošního roku se v prostějovské porodnici narodilo 396 miminek, což je o něco víc než za stejné období roku minulého. Rodiče dávali děvčátkům nejčastěji jméno Eliška nebo Tereza, u chlapců zase převládali Jakubové a Tomášové. Stále se ale letos čeká na dvojčátka.

Opravdu mu nafackoval?

Krajské ředitelství Policie ČR prověřuje údajné selhání prostějovského policisty, který měl podle vyjádření matky nafackovat jejímu čtrnáctiletému synovi na náměstí T. G. Masaryka. A jelikož se jedná o chlapce z romské komunity, může být vyšetřování případu hodně složité a citlivé.

Total Comments

Osobnost týdne

PETR ZLÁMAL
15 zlamal
Ředitel umělecké agentury HIT TRADE má na svědomí famózní sobotní představení prostějovských rockových kapel na pláži U Vrbiček na plumovské přehradě. V rámci Rock Memory Of usedl sám i za bicí ve skupině Plus.

Total Comments

Číslo týdne

1,9
Míra nezaměstnanosti v Prostějově prolomila magickou hranici dvou procent! Aktuálně je v našem regionu bez práce 1 442 lidí, což je další historické minimum.

Total Comments

Výrok týdne

„Koupat se v takové zimě? Jedině doma  v koupelně ve vaně!“

Drtivá většina Prostějovanů míjela koupaliště ve městě během uplynulého týdne obloukem, jeden z mužů před aquaparkem měl jasný názor.

Total Comments