Dobré odpoledne, dnes je pondělí 16.9.2019
svátek slaví Ludmila,
zítra Naděžda
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE:  Je asi jediná věc, po které většina z nás touží ještě víc než po penězích. Tou je uznání. Sto let od jejího narození se jej dostalo malířce Alžbětě Zelené. Stalo se tak i díky skutečně nevídané aktivitě studentky Romany Cáskové, která ve čtvrtek přímo mezi obrazy prostějovské rodačky vystavenými v prostějovském muzeu poutavě a s opravdovým zaujetím představila její život i tvorbu. U toho prostě Večerník nemohl chybět!

Bakalářská práce má mít rozsah minimálně 40 stran normovaného textu. Romana Cásková ve své práci Malířská tvorba Alžběty Zelené (1919-2004) tento požadavek splnila na zhruba tři sta procent. S tvorbou prostějovské autorky se tehdejší studentka Univerzity Palackého poprvé setkala v depozitáři prostějovského muzea. Záblesk onoho veskrze osobního nadšení, se kterým se v temných prostorách muzejního skladu obdivovala tam uloženým obrazům, u ní byl jasně patrný i při čtvrteční komentované prohlídce. Ta probíhala přímo mezi díly vystavenými aktuálně v hlavní budově muzea.„Na tomto autoportrétu Alžběty Zelené z roku 1943 je znát smutek při ohlížení se do vlastní minulosti i obavy z budoucnosti. Naopak z následujícího portrétu jejího manžela je už naopak cítit její radost i zamilovanost,“ srovnala během prohlídky Romana Cásková, která při svém výkladu mimo jiné velmi bystře hledala souvislosti mezi díly prostějovské rodačky a některými známými jmény, která se zapsala do historie výtvarného umění.
„Celkově se dá říci, že pro autorku byla vždy u obrazu důležitější barva než námět. Jako ten jí mohlo posloužit prakticky cokoliv. Ve své době byla vnímána zejména jako malířka folkloru či industriálních čtvrtí, přitom s nebývalou intimitou dokázala zachytit třeba i okamžiky spojené s domovem a mateřstvím,“ upozornila Cásková, která rovněž několikrát narazila na fakt, že to prostějovská rodačka v životě neměla vůbec snadné. „Dost často se setkávala s nepochopením. Ať už ze strany své rodiny, či jako umělkyně, která v poválečném Prostějově ukazovala moderní tendence světového malířství. Pokud by se o něco podobného v té době pokoušel muž, jistě by to měl aspoň o něco snazší. Takhle ji mnozí z tehdejších souputníků často poslali k plotně,“ uzavřela Romana Cásková.
Výstavu „Obrazy života Alžběty Zelené“ lze v hlavní budově prostějovského muzea navštívit až do 21. dubna.

Total Comments

 • Bazárek
 • Bladenights
 • Šumnica
 • O pohár primátora
 • Basket
 • Floria Dušičky
 • Dny evropského dědictví
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE BĚHEM LÉTA LÍBÍ V PROSTĚJOVSKÝCH RESTAURACÍCH?

P3_aplaus
Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Sláva se povedla.

Jen velice příznivé ohlasy sbíral po páteční akci u příležitosti 115. výročí založení prostějovského fotbalového klubu předseda současnéh 1.SK František Jura. Povedl se jak zápas legend, na který zavítaly více jak tři tisícovky příznivců, tak i slavnostní galavečer. A přijel i Karel Brückner s Ivo Viktorem!

Mizivý zájem.

 Hodně málo návštěvníků zavítalo v letošní letní sezóně do prostějovského aquaparku, ale také na vrahovické koupaliště. Ve vedení Domovní správy, která areály provozuje, tak panuje nespokojenost. Ostatně, není se co divit, když jde o druhý nejhorší ročník za čtrnáct let jexistence nových „Koupelek“...

Total Comments

Osobnost týdne

KATEŘINA DRÁBKOVÁ
36 drabkova
Rodačka z Určic během prázdnin ušla pěšky od hranic z Mexika přes Kalifornii, Oregon a Washington až do kanadského Vancouveru ohromných 1920 mil za 104 dní! Tomu se říká cestovatelská vášeň.

Total Comments

Číslo týdne

4000
Burza volného času má v Prostějově dlouholetou tradici. Akce se koná každoročně od roku 2004 a pravidelně ji navštíví spousta lidí. I letos tomu nebylo jinak. Na prezentaci kroužků a aktivit se přišlo podívat přes čtyři tisíce lidí.

Burza volného času má v Prostějově dlouholetou tradici. Akce se koná každoročně od roku 2004 a pravidelně ji navštíví spousta lidí. I letos tomu nebylo jinak. Na prezentaci kroužků a aktivit se přišlo podívat přes čtyři tisíce lidí.

Total Comments

Výrok týdne

„TO SI NEUMÍM PŘEDSTAVIT. ZUBY BY JÍ VYPADLY...“
Žena z Horního Štěpánova takto u prostějovského soudu odmítala tvrzení, že by její maminka pokousala manžela, neboť má zubní násadu.

Total Comments