Příjemnou noc, dnes je pondělí 25.5.2020
svátek slaví Viola,
zítra Filip
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 Hudební festival Keltská noc letos čeká osmnáctý ročník. A pomyslnou plnoletost je potřeba oslavit. Jak jinak než programem nadupaným keltskou muzikou. Mimo skupin, které už po letech patří ke stálicím Keltské noci, se představí i několik novinek. Svou premiéru si na festivalu odehraje nejen světoznámá folková hudebnice Sharon Shannon z Irska, ale i mandolinista Radim Zenkl se svým uskupením Europick, Italové Cisal Pipers a polští Carrantuohill.


O víkendu 19. a 20. července se plumlovský kemp Žralok opět stane dějištěm hudebního festivalu Keltská noc. Letos akce oslaví osmnáctý ročník. Popřát k plnoletosti Keltské noci přijedou umělci z osmi států. Mezi nimi nebudou chybět například čeští folk metalisté Wolfarian, dvojnásobný držitel ceny Anděl Tomáš Kočko nebo punkrockoví Selfish Murphy z Transylvánie. Tito muzikanti ale na Keltské noci hrají už pravidelně. Chybět proto nebude ani několik novinek.
Svou premiéru si na Keltské noci odehraje třeba irská písničkářka Sharon Shannon. Ta společně s americkým hudebníkem Stevenem Earlem mimo jiné stvořila i slavnou píseň Galway Girl, kterou dnes hrají kapely po celém světě. Nebojí se ani jiných hudebních žánrů a v její tvorbě se tak s tradiční irskou muzikou mísí i hip hop, country nebo klasická hudba. Svou tvorbou dokázala Sharon Shannon zaujmout i bývalé americké prezidenty Baracka Obamu a Billa Clintona nebo dalšího irského zpěváka Bona z kapely U2. A letos přijede okouzlit i návštěvníky Keltské noci.
Úplně poprvé v České republice zahraje polská skupina Carrantuohill. Tato kapela vznikla už v roce 1987. Za více než třicet let své existence stihla vydat čtrnáct desek a s nahrávkou Session, Natural Irish & Jazz z roku 2005 získat platinové album. V Plumlově zahraje v sobotu v podvečer.
Poprvé se na Keltskou noc podívá i multiinstrumentalista Radim Zenkl s doprovodnou skupinou Europick. Společně hrají nejen irský folk, ale i bluegrass nebo jazz. Radim Zenkl se sice narodil v bývalém Československu, velkou část života ale prožil ve Spojených státech amerických. Tam utekl krátce před sametovou revolucí v roce 1989. Nedlouho poté se ale do své domoviny vrátil, aby zahrál pro nového prezidenta Václava Havla. Dnes Česko navštěvuje pravidelně. Patří mezi současné průkopníky hry na mandolínu. Vytváří i nové techniky hry a navrhuje vlastní mandolínové nástroje.
Poslední novinkou letošní Keltské noci jsou Italové Cisal Pipers. Ti se ve své tvorbě inspirují i historickou hudbou z různých částí Evropy. K tomu používají nejen nejrůznější perkuse, bubny a flétny, ale také, jak už název kapely dává tušit, skotské dudy, klávesy a australský nástroj didgeridoo.

Total Comments

 • Bezruč
 • Lexinka
 • Mobil 4U
 • Koupelny RP
 • MJM Krmiva
 • interforst
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Co říkáte na opětovné odložení rekonstrukce Vrahovické ulice?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Místní nádraží rozkvetlo.

Na nástupišti prostějovského „místňáku“ se objevily truhlíky s maceškami, květiny vystříhané z papírů pak tvoří i výzdobu notně oprýskaných vstupních dveří do budovy, která je pod rizikem demolice. Do zvelebování nádraží se pustili nadšenci, kterým toto místo přirostlo k srdci. A povedlo se jim to!

Za dobrotu na žebrotu.

Pouhý měsíc fungovala bez problémů u Ptenského Dvorku samoobslužná pivní budka, kterou tam instaloval nadšenec Tomáš Bábek. Projíždějící cyklisté a výletníci se v době koronavirové nouze u ní zastavovali a tišili svoji žízeň pivem či limonádou. Na začátku minulého týdne někdo budku poničil a vykradl!

Total Comments

Osobnost týdne

TOMÁŠ PAVELKA

Česko má nového nejmladšího starostu a je jím teprve jednadvacetiletý student práv z Mořic na Prostějovsku. Zastupitelé jej zvolili do čela obce na svém pondělním zasedání.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

19

O tolik procent se během měsíce dubna zvýšil čistý počet nezaměstnaných na Prostějovsku! Aktuálně je na zdejší pobočce úřadu práce evidovaných 1 995 lidí bez práce, z toho 1 086 žen. Podíl nezaměstnaných se tak zvýšil na 2,7 procenta.

Total Comments

Výrok týdne

„ROZHODLI JSME SE, ŽE 1. MÁJ BUDE V ZÁŘÍ!“

Nový předseda prostějovských sociálních demokratů Bedřich Grulich o zrušené prvomájové veselici v Kolářových sadech.

Total Comments