Příjemnou noc, dnes je čtvrtek 25.4.2019
svátek slaví Marek,
zítra Oto
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Uplynulou středu měli návštěvníci podkrovního sálu v místní městské knihovně možnost zakusit kouzlo dálek, do nichž se sami pravděpodobně nikdy nevydají. Emeritní ředitel Knihovny Karla Dvořáčka ve Vyškově Vladislav Raška o nich mluvil v souvislosti s osobností Aloise Musila, cestovatele, orientalisty, arabisty a spisovatele. A právě on byl ústředním tématem celé besedy.


Podkrovní sál Městské knihovny Prostějov se uplynulou středu do jediného volného místa zaplnil zájemci o přednášku Vladislava Rašky, jenž mluvil o českém cestovateli, orientalistovi a spisovateli Aloisi Musilovi. Nejenže zmínil obecné informace, jako například odkud pocházel, kde studoval nebo kudy cestoval, neopomněl připomenout ani takové zajímavosti, jako že bylo vydáno dohromady jeho 56 knih a dalších 36 svazků zůstává dodnes v rukopise nebo že v každé americké univerzitní knihovně lze nalézt některé Musilovy knížky nejen v angličtině, ale také v češtině.
Kromě toho zavzpomínal, jak si sám k českému cestovateli našel cestu. „Jako dítě jsem chodil na školu v rodném Vyškově. Tehdy nám učitelka jen tak mimochodem zmínila také jméno Aloise Musila spojovaného s Vyškovskem. Jeho osoba mě natolik zaujala, že jsem šel okamžitě do tamní knihovny, postupně si půjčoval všechny jeho knížky a přímo jsem je hltal. Později jsem tedy ostatním o Musilovi pořád něco vykládal, až mi začali přezdívat ‚Alláh‘. Od té doby mi nikdo jinak neřekl,“ vyprávěl s úsměvem na tváři Raška.
Návštěvníci byli s besedou očividně náramně spokojeni. „I když pan Raška vychrlil informací možná až příliš, stejně se mi jeho výklad líbil. Bylo vidět, že o životě Aloise Musila ví mnoho, ne-li všechno, a dokázal to předat i nám tak, abychom si to vychutnali. Kromě toho, že o něm mluvil obecně, řekl i několik zajímavostí, které bychom jinde nejspíš nezjistili. A právě to bylo skvělé,“ zhodnotila pro Večerník jedna z návštěvnic.
Již tento čtvrtek 7. února od 17:00 hodin můžete do knihovny zajít na další besedu, jež rozhodně stojí za navštívení. Prostějovský sběratel a pěstitel sukulentních rostlin Adolf Tomandl vás seznámí s pěstováním, tvarováním, rozmnožováním a ošetřováním sukulentních bonsají. Přednáška na podobné téma se jen tak někde neobjeví, a proto byste byli sami proti sobě, kdybyste si ji nepřišli poslechnout.Total Comments

  • Taneční čaje
  • Zagorová v Prostějově
  • Galerie
  • Ceny Kultury
  • Tvaruzkovy festival
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V MOTORESTU U KOLA?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Chvályhodný počin.

Přesně 251 velikonočních beránků nabídla středeční charitativní akce v Národním domě v Prostějově, kterou každoročně pořádá Rotary klub. Jak jsme zjistili, část krasavců byla přímo na místě prodána, zbývající originální kousky putovaly do sociálních ústavů a domovů.

Smrt pohřešovaného.

V minulém vydání Večerníku jsme zveřejnili policejní pátrací relaci po pohřešovaném seniorovi z Olšan u Prostějova. Sedmdesátiletý muž odjel osobním vozidlem k lékaři a slehla se po něm zem.
Na začátku minulého týdne přišla krutá zpráva. Důchodce byl nalezen mrtev v okrese Olomouc...

Total Comments

Osobnost týdne

HARLEJ
16 harlej 1
Pražská skupina vznikla v roce 1995 a za tu dobu si její dravé rockové písničky našly tisíce fanoušků. Svérázní muzikanti potěšili prostějovské fandy uplynulý čtvrtek večer v sále Společenského domu.

Total Comments

Číslo týdne

103
Josefa Schlesingerová spatřila světlo světa 19. dubna 1916. Na Velký pátek tak oslavila neuvěřitelné 103. narozeniny a stala se nejstarší obyvatelkou Prostějova. Vitální a stále čiperná dáma maturovala na obchodní akademii a celý život pracovala jako účetní. Dnes žije u své dcery.

Total Comments

Výrok týdne

„VEČERNÍK PRÝ VÍ VŠECHNO. TAKŽE URČITĚ VÍTE, ŽE MÁM FAKT HROZNOU ŽÍZEŇ!“

Jeden z dobře známých bezdomovců na náměstí T. G. Masaryka oslovil redaktora Večerníku se žádostí o finanční podporu na zakoupení krabicového vína.

Total Comments