Dobré odpoledne, dnes je úterý 21.1.2020
svátek slaví Běla,
zítra Slavomír
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE: „Publikum ztichlo ohromeno velkolepostí díla.“ Tak komentoval dobový tisk situaci na výstavě Václava Brožíka, který se na konci 19. století stal jedním z nejuznávanějších malířů nejen u nás, ale i v Evropě. Po letech zapomnění zažívá dílo neuvěřitelně pilného, cílevědomého a precizního malíře se smyslem pro barvu i detail velký návrat na scénu.

A Prostějov je u toho! Po šestnácti letech, kdy byly Brožíkovy obrazy s úspěchem opět vystaveny ve Valdštejnské jízdárně v Praze, jsou od pátku opět k vidění právě v našem městě. Slavnostní vernisáž, kterou navštívil i Večerník, proběhla ve čtvrtek 5 září odpoledne.
Čtvrteční vernisáží byla zahájena výstava Václava Brožíka, kterou má možnost představit Muzeum a galerie v Prostějově. Výstava nabízí mimořádnou příležitost spatřit rozsáhlou kolekci děl čelního představitele malířské generace Národního divadla a akademického realismu. Hlavním zaměřením je realizace rozměrných historických pláten, salonních žánrů, krajin a početných portrétů.
A tato výstava by se mohla stát skutečně putovní. Nikoliv ovšem v tradičním smyslu, že bude kočovat po různých galeriích, ale že za ní budou mířit lidé z různých končin nejen Olomouckého kraje. Podobná přehlídka obrazů nejúspěšnějšího českého malíře konce 19. století, člena francouzské umělecké akademie a nositele kříže Čestné legie zde totiž dlouho nebyla! Opět ji připravila zkušená kurátorka Kamila Husaříková, díky jejímuž nasazení i rozsáhlým kontaktům se tentokrát podařilo do Prostějova dostat díla z jedenácti galerií z celé ČR. Tematicky ji rozdělila do tří částí: portréty, malby české a francouzské krajiny a obrazů zachycujících scény z českých dějin. Vidět zde mimo jiné lze i věrnou kopii asi nejznámějšího Brožíkova obrazu „Mistr Jan Hus na koncilu kostnickém“, který je trvale umístěn na Staroměstské radnici v Praze.
„Václav Brožík vlastně stojí na počátku našeho moderního umění, a to i přesto, nebo právě díky tomu, že se vůči jeho akademickému pojetí malby řada pozdějších autorů ostře vymezovala. Nejprve bylo jeho dílo nadšeně přijímáno, následně na desítky let uloženo do depozitářů, z nichž se nyní oprávněně vrací zpět do galerií,“ vyjádřil se historik Ivo Barteček.
Výstavu výtvarníka pocházejícího z velmi chudé rodiny, kterého mezi hvězdy evropského malířství své doby vynesl nejen talent, ale zejména mimořádná pracovitost připravilo prostějovské muzeum ve spolupráci s Olomouckým krajem, městem Prostějov a marketingovou společností TK PLUS.
„Po výstavách děl Alfonse Muchy, Pocty kubismu, Koláží Jiřího Koláře či Poctě Josefu Ladovi je to další z řady atraktivních projektů, na nichž se podílíme,“ připomněl na vernisáži jednatel TK PLUS Miroslav Černošek. Zahájení se zúčastnil i primátor statutárního města Prostějov František Jura.
Výstava Václava Brožíka by se mohla dočkat velkého zájmu ze strany veřejnosti. V Muzeu a galerii v Prostějově ji bude možné navštívit až do 3. listopadu.
Total Comments

  • Lesy Pv
  • Národní dům
  • Nemocnice Agel
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_tenis

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE LÍBÍ V HOSTINCI U ANDĚLA V TYLOVĚ ULICI?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2019 tv pohoda banner

 

Barometr

K charitě se přidávají další.

Rovněž během uplynulého týdne pokračovala před místním nádražím v Prostějově charitativní akce v podobě rozlévání polévek bezdomovcům. Je potěšitelné, že k Miladě Sokolové s přidávají i majitelé občerstvení, kteří v sobotu lidem bez domova dovezli pochoutky s kebabem.

Smrt osobností.

 

Prostějovskou společnost zasáhly v posledních dnech hned dvě nešťastné zprávy. Zemřela dlouholetá prostějovská komunální politička, členka ČSSD a ředitelka Domova pro seniory v Jesenci Zuzana Bratterová, zesnul rovněž bývalý ředitel Obchodní akademie v Prostějově Pavel Sekanina. Čest jejich památce!

Total Comments

Osobnost týdne

TEREZA DOČKALOVÁ
03 dockalova
Držitelka dvou Cen Thálie byla hlavní postavou ve hře Nora, kterou minulé úterý přijelo do Prostějova představit pražské Divadlo pod Palmovkou.

Total Comments

Číslo týdne

1 801 797

Bravo! Téměř dva miliony korun přinesla letošní tříkrálová sbírka z celého Prostějovska, čímž byl zase o něco více překonán loňský rekord. Konická charita získala 579 028 korun, prostějovská 1 222 769 korun.

Total Comments

Výrok týdne

„KDYŽ JSEM SE PROBUDILA, TAK KOLEM MĚ BYLY PLAMENY…“

Desetiletá Laura Čurejová vzpomíná na oheň, který pohltil celý dům její rodiny ve Vrbátkách a ona sama se ocitla v Dětském domově v Prostějově...

Total Comments