Dobrý podvečer, dnes je neděle 15.12.2019
svátek slaví Radana a Radan,
zítra Albína
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Divadelní sezóna, která v Prostějově obvykle začíná už v září, byla tentokrát zahájena až v úterý 1. října inscenací Válka Roseových s Michalem Dlouhým v hlavní roli. Za oddálením začátku sezóny stojí rozsáhlá rekonstrukce Národního domu, na níž pracují dělníci každý den, nevyjímaje víkendy, a která si vyžádá bohužel více času. Zato se můžete těšit třeba na novou oponu, sedadla, bufet nebo vitráž v divadelním sále.„Vzhledem k rozsáhlým opravám Národního domu jsme posunulu začátek divadelní sezóny 2019/2020,“ zní oficiální prohlášení ředitelky divadla Jany Maršálkové. Obnova Národního domu je přitom zřetelná na první pohled navenek. Vidět jsou natřená okna, nová fasáda s restaurovanými sgrafity, opravené veškeré kamenné a kovové prvky, nová střecha či opravená zahrádka Národního domu. Rekonstrukce ovšem probíhá i ve vnitřních prostorách. „Dovnitř zatím tolik vidět nebylo, ale se začátkem nové sezóny našli diváci nové koberce, oponu i čalounění v divadelním sále. Divadlo i spolková část jsou vymalovány, speciální technologií se čistí žulové schody, byly opraveny dlažby na podestách v přízemí divadelního schodiště a ve vstupu do spolkové části. V suterénu budovy byly provedeny rozsáhlé sanační práce z důvodů vlhkosti, je zde nová elektroinstalace a nové osvětlení. Probíhá oprava zastaralé elektronické požární signalizace, budova musela být na některých místech doslova provrtána. Rekonstruuje se bufet u přednáškového sálu,“ vyjmenovala Jana Maršálková.
Tím největším překvapením po otevření divadla pro návštěvníky byla však zcela jistě vitráž v divadelním sále. „Po sedmadesáti letech byl obnoven otvor nad balkonem a do původního zachovalého rámu byla vsazena vitráž, jejíž návrh vyšel z dobových fotografií a dochovaných vitráží Jana Kotěry,“ prozradila ředitelka divadla. Stavební práce proběhly taktéž nad vchodem a vestibulem. Jsou opraveny všechny kovové konstrukce a skleněné prvky. Nadto byl ve stropě vestibulu obnoven otvor na vitráž, která tam ale prozatím osazena není. „Velmi náročné práce probíhají dále na divadelní věži. Restaurování klempířských prvků ve veliké výšce je třeba koordinovat s opravou střešní krytiny. Také uvnitř se pracuje – musí se nově vybudovat sádrokartonový podhled, který zajistí tepelnou izolaci. Celý vnitřek věže se vymaluje, nátěr prken jeviště pak byl poslední tečkou,“ uzavřela výčet probíhajících prací Maršálková.
Ředitelka divadla však upozorňuje na to, že realita je ještě o něco složitější a sama obnova Národního domu mnohem náročnější, než jak to vypadá. „Spousta prachu, hluku, různých bariér a lešení na každém kroku, často není ani kudy vstoupit do budovy. Občas přijde přívalový déšť a nečekaně zateče i do nově vymalovaných místností. Musíme být v pohotovosti sedm dní v týdnu, práce neustávají ani o víkendech. Zaparkovat tak u Národního domu není možné, brzy ráno přijíždějí řemeslníci, přiváží se materiál, občas musí přijet na pomoc i jeřáb. Desítky rukou, stovky a tisíce hodin práce. Denně žasneme, co všechno šikovné hlavy a ruce dokážou. Na konci toho všeho bude upřímné a obdivné ‚děkujeme‘.“
Zrekonstruovaný Národní dům si můžete přijít zevrubně prohlédnout v rámci Noci divadel v sobotu 16. listopadu. Městské divadlo v Prostějově vám u této příležitosti nabídne exkluzivní program zahrnující nevšední zážitek, workshop pro děti i dospělé či prohlídku divadelního zákulisí.


Total Comments

  • Soledo
  • Lázně Slatinice
  • Zima PV
  • Kendrion
  • Praktik
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VNÍMÁTE DÍVKY, KTERÉ SI NECHÁVAJÍ PLATIT OD MUŽŮ ZA "OTROCTVÍ"?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Máme rozpočet i vyhlášky.

Důležité úterní jednání prostějovského zastupitelstva se nijak neprodlužovalo. Komunální politici celkem racionálně projednali a schválili nejdůležitější dokument města. Na světě je tak nejen rozpočet města Prostějov na rok 2020, ale i nové vyhlášky o hazardu, odpadu či psech.

I tak se dá vydělávat!

Nová móda se rozšiřuje mezi prostějovskými dívkami, které hodlají využívat nejen své přirozené krásy, ale i tvrdé povahy. Jak jinak než přes internet si našly přivýdělek, který je hodně za hranou mravního chování, nicméně nese to. A tak mladé holky poroučí mužům a inkasují „lehce“ vydělané peníze...

Total Comments

Osobnost týdne

ONDŘEJ HAVELKA

49 havelkaFenomenální zpěvák, herec a tanečník se ve čtvrtek představil se svým Melody Makers prostějovským fanouškům na prknech divadla. A jak jinak než především swingovou hudbou z třicátých let.

Total Comments

Číslo týdne

 3 528

Výtěžek z prodeje vlastnoručně vyrobených pamlsků při nedávném Restaurant Day věnoval PROSTĚJOVSKÝ Večerník psímu útulku Voříšek v Čechách pod Kosířem. Odměnou byl ve čtvrtek veselý psí štěkot.

Total Comments

Výrok týdne

„JDU SI ZAKOUŘIT, TO SE NEDÁ POSLOUCHAT!“

První náměstek prostějovského primátora Jiří Pospíšil si od výtek opozice musel dát během zastupitelstva nejednu „rauchpauzu“

Koordinátor útvaru BESIP pro Olomoucký kraj MIROSLAV CHAROUZ se k současnému stavu na silnici vyjadřuje v exkluzivním rozhovoru na strna 14 hodně kriticky.

Total Comments