Dobré odpoledne, dnes je pondělí 3.8.2020
svátek slaví Miluše,
zítra Dominik
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Divadelní sezóna, která v Prostějově obvykle začíná už v září, byla tentokrát zahájena až v úterý 1. října inscenací Válka Roseových s Michalem Dlouhým v hlavní roli. Za oddálením začátku sezóny stojí rozsáhlá rekonstrukce Národního domu, na níž pracují dělníci každý den, nevyjímaje víkendy, a která si vyžádá bohužel více času. Zato se můžete těšit třeba na novou oponu, sedadla, bufet nebo vitráž v divadelním sále.„Vzhledem k rozsáhlým opravám Národního domu jsme posunulu začátek divadelní sezóny 2019/2020,“ zní oficiální prohlášení ředitelky divadla Jany Maršálkové. Obnova Národního domu je přitom zřetelná na první pohled navenek. Vidět jsou natřená okna, nová fasáda s restaurovanými sgrafity, opravené veškeré kamenné a kovové prvky, nová střecha či opravená zahrádka Národního domu. Rekonstrukce ovšem probíhá i ve vnitřních prostorách. „Dovnitř zatím tolik vidět nebylo, ale se začátkem nové sezóny našli diváci nové koberce, oponu i čalounění v divadelním sále. Divadlo i spolková část jsou vymalovány, speciální technologií se čistí žulové schody, byly opraveny dlažby na podestách v přízemí divadelního schodiště a ve vstupu do spolkové části. V suterénu budovy byly provedeny rozsáhlé sanační práce z důvodů vlhkosti, je zde nová elektroinstalace a nové osvětlení. Probíhá oprava zastaralé elektronické požární signalizace, budova musela být na některých místech doslova provrtána. Rekonstruuje se bufet u přednáškového sálu,“ vyjmenovala Jana Maršálková.
Tím největším překvapením po otevření divadla pro návštěvníky byla však zcela jistě vitráž v divadelním sále. „Po sedmadesáti letech byl obnoven otvor nad balkonem a do původního zachovalého rámu byla vsazena vitráž, jejíž návrh vyšel z dobových fotografií a dochovaných vitráží Jana Kotěry,“ prozradila ředitelka divadla. Stavební práce proběhly taktéž nad vchodem a vestibulem. Jsou opraveny všechny kovové konstrukce a skleněné prvky. Nadto byl ve stropě vestibulu obnoven otvor na vitráž, která tam ale prozatím osazena není. „Velmi náročné práce probíhají dále na divadelní věži. Restaurování klempířských prvků ve veliké výšce je třeba koordinovat s opravou střešní krytiny. Také uvnitř se pracuje – musí se nově vybudovat sádrokartonový podhled, který zajistí tepelnou izolaci. Celý vnitřek věže se vymaluje, nátěr prken jeviště pak byl poslední tečkou,“ uzavřela výčet probíhajících prací Maršálková.
Ředitelka divadla však upozorňuje na to, že realita je ještě o něco složitější a sama obnova Národního domu mnohem náročnější, než jak to vypadá. „Spousta prachu, hluku, různých bariér a lešení na každém kroku, často není ani kudy vstoupit do budovy. Občas přijde přívalový déšť a nečekaně zateče i do nově vymalovaných místností. Musíme být v pohotovosti sedm dní v týdnu, práce neustávají ani o víkendech. Zaparkovat tak u Národního domu není možné, brzy ráno přijíždějí řemeslníci, přiváží se materiál, občas musí přijet na pomoc i jeřáb. Desítky rukou, stovky a tisíce hodin práce. Denně žasneme, co všechno šikovné hlavy a ruce dokážou. Na konci toho všeho bude upřímné a obdivné ‚děkujeme‘.“
Zrekonstruovaný Národní dům si můžete přijít zevrubně prohlédnout v rámci Noci divadel v sobotu 16. listopadu. Městské divadlo v Prostějově vám u této příležitosti nabídne exkluzivní program zahrnující nevšední zážitek, workshop pro děti i dospělé či prohlídku divadelního zákulisí.


Total Comments

  • Gulas Fest
  • Olypmic
  • Czech Tour
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Obáváte se druhé vlny koronavirusu?

P3_hana_nabor
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Počasí konečně přálo.

Během uplynulého víkendu se v celém prostějovském regionu konal bezpočet kulturních a společenských akcí, které tentokrát nemusely být rušeny kvůli nepřízni počasí. Oproti předešlému fiasku tak v rámci Léta s hvězdami mohla při druhém pokusu nejen kapela Argema zahrát vícero návštěvníkům.

Koronavirus odložil investice.
Stavební investice za desítky milionů korun byli nuceni na příští rok odložit prostějovští radní. Důvodem je až příliš velké množství peněz vynaložených radnicí během nouzového stavu a zároveň obava z dalšího šíření nákazy covid-19. Počkat si musí Národní dům, kino Metro 70 a další.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Pavel ŠPORCL

Fenomenální český houslista uhranul své příznivce při svém vystoupení s názvem Pocta Paganinimu na zámku v Plumlově.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

5 417

Přesně tolik zákazníků využilo během prvního pololetí službu Senior taxi v Prostějově. Velký pokles počtu klientů kvůli covid-19 byl zaznamenán během nouzového stavu.

Total Comments

Výrok týdne

„Takhle kdyby mi vařila moje žena!“

Jeden ze spokojených účastníků ptenského Gulášfestu určitě nechtěl urazit svoji manželku, ale...

Total Comments

-