Dobré ráno, dnes je čtvrtek 19.9.2019
svátek slaví Zita,
zítra Oleg
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE: Muzejní Špalíček praskal ve švech. A hemžilo se to v něm uniformami. Není divu, v úterý 27. srpna zahájila ředitelka Muzea a galerie v Prostějově Soňa Provazová výstavu věnovanou generálu Františku Moravcovi, československému vojákovi a zpravodajci (1895-1966). A jedné z nejvýznamnějších postav prvorepublikové armády i členu všech tří odbojů. Výstava sice mapuje i československou armádu a dění v období Mnichova a 2. světové války jen okrajově, prim hraje osobnost Františka Moravce, na své si ale přijde každý fajnšmekr. U toho prostě Večerník nemohl chybět!

František Moravec je známý třeba útěkem jeho a jedenácti dalších zpravodajců, kteří před záborem okleštěného státu nacisty odvezli důležité zpravodajské dokumenty. Podepsán je však také pod akcemi odboje vedenými ze zahraničí. Včetně té nejznámější. „Byl celou dobu zatracovaný, hodně lidí mu nemohlo přijít na jméno kvůli Anthropoidu, protože jich bylo hodně perzekuováno během války. Na druhou stranu byl v takovém postavení, že to nebylo úplně jednoduché,“ pronesl Tomáš Myšlán k akci, která stála život říšského protektora Reinharda Heydricha.

Muzeum minulé úterý navštívili také představitelé prostějovského 601. praporu nesoucího právě jméno Moravce. „Je to člověk, který zanechal významnou stopu v naší historii. Může být příkladem zejména pro dnešní mladou generaci. Je to hrdina, který ukázal, jak se postavit k věcem činem a nestát v pozadí. Zasloužil se o svobodu vlasti,“ řekl během vernisáže o Moravci zástupce velitele praporu Tomáš Koutník. Také další účastníci se pozastavovali nad hrdinstvím Moravce a jeho službou Československu.
Tu však po konci války mnozí neocenili. Zejména pak stát, v tu dobu postupně přebíraný KSČ. Moravec proto vycestoval do Německa a později do Ameriky. Do vlasti už se nevrátil. „Myslím, že by to bylo obdobné jako s řadou západních vojáků, asi by nepřežil,“ sdělil Myšlán na dotaz, jak by se Moravcovi vedlo, kdyby v Československu zůstal. Náznaky byly už po jeho návratu v roce 1945, nedostal se do vedení armády, dokonce dostal zdravotní dovolenou. I jeho pozdější nepřítomnost a mlčení komunistického režimu přispěly k tomu, že jméno Moravec není zase tak známé. „V Anglii je slavnější než tady. Je to pravda, zároveň je to však velmi smutné,“ podotkl za Československou obec legionářskou Petr Poledník.


Total Comments

 • Bazárek
 • Bladenights
 • Šumnica
 • O pohár primátora
 • Basket
 • Floria Dušičky
 • Dny evropského dědictví
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE BĚHEM LÉTA LÍBÍ V PROSTĚJOVSKÝCH RESTAURACÍCH?

P3_aplaus
Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Sláva se povedla.

Jen velice příznivé ohlasy sbíral po páteční akci u příležitosti 115. výročí založení prostějovského fotbalového klubu předseda současnéh 1.SK František Jura. Povedl se jak zápas legend, na který zavítaly více jak tři tisícovky příznivců, tak i slavnostní galavečer. A přijel i Karel Brückner s Ivo Viktorem!

Mizivý zájem.

 Hodně málo návštěvníků zavítalo v letošní letní sezóně do prostějovského aquaparku, ale také na vrahovické koupaliště. Ve vedení Domovní správy, která areály provozuje, tak panuje nespokojenost. Ostatně, není se co divit, když jde o druhý nejhorší ročník za čtrnáct let jexistence nových „Koupelek“...

Total Comments

Osobnost týdne

KATEŘINA DRÁBKOVÁ
36 drabkova
Rodačka z Určic během prázdnin ušla pěšky od hranic z Mexika přes Kalifornii, Oregon a Washington až do kanadského Vancouveru ohromných 1920 mil za 104 dní! Tomu se říká cestovatelská vášeň.

Total Comments

Číslo týdne

4000
Burza volného času má v Prostějově dlouholetou tradici. Akce se koná každoročně od roku 2004 a pravidelně ji navštíví spousta lidí. I letos tomu nebylo jinak. Na prezentaci kroužků a aktivit se přišlo podívat přes čtyři tisíce lidí.

Burza volného času má v Prostějově dlouholetou tradici. Akce se koná každoročně od roku 2004 a pravidelně ji navštíví spousta lidí. I letos tomu nebylo jinak. Na prezentaci kroužků a aktivit se přišlo podívat přes čtyři tisíce lidí.

Total Comments

Výrok týdne

„TO SI NEUMÍM PŘEDSTAVIT. ZUBY BY JÍ VYPADLY...“
Žena z Horního Štěpánova takto u prostějovského soudu odmítala tvrzení, že by její maminka pokousala manžela, neboť má zubní násadu.

Total Comments