Dobré ráno, dnes je čtvrtek 21.2.2019
svátek slaví Lenka,
zítra Petr
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTO: Do Městského Divadla v Prostějově zavítala trojice fenomenálních herců. Ve hře Neumím jinak než láskou se sešla Tatiana Vilhelmová s Tomášem Pavelkou a Alešem Procházkou. Prostřednictvím svého umění seznámili protagonisté publikum se životem významné spisovatelky Boženy Němcové, mučednicí lásky.

Hořela pro ni - neuměla jinak než láskou - ale nepotkala ji. U toho Večerník prostě nemohl chybět. 
Děj hry pojednával o hořkém životu Boženy Němcové, která v úvodu ještě jako Němka Barbora Panklová byla donucena svým otcem provdat se za českého vlastence. Ona ovšem neprahla po ničem jiném než po upřímné lásce. Tomáš Pavelka v roli urputného Josefa Němce ovšem necítí to samé, co ona. Ke své manželce a matce svých dětí se chová stroze, nadřazeně. Což Boženu Němcovou trápilo nejvíc a takovýto svazek pro ni byl spíše utrpení než radost. „Nám netlučou srdce, nám skřípají!“ zakřičela v jednom z dialogů, který mezi sebou manželé vedli.
Režisér, autor, spisovatel, dramatik a básník Miloš Horanský se snažil, aby lidé více vnímali slova. Proto scéna působila pochmurně a jednoduše, aby zbytečně nerozptylovala diváka a přitom si mohl vychutnat každé jediné gesto a slovo herců. Tomáš Procházka, který ztvárnil všechny ostatní vedlejší postavy, a sice od tatínka až po každého milence Boženy Němcové, bez jakéhokoliv zaváhání přecházel z role do roli. Divák tedy mohl bezpečně poznat, že se nejedná o tu samou postavu, která se na scéně objevila před malou chvílí. Nutno zmínit také citace z Babičky, nejslavnější knihy, kterou spisovatelka napsala, prolínající se sem tam mezi dějem.
Sám autor pak velmi dobře známou postavu babičky několikrát zapojil do děje, kdy na časy strávené s ní Vilhelmová v roli Němcové vzpomínala. V sále panovalo slovy nepopsatelné ticho a publikum hltalo každé slovo, každé gesto herců... Hra si vysloužila ovace ve stoje a bylo vidět na tvářích publika doznívající intenzivní prožitek.
„Byla to velmi dobře odvedená práce, jsem nadšená. Plné nasazení herců panovalo v každé minutě představení, věnovali hru nám, jak kdybychom byli z Prahy,“ sdělila své pocity Večerníku Martina, jedna z divaček.06 kultura divadlo

Total Comments

  • Prohlídky Kostel
  • Nohejbal
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Chtěli byste jít v Prostějově na Fed Cup?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Gečnukův triumf.

Nejenom tenisté a tenistky mohou vystoupat na grál krajského sportu. Třetím takovým do party se stal parašutista Dukly Prostějov Jiří Gečnuk, který ovládl anketu Sportovec Olomouckého kraje za rok 2018. Český reprezentant posbíral během kariéry celou řadu medailí, pyšní se také titulem absolutního mistra světa.


Nájemníci se nehrnou.

Nově postavený prostějovský komunitní dům v Sušilově ulici pro potřebné seniory za osmdesát milionů korun příliš netáhne. Magistrát totiž v luxusní nemovitosti nasadil tak vysoké ceny nájemného, že kapacita je nyní zhruba naplněna jen z více než poloviny. A to je hodně málo...

Přechody budou!

Total Comments

Osobnost týdne

JIŘÍ KOLBABA
07 kolbabaPo roce do Prostějova opět zavítal nejznámější český cestoval. V sále kina Metro 70 poutavě vyprávěl o své cestě po Havajských ostrovech, které Prostějovanům popsal jako opravdový ráj. Byla to vskutku zajímavá přednáška.

Total Comments

Číslo týdne

 2
Dvě nové ulice má od minulého úterý Prostějov. Jistě, vybudované domy ve Vrahovicích a také v Čechovicích nějaký čas už stojí, ovšem zdejší noví obyvatelé se nedokázali shodnout na názvu ulic. Tak vězte, že nyní máme v našem městě Meruňkovou a Frébortovu ulici!

Total Comments

Výrok týdne

„„JE TO MOJE CHYBA, A TO SE STÁVÁ VÝJIMEČNĚ!“

Primátor Prostějova František Jura přiznal pochybení v jednom ze svých výroků směrem ke Společenskému domu.
Sebevědomí mu ale rozhodně nechybí...

Total Comments