Dobré dopoledne, dnes je neděle 16.6.2019
svátek slaví Zbyněk,
zítra Adolf
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 Hudební festival Keltská noc letos čeká osmnáctý ročník. A pomyslnou plnoletost je potřeba oslavit. Jak jinak než programem nadupaným keltskou muzikou. Mimo skupin, které už po letech patří ke stálicím Keltské noci, se představí i několik novinek. Svou premiéru si na festivalu odehraje nejen světoznámá folková hudebnice Sharon Shannon z Irska, ale i mandolinista Radim Zenkl se svým uskupením Europick, Italové Cisal Pipers a polští Carrantuohill.


O víkendu 19. a 20. července se plumlovský kemp Žralok opět stane dějištěm hudebního festivalu Keltská noc. Letos akce oslaví osmnáctý ročník. Popřát k plnoletosti Keltské noci přijedou umělci z osmi států. Mezi nimi nebudou chybět například čeští folk metalisté Wolfarian, dvojnásobný držitel ceny Anděl Tomáš Kočko nebo punkrockoví Selfish Murphy z Transylvánie. Tito muzikanti ale na Keltské noci hrají už pravidelně. Chybět proto nebude ani několik novinek.
Svou premiéru si na Keltské noci odehraje třeba irská písničkářka Sharon Shannon. Ta společně s americkým hudebníkem Stevenem Earlem mimo jiné stvořila i slavnou píseň Galway Girl, kterou dnes hrají kapely po celém světě. Nebojí se ani jiných hudebních žánrů a v její tvorbě se tak s tradiční irskou muzikou mísí i hip hop, country nebo klasická hudba. Svou tvorbou dokázala Sharon Shannon zaujmout i bývalé americké prezidenty Baracka Obamu a Billa Clintona nebo dalšího irského zpěváka Bona z kapely U2. A letos přijede okouzlit i návštěvníky Keltské noci.
Úplně poprvé v České republice zahraje polská skupina Carrantuohill. Tato kapela vznikla už v roce 1987. Za více než třicet let své existence stihla vydat čtrnáct desek a s nahrávkou Session, Natural Irish & Jazz z roku 2005 získat platinové album. V Plumlově zahraje v sobotu v podvečer.
Poprvé se na Keltskou noc podívá i multiinstrumentalista Radim Zenkl s doprovodnou skupinou Europick. Společně hrají nejen irský folk, ale i bluegrass nebo jazz. Radim Zenkl se sice narodil v bývalém Československu, velkou část života ale prožil ve Spojených státech amerických. Tam utekl krátce před sametovou revolucí v roce 1989. Nedlouho poté se ale do své domoviny vrátil, aby zahrál pro nového prezidenta Václava Havla. Dnes Česko navštěvuje pravidelně. Patří mezi současné průkopníky hry na mandolínu. Vytváří i nové techniky hry a navrhuje vlastní mandolínové nástroje.
Poslední novinkou letošní Keltské noci jsou Italové Cisal Pipers. Ti se ve své tvorbě inspirují i historickou hudbou z různých částí Evropy. K tomu používají nejen nejrůznější perkuse, bubny a flétny, ale také, jak už název kapely dává tušit, skotské dudy, klávesy a australský nástroj didgeridoo.

Total Comments

 • Prohlídky
 • BIG BEN
 • Jelen
 • Domovní správa Prostějov
 • Prostějov Cup 2019
 • Hořava
 • Interforst
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_bigben

Anketa - hlavní

Kam se chystáte na dovolenou?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Znovu nejvyšší rating.

Statutární město Prostějov pokračuje ve svých úspěších. Už poněkolikáté za sebou obdrželo od renomované mezinárodní auditorské společnosti Moody's Investors Service absolutně nejvyšší ratingové hodnocení. To získalo jen kvarteto měst v České republice. A přesto se najdou rýpalové...

Zavřený nájezd.

Bez nějakého varování došlo uprostřed minulého týdne k uzavření nájezdu exitu dálnice D46 v Kralické ulici, což přineslo velké dopravní zácpy prakticky ve všech uzlech Prostějova. Nejpostiženější byla Vrahovická ulice, kde řidiči stáli ve špičce klidně i několik desítek minut. Rekonstrukce estakády se blíží...

Total Comments

Osobnost týdne

MIROSLAV PIŠŤÁK
23 pistak
Dlouholetý komunální politik, místostarosta, starosta a posléze i primátor Prostějova oslavil v plné svěžesti kulaté jubileum. K osmdesátým narozeninám mu poblahopřál kromě Večerníku i současný první muž Prostějova František Jura.

Total Comments

Číslo týdne

12

Pavel Šín a komisaři agentury Dobrý den společně změřili dvanáctimetrovou pilu stojící před konickým zámkem. Díky tomu bylo oficiálně potvrzeno, že větší v České republice a zřejmě ani na světě nenajdete! Odhalena byla uplynulou sobotu ve dvanáct hodin.

Total Comments

Výrok týdne

„KDE NEHRAJOU FOTBAL, TAM CHCÍP PES!“

Prostějovský primátor František Jura si při vernisáži výstavy Fotbal to je hra, pomohl citací herečky Jiřiny Jiráskové z filmu Kožené slunce. A měl pravdu!

Total Comments