Příjemnou noc, dnes je pátek 26.4.2019
svátek slaví Oto,
zítra Jaroslav
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 V prostějovském muzeu se na den svatého Valentýna, tedy 14. února, otevře výstava maleb prostějovské rodačky Alžběty Zelené. Pořadatelé se rozhodli její obrazy vystavit proto, že letos slavíme sté výročí od narození této prostějovské malířky. Vernisáž bude probíhat od 17:00 hodin. Přijďte se podívat, jaké krásy Prostějovanka zpodobnila!


Muzeum na náměstí T. G. Masaryka již ve čtvrtek odhalí působivou tvorbu Alžběty Zelené pocházející z Prostějova. „Výstava ke stému výročí narození prostějovské malířky Alžběty Zelené představí výběr z jejího rozsáhlého díla, zejména ze soukromých sbírek. Nabídneme vám průřez její celoživotní tvorbou, kterou tvoří portréty, zátiší, průmyslové krajiny a také náměty z hanáckého folklóru,“ říkají o expozici pořadatelé.
Sama výtvarným talentem vynikala již od útlého dětství. Studovat výtvarné umění začala ale až ve svých dvaadvaceti letech během druhé světové války na vysoké škole ve Velké Británii. Roku 1946 se vrátila zpátky do Prostějova, kde sice kvůli nastalým politickým změnám měla omezenější možnosti tvorby, přesto se jí podařilo na jaře 1947 v prostorách přednáškového sálu Kotěrova Národního domu prezentovat své obrazy na Jarní výstavě prostějovských výtvarníků. Díla tehdy vystavovala po boku regionálních výtvarníků poválečné generace, jakými byli například Karel Vaca nebo Oldřich Lasák. A v roce 1948 na tom samém místě dokonce uspořádala svou první samostatnou výstavu. Podobných výstav přitom měla během dalších let ještě mnoho, a to nejen v tehdejším Československu, ale také v zahraničí. K ústředním motivům její tvorby se řadila průmyslová města, zátiší, portréty, akty či později i barevné květiny.
Přijďte se do muzea s touto zajímavou osobností tedy určitě seznámit. Její nelehký osud zrcadlí každé vytvořené dílo, a proto v něm můžete nalézt nejen ji samotnou, ale také odraz tehdejší doby. Výstavu si můžete přijít prohlédnout až do 21. dubna.

Total Comments

  • Taneční čaje
  • Zagorová v Prostějově
  • Semo Smržice
  • Tvaruzkovy festival
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V MOTORESTU U KOLA?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Chvályhodný počin.

Přesně 251 velikonočních beránků nabídla středeční charitativní akce v Národním domě v Prostějově, kterou každoročně pořádá Rotary klub. Jak jsme zjistili, část krasavců byla přímo na místě prodána, zbývající originální kousky putovaly do sociálních ústavů a domovů.

Smrt pohřešovaného.

V minulém vydání Večerníku jsme zveřejnili policejní pátrací relaci po pohřešovaném seniorovi z Olšan u Prostějova. Sedmdesátiletý muž odjel osobním vozidlem k lékaři a slehla se po něm zem.
Na začátku minulého týdne přišla krutá zpráva. Důchodce byl nalezen mrtev v okrese Olomouc...

Total Comments

Osobnost týdne

HARLEJ
16 harlej 1
Pražská skupina vznikla v roce 1995 a za tu dobu si její dravé rockové písničky našly tisíce fanoušků. Svérázní muzikanti potěšili prostějovské fandy uplynulý čtvrtek večer v sále Společenského domu.

Total Comments

Číslo týdne

103
Josefa Schlesingerová spatřila světlo světa 19. dubna 1916. Na Velký pátek tak oslavila neuvěřitelné 103. narozeniny a stala se nejstarší obyvatelkou Prostějova. Vitální a stále čiperná dáma maturovala na obchodní akademii a celý život pracovala jako účetní. Dnes žije u své dcery.

Total Comments

Výrok týdne

„VEČERNÍK PRÝ VÍ VŠECHNO. TAKŽE URČITĚ VÍTE, ŽE MÁM FAKT HROZNOU ŽÍZEŇ!“

Jeden z dobře známých bezdomovců na náměstí T. G. Masaryka oslovil redaktora Večerníku se žádostí o finanční podporu na zakoupení krabicového vína.

Total Comments