Dobré dopoledne, dnes je neděle 16.6.2019
svátek slaví Zbyněk,
zítra Adolf
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE:  Že sport, umění a historická budova nejdou dohromady? Omyl. V prostějovském muzeu ukázali, že se může jednat o skvělé spojení. Ve čtvrtek 6. června tam odstartovala výstava Fotbal to je hra. A už před začátkem měl bývalý fotbalista Jindřich Skácel, který dával dohromady exponáty, velké plány. „Chci, aby to tu bylo pro všechny generace. A výstava měla také interaktivní prvky,“ nechal se slyšet majitel Galerie umění, který ve spolupráci s Muzeem Prostějovska a 1.SK Prostějov stojí za zrodem výstavy.

 Výstava má za úkol zmapovat historii i současnost prostějovského fotbalu. Ta se začala psát v roce 1904. „Původně to mělo být jen na jeden dva sály. Pak jsme se ale dohodli na sálech čtyřech. Doufám, že to bude letní tahák mezi výstavami,“ uvedl pak Skácel těsně před zahájením výstavy.
Přání se mu splnilo. Na vernisáž zavítaly všechny generace. A návštěvníci měli co dělat, aby si ji prošli. Čekaly na ně nejen moderní i historické kopačky, dresy, dokonce stolní fotbálek ve třech provedeních, ale také alba plná fotek. „Mají to tady pěkné, hezky uspořádané. Je vidět, že si s tím dali neskutečnou práci,“ ocenila jedna z mnoha návštěvnic Dagmar Arnoštová.
Naprostou novinkou pak byl výstavní sál věnovaný maličkému fotbalovému hřišti i s brankami.
Čtvrteční vernisáž skýtala také setkání výjimečných osobností. Vystavovatele přišel podpořit ambasador výstavy, fotbalová legenda Pavel Kuka, dále tam měla početné zastoupení rada města, chybět nemohli manželé Černoškovi či fotbalový trenér Petar Aleksijević. „Přišel jsem se podívat na kartičky, je to tu moc pěkné. A hřiště, to jsem fakt nečekal. Bohužel si dneska nezakopu,“ poznamenal prostějovský fotbalista David Píchal, toho času ve stavu zraněných. Na výstavu poskytl své kopačky.
Patronát převzalo město Prostějov. Není divu, primátor František Jura je zároveň předsedou fotbalového klubu. „Jedná se o nejstarší fotbalový klub v Olomouckém kraji. Ale nejen to, také na Moravě a dovolím si tvrdit, že v podstatě jeden z nejstarších v celé republice,“ vyzdvihl dlouhé trvání fotbalu ve městě. Připomněl i dnes těžko uvěřitelný fakt. „Po roce 1918 bylo ve městě jedenáct fotbalových klubů,“ řekl.
Výstava pak ukázala i stinnou stránku prostějovské historie. Jednak přelom tisíciletí, kdy hrozilo, že fotbal ve městě zanikne a načas v Prostějově nefungoval mužský tým. A jednak také období protektorátu – na výstavě nechyběl plakát dokládající zákaz přístupu židům na utkání. Většina podvečera se ale nesla v přátelském a sportovním duchu. „Jak koneckonců řekla paní herečka Jirásková ve filmu Kožené slunce: „Kde nehrajou fotbal, tam chcíp pes!“ pronesl primátor. A následovat mohlo slavnostní odpískání začátku výstavy ředitelkou muzea Soňou Provazovou. A to doslova.
Total Comments

 • Prohlídky
 • BIG BEN
 • Jelen
 • Domovní správa Prostějov
 • Prostějov Cup 2019
 • Hořava
 • Interforst
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_bigben

Anketa - hlavní

Kam se chystáte na dovolenou?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Znovu nejvyšší rating.

Statutární město Prostějov pokračuje ve svých úspěších. Už poněkolikáté za sebou obdrželo od renomované mezinárodní auditorské společnosti Moody's Investors Service absolutně nejvyšší ratingové hodnocení. To získalo jen kvarteto měst v České republice. A přesto se najdou rýpalové...

Zavřený nájezd.

Bez nějakého varování došlo uprostřed minulého týdne k uzavření nájezdu exitu dálnice D46 v Kralické ulici, což přineslo velké dopravní zácpy prakticky ve všech uzlech Prostějova. Nejpostiženější byla Vrahovická ulice, kde řidiči stáli ve špičce klidně i několik desítek minut. Rekonstrukce estakády se blíží...

Total Comments

Osobnost týdne

MIROSLAV PIŠŤÁK
23 pistak
Dlouholetý komunální politik, místostarosta, starosta a posléze i primátor Prostějova oslavil v plné svěžesti kulaté jubileum. K osmdesátým narozeninám mu poblahopřál kromě Večerníku i současný první muž Prostějova František Jura.

Total Comments

Číslo týdne

12

Pavel Šín a komisaři agentury Dobrý den společně změřili dvanáctimetrovou pilu stojící před konickým zámkem. Díky tomu bylo oficiálně potvrzeno, že větší v České republice a zřejmě ani na světě nenajdete! Odhalena byla uplynulou sobotu ve dvanáct hodin.

Total Comments

Výrok týdne

„KDE NEHRAJOU FOTBAL, TAM CHCÍP PES!“

Prostějovský primátor František Jura si při vernisáži výstavy Fotbal to je hra, pomohl citací herečky Jiřiny Jiráskové z filmu Kožené slunce. A měl pravdu!

Total Comments