Dobré ráno, dnes je úterý 22.10.2019
svátek slaví Sabina,
zítra Teodor
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE: Manipulovat se svými dětmi se nevyplácí. Stejně si dřív nebo později prosadí svou. A může to pak skončit hodně špatně. To je asi hlavní poselství divadelní hry Maryša. Klasická tragédie bratří Mrštíků v podání Divadelního souboru Krupka byla k vidění uplynulý pátek 4. října v Němčicích nad Hanou v sále místního kina Oko. Podařenou inscenaci vynikající zejména hereckými výkony sledovalo zhruba pět desítek diváků, mezi nimiž byl i PROSTĚJOVSKÝ Večerník!Amatérské divadlo je v Němčicích jako doma. Může za to nejen oblíbená přehlídka Hanácký divadelní máj, ale také cyklus Divadelních pátků, díky nimž do města pravidelně přijíždí nadšenci z celé republiky. Druhým letošním představením tohoto seriálu byla Maryša v podání Divadelního souboru Krupka. Přestože původní premiéra této hry se v pražském Národním divadle konala už 9. května 1894, ani po více jak sto letech neopouští Maryša česká pódia. Ochotníci ze západních Čech ji nastudovali u příležitosti 100 let od vzniku Československa a poprvé ji uvedli loni v srpnu v Českém domě v New Yorku.
Páteční repríza v Němčicích se od premiéry lišila zejména obsazením. V titulní roli Maryši se tentokrát představila Michaela Kubalová, která původně hrála epizodní úlohu děvečky Rozáry. Svůj úkol zvládla s přehledem a od svých kolegů si vysloužila zasloužilé uznání. Druhým nováčkem byl Martin Karpíšek v roli Vávry. I on se snažil a na pódiu odvedl to nejlepší. Fešný padesátník však měl na první pohled relativně daleko k představě zestárlého strejce, jak je známý z předlohy.
Samotný příběh hry je notoricky znám. Maryša je mladá hezká dívka plná života. Rodiče ji však donutí vzít si starého Vávru, neboť jsou přesvědčeni, že zajištěný otec tří dětí ji dobře zajistí a oni se nebudou muset strachovat o její budoucnost. Maryša je však v manželství nešťastná. Přesto vše trpně snáší až do chvíle, kdy se na scéně opět objeví její dávná láska. Chudý Francek však kdysi u jejích rodičů neměl šanci. Pod tíhou okolností se Maryša rozhodne pro zoufalý čin a svému manželovi připraví kávu s jedem. Tím uvrhne do trvalého neštěstí nejen sebe, ale i všechny své blízké.
Inscenace krupského souboru byla co do divadelních efektů velmi úsporná a dala vyniknout zejména solidním hereckým výkonům. Kromě již zmíněné Michaely Kubalové zaujala na pódiu zejména skvělá Ludmila Panenková, která roli Maryšiny matky po celou dobu hrála se vší bezcitnou zarputilostí, jaká je pro tuto postavu příznačná. „Maryšu jsem četla na střední škole, kde jsem na ni psala rozbor. Tehdy mě příliš nezaujala. Téma předem domluveného manželství jsem brala jako něco, co je už dávno překonané. Vžít se do Maryši pro mě bylo těžké i proto, že mě rodiče snad nikdy do ničeho nenutili. Dneska mi ale Maryša utekla jako nic. Bylo to hlavně díky hercům, kteří to sehráli opravdu moc pěkně,“ zhodnotila divačka Tereza.
Dalším představením Divadelních pátků v Němčicích nad Hanou bude inscenace Převýchova v díře v podání domácího souboru Na Štaci. Hra inspirovaná autobiografickým románem Ladislava Vrchovského bude k vidění v pátek 25. října od 19:30 hodin.

Total Comments

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE LÍBÍ V RESTAURACI HOTEL TENNIS CLUB?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Razantní postup policistů.

Když se po dálnici projíždí chlapík v kradeném luxusním autě, je opilý a ještě k tomu pod vlivem kokainu, nemůže to věstit nic dobrého. A právě takového šílence zadrželi s namířenými pistolemi policisté u dálničního sjezdu na Brodek u Prostějova. Policistům patří za rychlý zásah palec nahoru.


Dostal pěstí za močení.

Policie v těchto dnech šetří případ napadení čtrnáctiletého chlapce. Ten se totiž vyčůral za keř u polorozpadlé budovy za místním nádražím v Prostějově. Pěstí do obličeje jej uhodil bezdomovec za to, že chlapec vykonal svoji potřebu u studny, ze které bere bezdomovecká komunita vodu k pití.

Total Comments

Osobnost týdne

EWA FARNA
42 farna
Užívá si mateřské dovolené, ale přesto vystupuje. Populrání zpěvačka koncertovala minulé úterý v prostějovském divadle. Kromě svých tradičních hitů fanouškům zazpívala i zbrusu nové songy.

Total Comments

Číslo týdne

 120

Prostějovské gymnázium Jiřího Wolkera slavilo během uplynulého víkendu ostošest. A tato tradiční střední škola měla skutečně co slavit, vždyť od chvíle jejího vzniku uplynulo už úctyhodných sto dvacet let.


Total Comments

Výrok týdne

„Z PŮVODNĚ DESETIMINUTOVÉHO PROGRAMU Z TOHO DOKÁŽÍ UDĚLAT TŘÍHODINOVÉ DIVADLO!“

Jeden z koaličních zastupitelů takto komentoval úterní průběh mimořádného jednání prostějovského zastupitelstva

Total Comments