Dobré dopoledne, dnes je pondělí 26.8.2019
svátek slaví Luděk,
zítra Otakar
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE: Chcete-li, aby byly vaše děti chytré, tak jim čtěte pohádky. Jestli chcete, aby byly ještě chytřejší, pak je vezměte na divadelní pohádku do Ptení. Díky Karlu Foltinovi a sehrané partě zaměstnanců a žáků tamní školy mohou děti i dospělí sledovat zázrak, během něhož se prakticky z ničeho rodí představení plné fantazie, humoru, překvapivých zvratů, originálních hudebních textů, nádherných kostýmů i kulis. To letošní se jmenuje Dva prsteny a uplynulou neděli jeho premiéru sledovala zaplněná aula školy. Večerník byl přítomen i páteční generálce.

Pokud si myslíte, že se všichni učitelé přes prázdniny povalují u bazénu, pak se mýlíte. Například dlouholetý ředitel školy ve Ptení Karel Foltin má už 26 let o program na léto postaráno. Píše totiž další pohádku pro jedinečné Ptenské dětské divadlo (PĎĎ). Na celý následující školní rok pak pořádně zaměstná kantory, další zaměstnance školy i některé rodiče. Ti všichni totiž připravují kostýmy, kulisy, rekvizity a choreografii. A vydechnout samozřejmě nedá ani žákům, kteří nejen hrají, ale i osvětlují, zvučí a zajišťují technické zázemí.
Letos společně připravili pohádku Dva prsteny o princezně Arance, která zmizí přímo uprostřed vlastního svatebního obřadu. Její ženich se ji vypraví hledat. Ukáže se, že princezna je v moci čaroděje, do jehož zakletého zámku se princ může dostat jen s pomocí prstenů. Aby si Aranku mohl odvést opět k oltáři, musí je napřed získat. Ve hře plné čar a kouzel se představily téměř tři desítky herců. „S většinou se dobře známe, takže se mi s nimi spolupracovalo bez problémů. Ostatně jim převážně píši role přímo na tělo. Ti, co jsou noví, se rovněž zapojili bez potíží,“ shrnul Karel Foltin. Přesto se příprava výpravné pohádky neobešla bez problémů. „Tím, že máme zhruba o třetinu víc herců, přibyly i kostýmy, takže bylo co dělat. Nejhorší bylo, když jeden z hlavních herců dva týdny před premiérou zčistajasna odmítl hrát. Něco podobného se mi ještě nestalo. Naštěstí se narychlo podařilo sehnat dva další na jeho místo, ale než jsme to s oběma nazkoušeli, tak nám to dalo zabrat,“ ohlédl se Foltin, který pro letošní rok napsal vlastní české texty hned k 16 písním od světoznámých muzikálových hitů přes skladby rockové skupiny Nazareth až po balady legendárního Johna Lennona.
Kromě tradičních pohádkových rolí se ve hře objevila i početná skupinka můr či klaun, který zásadně nevtipkuje, protože už má po pracovní době. A to rozhodně nebylo vše. „Ve hře hraju postavu Fake news. Mým úkolem je pomocí lží odradit prince od toho, aby dál pátral po Arance. Tomu naopak pomáhá moje sestra Lexikona, která mluví pravdu,“ popsala svoji roli Tereza Vojtěchovská z Kostelce na Hané, která do školy dojíždí stejně jako její maminka, jež tam pracuje coby kantorka. „Je to tady určitě lepší než v Kostelci,“ dodala hned vzápětí třináctiletá Tereza.
Hra měla premiéru v neděli v zaplněné aule ptenské školy. „Jsem tu už poněkolikáté, ale pokaždé žasnu, co jsou schopni udělat. A myslím, že určitě nejsem sám, kdo to tak vnímá. Ostatně i syn, který měl před nedávnem šest let, si to tady moc oblíbil. Už od března se mě vyptával, kdy zas vyrazíme do Ptení na divadlo,“ svěřil se jeden z diváků Dvou prstenů.
V průběhu tohoto týdne představenou hru během celkem čtyř repríz uvidí žáci základních a mateřských škol, které projevily zájem do Ptení přijet. A pak už se všichni budou moci začít těšit na další kus. „Shakespeare napsal sedmatřicet her, já jich mám zatím pouze šestadvacet... Uznávám, že on má svá dramata obvykle o něco delší i slavnější. Nicméně co se týče jejich počtu, tak v tom bych jej rád dohnal. S psaním problém nemám, horší už je to se zkoušením. Každopádně příští rok zase něco připravíme,“ uzavřel jednasedmdesátiletý Karel Foltin, který si navzdory svému věku i zkušenostem v sobě stále uchovává kus dítěte.Total Comments

 • Pouť dětí k andělům strážným
 • Život generála F. Moravce
 • Bojovali na všech frontách
 • Dny evropského dědictví
 • Černobyl
 • Memoriál Otmara Malečka
 • Nezamyslice
 • Bezpečně do škol
 • Besip
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Koho si vybavíte, když se řekne prostějovský fotbal?

První volba: pondělí 26. srpen 2019 0:33

Poslední volba: pondělí 26. srpen 2019 8:44

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Zájem o Večerník.

Přestože zprvu nepřálo našim výjezdům na koupaliště počasí, poslední dvě soboty jsme se vyřádili dosyta. A k našemu velkému potěšení se návštěvníci areálů v Laškově a naposledy i ve Stražisku náramně bavili, navíc si odnesli i hodnotné ceny. Tento víkend pokračujeme v Otaslavicích, tak přijďte!

Hledané osoby.

Hned dva lidé se v uplynulém týdnu zaměrně i nezáměrně ztratili. Zatímco v Horním Štěpánově postrádají čtyřiasedmdesátiletého seniora, z olomoucké nemocnice utekla patnáctiletá Prostějovanka romského původu, která je navíc v rizikovém těhotenství. Policisté se prostě v létě nenudí...

Total Comments

Osobnost týdne

DAVID KIRNER
33 kirner
Devatenáctiletý mladík z Určic se po maturitě na reálném gymnáziu v Prostějově rozhdol vyrazit na svém kole na „vélet“. Na cestě nakonec strávil celých 58 dní a našlapal neuvěřitelných 4 664 kilometrů.

Total Comments

Číslo týdne

5
Teprve po pěti měsících obdržela obhájkyně odsouzeného Radima Žondry písemnou verzi rozsudku a okamžitě se proti němu odvolala. Jak známo, ten byl už letos v březnu usvědčen a odsouzen k osmi letům vězení...

Total Comments

Výrok týdne

„OBJEVILI SE LONI NA PODZIM. A OD TÉ DOBY JSME TU MĚLI DERATIZÁTORA TŘIKRÁT“

Prodavačka z obchodu ve Ptení, který byl v uplynulém týdnu na dva dny uzavřen, přiznala, že návštěva hlodavců už nějaký ten čas trvá...

Total Comments