Dobré dopoledne, dnes je pondělí 25.5.2020
svátek slaví Viola,
zítra Filip
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

o minulosti místa, kde žijí, se mohou vrátit lidé z Vrahovic. Průvodcem jim bude kniha Vrahovice v moderní době, která byla v sobotu 21. prosince 2019 pokřtěna ve zcela zaplněném sále domu služeb. Na křtu se sešli místní občané, rodáci, pamětníci, členové Spolku za staré Vrahovice a jejich příznivci a přátelé.


Akci moderovala Matylda Klosová a křest provedla prostějovská rodačka a bývalá „Vrahovičanka“, nyní herečka pražského Divadla v Dlouhé Eva Hacurová. Knihu vydal vlastním nákladem Spolek za staré Vrahovice. „Ten zde působí již od roku 2003 a jeho činnost je bohatá a pestrá. Jeho členové se zabývají historií, ochranou přírody i propagací Vrahovic. V minulosti uspořádali čtyři historické výstavy, obnovili dřevěný kříž, uspořádali vlastivědné vycházky. Sázejí stromy, pečují o zeleň i památky, provozují malé arboretum u říčky Romže. Předsedou spolku je Tomáš Peka,“ upozornila prostějovská historička Hana Bartková.
Autorem knihy je historik, knihovník a místopředseda spolku Martin Hájek. Práce nebyla vůbec snadná. „Nápad napsat knihu jsem v sobě nosil hodně let, ale k jeho realizaci došlo až nyní. Musel jsem prostudovat spoustu archivních dokumentů, zápisů z jednání obce, tehdejšího MNV, školy, spolků. K tomu přibyl dobový tisk, různé články a studie. Výhodou bylo to, že jsem mohl čerpat z bohatého spolkového archivu, který mimo jiné zahrnuje přes šest stovek dobových fotografií Vrahovic,“ nechal se slyšet Martin Hájek, který vše obohatil také o rozhovory s pamětníky Věrou Dopitovou a Richardem Nedělníkem. To vše pak nechal posoudit odbornými recenzenty i znalci místních reálií.
„Dílo se nakonec podařilo a vznikla tak publikace, která je nejen fundovaná, ale i čtivá. Jejím obsahem jsou politické, správní, hospodářské a kulturní dějiny bývalé samostatné obce v letech 1885 až 1973 do připojení k Prostějovu. Najdeme zde i různé zajímavosti ze života v obci, což dokládají například kapitoly Pozorovatelna, Legionáři a uctění obětí 1. světové války, Plány na stavbu nové školní budovy,“ popsala Hana Bartková.
Součástí publikace je mimo jiné i celá řada dobových pohlednic a fotografií. Spolek vydal knihu vlastním nákladem za přispění drobných sponzorů a dárců. Ti, kteří si knihu nestihli koupit na křtu, si ji mohou zakoupit přímo u členů spolku prostřednictví Facebooku. 

Total Comments

 • Bezruč
 • Lexinka
 • Mobil 4U
 • Koupelny RP
 • MJM Krmiva
 • interforst
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Co říkáte na opětovné odložení rekonstrukce Vrahovické ulice?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Místní nádraží rozkvetlo.

Na nástupišti prostějovského „místňáku“ se objevily truhlíky s maceškami, květiny vystříhané z papírů pak tvoří i výzdobu notně oprýskaných vstupních dveří do budovy, která je pod rizikem demolice. Do zvelebování nádraží se pustili nadšenci, kterým toto místo přirostlo k srdci. A povedlo se jim to!

Za dobrotu na žebrotu.

Pouhý měsíc fungovala bez problémů u Ptenského Dvorku samoobslužná pivní budka, kterou tam instaloval nadšenec Tomáš Bábek. Projíždějící cyklisté a výletníci se v době koronavirové nouze u ní zastavovali a tišili svoji žízeň pivem či limonádou. Na začátku minulého týdne někdo budku poničil a vykradl!

Total Comments

Osobnost týdne

TOMÁŠ PAVELKA

Česko má nového nejmladšího starostu a je jím teprve jednadvacetiletý student práv z Mořic na Prostějovsku. Zastupitelé jej zvolili do čela obce na svém pondělním zasedání.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

19

O tolik procent se během měsíce dubna zvýšil čistý počet nezaměstnaných na Prostějovsku! Aktuálně je na zdejší pobočce úřadu práce evidovaných 1 995 lidí bez práce, z toho 1 086 žen. Podíl nezaměstnaných se tak zvýšil na 2,7 procenta.

Total Comments

Výrok týdne

„ROZHODLI JSME SE, ŽE 1. MÁJ BUDE V ZÁŘÍ!“

Nový předseda prostějovských sociálních demokratů Bedřich Grulich o zrušené prvomájové veselici v Kolářových sadech.

Total Comments