Dobré odpoledne, dnes je čtvrtek 15.11.2018
svátek slaví Leopold,
zítra Otmar
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

FOTOGALERIE V předvečer osvobození Určic vojsky Rudé armády a jednotkami československé Svobodovy armády uctili místní obyvatelé oběti z řad občanů této obce. Pietní akt se konal u pomníku obětí obou světových válek naproti zdejší sokolovny. A Večerník byl u toho!

V kostele sv. Jana Křtitele, kde se od páté hodiny odpolední konala mše svatá, byla instalována malá výstavka dobových fotografií z prvních svobodných dnů roku 1945, která je v tomto rozsahu unikátní. Se zájmem se setkala především u pamětníků, kteří u snímku poznávali osoby, které již dávno nejsou mezi námi, a místa, která dnes vypadají trochu či úplně jinak.

„To člověk člověku připravil takový osud, Bůh ho obdařil svobodnou vůlí,“ připomněl v kázání duchovní správce farnosti Leszek Rackowiak, kdo je zodpovědný za válečná utrpení, která v Evropě už sedm desítek let neznáme. A je pouze na nás, bude-li tomu tak i nadále.

Slavnostní průvod v čele s křížem, za kterým následovali členové Sboru dobrovolných hasičů a místní občané, se pak od kostela přesunul k Pomníku padlých. Zde vzpomenul starosta Vlastimil Konšel osud samotného pomníku i osvobození Určic. „Ráno devátého května přijížděly do Určic první jednotky osvoboditelů směrem od Výšovic a Dětkovic a pokračovaly dál směrem na Drahanskou vrchovinu,“ vzdal takto hold sovětským, československým a rumunským vojákům. Zajímavostí je, že na místní faře nocoval také známý generál Karel Klapálek.

Po položení věnce příslušníky SDH a kytice květů starostou obce posvětil pomník pan farář. Důstojný obřad byl zakončen státní hymnou, kterou zahrála dechová kapela „Vřesovanka“.

Total Comments

  • Repoint nabídka na listopad 2018
  • mp
  • 1
  • 2

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jste spokojeni s volbou prostějovského primátora, kterým se stal František Jura?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Město už žije zimou.

 Uplynulý pátek byla definitivně zahájena Prostějovská zima, a to konkrétně slavnostním otevřením provozu mobilního kluziště na náměstí T. G. Masaryka. Přestože kalendářní dá na sebe zřejmě ještě nějaký ten týden čekat, tak kulturní je zde. Zatím si užijme bruslení, brzy se dočkáme vánočního jarmarku.

Nemá to konce

Problémy bývalého šéfa mládežnického hokeje v Prostějově Michala Tomigy jsou, zdá se, ještě větší, než se původně myslelo. Na jeho hlavu už padlo obvinění z dotačních podvodů, nově pak také obvinění z přečinu krácení daní se škodou bezmála čtyř set tisíc korun. Kde se tato kauza zastaví...?

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Total Comments

Osobnost týdne

Eliška Balzerová

 
balzerovaVšech patnáct postav v laskavé komedii Můj báječný rozvod zvládla s bravurou v prostějovském divadle skvělá česká herečka Eliška Balzerová. Pondělní závěrečný díl festivalu Aplaus 2018 vyšel na jedničku, a to před naprosto vyprodaným hledištěm.

Total Comments

Číslo týdne

83
Přesně tolik schodů k nebi vede přes novou rozhlednu Kopaninka, která se vypíná u Repech do výše 22 metrů. Pátý objekt tohoto druhu na Prostějovsku a první v jeho západní části by měl přilákat turisty i cykloturisty ze širokého okolí, pro něž bude otevřena 2. prosince. Celkové náklady na výstavbu se vyšplhaly ke třem milionům korun.

Total Comments

Výrok týdne

„JSEM PROSTĚ EXHIBICIONISTA“

Frontman legendární skupiny
Olympic Petr JANDA učinil v exkluzivním rozhovoru pro Večerník vážné přiznání...

Total Comments