Příjemnou noc, dnes je úterý 16.7.2019
svátek slaví Luboš,
zítra Martina
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 V prostějovském muzeu se na den svatého Valentýna, tedy 14. února, otevře výstava maleb prostějovské rodačky Alžběty Zelené. Pořadatelé se rozhodli její obrazy vystavit proto, že letos slavíme sté výročí od narození této prostějovské malířky. Vernisáž bude probíhat od 17:00 hodin. Přijďte se podívat, jaké krásy Prostějovanka zpodobnila!


Muzeum na náměstí T. G. Masaryka již ve čtvrtek odhalí působivou tvorbu Alžběty Zelené pocházející z Prostějova. „Výstava ke stému výročí narození prostějovské malířky Alžběty Zelené představí výběr z jejího rozsáhlého díla, zejména ze soukromých sbírek. Nabídneme vám průřez její celoživotní tvorbou, kterou tvoří portréty, zátiší, průmyslové krajiny a také náměty z hanáckého folklóru,“ říkají o expozici pořadatelé.
Sama výtvarným talentem vynikala již od útlého dětství. Studovat výtvarné umění začala ale až ve svých dvaadvaceti letech během druhé světové války na vysoké škole ve Velké Británii. Roku 1946 se vrátila zpátky do Prostějova, kde sice kvůli nastalým politickým změnám měla omezenější možnosti tvorby, přesto se jí podařilo na jaře 1947 v prostorách přednáškového sálu Kotěrova Národního domu prezentovat své obrazy na Jarní výstavě prostějovských výtvarníků. Díla tehdy vystavovala po boku regionálních výtvarníků poválečné generace, jakými byli například Karel Vaca nebo Oldřich Lasák. A v roce 1948 na tom samém místě dokonce uspořádala svou první samostatnou výstavu. Podobných výstav přitom měla během dalších let ještě mnoho, a to nejen v tehdejším Československu, ale také v zahraničí. K ústředním motivům její tvorby se řadila průmyslová města, zátiší, portréty, akty či později i barevné květiny.
Přijďte se do muzea s touto zajímavou osobností tedy určitě seznámit. Její nelehký osud zrcadlí každé vytvořené dílo, a proto v něm můžete nalézt nejen ji samotnou, ale také odraz tehdejší doby. Výstavu si můžete přijít prohlédnout až do 21. dubna.

Total Comments

  • Zlatá Brána
  • Václavková
  • 1
  • 2

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak se vám líbí v kavárně FACE TO FACE CAFE-BAR

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Chybí už jen dvojčátka.

Během prvního pololetí letošního roku se v prostějovské porodnici narodilo 396 miminek, což je o něco víc než za stejné období roku minulého. Rodiče dávali děvčátkům nejčastěji jméno Eliška nebo Tereza, u chlapců zase převládali Jakubové a Tomášové. Stále se ale letos čeká na dvojčátka.

Opravdu mu nafackoval?

Krajské ředitelství Policie ČR prověřuje údajné selhání prostějovského policisty, který měl podle vyjádření matky nafackovat jejímu čtrnáctiletému synovi na náměstí T. G. Masaryka. A jelikož se jedná o chlapce z romské komunity, může být vyšetřování případu hodně složité a citlivé.

Total Comments

Osobnost týdne

PETR ZLÁMAL
15 zlamal
Ředitel umělecké agentury HIT TRADE má na svědomí famózní sobotní představení prostějovských rockových kapel na pláži U Vrbiček na plumovské přehradě. V rámci Rock Memory Of usedl sám i za bicí ve skupině Plus.

Total Comments

Číslo týdne

1,9
Míra nezaměstnanosti v Prostějově prolomila magickou hranici dvou procent! Aktuálně je v našem regionu bez práce 1 442 lidí, což je další historické minimum.

Total Comments

Výrok týdne

„Koupat se v takové zimě? Jedině doma  v koupelně ve vaně!“

Drtivá většina Prostějovanů míjela koupaliště ve městě během uplynulého týdne obloukem, jeden z mužů před aquaparkem měl jasný názor.

Total Comments