Příjemnou noc, dnes je neděle 5.4.2020
svátek slaví Miroslava,
zítra Vendula
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE: „Publikum ztichlo ohromeno velkolepostí díla.“ Tak komentoval dobový tisk situaci na výstavě Václava Brožíka, který se na konci 19. století stal jedním z nejuznávanějších malířů nejen u nás, ale i v Evropě. Po letech zapomnění zažívá dílo neuvěřitelně pilného, cílevědomého a precizního malíře se smyslem pro barvu i detail velký návrat na scénu.

A Prostějov je u toho! Po šestnácti letech, kdy byly Brožíkovy obrazy s úspěchem opět vystaveny ve Valdštejnské jízdárně v Praze, jsou od pátku opět k vidění právě v našem městě. Slavnostní vernisáž, kterou navštívil i Večerník, proběhla ve čtvrtek 5 září odpoledne.
Čtvrteční vernisáží byla zahájena výstava Václava Brožíka, kterou má možnost představit Muzeum a galerie v Prostějově. Výstava nabízí mimořádnou příležitost spatřit rozsáhlou kolekci děl čelního představitele malířské generace Národního divadla a akademického realismu. Hlavním zaměřením je realizace rozměrných historických pláten, salonních žánrů, krajin a početných portrétů.
A tato výstava by se mohla stát skutečně putovní. Nikoliv ovšem v tradičním smyslu, že bude kočovat po různých galeriích, ale že za ní budou mířit lidé z různých končin nejen Olomouckého kraje. Podobná přehlídka obrazů nejúspěšnějšího českého malíře konce 19. století, člena francouzské umělecké akademie a nositele kříže Čestné legie zde totiž dlouho nebyla! Opět ji připravila zkušená kurátorka Kamila Husaříková, díky jejímuž nasazení i rozsáhlým kontaktům se tentokrát podařilo do Prostějova dostat díla z jedenácti galerií z celé ČR. Tematicky ji rozdělila do tří částí: portréty, malby české a francouzské krajiny a obrazů zachycujících scény z českých dějin. Vidět zde mimo jiné lze i věrnou kopii asi nejznámějšího Brožíkova obrazu „Mistr Jan Hus na koncilu kostnickém“, který je trvale umístěn na Staroměstské radnici v Praze.
„Václav Brožík vlastně stojí na počátku našeho moderního umění, a to i přesto, nebo právě díky tomu, že se vůči jeho akademickému pojetí malby řada pozdějších autorů ostře vymezovala. Nejprve bylo jeho dílo nadšeně přijímáno, následně na desítky let uloženo do depozitářů, z nichž se nyní oprávněně vrací zpět do galerií,“ vyjádřil se historik Ivo Barteček.
Výstavu výtvarníka pocházejícího z velmi chudé rodiny, kterého mezi hvězdy evropského malířství své doby vynesl nejen talent, ale zejména mimořádná pracovitost připravilo prostějovské muzeum ve spolupráci s Olomouckým krajem, městem Prostějov a marketingovou společností TK PLUS.
„Po výstavách děl Alfonse Muchy, Pocty kubismu, Koláží Jiřího Koláře či Poctě Josefu Ladovi je to další z řady atraktivních projektů, na nichž se podílíme,“ připomněl na vernisáži jednatel TK PLUS Miroslav Černošek. Zahájení se zúčastnil i primátor statutárního města Prostějov František Jura.
Výstava Václava Brožíka by se mohla dočkat velkého zájmu ze strany veřejnosti. V Muzeu a galerii v Prostějově ji bude možné navštívit až do 3. listopadu.
Total Comments

  • Kominek
  • Naděje Podhorná
  • Kalendář
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_pomoc_vecernik

Anketa - hlavní

Co říkáte na nezodpovědné jedince, kteří nedodržují vládní nařízení a tím ohrožují sebe i své okolí?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Rozdávají roušky.

Do rozdávání ochranných roušek se zapojila také městská policie a ochrannou pomůcku před koronavirem jste si mohli vyzvednout i přímo na dvoře radnice. Přímo od strážníků se dočkali také obyvatelé domů s pečovatelskou službou. Přidali se také ostatní, pomáhají jednotlivci i celé firmy a další subjekty.

Proboha, co dělal?!

Během minulého pondělí odpoledne zmasakroval starší řidič osobního vozidla Volvo dva elektrorozvaděče v Dolní ulici v Prostějově poté, co v opilosti vyjel ze silnice. Z místa nehody ujel, ale za pár minut jej policisté dohonili na křižovatce ve Svatoplukově ulici. Senior jim nadýchal 0,8 promile...

Total Comments

Osobnost týdne

THUAN DINH DUC

Vietnamský obchodník a majitel prodejny v centru Prostějova je jedním z nejobětavějších pomocníků v této těžké době koronavirového temna. On a jeho manželka ušili a zdarma rozdali již tisíce ochranných roušek.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

630

Uplynulý pátek jsme si připomenuli přesně 630 let od „povýšení“ Prostějova na město. Jak historici ví, stalo se tak udělením práva výročního trhu. Magistrát měl k oslavě výročí připraveno celoroční program, první akce již však musely být odloženy.

Total Comments

Výrok týdne

„MĚLA JSEM I ČTYŘICET ZÁCHVATŮ NĚKOLIK HODIN V KUSE...“

Čtrnáctiletá Vanessa Reiterová musela v životě zvládnout nepříjemnou nemoc, nyní obsadila v krajském kole Dívka roku bronzovou příčku. 

Total Comments

Z_Kalendar