Dobrý večer, dnes je sobota 24.8.2019
svátek slaví Bartoloměj,
zítra Radim
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Kdo má rád pravou keltskou hudbu a zábavu či irský tanec, jeho čas se nebezpečně blíží. Další ročník tradičního festivali KELTSKÁ NOC 2019 se totiž koná 19. a 20. července tradičně v plumlovském kempu Žralok. V dvoudenním programu vystoupí asi 150 umělců a účinkujících z osmi zemí světa. Hlavní hvězdou má být irská zpěvačka Sharon Shannon & band. V programu jsou i další vynikající interpreti, k jejiž představení dojde v příštích číslech PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku, který je i letos exkluzivním mediálním partnerem festivalu.


Pojďme si představit titulní tvář letošního ročníku. Sharon Shannon je světová hudebnice, která je známá především pro její aranžmá tradičních irských melodií a Irskem ovlivněných ovlivněných skladeb. Vždy byla dychtivá prozkoumat i nové styly, setkávat se a pracovat s jinými hudebníky. Jako hráčka na akordeon z Irska dosáhla legendárního statusu po celém světě a ve své domovské zemi učinila z akordeonu „cool“ hudební nástroj. Její hudební působnost zahrnuje nejenom oblast irské tradiční hudby, ale i jiné hudební žánry, jako Hip-Hop, Cajun, Country, klasická hudba a Rap.
Její debutové album v roce 1991 se stalo nejprodávanějším albem tradiční irské hudby, které kdy vyšlo v Irsku. Sharon Shannon úzce spolupracovala a nahrávala hudbu se zpěvačkou Sinéad O'Connor a s mnoha jinými světovými hudebníky, např. Jackson Brown, Dónal Lunny, Moya Brennan, Christy Moore, Kirsty MacColl, Michael McGoldrick a další. Nahrávka skladby Cavan Potholes vyšla na kompilačním albu společně se skladbami interpretů, jako např.: Bono, Kate Bush, Elvis Costello. Je nositelkou mnoha světových ocenění a mimo jiné držitelkou doživotní ceny Meteor Music Awards.
Zajímavostí je, že účinkovala pro americké prezidenty Billa Clintona v Bílém domě a Baracka Obamu v Dublinu, pro irské presidentky Mary Robinson a Mary MacAleese, vystupovala na prezidentských návštěvách v Polsku a v Austrálii. Doprovázela irského prezidenta Michaela D. Higgins na jeho oficiální cestě po Číně. Tato folková hudebnice a virtuózka nejenom na akordeon, ale také housle a irské flétny vystoupí se svojí kapelou v České republice vůbec poprvé.
Návštěvníky Mezinárodního hudebního festivalu Keltská noc 2019 v Plumlově čeká se Sharon Shannon zcela unikátní, celoživotní hudební zážitek.

CISAL PIPERS (ITA)
Keltská folková kapela Cisal Pipers ze severní oblast Itálie Emilia-Romagna, byla založena na podzim 2004.
Jejich hudba vychází z jejich vášně pro hudební nástroj dudy a z pečlivého výzkumu rozsáhlého historického, hudebního, populárního a tradičního repertoáru střední a severní Evropy, včetně Itálie.
RADIM ZENKL & Europick (USA/CZ)
Radim Zenkl je světově proslulý český muzikant žíjící od roku 1988 v USA, vítěz soutěže US National Mandolin Championship a v USA je po něm pojmenován nový styl hry na mandolínu - tzv. ‘zenkl style’.

SLIOTAR (IRL)
unikátní a fenomenální skupina z Dublinu, hvězdná stálice Keltské noci, která zdobí KN bez přerušení 17 let.

další vynikající skupiny v programu KN 2019:
IRISH ROSE (SK) - nejlepší skupina irské tradiční hudby na Slovensku
SELFISH MURPHY (HUN/RO) divoká skupina z Drákulova kraje -Transylvánie
TOMÁŠ KOČKO a Orchestr,
BRAN, VINTAGE WINE, DELORAINE,
KELT GRASS BAND, HAPPY TO MEET,
CURLIES, WOLFARIAN, DÁLACH.

Irský tanec na KN 2019: ERIU (PL) a DÉMÁIRT (CZ)

doprovodné programy:
vikingské boje (ZUBŘI), keltská řemesla (LATENART) , ohňové show,
keltská spiritualita (druid LUNWER a Erika B.) , dobré jídlo, pivo, medovina.
Sharon nahrávala hudbu a koncertovala s mnoha velkými osobnostmi irského i globálního hudebního průmyslu, včetně umělců jako Bono, Adam Clayton, Sinead O'Connor, Jackson Brown, John Prine, Steve Earle, koncertní orchestr RTE, The Chieftains, The Waterboys, Willie Nelson, Nigel Kennedy, Alison Krauss a Shane MacGowan - seznam, který je důkazem všestrannosti a talentu Sharon Shannon. Mimo to, že přechází do mnoha různých žánrů hudby, styl Sharon je jedinečně tradičně irský a má obrovský vliv na podporu irské hudby nejen ve své vlastní zemi, ale i v USA, kde spolupracuje s Johnem Prinem a Stevem Earlem. Další její spolupráce je s umělci, jako Natalie Mc Master/Japonsko, Drummers Kodo/Malawi, s dětmi - Umoza Children z Mzuzu. V poslední době nahrává a vystupuje s Seckou Keita - Kora and percussion master ze Senegalu.

