Dobré ráno, dnes je čtvrtek 21.2.2019
svátek slaví Lenka,
zítra Petr
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

V prostějovském Špalíčku proběhne tento čtvrtek další z výstav. Tentokrát vám unikátní expozice prostřednictvím života židovských dívek přiblíží prostředí terezínského ghetta. A nejen to. Dozvíte se také pozadí událostí, které vedly ke zbudování podobných ghett. Přijďte a zjistíte zase něco víc o české, respektive československé historii.


Děvčata z pokoje 28, L 410 Terezín, tak zní název jedinečné výstavy, která „zachycuje život židovských děvčat uvězněných v terezínském ghettu na základě jejich osobních vzpomínek. „Celkem dvanáct panelů přiblíží politické události třicátých let minulého století, nástup Adolfa Hitlera k moci, i vznik Protektorátu Čechy a Morava,“ říká ředitelka prostějovského muzea Soňa Provazová s tím, že další část se pak věnuje období pronásledování židovského obyvatelstva před deportacemi.
Všechny texty na zmíněných panelech budou navíc doplněny komentářem nebo výpověďmi jednotlivých pamětnic. „Budeme se věnovat i osudu obyvatelek pokoje 25. Tam přežívala v průběhu války prostějovská rodačka Maud Beerová, tehdy Steckelmacherová, autorka knihy Co oheň nespálil,“ dodává Provazová. Nakonec expozice návštěvníky seznámí s poválečnými osudy dívek, jež přežily. A v jednom ze sálů Špalíčku budou dokonce k vidění materiály týkající se speciálně Prostějova.
Panely zapůjčilo prostějovskému muzeu Židovské muzeum v Praze. V Prostějově budou vystaveny poprvé. Jeden ze sálů ve Špalíčku bude navíc doplněn o materiály týkající se speciálně Prostějova. „Ve spolupráci se spolkem Hanácký Jeruzalém se budeme věnovat i osudu obyvatelek pokoje 25. Tam přežívala v průběhu války prostějovská rodačka Maud Beerová, tehdy Steckelmacherová, autorka knihy Co oheň nespálil,“ prozrazuje ředitelka prostějovského muzea Soňa Provazová.
Paní Maud Beerová žije dnes v Tel Avivu a o dění v Prostějově se stále zajímá. „S Maud jsme v kontaktu a, pokud to bude jen trochu možné s ohledem na její věk, rádi bychom se s ní v průběhu vernisáže spojili prostřednictvím internetu. Každopádně materiály, s nimiž se budou moci návštěvníci výstavy seznámit, vycházejí z její knihy a z korespondence se členy našeho spolku. Věříme, že takto ještě více Prostějovanům přiblížíme tragické osudy našich někdejších sousedů, kteří nedobrovolně opustili Prostějov a z nichž drtivá většina byla vyvražděna nacisty,“ uzavírá předseda spolku Hanácký Jeruzalém Michal Šmucr.
Vernisáž výstavy, která bude v prostějovském Špalíčku k vidění až do konce března letošního roku, se koná tento čtvrtek vpodvečer.

KDY: ČTVRTEK 31. LEDNA, 17:00 HODIN
KDE: GALERIE ŠPALÍČEK, UPRKOVA 18, PROSTĚJOV

Total Comments

  • Prohlídky Kostel
  • Nohejbal
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Chtěli byste jít v Prostějově na Fed Cup?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Gečnukův triumf.

Nejenom tenisté a tenistky mohou vystoupat na grál krajského sportu. Třetím takovým do party se stal parašutista Dukly Prostějov Jiří Gečnuk, který ovládl anketu Sportovec Olomouckého kraje za rok 2018. Český reprezentant posbíral během kariéry celou řadu medailí, pyšní se také titulem absolutního mistra světa.


Nájemníci se nehrnou.

Nově postavený prostějovský komunitní dům v Sušilově ulici pro potřebné seniory za osmdesát milionů korun příliš netáhne. Magistrát totiž v luxusní nemovitosti nasadil tak vysoké ceny nájemného, že kapacita je nyní zhruba naplněna jen z více než poloviny. A to je hodně málo...

Přechody budou!

Total Comments

Osobnost týdne

JIŘÍ KOLBABA
07 kolbabaPo roce do Prostějova opět zavítal nejznámější český cestoval. V sále kina Metro 70 poutavě vyprávěl o své cestě po Havajských ostrovech, které Prostějovanům popsal jako opravdový ráj. Byla to vskutku zajímavá přednáška.

Total Comments

Číslo týdne

 2
Dvě nové ulice má od minulého úterý Prostějov. Jistě, vybudované domy ve Vrahovicích a také v Čechovicích nějaký čas už stojí, ovšem zdejší noví obyvatelé se nedokázali shodnout na názvu ulic. Tak vězte, že nyní máme v našem městě Meruňkovou a Frébortovu ulici!

Total Comments

Výrok týdne

„„JE TO MOJE CHYBA, A TO SE STÁVÁ VÝJIMEČNĚ!“

Primátor Prostějova František Jura přiznal pochybení v jednom ze svých výroků směrem ke Společenskému domu.
Sebevědomí mu ale rozhodně nechybí...

Total Comments