Dobrý večer, dnes je středa 22.1.2020
svátek slaví Slavomír,
zítra Zdeněk
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Tohle se nečekalo! Před necelými šesti lety nastoupil do pozice šéfa prostějovské hvězdárny Karel Trutnovský. Nejenže úspěšně navázal na práci svého předchůdce Jiřího Prudkého, díky svému nespornému nadšení a velkému množství akcí se mu dlouhodobě dařilo lákat na hvězdárnu jak žáky a studenty prostějovských škol, tak i všechny milovníky přírodních věd. Ke konci května přesto ve své funkci skončí. Ptáte se proč? Večerník taky...

Sedmačtyřicetiletý Karel Trutnovský v minulosti pracoval jako geodet. Zároveň provázel návštěvníky po tajích hvězdné oblohy na brněnské hvězdárně a planetáriu. Měl pověst nadšence, který astronomií skutečně žije.

Té v Prostějově nepochybně dostál. Proto je jeho odchod pro mnohé překvapením. „Kdyby se mě někdo před půl rokem zeptal, zda zůstanu na hvězdárně až do důchodu, tak mu řeknu, že určitě ano. Situace se ale bohužel změnila. Mrzí mne, že odcházím, přestože vím, že krajský úřad hodlá v brzké budoucnosti investovat do rekonstrukce hvězdárny nemalé peníze. Hvězdárna bude celá v novém, místnosti budou klimatizované a určitě se podaří dokončit i ´Fyzikální hernu´, o kterou jsem několik let usiloval. V posledním plánu činnosti Muzea se dokonce hovoří o přístavbě planetária v roce 2022. Věřím, že jediná hvězdárna v kraji by si takovouto věc zasloužila, studii jsme vyhotovili již v roce 2016. Malé digitální planetárium by jistě mohlo přitáhnout školy i veřejnost na úplně nový a atraktivní typ pořadů. Ale plány se samozřejmě mohou měnit,“ pronesl k celé události Karel Trutnovský, který se k důvodům svého odchodu nechtěl vyjadřovat. „Až do konce května stále zůstávám zaměstnancem Muzea a galerie v Prostějově a nebylo by vhodné, abych to nějak rozpitvával,“ uvedl stroze.

Dětí v kroužcích přibývalo

Karel Trutnovský za svého bezmála šestiletého působení připravil pro veřejnost nespočet přednášek řady špičkových odborníků z oboru přírodních věd. Ještě více se tam konalo akcí pro děti, a to zejména z mateřských a základních škol. Navíc se mu podařilo úspěšně rozjet systém kroužků, kam pravidelně docházely desítky dětí. „Jako malá hvězdárna jsme to měli v takovém rodinném režimu. Šlo mi hlavně o to, aby se u nás všichni cítili dobře a rádi se k nám vraceli. Podařila se přestavba pozorovatelny, vytvoření 3D pořadu nebo instalace nového kvalitního dalekohledu D400. Za svůj největší úspěch ovšem považuji, že se během několika let kolem hvězdárny vytvořila komunitu nadšenců, kteří jí fandí. Svědčí o tom fungování našich čtyř astronomických klubů. Během mého působení nastoupil na hvězdárnu také Martin Tylšar, který původně také chodil do našeho astroklubu a úžasně na hvězdárně vyrostl. Pustil se do věcí, které se tady dříve nedělaly. Podařilo se nám navázat spolupráci s Karlovou univerzitou a Martin nyní pro ně provádí odborná pozorování a je skvělý astrofotograf. Mrzí mne hlavně to, že odcházím od řady mladých a zapálených lidí, kteří dlouhodobě projevují zájem o přírodní vědy. Nicméně v tuto chvíli již nemohu jinak,“ ohlédl se za svým působením Trutnovský, kterého jsme se zeptali, co zamýšlí do budoucna. „Mám již jasnou představu, kde budu od června pracovat. Nerad bych však o ní v tuto chvíli mluvil,“ poznamenal.

Ředitelka chce nové aktivity

Jeho odchodu dle svých slov lituje i ředitelka prostějovského muzea, pod něž hvězdárna spadá. „Dobře si uvědomuji, že se jedná o hvězdáře, který je u veřejnosti oblíbený. V současnosti připravujeme plány na rekonstrukci objektu hvězdárny a případný vznik planetária. Je škoda, že už se na nich nebude podílet. Chtěli jsme od září připravit nové aktivity a faktem je, že v některých ohledech se naše představy neshodovaly,“ okomentovala celou situaci Soňa Provazová, ředitelka prostějovského muzea. Hvězdárna by dle jejích slov měla pro návštěvníky bez problému fungovat dál. „Věřím, že se nám od září podaří připravit i něco nového,“ přidala s tím, že nový vedoucí hvězdárny by měl nastoupit od 1. června. Muzeum jej nyní hledá v probíhajícím výběrovém řízení.

Total Comments

  • Lesy Pv
  • Národní dům
  • Nemocnice Agel
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_tenis

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE LÍBÍ V HOSTINCI U ANDĚLA V TYLOVĚ ULICI?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2019 tv pohoda banner

 

Barometr

K charitě se přidávají další.

Rovněž během uplynulého týdne pokračovala před místním nádražím v Prostějově charitativní akce v podobě rozlévání polévek bezdomovcům. Je potěšitelné, že k Miladě Sokolové s přidávají i majitelé občerstvení, kteří v sobotu lidem bez domova dovezli pochoutky s kebabem.

Smrt osobností.

 

Prostějovskou společnost zasáhly v posledních dnech hned dvě nešťastné zprávy. Zemřela dlouholetá prostějovská komunální politička, členka ČSSD a ředitelka Domova pro seniory v Jesenci Zuzana Bratterová, zesnul rovněž bývalý ředitel Obchodní akademie v Prostějově Pavel Sekanina. Čest jejich památce!

Total Comments

Osobnost týdne

TEREZA DOČKALOVÁ
03 dockalova
Držitelka dvou Cen Thálie byla hlavní postavou ve hře Nora, kterou minulé úterý přijelo do Prostějova představit pražské Divadlo pod Palmovkou.

Total Comments

Číslo týdne

1 801 797

Bravo! Téměř dva miliony korun přinesla letošní tříkrálová sbírka z celého Prostějovska, čímž byl zase o něco více překonán loňský rekord. Konická charita získala 579 028 korun, prostějovská 1 222 769 korun.

Total Comments

Výrok týdne

„KDYŽ JSEM SE PROBUDILA, TAK KOLEM MĚ BYLY PLAMENY…“

Desetiletá Laura Čurejová vzpomíná na oheň, který pohltil celý dům její rodiny ve Vrbátkách a ona sama se ocitla v Dětském domově v Prostějově...

Total Comments