Příjemnou noc, dnes je středa 21.8.2019
svátek slaví Johana,
zítra Bohuslav
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE: Smích, kreace herců. Ale také zapojení diváků do děje. To vše přinesl prostějovský MEDart. Narážka na den, kdy se mění počasí jak na běžícím pásu a vše je možné, není náhodná. O dění v sále prostějovského zámku to platilo taktéž. Letošní ročník přehlídky divadelních souborů z Prostějova a hostů s podtitulem „Proč by Hanák jezdil za divadlem ven, když ho má doma“ pak přichystal skutečnou kvalitu, kterou dokázali ocenit jak dospělí, tak děti. Celý program zakončil improvizační soubor Olivy a jejich kolegové ze Slovenska, kteří si svými gagy naprosto získali publikum. Večerník celý program velice pečlivě studoval.


Program letošního MEDartu byl vskutku pestrý. Přinesl představení jak mladých divadelních nadšenců, tak již ostřílených herců. A bylo tak z čeho vybírat. Čtyřdenní program se mohl pochlubit i tím, že tak jak sliboval, přinesl řadu vystoupení herců z Prostějova a z Němčic nad Hanou. Tedy lidí, které mnozí diváci mohli znát osobně.
Úterý ve znamení dospívání
Těžkosti dospívání spojené s těžkou dobou, to byl úvod do MEDartu. Úterní představení nabídlo příběh mladého muže dospívajícího během komunistické éry. Tématu se ujal němčický divadelní spolek Na Štaci, který měl možnost o svých kvalitách během týdne přesvědčit ještě jednou. Divadelníci si pak poprvé mohli zvyknout na komorní prostředí zámeckého sálu. Ten nabídl zhruba osmdesát míst k sezení a zvláštní atmosféru podzemních prostorů. Určitá změna oproti kinu Oko v Němčicích nad Hanou.

Středa mířila na nešvar doby
Jestliže o úterku se dalo říct, že přinesl téma z minulosti, středeční večerní představení bylo tentokrát ve znamení aktuálního problému. Ještě předtím ale odpoledne přinesly řadu menších představení děti ze ZUŠ Prostějov, ale také z Plumlova a dvou prostějovských gymnázií – cyrilometodějského a reálného. Pak už ale následovalo představení veleznámého souboru z Prostějova, a sice Pointu. Ten se tentokrát typicky komediálním způsobem věnoval problematice moderních technologií a tomu, jak (negativně) dokáží ovlivnit náš život. Hra Miluji svůj mobil byla v režii Jakuba Hyndricha a hrál v ní i ředitel prostějovské knihovny Aleš Procházka. A později divadelníci zahlásili to, co potěší každého herce: vyprodáno!
Point byl jedním z mála zástupců souborů z Prostějova. „Letošní ročník festivalu MedArt postrádal vystoupení domácích souborů. Tento rok většina z prostějovských souborů neměla nic nového. Kromě divadla Point, který v rámci festivalu nabídl představení Miluju svůj mobil a Charleyova teta,“ poznamenala organizátorka přehlídky divadel Jana Turčanová.

Rozmanitý čtvrtek posunul MEDart do finále
Nejvíce programu nabídl čtvrtek. Představili se během něj žáci z Němčic nad Hanou, ale také studenti 3. ročníku JAMU. Ti se zaměřili na prostředí psychiatrické léčebny (reportáž najdete na jiném místě této strany - pozn.red.). Tématem další hry bylo opět dospívání a problémy i radosti s ním spojené. Podruhé během dvou dnů se na prknech, co znamenají svět, představil prostějovský Point. „Pro mne osobně bylo velmi zajímavé uchopení tématu klišé psychiatrických léčeben v podání studentů Jamu v představení Já tam byl. Zejména pak postava ,´Guláše´, kterou ztvárnil Jan Horák, bývalý žák dramatického oboru v Prostějově,“ okomentovala představení Jana Turčanová.

