Dobré odpoledne, dnes je pátek 26.4.2019
svátek slaví Oto,
zítra Jaroslav
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTO: Do Městského Divadla v Prostějově zavítala trojice fenomenálních herců. Ve hře Neumím jinak než láskou se sešla Tatiana Vilhelmová s Tomášem Pavelkou a Alešem Procházkou. Prostřednictvím svého umění seznámili protagonisté publikum se životem významné spisovatelky Boženy Němcové, mučednicí lásky.

Hořela pro ni - neuměla jinak než láskou - ale nepotkala ji. U toho Večerník prostě nemohl chybět. 
Děj hry pojednával o hořkém životu Boženy Němcové, která v úvodu ještě jako Němka Barbora Panklová byla donucena svým otcem provdat se za českého vlastence. Ona ovšem neprahla po ničem jiném než po upřímné lásce. Tomáš Pavelka v roli urputného Josefa Němce ovšem necítí to samé, co ona. Ke své manželce a matce svých dětí se chová stroze, nadřazeně. Což Boženu Němcovou trápilo nejvíc a takovýto svazek pro ni byl spíše utrpení než radost. „Nám netlučou srdce, nám skřípají!“ zakřičela v jednom z dialogů, který mezi sebou manželé vedli.
Režisér, autor, spisovatel, dramatik a básník Miloš Horanský se snažil, aby lidé více vnímali slova. Proto scéna působila pochmurně a jednoduše, aby zbytečně nerozptylovala diváka a přitom si mohl vychutnat každé jediné gesto a slovo herců. Tomáš Procházka, který ztvárnil všechny ostatní vedlejší postavy, a sice od tatínka až po každého milence Boženy Němcové, bez jakéhokoliv zaváhání přecházel z role do roli. Divák tedy mohl bezpečně poznat, že se nejedná o tu samou postavu, která se na scéně objevila před malou chvílí. Nutno zmínit také citace z Babičky, nejslavnější knihy, kterou spisovatelka napsala, prolínající se sem tam mezi dějem.
Sám autor pak velmi dobře známou postavu babičky několikrát zapojil do děje, kdy na časy strávené s ní Vilhelmová v roli Němcové vzpomínala. V sále panovalo slovy nepopsatelné ticho a publikum hltalo každé slovo, každé gesto herců... Hra si vysloužila ovace ve stoje a bylo vidět na tvářích publika doznívající intenzivní prožitek.
„Byla to velmi dobře odvedená práce, jsem nadšená. Plné nasazení herců panovalo v každé minutě představení, věnovali hru nám, jak kdybychom byli z Prahy,“ sdělila své pocity Večerníku Martina, jedna z divaček.06 kultura divadlo

Total Comments

  • Taneční čaje
  • Zagorová v Prostějově
  • Semo Smržice
  • Tvaruzkovy festival
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V MOTORESTU U KOLA?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Chvályhodný počin.

Přesně 251 velikonočních beránků nabídla středeční charitativní akce v Národním domě v Prostějově, kterou každoročně pořádá Rotary klub. Jak jsme zjistili, část krasavců byla přímo na místě prodána, zbývající originální kousky putovaly do sociálních ústavů a domovů.

Smrt pohřešovaného.

V minulém vydání Večerníku jsme zveřejnili policejní pátrací relaci po pohřešovaném seniorovi z Olšan u Prostějova. Sedmdesátiletý muž odjel osobním vozidlem k lékaři a slehla se po něm zem.
Na začátku minulého týdne přišla krutá zpráva. Důchodce byl nalezen mrtev v okrese Olomouc...

Total Comments

Osobnost týdne

HARLEJ
16 harlej 1
Pražská skupina vznikla v roce 1995 a za tu dobu si její dravé rockové písničky našly tisíce fanoušků. Svérázní muzikanti potěšili prostějovské fandy uplynulý čtvrtek večer v sále Společenského domu.

Total Comments

Číslo týdne

103
Josefa Schlesingerová spatřila světlo světa 19. dubna 1916. Na Velký pátek tak oslavila neuvěřitelné 103. narozeniny a stala se nejstarší obyvatelkou Prostějova. Vitální a stále čiperná dáma maturovala na obchodní akademii a celý život pracovala jako účetní. Dnes žije u své dcery.

Total Comments

Výrok týdne

„VEČERNÍK PRÝ VÍ VŠECHNO. TAKŽE URČITĚ VÍTE, ŽE MÁM FAKT HROZNOU ŽÍZEŇ!“

Jeden z dobře známých bezdomovců na náměstí T. G. Masaryka oslovil redaktora Večerníku se žádostí o finanční podporu na zakoupení krabicového vína.

Total Comments