Dobrý podvečer, dnes je úterý 20.8.2019
svátek slaví Bernard,
zítra Johana
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Po příznivém ohlasu, se kterým se setkala dubnová akce Brány památek dokořán, kdy se město Prostějov poprvé zapojilo v podstatně širším rozsahu, nabídnou i letošní Dny evropského dědictví výrazně bohatší program.

„Rozhodli jsme se, že zpřístupníme lidem i taková místa, kam se běžně nedostanou. Tedy například zákulisí kina METRO 70. Zároveň však návštěvníkům nabídneme tradiční prohlídky radnice a radniční věže. Chybět nebudou prohlídky prostějovských kostelů a pro zájemce je připravena také komentovaná prohlídka nového židovského hřbitova za Brněnskou ulicí,“ popsala náměstkyně primátora Milada Sokolová.

PROGRAM DNŮ EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ V PROSTĚJOVĚ:

7. 9. Kino METRO 70 a jeho zákulisí

- prohlídku zajišťuje personál kina

- sraz účastníků u hlavního vchodu kina

Budova kina Metro 70 je v kontextu kulturních stánků věnovaných filmu v Česku v mnoha směrech ojedinělá. Představuje kvalitní architekturu sklonku 60. let 20. století, v současné chvíli je jednou z 10 významných staveb Olomouckého kraje řešených v rámci projektu Národního památkového ústavu zaměřeného na moderní architekturu. Objekt realizovaný v letech 1965 - 1969 dle projektu brněnského architekta Zdeňka Michala je variací na jeho starší návrh kina Hvězda v Uherském Hradišti. Vedle toho, že se jedná o Prostějovanům dobře známé kino, je v budově umístěný i kryt civilní ochrany. V rámci prohlídky nahlédnete jak za plátno, tak zjistíte, že v kinosále se například nachází několik toalet!

Časy 11:00, 13:00

Počet účastníků 25 na prohlídku, rezervace na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.8. 9. Nový židovský hřbitov za Brněnskou ulicí

14:00 hod

- prohlídku zajišťuje spolek Hanácký Jeruzalém: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

- sraz je u brány nového židovského hřbitova


Hrob malířky a laureátky Ceny města Prostějova Alžběty Zelené, mecenáše, sladovníka a čestného občana Bruno Wintera, podnikatelské rodiny Sborowitzových nebo oblíbeného prostějovského rabína Leopolda Goldschimieda a jeho ženy. Ty všechny a mnohé další najdete mezi zhruba pěti stovkami hrobů na novém prostějovském židovském hřbitově.
Jak zní vlastně překlad hebrejského nápisu na náhrobku rabína Goldschmieda?
Jakými stavebními úpravami prošla obřadní síň nového židovského hřbitova?
Jaký význam má pro židovskou komunitu hřbitov a co víme o dalších prostějovských židovských hřbitovech?
To vše vám nabídne komentovaná prohlídka v neděli 8. září 2019 od 14:00 hodin. (ozvučení zajištěno).14. 9. Prostějovská radnice

komentované prohlídky radnice a radniční věže
radnice 13.30 hod.
věž 15.00, 16.00 hod.

15. 9. Prostějovská radnice

komentované prohlídky radnice a radniční věže
radnice 9:00
věž 10:30, 11:30, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00 hod.

- prohlídky realizují pracovnice informační služby oddělení vnějších vztahů odboru kanceláře primátora Magistrátu města Prostějova
- sraz zájemců o prohlídku je před vstupem do budovy radnice
- maximální počet účastníků na věž je 13 osob, objednaní zájemci mají přednost, rezervace na tel. čísle 800 900 001

Budova byla postavena ve slohu zvaném historismus. Při její výzdobě byly použity prvky neorenesanční i secesní. Plány na její výstavbu vypracoval Karel Hugo Kepka.

Vejděte s průvodcem do budovy, která vám nabídne ukázku umu prostějovských řemeslníků, kteří se podíleli na výstavbě radnice. Projděte se reprezentativními místnostmi, kanceláří primátora či obřadní síní. Zdolejte 256 schodů vedoucích k vyhlídce na Prostějov a jeho okolí z radniční věže.

V útrobách věže obdivujte expozice z historie i současnosti budovy radnice.21. 9. Kostel sv. Petra a Pavla (Wolkerova ulice)

komentované prohlídky kostela sv. Petra a Pavla a kaple sv. Lazara
13.00 hod.
14.00 hod.
15.00 hod.