Přehlídku uzavřely v pátek improvizace
Zatímco učitelé často od studentů improvizaci vidět nechtějí, zejména ne před tabulí, pátek jí byl plný. Ale v kladném smyslu slova. Program posledního dne MEDartu začalo představení Etiketa Burani v podání dua Jan Šprynar a Konrád Popel. A představení ve stylu komedií Na stojáka mělo úspěch. V hledišti byli zejména mladí lidé a děti bavící se řadou rolí, kterou na sebe protagonisté vzali. Rady, jež dávali na rande, si však snad raději přítomní nezapamatovali.
Výkony herců měl možnost ocenit i mladý herec a jedna z postav prostějovského ZUŠ Open Matěj Snášel. „Myslím si, že jsou velmi dobří. Trochu mě jen mrzí tiché publikum,“ uvedl k obecenstvu, které mezi bouřlivé opravdu zrovna nepatřilo. Herci často do děje vtahovali i diváky. „Zatím se ke mně nedostali, ale neměl bych s tím problém,“ usmál se Matěj Snášel při představě, že by „buranům“ vypomohl.
Přes workshopy plné improvizace se pak mohli diváci těšit na závěr, který byl právě improvizace plný. V programu totiž nechyběly Olivy. Ty se svými představeními nemají obdoby. Aktéři totiž vymýšlí a improvizují přímo na jevišti a musí bleskově reagovat na podněty diváků i svých kolegů. „Viděla jsem upoutávku na plakátu, tak jsme si řekli, že zajdeme. A je to zajímavé a veselé, prostě pěkné,“ uvedla Blanka Čechová, jedna z divaček.
Komediálně laděný závěr MEDartu předvedl impro herce v plné síle. Měli tak například ztvárnit sci-fi, western, něco pořádně sluníčkového i sochu na prostějovském náměstí. A jak se ukázalo, při komedii musí jít stranou i národní hrdost. „Slovenština, to je takový derivát češtiny,“ bylo například přihlížejícím vysvětleno. Dvě z hereček totiž byly Slovenky. A diváci si tak odnesli nejen poničenou bránici smíchem, ale také rozšířený slovník slovenštiny. „Za pověstný zlatý hřeb programu považuji improvizační klání v páteční podvečer. Olomoucké Olivy, slovenští improvizátoři i žáci prostějovského dramaťáku nám předvedli to nejlepší z této disciplíny, kterou
považuji za ne zrovna lehkou. Návštěvnost v letošním roce považuji za průměrnou,“ zhodnotil MEDart 2019 Jana Turčanová.Total Comments

  • Nezamyslice
  • Sportovní hry
  • Basic
  • Zámek Čechy pod Kosířem
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK JSTE V LETNÍM OBDOBÍ SPOKOJENI S RESTAURAČNÍMI SLUŽBAMI?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Zájem o Večerník.

Přestože zprvu nepřálo našim výjezdům na koupaliště počasí, poslední dvě soboty jsme se vyřádili dosyta. A k našemu velkému potěšení se návštěvníci areálů v Laškově a naposledy i ve Stražisku náramně bavili, navíc si odnesli i hodnotné ceny. Tento víkend pokračujeme v Otaslavicích, tak přijďte!

Hledané osoby.

Hned dva lidé se v uplynulém týdnu zaměrně i nezáměrně ztratili. Zatímco v Horním Štěpánově postrádají čtyřiasedmdesátiletého seniora, z olomoucké nemocnice utekla patnáctiletá Prostějovanka romského původu, která je navíc v rizikovém těhotenství. Policisté se prostě v létě nenudí...

Total Comments

Osobnost týdne

DAVID KIRNER
33 kirner
Devatenáctiletý mladík z Určic se po maturitě na reálném gymnáziu v Prostějově rozhdol vyrazit na svém kole na „vélet“. Na cestě nakonec strávil celých 58 dní a našlapal neuvěřitelných 4 664 kilometrů.

Total Comments

Číslo týdne

5
Teprve po pěti měsících obdržela obhájkyně odsouzeného Radima Žondry písemnou verzi rozsudku a okamžitě se proti němu odvolala. Jak známo, ten byl už letos v březnu usvědčen a odsouzen k osmi letům vězení...

Total Comments

Výrok týdne

„OBJEVILI SE LONI NA PODZIM. A OD TÉ DOBY JSME TU MĚLI DERATIZÁTORA TŘIKRÁT“

Prodavačka z obchodu ve Ptení, který byl v uplynulém týdnu na dva dny uzavřen, přiznala, že návštěva hlodavců už nějaký ten čas trvá...

Total Comments