Dobrý večer, dnes je úterý 23.4.2019
svátek slaví Vojtěch,
zítra Jiří
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

V Městské knihovně Prostějov ve středu 30. ledna od 17:00 hodin budete moci navštívit jedinečnou přednášku o člověku, kterého možná znáte, a možná taky ne. Ale každopádně jej určitě rádi poznáte! Jedná se o českého cestovatele, orientalistu, arabistu, spisovatele a kněze Aloise Musila. Přijďte a dozvíte se něco o naší další významné osobnosti.

Přednášku nazvanou Dobrodružné cesty Aloise Musila povede PaeDr. Vladislav Raška. „Beseda bude pojednávat o zmíněném světoznámém českém arabistovi, orientalistovi a cestovateli Aloisi Musilovi, který byl zároveň také plodný spisovatel a kromě vědeckých prací se proslavil i dobrodružnými romány pro mládež.“
Je považován za jednoho z největších orientalistů a arabistů přelomu 19. a 20. století. Jeho zájem o arabský svět přišel společně se snahou prohloubit si svá teologická studia. Studoval tedy na škole v Jeruzalémě a Libanonu, cestoval do Jordánska, Palestiny, Sýrie nebo Iráku. Poté žil dlouhodobě v severní Arábii u beduínského kmene Rwala, jehož se stal i členem. Studoval také místní jazyky, a protože byl výjimečně nadaný, ovládal kromě klasických a moderních světových jazyků pětatřicet arabských nářečí. Kromě toho vydal zjednodušené verze svých cestopisů v osmi svazcích a řadu Dnešní Orient o politickém a hospodářském vývoji v orientu v jedenácti svazcích. A tak bychom mohli pokračovat dál. To všechno a mnohem víc se ale už dozvíte na zmíněné přednášce.
A pokud budete mít chuť, můžete kromě ní navštívit v Galerii Na Půdě Městské knihovny rovněž výstavu fotografií Miloslava Koláře, které mapují zdejší přírodu.

Total Comments

  • Taneční čaje
  • Zagorová v Prostějově
  • Galerie
  • Ceny Kultury
  • Tvaruzkovy festival
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V MOTORESTU U KOLA?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Chvályhodný počin.

Přesně 251 velikonočních beránků nabídla středeční charitativní akce v Národním domě v Prostějově, kterou každoročně pořádá Rotary klub. Jak jsme zjistili, část krasavců byla přímo na místě prodána, zbývající originální kousky putovaly do sociálních ústavů a domovů.

Smrt pohřešovaného.

V minulém vydání Večerníku jsme zveřejnili policejní pátrací relaci po pohřešovaném seniorovi z Olšan u Prostějova. Sedmdesátiletý muž odjel osobním vozidlem k lékaři a slehla se po něm zem.
Na začátku minulého týdne přišla krutá zpráva. Důchodce byl nalezen mrtev v okrese Olomouc...

Total Comments

Osobnost týdne

HARLEJ
16 harlej 1
Pražská skupina vznikla v roce 1995 a za tu dobu si její dravé rockové písničky našly tisíce fanoušků. Svérázní muzikanti potěšili prostějovské fandy uplynulý čtvrtek večer v sále Společenského domu.

Total Comments

Číslo týdne

103
Josefa Schlesingerová spatřila světlo světa 19. dubna 1916. Na Velký pátek tak oslavila neuvěřitelné 103. narozeniny a stala se nejstarší obyvatelkou Prostějova. Vitální a stále čiperná dáma maturovala na obchodní akademii a celý život pracovala jako účetní. Dnes žije u své dcery.

Total Comments

Výrok týdne

„VEČERNÍK PRÝ VÍ VŠECHNO. TAKŽE URČITĚ VÍTE, ŽE MÁM FAKT HROZNOU ŽÍZEŇ!“

Jeden z dobře známých bezdomovců na náměstí T. G. Masaryka oslovil redaktora Večerníku se žádostí o finanční podporu na zakoupení krabicového vína.

Total Comments