- prohlídky realizuje SOŠPO ve spolupráci s farností sv. Petra a Pavla
- sraz zájemců o prohlídku je před vstupem do kostela
- maximální počet účastníků je 20 osob

Kostel sv. Petra a Pavla byl založen ve 12. až 13. století spolu s nejstarším městským hřbitovem. Ve věži kostela se dochoval nejstarší prostějovský zvon z roku 1506. V letech 1728 – 1730 prošel kostel barokní úpravou. V interiéru zaujme hlavní oltář s pozoruhodným sousoším Poslední večeře Páně olomouckého sochaře Ondřeje Zahnera z roku 1731 a boční oltáře z téže doby. Pod hudebním kůrem se nachází náhrobní kámen šlechtice Jana Lhotského ze Ptení a vladyky Jana Matouše z Bystřice. Vedle kostela stojí kaple sv. Lazara. Jedná se o stavbu šestiúhelníkového půdorysu. Pod kaplí je hrobka, která sloužila jako kostnice. Na stěnách jsou malby znázorňující Pohřeb Páně, Vzkříšení Páně, Vzkříšení Jairovy dcery a Smrt salvatoriána.22. 9. Klášter Milosrdných bratří (Svatoplukova ulice)

komentované prohlídky kláštera Milosrdných bratří (klášterní kostel sv. Jana Nepomuckého, sakristie, refektář, klášterní chodby, lékárna)

13.00 hod.
14.00 hod.
15.00 hod.

- prohlídky realizuje SOŠPO ve spolupráci s farností sv. Petra a Pavla a Arcidiecézní charitou Olomouc; průvodcem po klášteře je pan Tomáš Strouhal
- sraz zájemců o prohlídku je před vstupem do kostela
- maximální počet účastníků je 20 osob; objednaní zájemci mají přednost, rezervace na tel. čísle 800 900 001

Klášterní dvůr s křížovou chodbou uzavírá na západní straně kostel sv. Jana Nepomuckého
z let 1750 – 1755. Je pozoruhodný zejména svou bohatou výzdobou a jednotným pozdně barokním stylem. Autorem freskové výzdoby a oltářních pláten byl prostějovský malíř František Antonín Šebesta. Klášter byl založen hraběnkou Marii Annou z Lichtenštejna za uzdravení jejího syna v r. 1727 a dokončen byl roku 1759. V prvním patře kláštera bylo 25 cel pro řeholníky a pět reprezentačních místností převora. V přízemí průčelního křídla se nalézá klášterní lékárna s nástropními malbami. Velká místnost východního křídla, která navazuje na lékárnu, sloužila od 18. století do počátku století 20. jako nemocnice. Vedle sakristie s dochovaným původním mobiliářem se nachází refektář kláštera s dochovanou malířskou výzdobou sálu.

Total Comments

  • Nezamyslice
  • Sportovní hry
  • Basic
  • Zámek Čechy pod Kosířem
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK JSTE V LETNÍM OBDOBÍ SPOKOJENI S RESTAURAČNÍMI SLUŽBAMI?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Zájem o Večerník.

Přestože zprvu nepřálo našim výjezdům na koupaliště počasí, poslední dvě soboty jsme se vyřádili dosyta. A k našemu velkému potěšení se návštěvníci areálů v Laškově a naposledy i ve Stražisku náramně bavili, navíc si odnesli i hodnotné ceny. Tento víkend pokračujeme v Otaslavicích, tak přijďte!

Hledané osoby.

Hned dva lidé se v uplynulém týdnu zaměrně i nezáměrně ztratili. Zatímco v Horním Štěpánově postrádají čtyřiasedmdesátiletého seniora, z olomoucké nemocnice utekla patnáctiletá Prostějovanka romského původu, která je navíc v rizikovém těhotenství. Policisté se prostě v létě nenudí...

Total Comments

Osobnost týdne

DAVID KIRNER
33 kirner
Devatenáctiletý mladík z Určic se po maturitě na reálném gymnáziu v Prostějově rozhdol vyrazit na svém kole na „vélet“. Na cestě nakonec strávil celých 58 dní a našlapal neuvěřitelných 4 664 kilometrů.

Total Comments

Číslo týdne

5
Teprve po pěti měsících obdržela obhájkyně odsouzeného Radima Žondry písemnou verzi rozsudku a okamžitě se proti němu odvolala. Jak známo, ten byl už letos v březnu usvědčen a odsouzen k osmi letům vězení...

Total Comments

Výrok týdne

„OBJEVILI SE LONI NA PODZIM. A OD TÉ DOBY JSME TU MĚLI DERATIZÁTORA TŘIKRÁT“

Prodavačka z obchodu ve Ptení, který byl v uplynulém týdnu na dva dny uzavřen, přiznala, že návštěva hlodavců už nějaký ten čas trvá...

Total Comments