Dobré ráno, dnes je čtvrtek 19.9.2019
svátek slaví Zita,
zítra Oleg
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE: Uplynulý čtvrtek patřiky výstavní prostory prostějovského Špalíčku vernisáži expozice Židé v boji a odboji. Projekt mapuje činnost židovských obyvatel Československa za 2. světové války se zaměřením na ty prostějovské. Autoři výstavy, mezi které patří zejména spolek Hanácký Jeruzalém a Klub vojenské historie Dukla, dosud dohledali 35 lidí židovského původu spjatých s Prostějovem, kteří proti nacismu bojovali. Vystavené kousky stojí určitě za shlédnutí, následujte tedy Večerník,který již vše omrknul...

Expozice nabízí fotky, příběhy jednotlivců a také řadu zajímavých exponátů včetně třeba uniformy a mundůru z koncentračního tábora. Nechybí dokonce ani papírové šachy, výrobek partyzánů. „Výstava je důležitá v tom, že nemapuje nejen horor, tedy vyhlazování židovské komunity, ale hlavně to, jak se na boji s nacisty podíleli,“ pronesl Petr Papoušek, který přijel reprezentovat Federaci židovských obcí.

„Z osob židovského původu, které emigrovaly konkrétně z Prostějova, se zvlášť mladší svobodní muži často zapojili do zahraničních armád. Na východě vstupovali do Rudé armády, na západě do armád Spojenců,“ říká předseda spolku Hanácký Jeruzalém Michal Šmucr a vzápětí připomenul, že mezi bojovníky za svobodu byli i absolventi gymnázia, k nimž náležel Bedřich Seliger. „Byl velmi dobrý v matematice, což mu později pomohlo, když naváděl střely. S výpočty neměl problém,“ pousmál se.
Od roku 1940 byly součástí britské armády zvláštní židovské pěší setniny z židovských obyvatel tehdejší Palestiny, z nichž roku 1942 vznikly tři prapory, bojující v Egyptě a Itálii. Jejich členy byli samozřejmě i lidé pocházející z Československa…„Můj otec Max Bleichfeld se narodil se v Prostějově v roce 1923. Do tehdejší Palestiny se dostal v roce 1938. Rodiče a sestra zůstali zde,“ popisuje příběh svého tatínka Ofer Pelled z Jeruzaléma. „V osmnácti nebo devatenácti letech vstoupil otec do Britské armády. Sloužil v židovských jednotkách a byl nasazen do bojů proti nacistům v Evropě. Z rodiny přežil jen on a jeho bratr Bedřich, který také stačil před Hitlerem prchnout. A i on se zapojil do bojů proti nacistům,“ dodává Ofer.
Zajímavosti a statistiky dodal Jaromír Vykoukal z Klubu vojenské historie Dukla. „Například československá jednotka u Sokolova čítala 990 vojáků, 700 z nich mělo židovský původ. Z přítomných lékařů to bylo například 26 z 27. Podobný poměr platil i u žen,“ uvedl. V československých zahraničních jednotkách tehdy panovala skepse ohledně schopností židovských vojáků. Brzy se ale ukázalo, že je podceňovali jak spolubojovníci, tak protivník. „Za zmínku stojí, že v jednotkách byli židé narození ve Vídni, v Sudetech ale také v rumunském Banátu. Více než polovina jednotky u Sokolova neuměla česky,“ popsal prazvláštní situaci Jaromír Vykoukal. Daleko smutnější byl návrat židovských vojáků do Prostějova. Po příjezdu často zjistili, že jejich příbuzní se z koncentračních táborů už nevrátili...
Kromě panelů mapujících osudy židovských bojovníků, které organizátorům zapůjčil Historický ústav akademie věd České republiky, budou k vidění i panely věnující se osudům vojáků rekrutujících se z židovských obyvatel Prostějova. Dále návštěvníci uvidí artefakty spojené s druhou světovou válkou zapůjčené od členů Klubu vojenské historie DUKLA, ze soukromého muzea v Šumperku a z Vojenského historického ústavu Praha. „Muzeum a galerie v Prostějově pak doplní výstavu trojrozměrnými předměty vztahujícími se ke koncentračním táborům. Faktem totiž je, že když se po válce vrátili přeživší vojáci židovského původu do Prostějova, zjistili, že drtivá většina jejich příbuzných skončila právě v koncentračních a vyhlazovacích táborech,“ konstatovala ředitelka muzea Soňa Provazová.
Výstavu pořádá spolek Hanácký Jeruzalém ve spolupráci s Muzeem a galerií v Prostějově, p. o. a Statutárním městem Prostějovem ve Špalíčku a potrvá do 20. října.Total Comments

 • Bazárek
 • Bladenights
 • Šumnica
 • O pohár primátora
 • Basket
 • Floria Dušičky
 • Dny evropského dědictví
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE BĚHEM LÉTA LÍBÍ V PROSTĚJOVSKÝCH RESTAURACÍCH?

P3_aplaus
Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Sláva se povedla.

Jen velice příznivé ohlasy sbíral po páteční akci u příležitosti 115. výročí založení prostějovského fotbalového klubu předseda současnéh 1.SK František Jura. Povedl se jak zápas legend, na který zavítaly více jak tři tisícovky příznivců, tak i slavnostní galavečer. A přijel i Karel Brückner s Ivo Viktorem!

Mizivý zájem.

 Hodně málo návštěvníků zavítalo v letošní letní sezóně do prostějovského aquaparku, ale také na vrahovické koupaliště. Ve vedení Domovní správy, která areály provozuje, tak panuje nespokojenost. Ostatně, není se co divit, když jde o druhý nejhorší ročník za čtrnáct let jexistence nových „Koupelek“...

Total Comments

Osobnost týdne

KATEŘINA DRÁBKOVÁ
36 drabkova
Rodačka z Určic během prázdnin ušla pěšky od hranic z Mexika přes Kalifornii, Oregon a Washington až do kanadského Vancouveru ohromných 1920 mil za 104 dní! Tomu se říká cestovatelská vášeň.

Total Comments

Číslo týdne

4000
Burza volného času má v Prostějově dlouholetou tradici. Akce se koná každoročně od roku 2004 a pravidelně ji navštíví spousta lidí. I letos tomu nebylo jinak. Na prezentaci kroužků a aktivit se přišlo podívat přes čtyři tisíce lidí.

Burza volného času má v Prostějově dlouholetou tradici. Akce se koná každoročně od roku 2004 a pravidelně ji navštíví spousta lidí. I letos tomu nebylo jinak. Na prezentaci kroužků a aktivit se přišlo podívat přes čtyři tisíce lidí.

Total Comments

Výrok týdne

„TO SI NEUMÍM PŘEDSTAVIT. ZUBY BY JÍ VYPADLY...“
Žena z Horního Štěpánova takto u prostějovského soudu odmítala tvrzení, že by její maminka pokousala manžela, neboť má zubní násadu.

Total Comments