Dobré dopoledne, dnes je neděle 16.6.2019
svátek slaví Zbyněk,
zítra Adolf
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 To se u nás jen tak nezažije! Zběsilý tanec lidských prstů po klávesách předvedla americká pianistka Olga Vinokur. Celosvětově uznávaná hudebnice a perla letošních Prostějovských dnů hudby se ve čtvrtek představila v sále prostějovské ZUŠ v Kravařově ulici. A bylo to jízda!


Mimořádná. Takto charakterizoval časopis BBC hru americké klavíristky ruského původu Olgy Vinokur. Že to není jen tak nějaké plácnutí do vody, o tom se mohli přesvědčit všichni posluchači čtvrtečního koncertu. „Olga Vinokur u nás poprvé vystoupila před dvěma lety a jsme moc rádi, že se k nám opět vrátila,“ uvedla koncert ředitelka ZUŠ V. Ambrose Prostějov Eliška Kunčíková.
Pak už se slova ujala sama interpretka, která prostějovský koncert rozdělila do dvou částí. „V té první se zaměřím na etudy. S nimi hráči na klavír obvykle začínají. Já vás ovšem samozřejmě nebudu z etud zkoušet, ale ukáži vám, jak skvělé skladby dokázali v tomto žánru složit mistři, mezi něž patřil například jedinečný Ferenc Liszt,“ uvedla sama Olga Vinokur, která se i v dalším průběhu koncertu netajila svojí náklonností ke klavírnímu virtuosovi a hudebnímu skladateli se slovenskými kořeny.
Druhá polovina koncertu byla věnována tzv. klavírním transkripcím. V podání sólového klavíru tak zazněla hudební díla, která byla původně napsána hned pro několik hudebních nástrojů a teprve později přepsána tak, aby je osobitým způsobem mohl přehrát jediný pianista. Díky tomu si posluchači vychutnali i čtyři věty ze slavné West side story upravené speciálně pro klavír. Publikum si na závěr dlouhým potleskem vyžádalo přídavek, kterým se stala parafráze na slavnou melodii George Gershwina s názvem Embraceable you. „Úžasné. Taky trochu hraji na klavír, ale kdybych do něj mlátil tak jako tato dáma, tak si snad prsty sedřu do krve. Přitom byla až nelidsky soustředěná, přesná a skutečně virtuózní. K tomu všemu musí mít neuvěřitelnou paměť, vše zvládla bez použití partitury. Hrála s velkým zaujetím, ale zdánlivě lehce. Je mi ovšem naprosto jasné, že za tím vším stojí dlouhá léta nepředstavitelné dřiny a drilu,“ vyjádřil své pocity jeden z odcházejících posluchačů.

Total Comments

 • Prohlídky
 • BIG BEN
 • Jelen
 • Domovní správa Prostějov
 • Prostějov Cup 2019
 • Hořava
 • Interforst
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_bigben

Anketa - hlavní

Kam se chystáte na dovolenou?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Znovu nejvyšší rating.

Statutární město Prostějov pokračuje ve svých úspěších. Už poněkolikáté za sebou obdrželo od renomované mezinárodní auditorské společnosti Moody's Investors Service absolutně nejvyšší ratingové hodnocení. To získalo jen kvarteto měst v České republice. A přesto se najdou rýpalové...

Zavřený nájezd.

Bez nějakého varování došlo uprostřed minulého týdne k uzavření nájezdu exitu dálnice D46 v Kralické ulici, což přineslo velké dopravní zácpy prakticky ve všech uzlech Prostějova. Nejpostiženější byla Vrahovická ulice, kde řidiči stáli ve špičce klidně i několik desítek minut. Rekonstrukce estakády se blíží...

Total Comments

Osobnost týdne

MIROSLAV PIŠŤÁK
23 pistak
Dlouholetý komunální politik, místostarosta, starosta a posléze i primátor Prostějova oslavil v plné svěžesti kulaté jubileum. K osmdesátým narozeninám mu poblahopřál kromě Večerníku i současný první muž Prostějova František Jura.

Total Comments

Číslo týdne

12

Pavel Šín a komisaři agentury Dobrý den společně změřili dvanáctimetrovou pilu stojící před konickým zámkem. Díky tomu bylo oficiálně potvrzeno, že větší v České republice a zřejmě ani na světě nenajdete! Odhalena byla uplynulou sobotu ve dvanáct hodin.

Total Comments

Výrok týdne

„KDE NEHRAJOU FOTBAL, TAM CHCÍP PES!“

Prostějovský primátor František Jura si při vernisáži výstavy Fotbal to je hra, pomohl citací herečky Jiřiny Jiráskové z filmu Kožené slunce. A měl pravdu!

Total Comments