Dobré odpoledne, dnes je sobota 29.2.2020
svátek slaví Horymír,
zítra Bedřich
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE: Uplynulý čtvrtek patřiky výstavní prostory prostějovského Špalíčku vernisáži expozice Židé v boji a odboji. Projekt mapuje činnost židovských obyvatel Československa za 2. světové války se zaměřením na ty prostějovské. Autoři výstavy, mezi které patří zejména spolek Hanácký Jeruzalém a Klub vojenské historie Dukla, dosud dohledali 35 lidí židovského původu spjatých s Prostějovem, kteří proti nacismu bojovali. Vystavené kousky stojí určitě za shlédnutí, následujte tedy Večerník,který již vše omrknul...

Expozice nabízí fotky, příběhy jednotlivců a také řadu zajímavých exponátů včetně třeba uniformy a mundůru z koncentračního tábora. Nechybí dokonce ani papírové šachy, výrobek partyzánů. „Výstava je důležitá v tom, že nemapuje nejen horor, tedy vyhlazování židovské komunity, ale hlavně to, jak se na boji s nacisty podíleli,“ pronesl Petr Papoušek, který přijel reprezentovat Federaci židovských obcí.

„Z osob židovského původu, které emigrovaly konkrétně z Prostějova, se zvlášť mladší svobodní muži často zapojili do zahraničních armád. Na východě vstupovali do Rudé armády, na západě do armád Spojenců,“ říká předseda spolku Hanácký Jeruzalém Michal Šmucr a vzápětí připomenul, že mezi bojovníky za svobodu byli i absolventi gymnázia, k nimž náležel Bedřich Seliger. „Byl velmi dobrý v matematice, což mu později pomohlo, když naváděl střely. S výpočty neměl problém,“ pousmál se.
Od roku 1940 byly součástí britské armády zvláštní židovské pěší setniny z židovských obyvatel tehdejší Palestiny, z nichž roku 1942 vznikly tři prapory, bojující v Egyptě a Itálii. Jejich členy byli samozřejmě i lidé pocházející z Československa…„Můj otec Max Bleichfeld se narodil se v Prostějově v roce 1923. Do tehdejší Palestiny se dostal v roce 1938. Rodiče a sestra zůstali zde,“ popisuje příběh svého tatínka Ofer Pelled z Jeruzaléma. „V osmnácti nebo devatenácti letech vstoupil otec do Britské armády. Sloužil v židovských jednotkách a byl nasazen do bojů proti nacistům v Evropě. Z rodiny přežil jen on a jeho bratr Bedřich, který také stačil před Hitlerem prchnout. A i on se zapojil do bojů proti nacistům,“ dodává Ofer.
Zajímavosti a statistiky dodal Jaromír Vykoukal z Klubu vojenské historie Dukla. „Například československá jednotka u Sokolova čítala 990 vojáků, 700 z nich mělo židovský původ. Z přítomných lékařů to bylo například 26 z 27. Podobný poměr platil i u žen,“ uvedl. V československých zahraničních jednotkách tehdy panovala skepse ohledně schopností židovských vojáků. Brzy se ale ukázalo, že je podceňovali jak spolubojovníci, tak protivník. „Za zmínku stojí, že v jednotkách byli židé narození ve Vídni, v Sudetech ale také v rumunském Banátu. Více než polovina jednotky u Sokolova neuměla česky,“ popsal prazvláštní situaci Jaromír Vykoukal. Daleko smutnější byl návrat židovských vojáků do Prostějova. Po příjezdu často zjistili, že jejich příbuzní se z koncentračních táborů už nevrátili...
Kromě panelů mapujících osudy židovských bojovníků, které organizátorům zapůjčil Historický ústav akademie věd České republiky, budou k vidění i panely věnující se osudům vojáků rekrutujících se z židovských obyvatel Prostějova. Dále návštěvníci uvidí artefakty spojené s druhou světovou válkou zapůjčené od členů Klubu vojenské historie DUKLA, ze soukromého muzea v Šumperku a z Vojenského historického ústavu Praha. „Muzeum a galerie v Prostějově pak doplní výstavu trojrozměrnými předměty vztahujícími se ke koncentračním táborům. Faktem totiž je, že když se po válce vrátili přeživší vojáci židovského původu do Prostějova, zjistili, že drtivá většina jejich příbuzných skončila právě v koncentračních a vyhlazovacích táborech,“ konstatovala ředitelka muzea Soňa Provazová.
Výstavu pořádá spolek Hanácký Jeruzalém ve spolupráci s Muzeem a galerií v Prostějově, p. o. a Statutárním městem Prostějovem ve Špalíčku a potrvá do 20. října.Total Comments

  • Doka izol
  • Ples Jevíčko
  • Interforst
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V ZAHRANIČNÍCH RESTAURACÍCH?

P3_mnamky
2020 plesy
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Domy po cikánech zmizí.

Až tři miliony korun hodlají v Hradčanech-Kobeřicích investovat do demolice ohyzdných nemovitostí, které v obci zůstaly po vystěhování nepřizpůsobivých občanů a jsou zcela neobyvatelné. Po zbourání domů hodlají místní zastupitelé na uvolněném místě vybudovat okrasný park.

Radary zpět do akce!

V tichosti a režimu přísného utajení upekli prostějovští radní plán, dle něhož se v co nejzazší době má na silnicích opět měřit formou tzv. ptačích budek Ty jsou přitom již dobrých devět roků mimo provoz a v posledních letech se mluvilo o jejich zcela odlišném využití. A ejhle, bude se prý znovu fotit!

Total Comments

Osobnost týdne

JIŘÍ VYKOUKAL
06 pawlovska

To jsou věci! Sportovní manažer Jestřábů se uplynulou sobotu vrátil po osmi sezónách na led a ve věku, kdy brzy oslaví 49. narozeniny, se stal nejstarším hráčem historie, který oblékl dres Prostějova v soutěžním utkání.

Total Comments

Číslo týdne

104

Úctyhodných sto čtyř roků se takřka dožila Josefa Schlesingerová, která byla nejstarší občankou města Prostějova. Minulé úterý bohužel její srdce dotlouklo.

Total Comments

Výrok týdne

„DVA MĚSÍCE JEDL MIXOVANOU STRAVU“

U Okresního soudu v Prostějově vypovídala v případu Jiřího Otáhala alias „kanibala“ jeho exmilenka. A z některých slov šel mráz po zádech…

Total Comments