Dobrý večer, dnes je sobota 24.8.2019
svátek slaví Bartoloměj,
zítra Radim
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE:  Že sport, umění a historická budova nejdou dohromady? Omyl. V prostějovském muzeu ukázali, že se může jednat o skvělé spojení. Ve čtvrtek 6. června tam odstartovala výstava Fotbal to je hra. A už před začátkem měl bývalý fotbalista Jindřich Skácel, který dával dohromady exponáty, velké plány. „Chci, aby to tu bylo pro všechny generace. A výstava měla také interaktivní prvky,“ nechal se slyšet majitel Galerie umění, který ve spolupráci s Muzeem Prostějovska a 1.SK Prostějov stojí za zrodem výstavy.

 Výstava má za úkol zmapovat historii i současnost prostějovského fotbalu. Ta se začala psát v roce 1904. „Původně to mělo být jen na jeden dva sály. Pak jsme se ale dohodli na sálech čtyřech. Doufám, že to bude letní tahák mezi výstavami,“ uvedl pak Skácel těsně před zahájením výstavy.
Přání se mu splnilo. Na vernisáž zavítaly všechny generace. A návštěvníci měli co dělat, aby si ji prošli. Čekaly na ně nejen moderní i historické kopačky, dresy, dokonce stolní fotbálek ve třech provedeních, ale také alba plná fotek. „Mají to tady pěkné, hezky uspořádané. Je vidět, že si s tím dali neskutečnou práci,“ ocenila jedna z mnoha návštěvnic Dagmar Arnoštová.
Naprostou novinkou pak byl výstavní sál věnovaný maličkému fotbalovému hřišti i s brankami.
Čtvrteční vernisáž skýtala také setkání výjimečných osobností. Vystavovatele přišel podpořit ambasador výstavy, fotbalová legenda Pavel Kuka, dále tam měla početné zastoupení rada města, chybět nemohli manželé Černoškovi či fotbalový trenér Petar Aleksijević. „Přišel jsem se podívat na kartičky, je to tu moc pěkné. A hřiště, to jsem fakt nečekal. Bohužel si dneska nezakopu,“ poznamenal prostějovský fotbalista David Píchal, toho času ve stavu zraněných. Na výstavu poskytl své kopačky.
Patronát převzalo město Prostějov. Není divu, primátor František Jura je zároveň předsedou fotbalového klubu. „Jedná se o nejstarší fotbalový klub v Olomouckém kraji. Ale nejen to, také na Moravě a dovolím si tvrdit, že v podstatě jeden z nejstarších v celé republice,“ vyzdvihl dlouhé trvání fotbalu ve městě. Připomněl i dnes těžko uvěřitelný fakt. „Po roce 1918 bylo ve městě jedenáct fotbalových klubů,“ řekl.
Výstava pak ukázala i stinnou stránku prostějovské historie. Jednak přelom tisíciletí, kdy hrozilo, že fotbal ve městě zanikne a načas v Prostějově nefungoval mužský tým. A jednak také období protektorátu – na výstavě nechyběl plakát dokládající zákaz přístupu židům na utkání. Většina podvečera se ale nesla v přátelském a sportovním duchu. „Jak koneckonců řekla paní herečka Jirásková ve filmu Kožené slunce: „Kde nehrajou fotbal, tam chcíp pes!“ pronesl primátor. A následovat mohlo slavnostní odpískání začátku výstavy ředitelkou muzea Soňou Provazovou. A to doslova.
Total Comments

  • Memoriál Otmara Malečka
  • Nezamyslice
  • Sportovní hry
  • Zámek Čechy pod Kosířem
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK JSTE V LETNÍM OBDOBÍ SPOKOJENI S RESTAURAČNÍMI SLUŽBAMI?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Zájem o Večerník.

Přestože zprvu nepřálo našim výjezdům na koupaliště počasí, poslední dvě soboty jsme se vyřádili dosyta. A k našemu velkému potěšení se návštěvníci areálů v Laškově a naposledy i ve Stražisku náramně bavili, navíc si odnesli i hodnotné ceny. Tento víkend pokračujeme v Otaslavicích, tak přijďte!

Hledané osoby.

Hned dva lidé se v uplynulém týdnu zaměrně i nezáměrně ztratili. Zatímco v Horním Štěpánově postrádají čtyřiasedmdesátiletého seniora, z olomoucké nemocnice utekla patnáctiletá Prostějovanka romského původu, která je navíc v rizikovém těhotenství. Policisté se prostě v létě nenudí...

Total Comments

Osobnost týdne

DAVID KIRNER
33 kirner
Devatenáctiletý mladík z Určic se po maturitě na reálném gymnáziu v Prostějově rozhdol vyrazit na svém kole na „vélet“. Na cestě nakonec strávil celých 58 dní a našlapal neuvěřitelných 4 664 kilometrů.

Total Comments

Číslo týdne

5
Teprve po pěti měsících obdržela obhájkyně odsouzeného Radima Žondry písemnou verzi rozsudku a okamžitě se proti němu odvolala. Jak známo, ten byl už letos v březnu usvědčen a odsouzen k osmi letům vězení...

Total Comments

Výrok týdne

„OBJEVILI SE LONI NA PODZIM. A OD TÉ DOBY JSME TU MĚLI DERATIZÁTORA TŘIKRÁT“

Prodavačka z obchodu ve Ptení, který byl v uplynulém týdnu na dva dny uzavřen, přiznala, že návštěva hlodavců už nějaký ten čas trvá...

Total Comments