Dobré odpoledne, dnes je pondělí 25.3.2019
svátek slaví Marián,
zítra Emanuel
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE:  Je asi jediná věc, po které většina z nás touží ještě víc než po penězích. Tou je uznání. Sto let od jejího narození se jej dostalo malířce Alžbětě Zelené. Stalo se tak i díky skutečně nevídané aktivitě studentky Romany Cáskové, která ve čtvrtek přímo mezi obrazy prostějovské rodačky vystavenými v prostějovském muzeu poutavě a s opravdovým zaujetím představila její život i tvorbu. U toho prostě Večerník nemohl chybět!

Bakalářská práce má mít rozsah minimálně 40 stran normovaného textu. Romana Cásková ve své práci Malířská tvorba Alžběty Zelené (1919-2004) tento požadavek splnila na zhruba tři sta procent. S tvorbou prostějovské autorky se tehdejší studentka Univerzity Palackého poprvé setkala v depozitáři prostějovského muzea. Záblesk onoho veskrze osobního nadšení, se kterým se v temných prostorách muzejního skladu obdivovala tam uloženým obrazům, u ní byl jasně patrný i při čtvrteční komentované prohlídce. Ta probíhala přímo mezi díly vystavenými aktuálně v hlavní budově muzea.„Na tomto autoportrétu Alžběty Zelené z roku 1943 je znát smutek při ohlížení se do vlastní minulosti i obavy z budoucnosti. Naopak z následujícího portrétu jejího manžela je už naopak cítit její radost i zamilovanost,“ srovnala během prohlídky Romana Cásková, která při svém výkladu mimo jiné velmi bystře hledala souvislosti mezi díly prostějovské rodačky a některými známými jmény, která se zapsala do historie výtvarného umění.
„Celkově se dá říci, že pro autorku byla vždy u obrazu důležitější barva než námět. Jako ten jí mohlo posloužit prakticky cokoliv. Ve své době byla vnímána zejména jako malířka folkloru či industriálních čtvrtí, přitom s nebývalou intimitou dokázala zachytit třeba i okamžiky spojené s domovem a mateřstvím,“ upozornila Cásková, která rovněž několikrát narazila na fakt, že to prostějovská rodačka v životě neměla vůbec snadné. „Dost často se setkávala s nepochopením. Ať už ze strany své rodiny, či jako umělkyně, která v poválečném Prostějově ukazovala moderní tendence světového malířství. Pokud by se o něco podobného v té době pokoušel muž, jistě by to měl aspoň o něco snazší. Takhle ji mnozí z tehdejších souputníků často poslali k plotně,“ uzavřela Romana Cásková.
Výstavu „Obrazy života Alžběty Zelené“ lze v hlavní budově prostějovského muzea navštívit až do 21. dubna.

Total Comments

  • Muzeum Kočárů
  • Prostějovské Velikonoce
  • Basic
  • Zahradnictví Adelovi
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_superfinale_korfbal

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V PIZZERII HRADEBNÍ?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Už mají plán.

Uběhl už nějaký ten týden od rozhodnutí brněnského soudu, který zneplatnil smlouvy mezi městem a společností Manthellan. Zdálo se, že si magistrát neví rady, co bude dělat se Společenským domem a jeho okolím. Minulou středu ale radní poprvé zveřejnili své plány s rekonstrukcí kulturáku i okolí. A bude se opravovat!

Škoda za 300 tisíc?!

V minulém vydání Večerník referoval o vandalském činu, který poškodil auto prostějovské zastupitelky Hany Naiclerové. Ta při prvotním šetření odhadla pro policii škodu na „zničeném“ autě politém barvou částkou tří set tisíc korun. Záhy vyšlo ale najevo, že někdo jí vozidlo polil Balakrylem, který za pár dní myčka odstranila...

Total Comments

Osobnost týdne

ANEŽKA FELNEROVÁ
12 felnerovaSpeciální ocenění si z mezinárodní koktejlové soutěže juniorů pod názvem HANÁCKÁ BARMAN SHOW 2019, která se konala v přednáškovém sále Národního domu, odnesla tato studentka pořádající Střední odborné školy Prostějov.

Total Comments

Číslo týdne

25 000
Společný koncert pěveckého sboru Nota Bene, dětí ze ZUŠ Vladimíra Ambrose a klavíristy Daniela Juna, který proběhl minulou středu v Městském divadle v Prostějově, vynesl rovných pětadvacet tisíc korun. Částka poputuje organizaci UNICEF.

Total Comments

Výrok týdne

„KDO JINÝ BY SI MĚL PROSTĚJOV UKLIDIT, KDYŽ NE MY SAMI!“

Náměstkyně primátora Milada Sokolová zvala všechny dobrovolníky, aby přiložili ruku k dílu při akci Ukliďme si Česko

Total Comments