Dobré odpoledne, dnes je sobota 29.2.2020
svátek slaví Horymír,
zítra Bedřich
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE: Muzejní Špalíček praskal ve švech. A hemžilo se to v něm uniformami. Není divu, v úterý 27. srpna zahájila ředitelka Muzea a galerie v Prostějově Soňa Provazová výstavu věnovanou generálu Františku Moravcovi, československému vojákovi a zpravodajci (1895-1966). A jedné z nejvýznamnějších postav prvorepublikové armády i členu všech tří odbojů. Výstava sice mapuje i československou armádu a dění v období Mnichova a 2. světové války jen okrajově, prim hraje osobnost Františka Moravce, na své si ale přijde každý fajnšmekr. U toho prostě Večerník nemohl chybět!

František Moravec je známý třeba útěkem jeho a jedenácti dalších zpravodajců, kteří před záborem okleštěného státu nacisty odvezli důležité zpravodajské dokumenty. Podepsán je však také pod akcemi odboje vedenými ze zahraničí. Včetně té nejznámější. „Byl celou dobu zatracovaný, hodně lidí mu nemohlo přijít na jméno kvůli Anthropoidu, protože jich bylo hodně perzekuováno během války. Na druhou stranu byl v takovém postavení, že to nebylo úplně jednoduché,“ pronesl Tomáš Myšlán k akci, která stála život říšského protektora Reinharda Heydricha.

Muzeum minulé úterý navštívili také představitelé prostějovského 601. praporu nesoucího právě jméno Moravce. „Je to člověk, který zanechal významnou stopu v naší historii. Může být příkladem zejména pro dnešní mladou generaci. Je to hrdina, který ukázal, jak se postavit k věcem činem a nestát v pozadí. Zasloužil se o svobodu vlasti,“ řekl během vernisáže o Moravci zástupce velitele praporu Tomáš Koutník. Také další účastníci se pozastavovali nad hrdinstvím Moravce a jeho službou Československu.
Tu však po konci války mnozí neocenili. Zejména pak stát, v tu dobu postupně přebíraný KSČ. Moravec proto vycestoval do Německa a později do Ameriky. Do vlasti už se nevrátil. „Myslím, že by to bylo obdobné jako s řadou západních vojáků, asi by nepřežil,“ sdělil Myšlán na dotaz, jak by se Moravcovi vedlo, kdyby v Československu zůstal. Náznaky byly už po jeho návratu v roce 1945, nedostal se do vedení armády, dokonce dostal zdravotní dovolenou. I jeho pozdější nepřítomnost a mlčení komunistického režimu přispěly k tomu, že jméno Moravec není zase tak známé. „V Anglii je slavnější než tady. Je to pravda, zároveň je to však velmi smutné,“ podotkl za Československou obec legionářskou Petr Poledník.


Total Comments

  • Doka izol
  • Ples Jevíčko
  • Interforst
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V ZAHRANIČNÍCH RESTAURACÍCH?

P3_mnamky
2020 plesy
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Domy po cikánech zmizí.

Až tři miliony korun hodlají v Hradčanech-Kobeřicích investovat do demolice ohyzdných nemovitostí, které v obci zůstaly po vystěhování nepřizpůsobivých občanů a jsou zcela neobyvatelné. Po zbourání domů hodlají místní zastupitelé na uvolněném místě vybudovat okrasný park.

Radary zpět do akce!

V tichosti a režimu přísného utajení upekli prostějovští radní plán, dle něhož se v co nejzazší době má na silnicích opět měřit formou tzv. ptačích budek Ty jsou přitom již dobrých devět roků mimo provoz a v posledních letech se mluvilo o jejich zcela odlišném využití. A ejhle, bude se prý znovu fotit!

Total Comments

Osobnost týdne

JIŘÍ VYKOUKAL
06 pawlovska

To jsou věci! Sportovní manažer Jestřábů se uplynulou sobotu vrátil po osmi sezónách na led a ve věku, kdy brzy oslaví 49. narozeniny, se stal nejstarším hráčem historie, který oblékl dres Prostějova v soutěžním utkání.

Total Comments

Číslo týdne

104

Úctyhodných sto čtyř roků se takřka dožila Josefa Schlesingerová, která byla nejstarší občankou města Prostějova. Minulé úterý bohužel její srdce dotlouklo.

Total Comments

Výrok týdne

„DVA MĚSÍCE JEDL MIXOVANOU STRAVU“

U Okresního soudu v Prostějově vypovídala v případu Jiřího Otáhala alias „kanibala“ jeho exmilenka. A z některých slov šel mráz po zádech…

Total Comments