Příjemnou noc, dnes je sobota 22.2.2020
svátek slaví Petr,
zítra Svatopluk
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 Funguje něco přes dva roky a aktivitou rozhodně nešetří. Besedy, přednášky, výstavy a upozornění na zajímavá výročí ve spojení s židovskou tradicí v Prostějově. To všechno zvládá spolek Hanácký Jeruzalém. A v aktivitách nepolevuje ani v těchto parných dnech, ba právě naopak. Už 12. srpna připomněl na sociálních sítích výročí zničení části židovského města, která před padesáti lety musela ustoupit stavbě OD Prior. Na čtvrteční tiskové konferenci pořádané příznačně v někdejším židovském Špalíčku však padly zejména zajímavosti týkající se budoucích aktivit spolku. PROSTĚJOVSKÝ Večerník, který aktivity spolku od počátku mediálně podporuje, se v tomto vydání zaměřil na začínající výstavu, o dalších zajímavostech vás budeme více informovat v příštím čísle.

Holokaust stál do května 1945 život zhruba šesti milionů židů. Tento fakt zná prakticky každý, kdo v České republice vystudoval alespoň střední školu. Mnohem méně z nás už však ví, že řada lidí s židovskými kořeny odmítla odvoz transportem, ze kterého nebyla cesta zpět. A raději proti německému nacismu bojovala. Některé příběhy přitom napsali také obyvatelé Prostějova. Právě jejich osudy ve válce i po ní mapuje výstava s názvem Židé v boji a odboji, která je věnována židovským vojákům, jenž bojovali na všech frontách proti nacistům, a kteří tím bojovali i za naši svobodu.
Jak přitom říká předseda spolku Hanácký Jeruzalém, nešlo zdaleka o výjimky. „Z osob židovského původu se zvlášť mladší svobodní muži často zapojili do zahraničních armád. Na východě vstupovali do Rudé armády, na západě do armád Spojenců,“ uvedl Michal Šmucr. Od roku 1940 byly součástí britské armády zvláštní židovské pěší setniny z židovských obyvatel tehdejší Palestiny, z nichž roku 1942 vznikly tři prapory, bojující v Egyptě a Itálii. Jejich členy byli samozřejmě i lidé pocházející z Československa…
Dodnes přitom žijí potomci těchto vojáků. „Můj otec Max Bleichfeld se narodil se v Prostějově v roce 1923. Do tehdejší Palestiny se dostal v roce 1938. Rodiče a sestra zůstali v Prostějově,“ popisuje příběh svého tatínka Ofer Pelled z Jeruzaléma. „V osmnácti nebo devatenácti letech vstoupil otec do Britské armády. Sloužil v židovských jednotkách a byl nasazen do bojů proti nacistům v Evropě. Z rodiny přežil jen on a jeho bratr Bedřich, který také stačil před Hitlerem prchnout. I Bedřich se zapojil do bojů proti nacistům,“ dodává Ofer.
Kromě panelů mapujících osudy židovských bojovníků, které organizátorům zapůjčil Historický ústav akademie věd České republiky, budou k vidění i panely věnující se osudům vojáků rekrutujících se z židovských obyvatel Prostějova. Dále návštěvníci uvidí artefakty spojené s druhou světovou válkou zapůjčené od členů Klubu vojenské historie DUKLA, ze soukromého muzea v Šumperku a z Vojenského historického ústavu Praha. „Muzeum a galerie v Prostějově pak doplní výstavu trojrozměrnými předměty vztahujícími se ke koncentračním táborům. Faktem totiž je, že když se po válce vrátili přeživší vojáci židovského původu do Prostějova, zjistili, že drtivá většina jejich příbuzných skončila právě v koncentračních a vyhlazovacích táborech,“ prozradila ředitelka muzea Soňa Provazová.
Výstavu pořádá spolek Hanácký Jeruzalém ve spolupráci s Muzeem a galerií v Prostějově a Statutárním městem Prostějovem ve Špalíčku (Uprkova 18) od 30. srpna do 20. října. Při vernisáži tento čtvrtek 29. srpna od 17.00 hodin bude přítomen také Vladimír Seliger, vnuk jednoho z prostějovských židovských bojovníků Bedřicha Seligera.

Hřbitov oživí návštěvníci

Hanácký Jeruzalém se také zapojí do Dnů evropského dědictví, který je naplánován na 9. září. Konkrétně se bude podílet na prohlídkách nového židovského hřbitova v Brněnské ulici. „Návštěvníci se například dozvědí, jak zní překlad hebrejského nápisu na náhrobku rabína Goldschimeda, jakými stavebními úpravami prošla obřadní síň nového hřbitova a jaký význam pro židovskou kulturu hřbitov má,“ prozradil úvodem ke komentovaným prohlídkám Michal Šmucr.

Total Comments

  • Infos
  • Ples Jevíčko
  • Basic
  • Interforst
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak jste spokojeni s dosavadním působením primátora statutárního města Prostějov Františka Jury?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Památky lákají.

V Olomouckém kraji vloni došlo k nejrychlejšímu nárůstu počtu turistů v rámci celého Česka. Vyplývá to z aktuálních dat Českého statistického úřadu. Návštěvnost narostla téměř o devět procent a více lidí zde také přenocovalo. V regionu se vloni ubytovalo přes tři čtvrtě miliónu hostů.

Sabine páchala škody.

Černé předpovědi se vyplnily a orkán s dívčím jménem způsobil výrazné škody i v regionu. Strhával střechy, vyvracel stromy a ničil také elektrická vedení. Škody sčítá i prostějovský magistrát, kvůli dalším škodám byl nucen dokonce na dva dny uzavřít Městský hřbitov.

Total Comments

Osobnost týdne

ZDENĚK IZER
06 pawlovska
Známý bavič a imitátor tentokrát rozechvěl bránice divákům při svém nedělním představení v němčickém kině Oko, u něhož nechyběl ani Večerník

Total Comments

Číslo týdne

1 708


Jde o varování? Také na Prostějovsku se výrazným způsobem zvýšila nezaměstnanost, a to o čtrnáct procent. Aktuálně je na prostějovském „pracáku“ registrováno přes sedmnáct stovek lidí bez práce.

Total Comments

Výrok týdne

„LIDÉ SI NA MĚ UKAZUJÍ PRSTEM“

Redakci se ozval svědek bedihošťského případu skorovraždy. Nešťastný muž J. C. si postěžoval nad chováním spoluobčanů. Někteří jej prý viní ze spoluúčasti...

Total Comments