Dobré ráno, dnes je úterý 16.7.2019
svátek slaví Luboš,
zítra Martina
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Uplynulou středu měli návštěvníci podkrovního sálu v místní městské knihovně možnost zakusit kouzlo dálek, do nichž se sami pravděpodobně nikdy nevydají. Emeritní ředitel Knihovny Karla Dvořáčka ve Vyškově Vladislav Raška o nich mluvil v souvislosti s osobností Aloise Musila, cestovatele, orientalisty, arabisty a spisovatele. A právě on byl ústředním tématem celé besedy.


Podkrovní sál Městské knihovny Prostějov se uplynulou středu do jediného volného místa zaplnil zájemci o přednášku Vladislava Rašky, jenž mluvil o českém cestovateli, orientalistovi a spisovateli Aloisi Musilovi. Nejenže zmínil obecné informace, jako například odkud pocházel, kde studoval nebo kudy cestoval, neopomněl připomenout ani takové zajímavosti, jako že bylo vydáno dohromady jeho 56 knih a dalších 36 svazků zůstává dodnes v rukopise nebo že v každé americké univerzitní knihovně lze nalézt některé Musilovy knížky nejen v angličtině, ale také v češtině.
Kromě toho zavzpomínal, jak si sám k českému cestovateli našel cestu. „Jako dítě jsem chodil na školu v rodném Vyškově. Tehdy nám učitelka jen tak mimochodem zmínila také jméno Aloise Musila spojovaného s Vyškovskem. Jeho osoba mě natolik zaujala, že jsem šel okamžitě do tamní knihovny, postupně si půjčoval všechny jeho knížky a přímo jsem je hltal. Později jsem tedy ostatním o Musilovi pořád něco vykládal, až mi začali přezdívat ‚Alláh‘. Od té doby mi nikdo jinak neřekl,“ vyprávěl s úsměvem na tváři Raška.
Návštěvníci byli s besedou očividně náramně spokojeni. „I když pan Raška vychrlil informací možná až příliš, stejně se mi jeho výklad líbil. Bylo vidět, že o životě Aloise Musila ví mnoho, ne-li všechno, a dokázal to předat i nám tak, abychom si to vychutnali. Kromě toho, že o něm mluvil obecně, řekl i několik zajímavostí, které bychom jinde nejspíš nezjistili. A právě to bylo skvělé,“ zhodnotila pro Večerník jedna z návštěvnic.
Již tento čtvrtek 7. února od 17:00 hodin můžete do knihovny zajít na další besedu, jež rozhodně stojí za navštívení. Prostějovský sběratel a pěstitel sukulentních rostlin Adolf Tomandl vás seznámí s pěstováním, tvarováním, rozmnožováním a ošetřováním sukulentních bonsají. Přednáška na podobné téma se jen tak někde neobjeví, a proto byste byli sami proti sobě, kdybyste si ji nepřišli poslechnout.Total Comments

  • Zlatá Brána
  • Václavková
  • 1
  • 2

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak se vám líbí v kavárně FACE TO FACE CAFE-BAR

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Chybí už jen dvojčátka.

Během prvního pololetí letošního roku se v prostějovské porodnici narodilo 396 miminek, což je o něco víc než za stejné období roku minulého. Rodiče dávali děvčátkům nejčastěji jméno Eliška nebo Tereza, u chlapců zase převládali Jakubové a Tomášové. Stále se ale letos čeká na dvojčátka.

Opravdu mu nafackoval?

Krajské ředitelství Policie ČR prověřuje údajné selhání prostějovského policisty, který měl podle vyjádření matky nafackovat jejímu čtrnáctiletému synovi na náměstí T. G. Masaryka. A jelikož se jedná o chlapce z romské komunity, může být vyšetřování případu hodně složité a citlivé.

Total Comments

Osobnost týdne

PETR ZLÁMAL
15 zlamal
Ředitel umělecké agentury HIT TRADE má na svědomí famózní sobotní představení prostějovských rockových kapel na pláži U Vrbiček na plumovské přehradě. V rámci Rock Memory Of usedl sám i za bicí ve skupině Plus.

Total Comments

Číslo týdne

1,9
Míra nezaměstnanosti v Prostějově prolomila magickou hranici dvou procent! Aktuálně je v našem regionu bez práce 1 442 lidí, což je další historické minimum.

Total Comments

Výrok týdne

„Koupat se v takové zimě? Jedině doma  v koupelně ve vaně!“

Drtivá většina Prostějovanů míjela koupaliště ve městě během uplynulého týdne obloukem, jeden z mužů před aquaparkem měl jasný názor.

Total Comments