Dobré odpoledne, dnes je středa 8.4.2020
svátek slaví Ema,
zítra Dušan
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

o minulosti místa, kde žijí, se mohou vrátit lidé z Vrahovic. Průvodcem jim bude kniha Vrahovice v moderní době, která byla v sobotu 21. prosince 2019 pokřtěna ve zcela zaplněném sále domu služeb. Na křtu se sešli místní občané, rodáci, pamětníci, členové Spolku za staré Vrahovice a jejich příznivci a přátelé.


Akci moderovala Matylda Klosová a křest provedla prostějovská rodačka a bývalá „Vrahovičanka“, nyní herečka pražského Divadla v Dlouhé Eva Hacurová. Knihu vydal vlastním nákladem Spolek za staré Vrahovice. „Ten zde působí již od roku 2003 a jeho činnost je bohatá a pestrá. Jeho členové se zabývají historií, ochranou přírody i propagací Vrahovic. V minulosti uspořádali čtyři historické výstavy, obnovili dřevěný kříž, uspořádali vlastivědné vycházky. Sázejí stromy, pečují o zeleň i památky, provozují malé arboretum u říčky Romže. Předsedou spolku je Tomáš Peka,“ upozornila prostějovská historička Hana Bartková.
Autorem knihy je historik, knihovník a místopředseda spolku Martin Hájek. Práce nebyla vůbec snadná. „Nápad napsat knihu jsem v sobě nosil hodně let, ale k jeho realizaci došlo až nyní. Musel jsem prostudovat spoustu archivních dokumentů, zápisů z jednání obce, tehdejšího MNV, školy, spolků. K tomu přibyl dobový tisk, různé články a studie. Výhodou bylo to, že jsem mohl čerpat z bohatého spolkového archivu, který mimo jiné zahrnuje přes šest stovek dobových fotografií Vrahovic,“ nechal se slyšet Martin Hájek, který vše obohatil také o rozhovory s pamětníky Věrou Dopitovou a Richardem Nedělníkem. To vše pak nechal posoudit odbornými recenzenty i znalci místních reálií.
„Dílo se nakonec podařilo a vznikla tak publikace, která je nejen fundovaná, ale i čtivá. Jejím obsahem jsou politické, správní, hospodářské a kulturní dějiny bývalé samostatné obce v letech 1885 až 1973 do připojení k Prostějovu. Najdeme zde i různé zajímavosti ze života v obci, což dokládají například kapitoly Pozorovatelna, Legionáři a uctění obětí 1. světové války, Plány na stavbu nové školní budovy,“ popsala Hana Bartková.
Součástí publikace je mimo jiné i celá řada dobových pohlednic a fotografií. Spolek vydal knihu vlastním nákladem za přispění drobných sponzorů a dárců. Ti, kteří si knihu nestihli koupit na křtu, si ji mohou zakoupit přímo u členů spolku prostřednictví Facebooku. 

Total Comments

  • Kominek
  • Naděje Podhorná
  • Kalendář
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_pomoc_vecernik

Anketa - hlavní

Co vám nejvíce chybí v době koronavirových zákazů?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Zdražení nájemného odloženo!

Potěšující zpráva pro všechny, kteří aktuálně bydlí v městském bytě. Jak Večerník už během února letošního roku informoval, prostějovští radní rozhodli o poměrně razantním zdražení nájemného. Minulý týden se ale konšelé platnost tohoto opatření rozhodli odložit na neurčito.

Mladí nejdou příkladem.

Mnozí omladinu chválí za jejich příkladný přístup k nouzovému stavu i za to, že na rozdíl od jedinců ze starší generace nosí poctivě roušky. Ovšem případ kouření na dětském hřišti za Penny marketem na sídlišti Hloučela, kdy skupinka několika mladíků měla roušky bůhvíkde, svědčí o něčem úplně jiném.

Total Comments

Osobnost týdne

PETR HANZLÍK

S jedním z nejznámějších prostějovských disidentů a chartistů se minulý týden rozloučila prostějovská veřejnost. Známý antikomunista a normalizační diskžokej zemřel ve věku 75 let.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

11 630 000

Přesně takovou sumu peněz hodlá už letos proinvestovat prostějovský magistrát v rámci první etapy rekonstrukce Sídliště B. Šmerala. Stavební investice je rozdělena na pět etap do tří let a městskou pokladnu má stát v součtu bezmála osmačtyřicet milionů korun.

Total Comments

Výrok týdne

„MATKOU PANA PETRÁŠKA NENÍ“

Spisovatelka a publicistka Blanka Kovaříková na adresu prostějovské rodačky Manon Chaufour, která měla vztah s Janem Werichem.

Total Comments