Příjemnou noc, dnes je středa 21.8.2019
svátek slaví Johana,
zítra Bohuslav
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 Hudební festival Keltská noc letos čeká osmnáctý ročník. A pomyslnou plnoletost je potřeba oslavit. Jak jinak než programem nadupaným keltskou muzikou. Mimo skupin, které už po letech patří ke stálicím Keltské noci, se představí i několik novinek. Svou premiéru si na festivalu odehraje nejen světoznámá folková hudebnice Sharon Shannon z Irska, ale i mandolinista Radim Zenkl se svým uskupením Europick, Italové Cisal Pipers a polští Carrantuohill.


O víkendu 19. a 20. července se plumlovský kemp Žralok opět stane dějištěm hudebního festivalu Keltská noc. Letos akce oslaví osmnáctý ročník. Popřát k plnoletosti Keltské noci přijedou umělci z osmi států. Mezi nimi nebudou chybět například čeští folk metalisté Wolfarian, dvojnásobný držitel ceny Anděl Tomáš Kočko nebo punkrockoví Selfish Murphy z Transylvánie. Tito muzikanti ale na Keltské noci hrají už pravidelně. Chybět proto nebude ani několik novinek.
Svou premiéru si na Keltské noci odehraje třeba irská písničkářka Sharon Shannon. Ta společně s americkým hudebníkem Stevenem Earlem mimo jiné stvořila i slavnou píseň Galway Girl, kterou dnes hrají kapely po celém světě. Nebojí se ani jiných hudebních žánrů a v její tvorbě se tak s tradiční irskou muzikou mísí i hip hop, country nebo klasická hudba. Svou tvorbou dokázala Sharon Shannon zaujmout i bývalé americké prezidenty Baracka Obamu a Billa Clintona nebo dalšího irského zpěváka Bona z kapely U2. A letos přijede okouzlit i návštěvníky Keltské noci.
Úplně poprvé v České republice zahraje polská skupina Carrantuohill. Tato kapela vznikla už v roce 1987. Za více než třicet let své existence stihla vydat čtrnáct desek a s nahrávkou Session, Natural Irish & Jazz z roku 2005 získat platinové album. V Plumlově zahraje v sobotu v podvečer.
Poprvé se na Keltskou noc podívá i multiinstrumentalista Radim Zenkl s doprovodnou skupinou Europick. Společně hrají nejen irský folk, ale i bluegrass nebo jazz. Radim Zenkl se sice narodil v bývalém Československu, velkou část života ale prožil ve Spojených státech amerických. Tam utekl krátce před sametovou revolucí v roce 1989. Nedlouho poté se ale do své domoviny vrátil, aby zahrál pro nového prezidenta Václava Havla. Dnes Česko navštěvuje pravidelně. Patří mezi současné průkopníky hry na mandolínu. Vytváří i nové techniky hry a navrhuje vlastní mandolínové nástroje.
Poslední novinkou letošní Keltské noci jsou Italové Cisal Pipers. Ti se ve své tvorbě inspirují i historickou hudbou z různých částí Evropy. K tomu používají nejen nejrůznější perkuse, bubny a flétny, ale také, jak už název kapely dává tušit, skotské dudy, klávesy a australský nástroj didgeridoo.

Total Comments

  • Nezamyslice
  • Sportovní hry
  • Basic
  • Zámek Čechy pod Kosířem
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK JSTE V LETNÍM OBDOBÍ SPOKOJENI S RESTAURAČNÍMI SLUŽBAMI?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Zájem o Večerník.

Přestože zprvu nepřálo našim výjezdům na koupaliště počasí, poslední dvě soboty jsme se vyřádili dosyta. A k našemu velkému potěšení se návštěvníci areálů v Laškově a naposledy i ve Stražisku náramně bavili, navíc si odnesli i hodnotné ceny. Tento víkend pokračujeme v Otaslavicích, tak přijďte!

Hledané osoby.

Hned dva lidé se v uplynulém týdnu zaměrně i nezáměrně ztratili. Zatímco v Horním Štěpánově postrádají čtyřiasedmdesátiletého seniora, z olomoucké nemocnice utekla patnáctiletá Prostějovanka romského původu, která je navíc v rizikovém těhotenství. Policisté se prostě v létě nenudí...

Total Comments

Osobnost týdne

DAVID KIRNER
33 kirner
Devatenáctiletý mladík z Určic se po maturitě na reálném gymnáziu v Prostějově rozhdol vyrazit na svém kole na „vélet“. Na cestě nakonec strávil celých 58 dní a našlapal neuvěřitelných 4 664 kilometrů.

Total Comments

Číslo týdne

5
Teprve po pěti měsících obdržela obhájkyně odsouzeného Radima Žondry písemnou verzi rozsudku a okamžitě se proti němu odvolala. Jak známo, ten byl už letos v březnu usvědčen a odsouzen k osmi letům vězení...

Total Comments

Výrok týdne

„OBJEVILI SE LONI NA PODZIM. A OD TÉ DOBY JSME TU MĚLI DERATIZÁTORA TŘIKRÁT“

Prodavačka z obchodu ve Ptení, který byl v uplynulém týdnu na dva dny uzavřen, přiznala, že návštěva hlodavců už nějaký ten čas trvá...

Total Comments