Příjemnou noc, dnes je úterý 4.8.2020
svátek slaví Dominik,
zítra Kristián
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Krásy barokních staveb ve spojení s židovskou kulturou a náboženstvím. Obojí mohou nyní obdivovat návštěvníci muzejních expozic v prostějovském Špalíčku. Ve čtvrtek se v jeho prostorách uskutečnila vernisáž výstavy s názvem Barokní synagogy v českých zemích. Návštěvník pak mohl až žasnout, kolik zajímavých a nádherných staveb se v Čechách a na Moravě nachází.


Výstava navíc byla věnována i stavbám prostějovským, přestože nebyly postavené v barokním slohu. „Rozhodli jsme se výstavu doplnit a seznámit širokou veřejnost s historií nebarokních prostějovských synagog a vybraných rabínů. Tato expozice pokračuje v zadních sálech,“ uvedl Filip Gregor, kurátor výstavy.

 

Tu zahájila ředitelka muzea Soňa Provazová četbou z knihy Maud Michal Beerové Co oheň nespálil. Prostějovská rodačka židovského původu se v ní vracela právě k židovským uličkám, v jejichž torzu se nyní nachází výstavní sály muzea. Následně Luděk Štipl ze spolku Respekt a tolerance prozradil příběh několika exponátů, které výstavu o synagogách doplnily. Třeba ke svitku Tóry nalezené v roce 1957 politickým vězněm ve věznici Mírov. „Po poradě s ostatními vězni se pan Janků rozhodl, že Tóru uschová zpět na stejné místo a vyzvedne, až nastane vhodná doba. Když po roce 1989 skutečně vhodná doba nastala, a podařilo se dokonce získat povolení ředitele věznice, přišel pan Janků v doprovodu novinářů, jenže Tóra už na půdě vězení nebyla,“ uvedl Štipl. Nakonec se naštěstí našla a tak je mezi exponáty současné prostějovské výstavy.
Smutné svědectví však vydávaly hlavně synagogy. Řada jich kvůli nacistickému režimu v protektorátu mezi lety 1939 a 1945 nepřežila. Jiné to štěstí měly. Výstava si dala za úkol přitom zmapovat osudy obou kategorií. „Osobně si myslím, že se výstava podařila. A co se týká panelů s informacemi a zajímavostmi o prostějovských synagogách, věřím, že neskončí ve skladu, ale najdou další využití,“ uvedla Jana Gáborová za spolek Hanácký Jeruzalém jednoho z pořadatelů výstavy. „Špalíček je úžasný a tahle výstava sem naprosto sedí,“ dodala Gáborová. Spokojeností se pak netajila ani ředitelka muzea. Už jen proto, že pro velký ohlas se ani všichni lidé do sálu s vernisáží nevešli. „Mile mě překvapila návštěva, která byla velká. Jsem ráda, že toto téma táhne, mám z úspěchu radost,“ zhodnotila výstavu, která se ve Špalíčku bude konat do 27. září.

Total Comments

  • Gulas Fest
  • Olypmic
  • Czech Tour
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Obáváte se druhé vlny koronavirusu?

P3_hana_nabor
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Počasí konečně přálo.

Během uplynulého víkendu se v celém prostějovském regionu konal bezpočet kulturních a společenských akcí, které tentokrát nemusely být rušeny kvůli nepřízni počasí. Oproti předešlému fiasku tak v rámci Léta s hvězdami mohla při druhém pokusu nejen kapela Argema zahrát vícero návštěvníkům.

Koronavirus odložil investice.
Stavební investice za desítky milionů korun byli nuceni na příští rok odložit prostějovští radní. Důvodem je až příliš velké množství peněz vynaložených radnicí během nouzového stavu a zároveň obava z dalšího šíření nákazy covid-19. Počkat si musí Národní dům, kino Metro 70 a další.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Pavel ŠPORCL

Fenomenální český houslista uhranul své příznivce při svém vystoupení s názvem Pocta Paganinimu na zámku v Plumlově.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

5 417

Přesně tolik zákazníků využilo během prvního pololetí službu Senior taxi v Prostějově. Velký pokles počtu klientů kvůli covid-19 byl zaznamenán během nouzového stavu.

Total Comments

Výrok týdne

„Takhle kdyby mi vařila moje žena!“

Jeden ze spokojených účastníků ptenského Gulášfestu určitě nechtěl urazit svoji manželku, ale...

Total Comments

-