Příjemnou noc, dnes je pondělí 14.10.2019
svátek slaví Agáta,
zítra Tereza
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Výstavu s názvem Sára a Jan Saudkovi FOTOGRAFIE zahájila v pátek odpoledne slavnostní vernisáž, které se kromě pořadatelů akce zúčastnila i sama autorka poloviny vystavených snímků. Nechyběli zástupci okolních měst ani mediální partner akce, PROSTĚJOVSKÝ Večerník, který vám v následujícím vydání nabídne exkluzivní rozhovor s vynikající českou fotografkou Sárou Saudkovou.

Velkolepé zahájení

Páteční odpoledne se nádvoří plumlovského zámku zaplnilo zhruba dvěma stovkami návštěvníků z širokého okolí. Tentokrát ale ne proto, aby ocenili jedinečnou stavbu, exteriér a interiér plumlovského zámku, ale aby se setkali s jednou z nejvýznamnějších fotografických osobností současnosti, Sárou Saudkovou, která přijela zahájit prodejní výstavu fotografií s názvem Sára a Jan Saudkovi FOTOGRAFIE. Po loňském ročníku výstavy v režii zástupců galerie Knížecí dvůr tak obrazy Adolfa Borna a Renaty Klogner Štolbové vystřídalo více než pět desítek snímků z tvorby dua fotografů, které obsahují kolorované snímky s nezaměnitelným rukopisem Jana Saudka i působivé černobílé fotografie Sáry. Není proto divu, že vernisáž výstavy navštívili i významní představitelé Prostějova, Plumlova a Olomouce, kteří si stejně jako ostatní návštěvníci nenechali ujít příležitost osobně se setkat s autorkou snímků, které jsou tak často označovány jako kontroverzní.

Okouzlující dáma

Sympatická autorka ale měla pořádně daleko k frivolní ženštině, jejíž obraz nám v souvislosti se Sárou Saudkovou soustavně vnucují některá média. „Pro mě bylo nesmírně příjemné překvapení, když začala mluvit. Tak elegantní a zároveň bezprostřední promluvu jsem snad ještě neslyšel... A pořád je to ještě pěkná baba!“ zhodnotil osobní setkání se Sárou Saudkovou prostějovský primátor Miroslav Pišťák. A podobného dojmu bezesporu nabyli i ostatní návštěvníci, mezi účastníky se nenašel snad ani jediný, na kterého by příjemné vystupování dnes už legendární fotografky nezapůsobilo. „Úplně mě překvapilo, jak je to sympatická dáma. Její fotografie a samozřejmě známé fotky pana Saudka jsou prostě úžasné a ona má nádherné šaty,“ nešetřila chválou návštěvnice vernisáže, Jana Václavíková, která na výstavu dorazila i s dětmi. Po úvodní řeči Ing. Pavla Frelicha, majitele pořádající galerie Knížecí dvůr, se chopila slova sama autorka, která nezapomněla poděkovat za skvěle odvedenou práci kurátorce výstavy paní Marii Hanušové, „děkuji moc všem kteří přišli, jsem rodák z nedaleké Litovle, tak pokud jsem někomu z vás přítomných někdy ukradla kuličky nebo třešně ze zahrady, tak se moc omlouvám,“ rozesmála přítomné návštěvníky sympatická fotografka, která se v zápětí ochotně podepisovala a pózovala před stovkou fotoaparátů, málokdo z návštěvníků si totiž nechal ujít příležitost nechat si osobně podepsat katalog výstavy nebo se vyfotit s opravdovou osobností mezi českými fotografy.

Výjimečná atmosféra

Na vernisáži v někdejším sídle šlechtického rodu Lichtenštejnů nesměly chybět ani vybrané lahůdky, víno přímo z vinic samotných Lichtenštejnů a o slavnostní atmosféru se po celou dobu staralo barokní trio z Moravské filharmonie Olomouc. Šlo o opravdu jedinečný zážitek, který si vychutnali všichni příznivci umění. „Výstava se mi samozřejmě velmi líbí, je to velký přínos pro zámek, Plumlov i okolí, proto se snažíme vycházet panu Frelichovi všemožně vstříc. Navíc se už teď předběžně plánuje třetí ročník výstavy, takže se pochopitelně budeme snažit i nadále co nejvíc spolupracovat,“ potvrdil starosta města Plumlova Adolf Sušeň, který se v zápětí přidal k téměř nekonečnému zástupu návštěvníků vernisáže čekající na podpis slavné fotografky. Ta se se svými příznivci, návštěvníky výstavy a pořadateli rozloučila až v podvečerních hodinách, její fotografie a snímky Jana Saudka ale budou moci návštěvníci výstavy shlédnout a třeba i zakoupit až do 31. srpna, ve výstavních prostorách plumlovského zámku.

Total Comments

 • GJW
 • Jaro pojištění
 • Ski půjčovna
 • ME korfbal
 • Dyne
 • Sad Smržice
 • Hokej Florýk
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ RESTAURACI U CÍSAŘSKÉ CESTY?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Zámek památkou roku.

V obrovský souboj lidí hlasujících na sociálních sítích se proměnila soutěž o moravskou památku roku, která se v posledních letech dočkala významné obnovy, či dokonce záchrany. A podařilo se, zvítězil zámek v Čechách pod Kosířem, který přeskočil konkurenta z Kunína.


Letošní úroda?

Tragédie! Špatné, mizerné, bída. Taková slova nejčastěji padají v souvislosti s takřka veškerou úrodou. Jak sadaři, tak zemědělci si stěžují na celou řadu věcí, které způsobily, že letošek nevypadá vůbec utěšeně. Nedařilo se příliš třeba obilninám nebo cukrovce, tradičním plodinám na Hané. Někdejší bašta tak pláče a ačítají se ztráty...

Total Comments

Osobnost týdne

MICHAL DLOUHÝ
40 dlouhy
Známý herec minulé úterý společně s Kateřinou Lojdovou předvedl v Prostějově excelentní výkon v divadelní hře Válka Roseových. Nebylo divu, že si po konci šel pětkrát pro potlesk diváků na otevřené scéně.

Total Comments

Číslo týdne

 1 988
Na Prostějovsku pracují aktuálně legálním způsobem necelé dvě tisícovky cizinců. Podle odborníků bude tento počet i nadále stoupat, protože práce je tolik, že zaměstnavatelé už z domácích zdrojů nemají kde brát.

Total Comments

Výrok týdne

„Už posedmé mi bourají domov!“

Jeden z bezdomovců od místního nádraží si Večerníku postěžoval, že bydlet v polorozpadlých nemovitostech není vůbec nic jednoduchého a dlouhotrvajícího.

Total Comments