Dobrý večer, dnes je sobota 24.8.2019
svátek slaví Bartoloměj,
zítra Radim
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 To se u nás jen tak nezažije! Zběsilý tanec lidských prstů po klávesách předvedla americká pianistka Olga Vinokur. Celosvětově uznávaná hudebnice a perla letošních Prostějovských dnů hudby se ve čtvrtek představila v sále prostějovské ZUŠ v Kravařově ulici. A bylo to jízda!


Mimořádná. Takto charakterizoval časopis BBC hru americké klavíristky ruského původu Olgy Vinokur. Že to není jen tak nějaké plácnutí do vody, o tom se mohli přesvědčit všichni posluchači čtvrtečního koncertu. „Olga Vinokur u nás poprvé vystoupila před dvěma lety a jsme moc rádi, že se k nám opět vrátila,“ uvedla koncert ředitelka ZUŠ V. Ambrose Prostějov Eliška Kunčíková.
Pak už se slova ujala sama interpretka, která prostějovský koncert rozdělila do dvou částí. „V té první se zaměřím na etudy. S nimi hráči na klavír obvykle začínají. Já vás ovšem samozřejmě nebudu z etud zkoušet, ale ukáži vám, jak skvělé skladby dokázali v tomto žánru složit mistři, mezi něž patřil například jedinečný Ferenc Liszt,“ uvedla sama Olga Vinokur, která se i v dalším průběhu koncertu netajila svojí náklonností ke klavírnímu virtuosovi a hudebnímu skladateli se slovenskými kořeny.
Druhá polovina koncertu byla věnována tzv. klavírním transkripcím. V podání sólového klavíru tak zazněla hudební díla, která byla původně napsána hned pro několik hudebních nástrojů a teprve později přepsána tak, aby je osobitým způsobem mohl přehrát jediný pianista. Díky tomu si posluchači vychutnali i čtyři věty ze slavné West side story upravené speciálně pro klavír. Publikum si na závěr dlouhým potleskem vyžádalo přídavek, kterým se stala parafráze na slavnou melodii George Gershwina s názvem Embraceable you. „Úžasné. Taky trochu hraji na klavír, ale kdybych do něj mlátil tak jako tato dáma, tak si snad prsty sedřu do krve. Přitom byla až nelidsky soustředěná, přesná a skutečně virtuózní. K tomu všemu musí mít neuvěřitelnou paměť, vše zvládla bez použití partitury. Hrála s velkým zaujetím, ale zdánlivě lehce. Je mi ovšem naprosto jasné, že za tím vším stojí dlouhá léta nepředstavitelné dřiny a drilu,“ vyjádřil své pocity jeden z odcházejících posluchačů.

Total Comments

  • Memoriál Otmara Malečka
  • Nezamyslice
  • Sportovní hry
  • Zámek Čechy pod Kosířem
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK JSTE V LETNÍM OBDOBÍ SPOKOJENI S RESTAURAČNÍMI SLUŽBAMI?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Zájem o Večerník.

Přestože zprvu nepřálo našim výjezdům na koupaliště počasí, poslední dvě soboty jsme se vyřádili dosyta. A k našemu velkému potěšení se návštěvníci areálů v Laškově a naposledy i ve Stražisku náramně bavili, navíc si odnesli i hodnotné ceny. Tento víkend pokračujeme v Otaslavicích, tak přijďte!

Hledané osoby.

Hned dva lidé se v uplynulém týdnu zaměrně i nezáměrně ztratili. Zatímco v Horním Štěpánově postrádají čtyřiasedmdesátiletého seniora, z olomoucké nemocnice utekla patnáctiletá Prostějovanka romského původu, která je navíc v rizikovém těhotenství. Policisté se prostě v létě nenudí...

Total Comments

Osobnost týdne

DAVID KIRNER
33 kirner
Devatenáctiletý mladík z Určic se po maturitě na reálném gymnáziu v Prostějově rozhdol vyrazit na svém kole na „vélet“. Na cestě nakonec strávil celých 58 dní a našlapal neuvěřitelných 4 664 kilometrů.

Total Comments

Číslo týdne

5
Teprve po pěti měsících obdržela obhájkyně odsouzeného Radima Žondry písemnou verzi rozsudku a okamžitě se proti němu odvolala. Jak známo, ten byl už letos v březnu usvědčen a odsouzen k osmi letům vězení...

Total Comments

Výrok týdne

„OBJEVILI SE LONI NA PODZIM. A OD TÉ DOBY JSME TU MĚLI DERATIZÁTORA TŘIKRÁT“

Prodavačka z obchodu ve Ptení, který byl v uplynulém týdnu na dva dny uzavřen, přiznala, že návštěva hlodavců už nějaký ten čas trvá...

Total Comments