Dobré ráno, dnes je středa 23.1.2019
svátek slaví Zdeněk,
zítra Milena
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE V předvečer osvobození Určic vojsky Rudé armády a jednotkami československé Svobodovy armády uctili místní obyvatelé oběti z řad občanů této obce. Pietní akt se konal u pomníku obětí obou světových válek naproti zdejší sokolovny. A Večerník byl u toho!

V kostele sv. Jana Křtitele, kde se od páté hodiny odpolední konala mše svatá, byla instalována malá výstavka dobových fotografií z prvních svobodných dnů roku 1945, která je v tomto rozsahu unikátní. Se zájmem se setkala především u pamětníků, kteří u snímku poznávali osoby, které již dávno nejsou mezi námi, a místa, která dnes vypadají trochu či úplně jinak.

„To člověk člověku připravil takový osud, Bůh ho obdařil svobodnou vůlí,“ připomněl v kázání duchovní správce farnosti Leszek Rackowiak, kdo je zodpovědný za válečná utrpení, která v Evropě už sedm desítek let neznáme. A je pouze na nás, bude-li tomu tak i nadále.

Slavnostní průvod v čele s křížem, za kterým následovali členové Sboru dobrovolných hasičů a místní občané, se pak od kostela přesunul k Pomníku padlých. Zde vzpomenul starosta Vlastimil Konšel osud samotného pomníku i osvobození Určic. „Ráno devátého května přijížděly do Určic první jednotky osvoboditelů směrem od Výšovic a Dětkovic a pokračovaly dál směrem na Drahanskou vrchovinu,“ vzdal takto hold sovětským, československým a rumunským vojákům. Zajímavostí je, že na místní faře nocoval také známý generál Karel Klapálek.

Po položení věnce příslušníky SDH a kytice květů starostou obce posvětil pomník pan farář. Důstojný obřad byl zakončen státní hymnou, kterou zahrála dechová kapela „Vřesovanka“.

Total Comments

  • Pojd hrat hokej
  • Gatta
  • dsp
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Postoupí hokejisté Prostějova do semifinále play off?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Jednání přináší ovoce.

Dvojice náměstků primátora zamířila v minulých dnech na Krajský úřad Olomouckého kraje, kde jednala o dopravních investicích v Prostějově. Vzájemná diskuse přinesla konkrétní závěry, potvrzeny byly rekonstrukce Plumlovské i Vrahovické ulice, jednalo se také o dalších rondelech.


Jde jim o vůbec hokej?!

Pověst současného prostějovského kotle není především na stadionech soupeřů nikterak valná. Ba právě naopak. Část z grupy příznivců hokejových Jestřábů se totiž vyžívá nikoliv ve skvělých choreo představeních, ale v čirých bitkách, ze kterých si odnesou i nějaký ten „suvenýr“...

Total Comments

Osobnost týdne

VLADIMíR HRON
 
03 hron
Páteční hvězdou zábavného představení v beznadějně natřískané určické sokolovně byl moderátor, komik, zpěvák a imitátor, který je velmi dobře známý především divákům České televize.
PAVLA ASCHENBRENNEROVÁ

Total Comments

Číslo týdne

 1 713 654
Tak to je paráda! Přestože se o Hanácích vykládá směrem ke štědrosti ledacos, tentokrát otevřeli svá srdce alias peněženky hodně hluboko. Během nedávné Tříkrálové sbírky totiž konická a prostějovská charita překonala jen rok starý rekord, když společně vybrali skoro jeden a třičtvrtě milion korun!

Total Comments

Výrok týdne

„PRIOR OD NÁS CELÝ PROJEKT OPSAL. ZA PLAGIÁTORSTVÍ PADALI I MINISTŘI!!!“

Právní zástupce Manthellanu u soudu ostře napadl žalobce v kauze platnosti smluv mezi Prostějovem a developerskou společností

Total Comments