Dobré odpoledne, dnes je úterý 29.9.2020
svátek slaví Michal,
zítra Jeroným
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 Kamila Opletalová, narozená 2. listopadu 1966, vyrůstala v Prostějově, ale od dob svých studií se vázala na Brno. Vystudovala grafiku na střední uměleckoprůmyslové škole u Dalibora Chatrného, poté obor český jazyk a výtvarná výchova na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Od počátku své umělecké dráhy žila v brněnském „Montmartru“, v Kamenné kolonii pro místní známé jako Kolonka, Kamenka nebo Skala. Toto prostředí vyniká zvláštní atmosférou, protože tam žije tradičně řada brněnských malířů, grafiků, herců i muzikantů.

 

Kamila Opletalová se ve své umělecké tvorbě vyjadřovala hlavně malbou a kresbou, zpočátku nejraději tuší, přesnou a nervní linkou. Ilustrovala časopis Potměchuť a také knihu anglických veršů Seabook od Rebeky Bloyd. Dostala se taky k rytí do dřeva a malování na dřevo a kromě svých obrazů vystavovala a prodávala vlastní barevné dřevořezby fantaskních postaviček, zvířat, betlémů, sluncí a podobně. Od svých šestnácti let píše básně a několik jich uveřejnila v různých novinách i časopisech. Vytvořila také pro brněnskou kabelovou televizi scénáře pro čtyři dokumentární filmy. V šestatřiceti letech bohužel skončilo období její umělecké euforie a nápadů. Zákeřná a nevyléčitelná choroba roztroušená skleróza se začala projevovat nejprve ve ztrátě pohyblivosti a jistoty v rukou, ale posléze už byla upoutána na lůžko a invalidní vozík. To ji však nezlomilo v jejím uměleckém úsilí a díky kamarádce, která ji upozornila na šanci malovat speciálními prstovými barvami, vytváří záznamy svých prožitků a vizí touto technikou. Její tvorba je tak poklidnější, vychází z momentálních možností a nedá se tedy nijak uspěchat. Dá se říci, že právě proto se v jejích pracích znásobila hloubka a síla emočního prožitku a radosti z tvorby. Ještě když byla Opletalová schopna žít v brněnské Kamenné kolonii, vyjádřila svůj životní optimismus prostřednictvím graffiti vytvořeného jejím kamarádem na jednom malém domku s lakonickým nápisem ŽIJU! A totéž křičí do světa i dnes tato takto nespravedlivým osudem postižená žena.
V současné době žije Kamila Opletalová v prostějovské Charitě a je už prakticky trvale upoutána na lůžko. Její díla byla naposledy vystavena v Prostějově v roce 2016 v kavárně Avatarka a posléze v městské knihovně. Před dvěma lety bylo její dílo a životní osudy souborně zpracovány v knize Kamila Opletalová – Ještě žiju, kterou uspořádal Miloš Forst.
Letos se autorovi knihy podařilo prostřednictvím některých přátel oslovit představitele Senátu, takže se autorčiny prstomalby dostanou až do prostor této významné instituce, Chodby místopředsedů Senátu. Záštitu nad výstavou převzal místopředseda Senátu Milan Štěch, který také slíbil pronést na vernisáži úvodní slovo. O životě a díle Kamily promluví PhDr. Antonín Bůžek z Filozofické fakulty UP Olomouc, autorčiny verše přednese kurátor výstavy Miloš Forst.
Výstava potrvá od 8. do 21. září, slavnostní vernisáž se uskuteční tento čtvrtek 10. září. A Večerník bude u toho!

 

Total Comments

 • Ano
 • SPD
 • Vinotéka Hruška
 • ČSSD
 • Interforst
 • Bellis
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak byste řešili vzrůstající pandemii koronaviru?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Smích s klasikou.

Koronavir – nekoronaavir, prostějovská veřejnost chce žít! Není proto divu, že letní promítání na nádvoří zámku mělo značnou diváckou kulisu. A co dávali? No přece klasickou českou komedii Postřižiny! A organizátoři vsadili na dobrou kartu, když se rozhodli pro film nedávno zesnulého režiséra Menzla!

 

Lidová tvořivost před volbami.
Předvolební kampaně politických stran a hnutí nabírají na intenzitě a s tím také množství různých billboardů či plakátů v ulicích města. A stejně jako před každými volbami se tyto propagační záležitosti stávají terčem vandalů. Mnoha politikům tak přibyly vousy, vlasy, dokonce mají propíchnuté oči...

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Petr JANDA

Nestárnoucí rocker řádil uplynulou sobotu večer se svým Olympicem na pláži U Vrbiček na plumlovské přehradě. Jak? Jako zamlada!

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

47 722

Město Prostějov má v tuto chvíli přesně tolik obyvatel. Jejich počet rok od roku klesá a doby, kdy jsme se chlubili více než padesátitisícovým městem, jsou dávno pryč.

33

Total Comments

Výrok týdne

„ONI POTŘEBUJÍ MASY, KTERÉ BY DĚLALY BEZ REPTÁNÍ TO, CO CHTĚJÍ. TO JSME JIM KAZILI...“

Jednadevadesátiletý Ladislav „Bor“ Šín, který byl u znovuzaložení skautů v Konici v roce 1991, takto promluvil ke komunistům.

Total Comments

-