Dobré ráno, dnes je čtvrtek 21.2.2019
svátek slaví Lenka,
zítra Petr
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Uplynulou středu měli návštěvníci podkrovního sálu v místní městské knihovně možnost zakusit kouzlo dálek, do nichž se sami pravděpodobně nikdy nevydají. Emeritní ředitel Knihovny Karla Dvořáčka ve Vyškově Vladislav Raška o nich mluvil v souvislosti s osobností Aloise Musila, cestovatele, orientalisty, arabisty a spisovatele. A právě on byl ústředním tématem celé besedy.


Podkrovní sál Městské knihovny Prostějov se uplynulou středu do jediného volného místa zaplnil zájemci o přednášku Vladislava Rašky, jenž mluvil o českém cestovateli, orientalistovi a spisovateli Aloisi Musilovi. Nejenže zmínil obecné informace, jako například odkud pocházel, kde studoval nebo kudy cestoval, neopomněl připomenout ani takové zajímavosti, jako že bylo vydáno dohromady jeho 56 knih a dalších 36 svazků zůstává dodnes v rukopise nebo že v každé americké univerzitní knihovně lze nalézt některé Musilovy knížky nejen v angličtině, ale také v češtině.
Kromě toho zavzpomínal, jak si sám k českému cestovateli našel cestu. „Jako dítě jsem chodil na školu v rodném Vyškově. Tehdy nám učitelka jen tak mimochodem zmínila také jméno Aloise Musila spojovaného s Vyškovskem. Jeho osoba mě natolik zaujala, že jsem šel okamžitě do tamní knihovny, postupně si půjčoval všechny jeho knížky a přímo jsem je hltal. Později jsem tedy ostatním o Musilovi pořád něco vykládal, až mi začali přezdívat ‚Alláh‘. Od té doby mi nikdo jinak neřekl,“ vyprávěl s úsměvem na tváři Raška.
Návštěvníci byli s besedou očividně náramně spokojeni. „I když pan Raška vychrlil informací možná až příliš, stejně se mi jeho výklad líbil. Bylo vidět, že o životě Aloise Musila ví mnoho, ne-li všechno, a dokázal to předat i nám tak, abychom si to vychutnali. Kromě toho, že o něm mluvil obecně, řekl i několik zajímavostí, které bychom jinde nejspíš nezjistili. A právě to bylo skvělé,“ zhodnotila pro Večerník jedna z návštěvnic.
Již tento čtvrtek 7. února od 17:00 hodin můžete do knihovny zajít na další besedu, jež rozhodně stojí za navštívení. Prostějovský sběratel a pěstitel sukulentních rostlin Adolf Tomandl vás seznámí s pěstováním, tvarováním, rozmnožováním a ošetřováním sukulentních bonsají. Přednáška na podobné téma se jen tak někde neobjeví, a proto byste byli sami proti sobě, kdybyste si ji nepřišli poslechnout.Total Comments

  • Prohlídky Kostel
  • Nohejbal
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Chtěli byste jít v Prostějově na Fed Cup?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Gečnukův triumf.

Nejenom tenisté a tenistky mohou vystoupat na grál krajského sportu. Třetím takovým do party se stal parašutista Dukly Prostějov Jiří Gečnuk, který ovládl anketu Sportovec Olomouckého kraje za rok 2018. Český reprezentant posbíral během kariéry celou řadu medailí, pyšní se také titulem absolutního mistra světa.


Nájemníci se nehrnou.

Nově postavený prostějovský komunitní dům v Sušilově ulici pro potřebné seniory za osmdesát milionů korun příliš netáhne. Magistrát totiž v luxusní nemovitosti nasadil tak vysoké ceny nájemného, že kapacita je nyní zhruba naplněna jen z více než poloviny. A to je hodně málo...

Přechody budou!

Total Comments

Osobnost týdne

JIŘÍ KOLBABA
07 kolbabaPo roce do Prostějova opět zavítal nejznámější český cestoval. V sále kina Metro 70 poutavě vyprávěl o své cestě po Havajských ostrovech, které Prostějovanům popsal jako opravdový ráj. Byla to vskutku zajímavá přednáška.

Total Comments

Číslo týdne

 2
Dvě nové ulice má od minulého úterý Prostějov. Jistě, vybudované domy ve Vrahovicích a také v Čechovicích nějaký čas už stojí, ovšem zdejší noví obyvatelé se nedokázali shodnout na názvu ulic. Tak vězte, že nyní máme v našem městě Meruňkovou a Frébortovu ulici!

Total Comments

Výrok týdne

„„JE TO MOJE CHYBA, A TO SE STÁVÁ VÝJIMEČNĚ!“

Primátor Prostějova František Jura přiznal pochybení v jednom ze svých výroků směrem ke Společenskému domu.
Sebevědomí mu ale rozhodně nechybí...

Total Comments