Účinkovala pro americké prezidenty Billa Clintona v Bílém domě a Baracka Obamu v Dublinu, pro irské presidentky Mary Robinson a Mary MacAleese, vystupovala na prezidentských návštěvách v Polsku a v Austrálii. Doprovázela irského prezidenta Michaela D. Higgins na jeho oficiální cestě po Číně.

Coby “žánrům-vzdorující” hvězda má multi-platinové prodeje svých desek a její alba, singly a DVD byly mnohokrát na 1. příčce hodnocenív její domovské zemi - v Irsku. Její album Galway Girl bylo 4x platinové v Irsku, titulní skladba pak vyhrála cenu Meteor award, jako dva roky nejstahovanější píseň. Mezi mnoho ocenění, které získala, patří i Hot Press a Meteor Awards. Sharon jako vůbec nejmladší příjemce v historii dostala doživotní ocenění Meteor Lifetime Achievement Award. Získala také cenu IBAM v Chicagu v roce 2015 za její “jedinečný přínos irské hudbě“. Dalšími příjemci ceny byli Darina Allen a herec Liam Neeson. Její hudba byla použita v několika hollywoodských filmech a Sharon sama hrála roli ve filmu Neila Jordana - 'Ondine'. Pracovala na jevištní produkci JM Synges „Playboy of the Western World’“, kterou režíroval Jim Sheridan.

Sharon je plodným skladatelem a stále se vzpírá žánrům, jejích deset studiových alb je důkazem nebojácného a dobrodružného ducha, pokud jde o tvorbu hudby. V roce 2018 nahrála tradiční irské hudební album s irskou hvězdou rugby Robbie Henshawem, jeho rodinou a přáteli. Její poslední studiové album nese název Sacred Earth 2017 a na začátku roku 2019 vydala také dvojité “live” album Live in Minneapolis. Jako uznání jejího obrovského přínosu irské hudbě a kultuře, získala Sharon v říjnu 2018 čestnou cenu Doctrate in Music od NUI Galway.

Sharon podporuje mnoho charitativních organizací, je dobře známým milovníkem ochráncem zvířat, je patronkou Mutt Anonymous Rescue and Adoption (Madra) se sídlem v Galway a je velvyslankyní pro misi Missionvale Ireland, která poskytuje podporu na zmírnění chudoby a poskytování vzdělání v Missionvale township v Jižní Africe.

Total Comments

  • Memoriál Otmara Malečka
  • Nezamyslice
  • Sportovní hry
  • Zámek Čechy pod Kosířem
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK JSTE V LETNÍM OBDOBÍ SPOKOJENI S RESTAURAČNÍMI SLUŽBAMI?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Zájem o Večerník.

Přestože zprvu nepřálo našim výjezdům na koupaliště počasí, poslední dvě soboty jsme se vyřádili dosyta. A k našemu velkému potěšení se návštěvníci areálů v Laškově a naposledy i ve Stražisku náramně bavili, navíc si odnesli i hodnotné ceny. Tento víkend pokračujeme v Otaslavicích, tak přijďte!

Hledané osoby.

Hned dva lidé se v uplynulém týdnu zaměrně i nezáměrně ztratili. Zatímco v Horním Štěpánově postrádají čtyřiasedmdesátiletého seniora, z olomoucké nemocnice utekla patnáctiletá Prostějovanka romského původu, která je navíc v rizikovém těhotenství. Policisté se prostě v létě nenudí...

Total Comments

Osobnost týdne

DAVID KIRNER
33 kirner
Devatenáctiletý mladík z Určic se po maturitě na reálném gymnáziu v Prostějově rozhdol vyrazit na svém kole na „vélet“. Na cestě nakonec strávil celých 58 dní a našlapal neuvěřitelných 4 664 kilometrů.

Total Comments

Číslo týdne

5
Teprve po pěti měsících obdržela obhájkyně odsouzeného Radima Žondry písemnou verzi rozsudku a okamžitě se proti němu odvolala. Jak známo, ten byl už letos v březnu usvědčen a odsouzen k osmi letům vězení...

Total Comments

Výrok týdne

„OBJEVILI SE LONI NA PODZIM. A OD TÉ DOBY JSME TU MĚLI DERATIZÁTORA TŘIKRÁT“

Prodavačka z obchodu ve Ptení, který byl v uplynulém týdnu na dva dny uzavřen, přiznala, že návštěva hlodavců už nějaký ten čas trvá...

Total Comments