Dobrý večer, dnes je úterý 17.9.2019
svátek slaví Naděžda,
zítra Kryštof
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE: „Publikum ztichlo ohromeno velkolepostí díla.“ Tak komentoval dobový tisk situaci na výstavě Václava Brožíka, který se na konci 19. století stal jedním z nejuznávanějších malířů nejen u nás, ale i v Evropě. Po letech zapomnění zažívá dílo neuvěřitelně pilného, cílevědomého a precizního malíře se smyslem pro barvu i detail velký návrat na scénu.

A Prostějov je u toho! Po šestnácti letech, kdy byly Brožíkovy obrazy s úspěchem opět vystaveny ve Valdštejnské jízdárně v Praze, jsou od pátku opět k vidění právě v našem městě. Slavnostní vernisáž, kterou navštívil i Večerník, proběhla ve čtvrtek 5 září odpoledne.
Čtvrteční vernisáží byla zahájena výstava Václava Brožíka, kterou má možnost představit Muzeum a galerie v Prostějově. Výstava nabízí mimořádnou příležitost spatřit rozsáhlou kolekci děl čelního představitele malířské generace Národního divadla a akademického realismu. Hlavním zaměřením je realizace rozměrných historických pláten, salonních žánrů, krajin a početných portrétů.
A tato výstava by se mohla stát skutečně putovní. Nikoliv ovšem v tradičním smyslu, že bude kočovat po různých galeriích, ale že za ní budou mířit lidé z různých končin nejen Olomouckého kraje. Podobná přehlídka obrazů nejúspěšnějšího českého malíře konce 19. století, člena francouzské umělecké akademie a nositele kříže Čestné legie zde totiž dlouho nebyla! Opět ji připravila zkušená kurátorka Kamila Husaříková, díky jejímuž nasazení i rozsáhlým kontaktům se tentokrát podařilo do Prostějova dostat díla z jedenácti galerií z celé ČR. Tematicky ji rozdělila do tří částí: portréty, malby české a francouzské krajiny a obrazů zachycujících scény z českých dějin. Vidět zde mimo jiné lze i věrnou kopii asi nejznámějšího Brožíkova obrazu „Mistr Jan Hus na koncilu kostnickém“, který je trvale umístěn na Staroměstské radnici v Praze.
„Václav Brožík vlastně stojí na počátku našeho moderního umění, a to i přesto, nebo právě díky tomu, že se vůči jeho akademickému pojetí malby řada pozdějších autorů ostře vymezovala. Nejprve bylo jeho dílo nadšeně přijímáno, následně na desítky let uloženo do depozitářů, z nichž se nyní oprávněně vrací zpět do galerií,“ vyjádřil se historik Ivo Barteček.
Výstavu výtvarníka pocházejícího z velmi chudé rodiny, kterého mezi hvězdy evropského malířství své doby vynesl nejen talent, ale zejména mimořádná pracovitost připravilo prostějovské muzeum ve spolupráci s Olomouckým krajem, městem Prostějov a marketingovou společností TK PLUS.
„Po výstavách děl Alfonse Muchy, Pocty kubismu, Koláží Jiřího Koláře či Poctě Josefu Ladovi je to další z řady atraktivních projektů, na nichž se podílíme,“ připomněl na vernisáži jednatel TK PLUS Miroslav Černošek. Zahájení se zúčastnil i primátor statutárního města Prostějov František Jura.
Výstava Václava Brožíka by se mohla dočkat velkého zájmu ze strany veřejnosti. V Muzeu a galerii v Prostějově ji bude možné navštívit až do 3. listopadu.
Total Comments

 • Bazárek
 • Bladenights
 • Šumnica
 • O pohár primátora
 • Basket
 • Floria Dušičky
 • Dny evropského dědictví
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE BĚHEM LÉTA LÍBÍ V PROSTĚJOVSKÝCH RESTAURACÍCH?

P3_aplaus
Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Sláva se povedla.

Jen velice příznivé ohlasy sbíral po páteční akci u příležitosti 115. výročí založení prostějovského fotbalového klubu předseda současnéh 1.SK František Jura. Povedl se jak zápas legend, na který zavítaly více jak tři tisícovky příznivců, tak i slavnostní galavečer. A přijel i Karel Brückner s Ivo Viktorem!

Mizivý zájem.

 Hodně málo návštěvníků zavítalo v letošní letní sezóně do prostějovského aquaparku, ale také na vrahovické koupaliště. Ve vedení Domovní správy, která areály provozuje, tak panuje nespokojenost. Ostatně, není se co divit, když jde o druhý nejhorší ročník za čtrnáct let jexistence nových „Koupelek“...

Total Comments

Osobnost týdne

KATEŘINA DRÁBKOVÁ
36 drabkova
Rodačka z Určic během prázdnin ušla pěšky od hranic z Mexika přes Kalifornii, Oregon a Washington až do kanadského Vancouveru ohromných 1920 mil za 104 dní! Tomu se říká cestovatelská vášeň.

Total Comments

Číslo týdne

4000
Burza volného času má v Prostějově dlouholetou tradici. Akce se koná každoročně od roku 2004 a pravidelně ji navštíví spousta lidí. I letos tomu nebylo jinak. Na prezentaci kroužků a aktivit se přišlo podívat přes čtyři tisíce lidí.

Burza volného času má v Prostějově dlouholetou tradici. Akce se koná každoročně od roku 2004 a pravidelně ji navštíví spousta lidí. I letos tomu nebylo jinak. Na prezentaci kroužků a aktivit se přišlo podívat přes čtyři tisíce lidí.

Total Comments

Výrok týdne

„TO SI NEUMÍM PŘEDSTAVIT. ZUBY BY JÍ VYPADLY...“
Žena z Horního Štěpánova takto u prostějovského soudu odmítala tvrzení, že by její maminka pokousala manžela, neboť má zubní násadu.

Total Comments