Dobrý podvečer, dnes je úterý 20.8.2019
svátek slaví Bernard,
zítra Johana
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE: Národní dům každý zná jako secesní perlu Prostějova. Od čtvrtka tuto naši perlu zdobí ornamenty a dělají z ní skutečný klenot. K vidění jsou v tamní kavárně na obrazech manželů Igora a Júlie Piačkových. Každý, kdo je spatří, ocení nejen nevšední fantazii, ale také neobyčejnou řemeslnou zdatnost obou tvůrců. O jeden pádný důvod víc, proč se vypravit do Národního domu na dobrou kávu!

Ve čtvrtek byla v kavárně Národního domu zahájena výstava Strom života. „Svá díla zde představují jedni z nejvýznamnějších slovenských výtvarníků,“ zdůraznil hned na úvod kurátor výstavy Pavel Snášel z pořádající Galerie 2002.

Většina obrazů zachycuje krásné ženy a rostlinné či jiné motivy, což se skvěle hodí k secesnímu charakteru kavárny. „Je přirozené, že maluji právě ženy, neboť je považuji za hezčí než muže. Nicméně zálibu jsem našel třeba i ve zvířatech,“ představil na čtvrteční výstavě svoji tvorbu Igor Piačka, kterého jeho manželka okamžitě doplnila. „Ostatně i zvířata jsou hezčí než muži,“ pobavila pohotová a vtipná dáma.
Akademický malíř Igor Piačka vystudoval v ateliéru krále slovenské grafiky Albína Brunovského. Později byl jako jeden z mála evropských výtvarníků vybrán na stáž do Japonska, kde měl šanci představit své umění. „Kromě malování jsme jezdili třeba sbírat houby na horu Fuji,“ zavzpomínal Piačka, jenž nedávno dostal prestižní nabídku na ilustraci slovenských pohádek Boženy Němcové. „Tato kniha přitom vyjde na Slovensku vůbec poprvé,“ upozornil Piačka.
Jeho manželka je rovněž akademickou malířkou, kromě volné tvorby pracuje i se studenty. Sama se objevila na některých obrazech svého muže, který téměř vždy maluje podle živých modelek. „Na jednom z nich zpodobňuji chudou vdovu, což považuji za skutečně prorocké,“ zmínila se s úsměvem Júlia Piačková, jež některé své obrazy doprovází krátkými texty. „Sním o tom, že jednou vydám knihu svých textů doplněnou o vlastní ilustrace,“ prozradila Piačková.
Vernisáži obrazů dodalo tu správnou atmosféru nejen srdečné a bezprostřední chování obou tvůrců, kteří si s velkou chutí povídali se všemi přítomnými návštěvníky, ale i vystoupení nadějného klavíristy Jiřího Koláře.
Kdo zatím obrazy neviděl, ten má nyní o důvod víc přes prázdniny zavítat do Národního domu. „Výstava je prodejní a potrvá až do poloviny září,“ vzkázal na závěr Pavel Snášel.


Total Comments

  • Nezamyslice
  • Sportovní hry
  • Basic
  • Zámek Čechy pod Kosířem
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK JSTE V LETNÍM OBDOBÍ SPOKOJENI S RESTAURAČNÍMI SLUŽBAMI?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Zájem o Večerník.

Přestože zprvu nepřálo našim výjezdům na koupaliště počasí, poslední dvě soboty jsme se vyřádili dosyta. A k našemu velkému potěšení se návštěvníci areálů v Laškově a naposledy i ve Stražisku náramně bavili, navíc si odnesli i hodnotné ceny. Tento víkend pokračujeme v Otaslavicích, tak přijďte!

Hledané osoby.

Hned dva lidé se v uplynulém týdnu zaměrně i nezáměrně ztratili. Zatímco v Horním Štěpánově postrádají čtyřiasedmdesátiletého seniora, z olomoucké nemocnice utekla patnáctiletá Prostějovanka romského původu, která je navíc v rizikovém těhotenství. Policisté se prostě v létě nenudí...

Total Comments

Osobnost týdne

DAVID KIRNER
33 kirner
Devatenáctiletý mladík z Určic se po maturitě na reálném gymnáziu v Prostějově rozhdol vyrazit na svém kole na „vélet“. Na cestě nakonec strávil celých 58 dní a našlapal neuvěřitelných 4 664 kilometrů.

Total Comments

Číslo týdne

5
Teprve po pěti měsících obdržela obhájkyně odsouzeného Radima Žondry písemnou verzi rozsudku a okamžitě se proti němu odvolala. Jak známo, ten byl už letos v březnu usvědčen a odsouzen k osmi letům vězení...

Total Comments

Výrok týdne

„OBJEVILI SE LONI NA PODZIM. A OD TÉ DOBY JSME TU MĚLI DERATIZÁTORA TŘIKRÁT“

Prodavačka z obchodu ve Ptení, který byl v uplynulém týdnu na dva dny uzavřen, přiznala, že návštěva hlodavců už nějaký ten čas trvá...

Total Comments