Dobré ráno, dnes je čtvrtek 21.2.2019
svátek slaví Lenka,
zítra Petr
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

V Městské knihovně Prostějov ve středu 30. ledna od 17:00 hodin budete moci navštívit jedinečnou přednášku o člověku, kterého možná znáte, a možná taky ne. Ale každopádně jej určitě rádi poznáte! Jedná se o českého cestovatele, orientalistu, arabistu, spisovatele a kněze Aloise Musila. Přijďte a dozvíte se něco o naší další významné osobnosti.

Přednášku nazvanou Dobrodružné cesty Aloise Musila povede PaeDr. Vladislav Raška. „Beseda bude pojednávat o zmíněném světoznámém českém arabistovi, orientalistovi a cestovateli Aloisi Musilovi, který byl zároveň také plodný spisovatel a kromě vědeckých prací se proslavil i dobrodružnými romány pro mládež.“
Je považován za jednoho z největších orientalistů a arabistů přelomu 19. a 20. století. Jeho zájem o arabský svět přišel společně se snahou prohloubit si svá teologická studia. Studoval tedy na škole v Jeruzalémě a Libanonu, cestoval do Jordánska, Palestiny, Sýrie nebo Iráku. Poté žil dlouhodobě v severní Arábii u beduínského kmene Rwala, jehož se stal i členem. Studoval také místní jazyky, a protože byl výjimečně nadaný, ovládal kromě klasických a moderních světových jazyků pětatřicet arabských nářečí. Kromě toho vydal zjednodušené verze svých cestopisů v osmi svazcích a řadu Dnešní Orient o politickém a hospodářském vývoji v orientu v jedenácti svazcích. A tak bychom mohli pokračovat dál. To všechno a mnohem víc se ale už dozvíte na zmíněné přednášce.
A pokud budete mít chuť, můžete kromě ní navštívit v Galerii Na Půdě Městské knihovny rovněž výstavu fotografií Miloslava Koláře, které mapují zdejší přírodu.

Total Comments

  • Prohlídky Kostel
  • Nohejbal
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Chtěli byste jít v Prostějově na Fed Cup?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Gečnukův triumf.

Nejenom tenisté a tenistky mohou vystoupat na grál krajského sportu. Třetím takovým do party se stal parašutista Dukly Prostějov Jiří Gečnuk, který ovládl anketu Sportovec Olomouckého kraje za rok 2018. Český reprezentant posbíral během kariéry celou řadu medailí, pyšní se také titulem absolutního mistra světa.


Nájemníci se nehrnou.

Nově postavený prostějovský komunitní dům v Sušilově ulici pro potřebné seniory za osmdesát milionů korun příliš netáhne. Magistrát totiž v luxusní nemovitosti nasadil tak vysoké ceny nájemného, že kapacita je nyní zhruba naplněna jen z více než poloviny. A to je hodně málo...

Přechody budou!

Total Comments

Osobnost týdne

JIŘÍ KOLBABA
07 kolbabaPo roce do Prostějova opět zavítal nejznámější český cestoval. V sále kina Metro 70 poutavě vyprávěl o své cestě po Havajských ostrovech, které Prostějovanům popsal jako opravdový ráj. Byla to vskutku zajímavá přednáška.

Total Comments

Číslo týdne

 2
Dvě nové ulice má od minulého úterý Prostějov. Jistě, vybudované domy ve Vrahovicích a také v Čechovicích nějaký čas už stojí, ovšem zdejší noví obyvatelé se nedokázali shodnout na názvu ulic. Tak vězte, že nyní máme v našem městě Meruňkovou a Frébortovu ulici!

Total Comments

Výrok týdne

„„JE TO MOJE CHYBA, A TO SE STÁVÁ VÝJIMEČNĚ!“

Primátor Prostějova František Jura přiznal pochybení v jednom ze svých výroků směrem ke Společenskému domu.
Sebevědomí mu ale rozhodně nechybí...

Total Comments