Příjemnou noc, dnes je čtvrtek 20.9.2018
svátek slaví Oleg,
zítra Matouš
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

FOTOGALERIE V předvečer osvobození Určic vojsky Rudé armády a jednotkami československé Svobodovy armády uctili místní obyvatelé oběti z řad občanů této obce. Pietní akt se konal u pomníku obětí obou světových válek naproti zdejší sokolovny. A Večerník byl u toho!

V kostele sv. Jana Křtitele, kde se od páté hodiny odpolední konala mše svatá, byla instalována malá výstavka dobových fotografií z prvních svobodných dnů roku 1945, která je v tomto rozsahu unikátní. Se zájmem se setkala především u pamětníků, kteří u snímku poznávali osoby, které již dávno nejsou mezi námi, a místa, která dnes vypadají trochu či úplně jinak.

„To člověk člověku připravil takový osud, Bůh ho obdařil svobodnou vůlí,“ připomněl v kázání duchovní správce farnosti Leszek Rackowiak, kdo je zodpovědný za válečná utrpení, která v Evropě už sedm desítek let neznáme. A je pouze na nás, bude-li tomu tak i nadále.

Slavnostní průvod v čele s křížem, za kterým následovali členové Sboru dobrovolných hasičů a místní občané, se pak od kostela přesunul k Pomníku padlých. Zde vzpomenul starosta Vlastimil Konšel osud samotného pomníku i osvobození Určic. „Ráno devátého května přijížděly do Určic první jednotky osvoboditelů směrem od Výšovic a Dětkovic a pokračovaly dál směrem na Drahanskou vrchovinu,“ vzdal takto hold sovětským, československým a rumunským vojákům. Zajímavostí je, že na místní faře nocoval také známý generál Karel Klapálek.

Po položení věnce příslušníky SDH a kytice květů starostou obce posvětil pomník pan farář. Důstojný obřad byl zakončen státní hymnou, kterou zahrála dechová kapela „Vřesovanka“.

Total Comments

  • zlechov
  • supersektor
  • koselec n h
  • Interforst
  • pvecko
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE BĚHEM LÉTA LÍBÍ V PROSTĚJOVSKÝCH RESTAURACÍCH?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Sportu dveře dokořán!

Minulý čtvrtek dopoledne bylo i za účasti ministra školství, mládeže a tělovýchovy Roberta Plagy a dalších politických i sportovních celebrit slavnostně otevřeno Národní sportovní centrum v Prostějově. Krásnou halou za 130 milionů korun od státu se město může právem pyšnit.

Káže vodu, pije víno!

Další skandál se valí na hnutí Změna pro Prostějov. Tentokrát se provalil malér na zastupitelku Hanu Naiclerovou. Tato žena porušila stavební zákon, když zakoupený dům v Čehovicích měla dle povolení rekonstruovat, známá kazatelka morálky ho však rovnou zbourala. Hrozí jí až 500 000 korun pokuty!

Total Comments

Osobnost týdne

Aneta Langerová
Zpěvačka, hudebnice a vítězka soutěže Česko hledá SuperStar z roku 2004 svým vystoupením na náměstí T. G. Masaryka uzavřela letošní Hanácké slavnosti v Prostějově. Koncert populární zpěvačky rozezpíval celé centrum a byl vydařenou tečkou za letošními hody.

aneta

Total Comments

Číslo týdne

 1769
VPodle nejnovější statistiky Úřadu práce je nyní právě tolik obyvatel Prostějovska ve věku od 18 do 64 let bez zaměstnání. Je to o tři klienty více než předchozí měsíc, ale i tak patří náš region k těm s absolutně nejnižší nezaměstnaností.

Total Comments

Výrok týdne

„DIEGO NENÍ ŽÁDNÝ BUZERANT A TOMU PEDOFILOVI SE BRÁNIL!“

Ladislav Lakatoš svérázné brání šestnáctiletého syna, kterého měl údajně obtěžovat sedmašedesátiletý Josef S.

Total Comments