Příjemnou noc, dnes je pondělí 13.7.2020
svátek slaví Markéta,
zítra Karolína
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE: Kdo by to byl čekal? Koncert a vernisáž výstavy obrazů profesora Vladimíra Franze přilákaly pozornost značného množství Prostějovanů. Přestože tvorba energického člověka udivujícího nejen tetováním, ale zejména encyklopedickými znalostmi z řady oborů lidské činnosti není určena širokým masám, na obě akce si uplynulou středu odpoledne našlo cestu hodně přes stovku milovníků umění.

„Mám z toho úžasný pocit. Byla to možná nejvydařenější akce, jakou jsem zatím pořádal,“ zářil galerista Jindřich Skácel, který už stál za výstavou děl světoznámého malíře Andyho Warhola či oceňovanou expozicí Fotbal to je hra.

Sledování uměleckého „duatlonu“ v podání Vladimíra Franze zaujalo. Ve středu 24. června odpoledne se hlavní prostějovský kostel velmi slušně zaplnil, aby mohl naslouchat hře na varhany v podání šestinásobného držitele Ceny Alfréda Radoka za scénickou hudbu. „Scházíme se tu v místě, jemuž vévodí velký kříž, který může znamenat křižovatku na našich životních cestách. Je proto symbolické, že budeme naslouchat volným varhanním variacím na téma Poutní místa,“ uvedl koncert profesor Ivo Barteček. Zhruba hodinový proud souvislé hudby řádně prověřil nejen zrestaurované varhany, ale v některých případech i schopnost soustředění u přítomných posluchačů.
„Koncert to byl poměrně roztříštěný a náročný na poslech. Těžko se mi v něm hledala nějaká jednotící linie, působilo to na mě jako čirá improvizace. Hlavní záměr byl asi ukázat střet protikladů mezi světlým a temným, jednoduchým a složitým či harmonickým a disharmonickým, protože právě tohle se tam neustále střídalo,“ okomentovala jedna z posluchaček.

Rozměrná díla

Po skončení koncertu se všichni přesunuli do nedalekého Obchodního centra Zlatá brána. V jeho nejvyšším patře byla instalována výstava Vladimíra Franze nazvaná Má vlast. „Jsem rád, že jsme našli prostor, kde bych mohl vystavit tyto své velkoformátové obrazy. Mám totiž rád obrazy, do nichž můžete vejít,“ prohlásil trefně sám autor, který zároveň představil díla ze dvou cyklů. „První z nich se jmenuje Třeboň a je inspirovaný mým dětstvím stráveným v nádherných jižních Čechách. Ten druhý je zase inspirovaný Šumavou a osobností rakouského skladatele a varhaníka Josefa Antona Brucknera,“ popsal Franz. Přítomné zaujal fakt, že většina skutečně rozměrných děl byla rozdělena na dvě poloviny. „Díky tomu mezi sebou vedou vnitřní dialog plný neurčitého napětí,“ vysvětlil svůj záměr autor. Lidé pod obrazy hojně diskutovali. „Jedná se o celkem propracované abstraktní umění, které si dokáži představit jako výraznou dominantu originálního interiéru nějaké moderní stavby. Určitě by ji vkusně a zajímavým způsobem oživilo,“ zhodnotil jeden z přítomných.

Zajeli i na Mánesa

Celkově se dá říci, že blízké setkání s Vladimírem Francem umožnilo lidem z Prostějova nahlédnout pod pokličku moderního umění. „Byly to nervy, ale mám z toho všeho skvělý pocit. Jsem přesvědčen, že umění Vladimíra Franze má vysokou úroveň a vážím si toho, že lidé na jeho koncert i výstavu přišli v tak vysokém počtu,“ zhodnotil galerista Jindřich Skácel, který akci ve spolupráci s prostějovskou farností, OC Zlatá brána a za podpory města Prostějov uspořádal. „Všem, kteří se zapojili, bych ještě jednou chtěl moc poděkovat. Těší mě i to, že sám mistr byl v Prostějově velice spokojený. Navíc jsme hned ve čtvrtek společně vyrazili na zámek do Čech pod Kosířem, kde je aktuálně k vidění kompletní sbírka malíře Josefa Mánesa. Tu si Vladimír Franz jako skutečně zapálený milovník umění nechtěl nechat ujít,“ připojil Skácel další zajímavost.
Na výstavu ve Zlaté bráně, nad kterou převzal záštitu primátor města Prostějova František Jura, se můžete přijít podívat do 31. srpna. Mediálním partnerem je PROSTĚJOVSKÝ Večerník.

 

 

 

Total Comments

  • Makovec
  • Rock memory of
  • Elite
  • Farmářské trhy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Půjdete v tomto týdnu do Prostějova na tenis?

P3_moravian_husserle
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Po cyklostezce do Vrbátek.

Na kole se bezpečně po cyklostezce dostaneme už z Prostějova do Kostelce na Hané, Bedihoště a do Mostkovic. Nově se rýsuje také plán na výstavbu stezky pro cyklisty z Prostějova do Vrbátek, která má stát 34 milionů korun. Město Prostějov přispěje 450 tisíc korun na vytvoření projektové dokumentace.

Vrátili se ke glyfosátu.
Ještě v živé paměti máme dubnové usnesení zastupitelstva, kterým se zastavilo používání glyfosátů včetně kritizovaného Roundupu při ničení plevele v Prostějově. V posledních týdnech mnozí obyvatelé upozorňovali, že společnost FCC znovu Roundup používá. A Večerníku to potvrdil i náměstek primátora!

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Miloš Karásek

Minulý čtvrtek byla v Prostějově odhalena pamětní deska Edmundu Husserlovi z dílny právě tohoto architekta a sochaře, který je mimo jiné také autorem „sedícího“ Jiřího Wolkera na prostějovském náměstí.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

2 073


Právě tolik lidí je aktuálně na Prostějovsku bez práce. Nezaměstnanost v regionu oproti předchozímu měsíci mírně poklesla, ale předpovědi na další období nejsou příznivé.

Total Comments

Výrok týdne

„Církev přestala být vidět, protože se lidé ani nesešli!“

V pořadí již dvanáctý evangelický farář v Prostějově Kamil Vystavěl takto popisoval těžkou dobu koronavirovou.

Total Comments

-