Příjemnou noc, dnes je úterý 16.7.2019
svátek slaví Luboš,
zítra Martina
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTO: Do Městského Divadla v Prostějově zavítala trojice fenomenálních herců. Ve hře Neumím jinak než láskou se sešla Tatiana Vilhelmová s Tomášem Pavelkou a Alešem Procházkou. Prostřednictvím svého umění seznámili protagonisté publikum se životem významné spisovatelky Boženy Němcové, mučednicí lásky.

Hořela pro ni - neuměla jinak než láskou - ale nepotkala ji. U toho Večerník prostě nemohl chybět. 
Děj hry pojednával o hořkém životu Boženy Němcové, která v úvodu ještě jako Němka Barbora Panklová byla donucena svým otcem provdat se za českého vlastence. Ona ovšem neprahla po ničem jiném než po upřímné lásce. Tomáš Pavelka v roli urputného Josefa Němce ovšem necítí to samé, co ona. Ke své manželce a matce svých dětí se chová stroze, nadřazeně. Což Boženu Němcovou trápilo nejvíc a takovýto svazek pro ni byl spíše utrpení než radost. „Nám netlučou srdce, nám skřípají!“ zakřičela v jednom z dialogů, který mezi sebou manželé vedli.
Režisér, autor, spisovatel, dramatik a básník Miloš Horanský se snažil, aby lidé více vnímali slova. Proto scéna působila pochmurně a jednoduše, aby zbytečně nerozptylovala diváka a přitom si mohl vychutnat každé jediné gesto a slovo herců. Tomáš Procházka, který ztvárnil všechny ostatní vedlejší postavy, a sice od tatínka až po každého milence Boženy Němcové, bez jakéhokoliv zaváhání přecházel z role do roli. Divák tedy mohl bezpečně poznat, že se nejedná o tu samou postavu, která se na scéně objevila před malou chvílí. Nutno zmínit také citace z Babičky, nejslavnější knihy, kterou spisovatelka napsala, prolínající se sem tam mezi dějem.
Sám autor pak velmi dobře známou postavu babičky několikrát zapojil do děje, kdy na časy strávené s ní Vilhelmová v roli Němcové vzpomínala. V sále panovalo slovy nepopsatelné ticho a publikum hltalo každé slovo, každé gesto herců... Hra si vysloužila ovace ve stoje a bylo vidět na tvářích publika doznívající intenzivní prožitek.
„Byla to velmi dobře odvedená práce, jsem nadšená. Plné nasazení herců panovalo v každé minutě představení, věnovali hru nám, jak kdybychom byli z Prahy,“ sdělila své pocity Večerníku Martina, jedna z divaček.06 kultura divadlo

Total Comments

  • Zlatá Brána
  • Václavková
  • 1
  • 2

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak se vám líbí v kavárně FACE TO FACE CAFE-BAR

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Chybí už jen dvojčátka.

Během prvního pololetí letošního roku se v prostějovské porodnici narodilo 396 miminek, což je o něco víc než za stejné období roku minulého. Rodiče dávali děvčátkům nejčastěji jméno Eliška nebo Tereza, u chlapců zase převládali Jakubové a Tomášové. Stále se ale letos čeká na dvojčátka.

Opravdu mu nafackoval?

Krajské ředitelství Policie ČR prověřuje údajné selhání prostějovského policisty, který měl podle vyjádření matky nafackovat jejímu čtrnáctiletému synovi na náměstí T. G. Masaryka. A jelikož se jedná o chlapce z romské komunity, může být vyšetřování případu hodně složité a citlivé.

Total Comments

Osobnost týdne

PETR ZLÁMAL
15 zlamal
Ředitel umělecké agentury HIT TRADE má na svědomí famózní sobotní představení prostějovských rockových kapel na pláži U Vrbiček na plumovské přehradě. V rámci Rock Memory Of usedl sám i za bicí ve skupině Plus.

Total Comments

Číslo týdne

1,9
Míra nezaměstnanosti v Prostějově prolomila magickou hranici dvou procent! Aktuálně je v našem regionu bez práce 1 442 lidí, což je další historické minimum.

Total Comments

Výrok týdne

„Koupat se v takové zimě? Jedině doma  v koupelně ve vaně!“

Drtivá většina Prostějovanů míjela koupaliště ve městě během uplynulého týdne obloukem, jeden z mužů před aquaparkem měl jasný názor.

Total Comments