Příjemnou noc, dnes je pondělí 24.2.2020
svátek slaví Matěj,
zítra Liliana
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

o minulosti místa, kde žijí, se mohou vrátit lidé z Vrahovic. Průvodcem jim bude kniha Vrahovice v moderní době, která byla v sobotu 21. prosince 2019 pokřtěna ve zcela zaplněném sále domu služeb. Na křtu se sešli místní občané, rodáci, pamětníci, členové Spolku za staré Vrahovice a jejich příznivci a přátelé.


Akci moderovala Matylda Klosová a křest provedla prostějovská rodačka a bývalá „Vrahovičanka“, nyní herečka pražského Divadla v Dlouhé Eva Hacurová. Knihu vydal vlastním nákladem Spolek za staré Vrahovice. „Ten zde působí již od roku 2003 a jeho činnost je bohatá a pestrá. Jeho členové se zabývají historií, ochranou přírody i propagací Vrahovic. V minulosti uspořádali čtyři historické výstavy, obnovili dřevěný kříž, uspořádali vlastivědné vycházky. Sázejí stromy, pečují o zeleň i památky, provozují malé arboretum u říčky Romže. Předsedou spolku je Tomáš Peka,“ upozornila prostějovská historička Hana Bartková.
Autorem knihy je historik, knihovník a místopředseda spolku Martin Hájek. Práce nebyla vůbec snadná. „Nápad napsat knihu jsem v sobě nosil hodně let, ale k jeho realizaci došlo až nyní. Musel jsem prostudovat spoustu archivních dokumentů, zápisů z jednání obce, tehdejšího MNV, školy, spolků. K tomu přibyl dobový tisk, různé články a studie. Výhodou bylo to, že jsem mohl čerpat z bohatého spolkového archivu, který mimo jiné zahrnuje přes šest stovek dobových fotografií Vrahovic,“ nechal se slyšet Martin Hájek, který vše obohatil také o rozhovory s pamětníky Věrou Dopitovou a Richardem Nedělníkem. To vše pak nechal posoudit odbornými recenzenty i znalci místních reálií.
„Dílo se nakonec podařilo a vznikla tak publikace, která je nejen fundovaná, ale i čtivá. Jejím obsahem jsou politické, správní, hospodářské a kulturní dějiny bývalé samostatné obce v letech 1885 až 1973 do připojení k Prostějovu. Najdeme zde i různé zajímavosti ze života v obci, což dokládají například kapitoly Pozorovatelna, Legionáři a uctění obětí 1. světové války, Plány na stavbu nové školní budovy,“ popsala Hana Bartková.
Součástí publikace je mimo jiné i celá řada dobových pohlednic a fotografií. Spolek vydal knihu vlastním nákladem za přispění drobných sponzorů a dárců. Ti, kteří si knihu nestihli koupit na křtu, si ji mohou zakoupit přímo u členů spolku prostřednictví Facebooku. 

Total Comments

  • Infos
  • Ples Jevíčko
  • Basic
  • Interforst
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V ZAHRANIČNÍCH RESTAURACÍCH?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Památky lákají.

V Olomouckém kraji vloni došlo k nejrychlejšímu nárůstu počtu turistů v rámci celého Česka. Vyplývá to z aktuálních dat Českého statistického úřadu. Návštěvnost narostla téměř o devět procent a více lidí zde také přenocovalo. V regionu se vloni ubytovalo přes tři čtvrtě miliónu hostů.

Sabine páchala škody.

Černé předpovědi se vyplnily a orkán s dívčím jménem způsobil výrazné škody i v regionu. Strhával střechy, vyvracel stromy a ničil také elektrická vedení. Škody sčítá i prostějovský magistrát, kvůli dalším škodám byl nucen dokonce na dva dny uzavřít Městský hřbitov.

Total Comments

Osobnost týdne

ZDENĚK IZER
06 pawlovska
Známý bavič a imitátor tentokrát rozechvěl bránice divákům při svém nedělním představení v němčickém kině Oko, u něhož nechyběl ani Večerník

Total Comments

Číslo týdne

1 708


Jde o varování? Také na Prostějovsku se výrazným způsobem zvýšila nezaměstnanost, a to o čtrnáct procent. Aktuálně je na prostějovském „pracáku“ registrováno přes sedmnáct stovek lidí bez práce.

Total Comments

Výrok týdne

„LIDÉ SI NA MĚ UKAZUJÍ PRSTEM“

Redakci se ozval svědek bedihošťského případu skorovraždy. Nešťastný muž J. C. si postěžoval nad chováním spoluobčanů. Někteří jej prý viní ze spoluúčasti...

Total Comments