Dobré poledne, dnes je neděle 26.5.2019
svátek slaví Filip,
zítra Valdemar
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE:  Je asi jediná věc, po které většina z nás touží ještě víc než po penězích. Tou je uznání. Sto let od jejího narození se jej dostalo malířce Alžbětě Zelené. Stalo se tak i díky skutečně nevídané aktivitě studentky Romany Cáskové, která ve čtvrtek přímo mezi obrazy prostějovské rodačky vystavenými v prostějovském muzeu poutavě a s opravdovým zaujetím představila její život i tvorbu. U toho prostě Večerník nemohl chybět!

Bakalářská práce má mít rozsah minimálně 40 stran normovaného textu. Romana Cásková ve své práci Malířská tvorba Alžběty Zelené (1919-2004) tento požadavek splnila na zhruba tři sta procent. S tvorbou prostějovské autorky se tehdejší studentka Univerzity Palackého poprvé setkala v depozitáři prostějovského muzea. Záblesk onoho veskrze osobního nadšení, se kterým se v temných prostorách muzejního skladu obdivovala tam uloženým obrazům, u ní byl jasně patrný i při čtvrteční komentované prohlídce. Ta probíhala přímo mezi díly vystavenými aktuálně v hlavní budově muzea.„Na tomto autoportrétu Alžběty Zelené z roku 1943 je znát smutek při ohlížení se do vlastní minulosti i obavy z budoucnosti. Naopak z následujícího portrétu jejího manžela je už naopak cítit její radost i zamilovanost,“ srovnala během prohlídky Romana Cásková, která při svém výkladu mimo jiné velmi bystře hledala souvislosti mezi díly prostějovské rodačky a některými známými jmény, která se zapsala do historie výtvarného umění.
„Celkově se dá říci, že pro autorku byla vždy u obrazu důležitější barva než námět. Jako ten jí mohlo posloužit prakticky cokoliv. Ve své době byla vnímána zejména jako malířka folkloru či industriálních čtvrtí, přitom s nebývalou intimitou dokázala zachytit třeba i okamžiky spojené s domovem a mateřstvím,“ upozornila Cásková, která rovněž několikrát narazila na fakt, že to prostějovská rodačka v životě neměla vůbec snadné. „Dost často se setkávala s nepochopením. Ať už ze strany své rodiny, či jako umělkyně, která v poválečném Prostějově ukazovala moderní tendence světového malířství. Pokud by se o něco podobného v té době pokoušel muž, jistě by to měl aspoň o něco snazší. Takhle ji mnozí z tehdejších souputníků často poslali k plotně,“ uzavřela Romana Cásková.
Výstavu „Obrazy života Alžběty Zelené“ lze v hlavní budově prostějovského muzea navštívit až do 21. dubna.

Total Comments

 • KSČM
 • Noc Kostelů
 • Interforst
 • Lázně Skalka
 • Hořava
 • Basic
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V RESTAURACI JADRAN?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Nejsme bezohlední.

Pětačtyřicetiletý Marek Mlčoch děkuje v aktuálním čísle nejen svým blízkým, ale i širokému aparátu záchranářů za svůj život, minulé úterý zavolala na linku 156 žena, která si povšimla seniora s jízdním kolem. Ten v Kolářových sadech bezvládně spadl na zem. Díky včasnému příjezdu sanitky se nestalo nic vážného. Tleskáme!

Skoro nejrizikovější fanoušci.

Vedení prostějovské policie ostře zkritizovalo chování části přívrženců hokejových Jestřábů při utkáních druhé nejvyšší soutěže. Za násilnosti, výtržnosti a majetkové trestné činy už Okresní soud v Prostějově vydal těm nejdivočejším sedm zákazů vstupu do haly, když se hraje zápas!

Total Comments

Osobnost týdne

Jan PŘEUČIL
20 preucil
Fenomenální herec společně se svojí manželkou Evou Hruškovou pobavil ve čtvrtek své fanoušky nejen v prostějovském divadle, ale o den dříve i starší příznivce v domově seniorů v Nerudově ulici při neformální besedě.

Total Comments

Číslo týdne

320 000 000

Tak to je darda! Přesně takto astronomickou sumu požaduje společnost Manthellen po prostějovském magistrátu za údajné porušení obchodní smlovy. Jak známo, záležitost se týká kauzy kolem výstavby Galerie Prostějov v prostoru U Špalíčku.

Total Comments

Výrok týdne

„NESUĎTE, ABYSTE NEBYLI SOUZENI!“

Takto při předávání Cen města Prostějova odpovídal jeden z vyznamenaných exprimátor Miroslav Pišťák na kritiku některých současných opozičních zastupitelů města

Total Comments