Dobré dopoledne, dnes je neděle 16.6.2019
svátek slaví Zbyněk,
zítra Adolf
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 Zastupitelé na svém jednání 30. dubna schválili poslední balík dotací organizacím a spolkům, které pořádají kulturní akce v Prostějově. Tentokrát bylo rozděleno přes 300 tisíc korun, celkově to už ale letos dělá bezmála jeden milion korun. To je však pouze zlomek peněz, které magistrát ročně „nalévá“ do kultury ve městě. Jak Večerníku potvrdila náměstkyně primátora Milada Sokolová, další miliony jdou na provoz divadla, kina, klubu Duha a dalších organizací, v nichž má magistrát své zastoupení. A více než dva miliony korun stojí letos program Prostějovského léta, který už je doslova za dveřmi.Na jednání Zastupitelstva statutárního města Prostějova v úterý 30. dubna schvalovali komunální
politici poslední „balík“ dotací směřující z magistrátu do prostějovské kultury. „Tentokrát šlo o souhrnnou částku přes tři sta tisíc korun. Na dotace do kultury, ať již na celoroční činnost různých organizací, či na jednorázové akce, byla orgány města v kalendářním roce 2019 dosud schválena finanční částka ve výši 996 550 Kč,“ vypočítala Večerníku Milada Sokolová (ODS a Nezávislé osobnosti města Prostějova), náměstkyně primátora, do jejíž gesce právě kultura v Prostějově patří.
Co se týká celkové podpory města, na první pohled se zdá, že kultura je například oproti sportu trošku v pozadí či opomíjenou záležitostí. „To si vůbec nemyslím! Město se roky snaží podporovat jakékoliv aktivity v oblasti kultury, zavádělo programy na oživování náměstí, připravilo pásmo Prostějovského kulturního léta, zimy, zařadilo velikonoční jarmarky i masopustní veselí. Aktivit je skutečně velké množství, o čemž jsem se přesvědčila již před lety, kdy jsem byla předsedkyní kulturní komise a systematicky navštěvovala všechny kulturní akce. I nyní jako náměstkyně mám často co dělat, abych zejména o víkendech stihla navštívit všechny události. Podporu kultuře tedy nemůžeme měřit pouze pohledem na to, kolik město přidělí dotací různým organizacím. Další miliony korun jdou na pořádání akcí, které má ve svém portfoliu právě radnice,“ vysvětluje Sokolová. Podle známé přívržekyně všech společenských akcí si Prostějované z nabídky kulturních akcí ve městě vždy vyberou podle svého gusta. „Myslím, že kulturní program je velmi pestrý, a to právě díky podpoře různých spolků, které se zabývají divadlem, ať již pro děti, mládež, či dospělé, pěveckých souborů, fotografů, galeristů či pořadatelů koncertů různých žánrů. Činnost spolků, které doplňují činnost města, je skutečně vidět a já jim za to skládám dík,“ vzkazuje náměstkyně primátora pro kulturu.
Jak již bylo zmíněno, podpora města kultuře není určitě jen o dotacích, magistrát ze svého rozpočtu hradí v tomto ohledu mnohé další aktivity. „Jde především o financování městských kulturních organizací, a to formou příspěvků. Knihovna má v rozpočtu na letošní rok schválený příspěvek ve výši 9 665 000 korun, divadlo 6 464 000 korun a kino 3 280 000 korun. V roce 2019 byly subjektům navýšeny mzdy v souladu s nařízením vlády o 661 000 korun. Kino Metro 70 čerpalo navýšení neinvestičního příspěvku ve výši 200 000 korun na částečnou úhradu projektoru pořízeného z dotace ze Státního fondu kinematografie a 70 000 korun na opravu dveří kinosálu. Součástí magistrátu je rovněž oddělení DUHA - Kulturní klub u hradeb, které pracuje s rozpočtem ve výši 7 171 000 korun. Ten ovšem zohledňuje pouze kulturní akce a nikoli veškeré provozní náklady. Jen rozpočet Prostějovského kulturního léta počítá s náklady v celkové výši 2 092 000 korun, které zahrnují náklady za služby, například stavba pódia, zvučení, propagace, za umělecká vystoupení a za materiál,“ spočítala další investice statutárního města Prostějova do kultury Milada Sokolová.
Když se poohlédneme za schvalovacím procesem posledního „balíku“ dotací, Večerník si všiml, že zastupitelé nakonec kulturním organizacím schválili menší částky, než jaké žadatelé po magistrátu chtěli. „Rada města Prostějova, potažmo zastupitelstvo, schválilo na základě jednání kulturní komise prostředky ve stejné výši, či je mírně navýšilo, než v uplynulých letech, tedy bych určitě neřekla, že na kultuře v Prostějově šetříme,“ oponovala náměstkyně primátora.
Již v příštím týdnu započne program Prostějovského léta. „Myslím, že jsme si s kolegyněmi z Kulturního klubu DUHA u Hradeb Pavlou Vaškovou a Martinou Drmolovou daly skutečně záležet a tentokrát oživíme hlavní náměstí dokonce každý čtvrtek. Čeká nás několik novinek, jako je například přehlídka tanečních souborů, módní přehlídka jak společenských oděvů, tak i plavek a ležérní módy, všichni Prostějované se dočkají i pohádek a filmů promítaných na náměstí, stejně jako známých kapel, například Mirai, Desmod či Xindl X. Moc se na program těším a hlavně věřím, že nám vyjde počasí a lidé si léto v Prostějově užijí,“ přeje si Milada Sokolová.


Total Comments

 • Prohlídky
 • BIG BEN
 • Jelen
 • Domovní správa Prostějov
 • Prostějov Cup 2019
 • Hořava
 • Interforst
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_bigben

Anketa - hlavní

Kam se chystáte na dovolenou?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Znovu nejvyšší rating.

Statutární město Prostějov pokračuje ve svých úspěších. Už poněkolikáté za sebou obdrželo od renomované mezinárodní auditorské společnosti Moody's Investors Service absolutně nejvyšší ratingové hodnocení. To získalo jen kvarteto měst v České republice. A přesto se najdou rýpalové...

Zavřený nájezd.

Bez nějakého varování došlo uprostřed minulého týdne k uzavření nájezdu exitu dálnice D46 v Kralické ulici, což přineslo velké dopravní zácpy prakticky ve všech uzlech Prostějova. Nejpostiženější byla Vrahovická ulice, kde řidiči stáli ve špičce klidně i několik desítek minut. Rekonstrukce estakády se blíží...

Total Comments

Osobnost týdne

MIROSLAV PIŠŤÁK
23 pistak
Dlouholetý komunální politik, místostarosta, starosta a posléze i primátor Prostějova oslavil v plné svěžesti kulaté jubileum. K osmdesátým narozeninám mu poblahopřál kromě Večerníku i současný první muž Prostějova František Jura.

Total Comments

Číslo týdne

12

Pavel Šín a komisaři agentury Dobrý den společně změřili dvanáctimetrovou pilu stojící před konickým zámkem. Díky tomu bylo oficiálně potvrzeno, že větší v České republice a zřejmě ani na světě nenajdete! Odhalena byla uplynulou sobotu ve dvanáct hodin.

Total Comments

Výrok týdne

„KDE NEHRAJOU FOTBAL, TAM CHCÍP PES!“

Prostějovský primátor František Jura si při vernisáži výstavy Fotbal to je hra, pomohl citací herečky Jiřiny Jiráskové z filmu Kožené slunce. A měl pravdu!

Total Comments