Příjemnou noc, dnes je pondělí 18.2.2019
svátek slaví Gizela,
zítra Patrik
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 V prostějovském muzeu se na den svatého Valentýna, tedy 14. února, otevře výstava maleb prostějovské rodačky Alžběty Zelené. Pořadatelé se rozhodli její obrazy vystavit proto, že letos slavíme sté výročí od narození této prostějovské malířky. Vernisáž bude probíhat od 17:00 hodin. Přijďte se podívat, jaké krásy Prostějovanka zpodobnila!


Muzeum na náměstí T. G. Masaryka již ve čtvrtek odhalí působivou tvorbu Alžběty Zelené pocházející z Prostějova. „Výstava ke stému výročí narození prostějovské malířky Alžběty Zelené představí výběr z jejího rozsáhlého díla, zejména ze soukromých sbírek. Nabídneme vám průřez její celoživotní tvorbou, kterou tvoří portréty, zátiší, průmyslové krajiny a také náměty z hanáckého folklóru,“ říkají o expozici pořadatelé.
Sama výtvarným talentem vynikala již od útlého dětství. Studovat výtvarné umění začala ale až ve svých dvaadvaceti letech během druhé světové války na vysoké škole ve Velké Británii. Roku 1946 se vrátila zpátky do Prostějova, kde sice kvůli nastalým politickým změnám měla omezenější možnosti tvorby, přesto se jí podařilo na jaře 1947 v prostorách přednáškového sálu Kotěrova Národního domu prezentovat své obrazy na Jarní výstavě prostějovských výtvarníků. Díla tehdy vystavovala po boku regionálních výtvarníků poválečné generace, jakými byli například Karel Vaca nebo Oldřich Lasák. A v roce 1948 na tom samém místě dokonce uspořádala svou první samostatnou výstavu. Podobných výstav přitom měla během dalších let ještě mnoho, a to nejen v tehdejším Československu, ale také v zahraničí. K ústředním motivům její tvorby se řadila průmyslová města, zátiší, portréty, akty či později i barevné květiny.
Přijďte se do muzea s touto zajímavou osobností tedy určitě seznámit. Její nelehký osud zrcadlí každé vytvořené dílo, a proto v něm můžete nalézt nejen ji samotnou, ale také odraz tehdejší doby. Výstavu si můžete přijít prohlédnout až do 21. dubna.

Total Comments

  • Nohejbal
  • Kendrion
  • 1
  • 2

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V PIZZERII LA PUTICA?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Gečnukův triumf.

Nejenom tenisté a tenistky mohou vystoupat na grál krajského sportu. Třetím takovým do party se stal parašutista Dukly Prostějov Jiří Gečnuk, který ovládl anketu Sportovec Olomouckého kraje za rok 2018. Český reprezentant posbíral během kariéry celou řadu medailí, pyšní se také titulem absolutního mistra světa.


Nájemníci se nehrnou.

Nově postavený prostějovský komunitní dům v Sušilově ulici pro potřebné seniory za osmdesát milionů korun příliš netáhne. Magistrát totiž v luxusní nemovitosti nasadil tak vysoké ceny nájemného, že kapacita je nyní zhruba naplněna jen z více než poloviny. A to je hodně málo...

Přechody budou!

Total Comments

Osobnost týdne

JIŘÍ KOLBABA
07 kolbabaPo roce do Prostějova opět zavítal nejznámější český cestoval. V sále kina Metro 70 poutavě vyprávěl o své cestě po Havajských ostrovech, které Prostějovanům popsal jako opravdový ráj. Byla to vskutku zajímavá přednáška.

Total Comments

Číslo týdne

 2
Dvě nové ulice má od minulého úterý Prostějov. Jistě, vybudované domy ve Vrahovicích a také v Čechovicích nějaký čas už stojí, ovšem zdejší noví obyvatelé se nedokázali shodnout na názvu ulic. Tak vězte, že nyní máme v našem městě Meruňkovou a Frébortovu ulici!

Total Comments

Výrok týdne

„„JE TO MOJE CHYBA, A TO SE STÁVÁ VÝJIMEČNĚ!“

Primátor Prostějova František Jura přiznal pochybení v jednom ze svých výroků směrem ke Společenskému domu.
Sebevědomí mu ale rozhodně nechybí...

Total Comments