Příjemnou noc, dnes je pondělí 9.12.2019
svátek slaví Vratislav,
zítra Julie
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE: Národní dům každý zná jako secesní perlu Prostějova. Od čtvrtka tuto naši perlu zdobí ornamenty a dělají z ní skutečný klenot. K vidění jsou v tamní kavárně na obrazech manželů Igora a Júlie Piačkových. Každý, kdo je spatří, ocení nejen nevšední fantazii, ale také neobyčejnou řemeslnou zdatnost obou tvůrců. O jeden pádný důvod víc, proč se vypravit do Národního domu na dobrou kávu!

Ve čtvrtek byla v kavárně Národního domu zahájena výstava Strom života. „Svá díla zde představují jedni z nejvýznamnějších slovenských výtvarníků,“ zdůraznil hned na úvod kurátor výstavy Pavel Snášel z pořádající Galerie 2002.

Většina obrazů zachycuje krásné ženy a rostlinné či jiné motivy, což se skvěle hodí k secesnímu charakteru kavárny. „Je přirozené, že maluji právě ženy, neboť je považuji za hezčí než muže. Nicméně zálibu jsem našel třeba i ve zvířatech,“ představil na čtvrteční výstavě svoji tvorbu Igor Piačka, kterého jeho manželka okamžitě doplnila. „Ostatně i zvířata jsou hezčí než muži,“ pobavila pohotová a vtipná dáma.
Akademický malíř Igor Piačka vystudoval v ateliéru krále slovenské grafiky Albína Brunovského. Později byl jako jeden z mála evropských výtvarníků vybrán na stáž do Japonska, kde měl šanci představit své umění. „Kromě malování jsme jezdili třeba sbírat houby na horu Fuji,“ zavzpomínal Piačka, jenž nedávno dostal prestižní nabídku na ilustraci slovenských pohádek Boženy Němcové. „Tato kniha přitom vyjde na Slovensku vůbec poprvé,“ upozornil Piačka.
Jeho manželka je rovněž akademickou malířkou, kromě volné tvorby pracuje i se studenty. Sama se objevila na některých obrazech svého muže, který téměř vždy maluje podle živých modelek. „Na jednom z nich zpodobňuji chudou vdovu, což považuji za skutečně prorocké,“ zmínila se s úsměvem Júlia Piačková, jež některé své obrazy doprovází krátkými texty. „Sním o tom, že jednou vydám knihu svých textů doplněnou o vlastní ilustrace,“ prozradila Piačková.
Vernisáži obrazů dodalo tu správnou atmosféru nejen srdečné a bezprostřední chování obou tvůrců, kteří si s velkou chutí povídali se všemi přítomnými návštěvníky, ale i vystoupení nadějného klavíristy Jiřího Koláře.
Kdo zatím obrazy neviděl, ten má nyní o důvod víc přes prázdniny zavítat do Národního domu. „Výstava je prodejní a potrvá až do poloviny září,“ vzkázal na závěr Pavel Snášel.


Total Comments

 • Box
 • Konstrukta
 • Zima PV
 • Kendrion
 • Praktik
 • Hopi
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VNÍMÁTE DÍVKY, KTERÉ SI NECHÁVAJÍ PLATIT OD MUŽŮ ZA "OTROCTVÍ"?

P3_restaurace_lazne
Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Skutečně pomohli a chránili.

Policejní eskortu z Prostějova, která vezla po dálnici D1 v Praze dopadeného pachatele trestného činu spáchaného v prostějovské ubytovně, potkala nečekaná situace. Naši policisté se stali svědky nehody dvou osobních vozidel. Zastavili a vyprostili dvě zraněné osoby z převrácené škodovky. Bravo!

Sdílená kola zmizí z města.

 Vedení radnice kvůli velkému zájmu občanů prodloužilo smlouvu s provozovatelem, lidé tak budou moci oproti původnímu plánu používat sdílená kola i během listopadu a prosince. Jenže poté kola na půjčení na dva měsíce zmizí a znovu se objeví až 1. března. Stroje prý potřebují servis...

Total Comments

Osobnost týdne

ILONA CSÁKOVÁ

48 csakovaPáteční slavnostní rozsvícení vánočního stromu na náměstí T. G. Masaryka zpestřila svým nádherným vystoupením před tisícovkami Prostějovanů právě tato skvělá muzikálová zpěvačka.

Total Comments

Číslo týdne

 69 356 000

Už na zítřejším zasedání zastupitelstva se bude projednávat rozpočet Prostějova na příští rok. Jak Večerník už minulý týden zjistil, ke schválení míří rozpočet se schodkem za bezmála 70 milionů korun.

Total Comments

Výrok týdne

„CHČIJE A JE MI ZIMA. TAK SE TAK BLBĚ NEPTEJ!“

Na otázku Večerníku, jak jde život, měl bezdomovec stojící před místním nádražím zcela jasnou odpověď...

Koordinátor útvaru BESIP pro Olomoucký kraj MIROSLAV CHAROUZ se k současnému stavu na silnici vyjadřuje v exkluzivním rozhovoru na strna 14 hodně kriticky.

Total Comments