Dobré ráno, dnes je středa 24.4.2019
svátek slaví Jiří,
zítra Marek
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE V předvečer osvobození Určic vojsky Rudé armády a jednotkami československé Svobodovy armády uctili místní obyvatelé oběti z řad občanů této obce. Pietní akt se konal u pomníku obětí obou světových válek naproti zdejší sokolovny. A Večerník byl u toho!

V kostele sv. Jana Křtitele, kde se od páté hodiny odpolední konala mše svatá, byla instalována malá výstavka dobových fotografií z prvních svobodných dnů roku 1945, která je v tomto rozsahu unikátní. Se zájmem se setkala především u pamětníků, kteří u snímku poznávali osoby, které již dávno nejsou mezi námi, a místa, která dnes vypadají trochu či úplně jinak.

„To člověk člověku připravil takový osud, Bůh ho obdařil svobodnou vůlí,“ připomněl v kázání duchovní správce farnosti Leszek Rackowiak, kdo je zodpovědný za válečná utrpení, která v Evropě už sedm desítek let neznáme. A je pouze na nás, bude-li tomu tak i nadále.

Slavnostní průvod v čele s křížem, za kterým následovali členové Sboru dobrovolných hasičů a místní občané, se pak od kostela přesunul k Pomníku padlých. Zde vzpomenul starosta Vlastimil Konšel osud samotného pomníku i osvobození Určic. „Ráno devátého května přijížděly do Určic první jednotky osvoboditelů směrem od Výšovic a Dětkovic a pokračovaly dál směrem na Drahanskou vrchovinu,“ vzdal takto hold sovětským, československým a rumunským vojákům. Zajímavostí je, že na místní faře nocoval také známý generál Karel Klapálek.

Po položení věnce příslušníky SDH a kytice květů starostou obce posvětil pomník pan farář. Důstojný obřad byl zakončen státní hymnou, kterou zahrála dechová kapela „Vřesovanka“.

Total Comments

  • Taneční čaje
  • Zagorová v Prostějově
  • Galerie
  • Ceny Kultury
  • Tvaruzkovy festival
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V MOTORESTU U KOLA?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Chvályhodný počin.

Přesně 251 velikonočních beránků nabídla středeční charitativní akce v Národním domě v Prostějově, kterou každoročně pořádá Rotary klub. Jak jsme zjistili, část krasavců byla přímo na místě prodána, zbývající originální kousky putovaly do sociálních ústavů a domovů.

Smrt pohřešovaného.

V minulém vydání Večerníku jsme zveřejnili policejní pátrací relaci po pohřešovaném seniorovi z Olšan u Prostějova. Sedmdesátiletý muž odjel osobním vozidlem k lékaři a slehla se po něm zem.
Na začátku minulého týdne přišla krutá zpráva. Důchodce byl nalezen mrtev v okrese Olomouc...

Total Comments

Osobnost týdne

HARLEJ
16 harlej 1
Pražská skupina vznikla v roce 1995 a za tu dobu si její dravé rockové písničky našly tisíce fanoušků. Svérázní muzikanti potěšili prostějovské fandy uplynulý čtvrtek večer v sále Společenského domu.

Total Comments

Číslo týdne

103
Josefa Schlesingerová spatřila světlo světa 19. dubna 1916. Na Velký pátek tak oslavila neuvěřitelné 103. narozeniny a stala se nejstarší obyvatelkou Prostějova. Vitální a stále čiperná dáma maturovala na obchodní akademii a celý život pracovala jako účetní. Dnes žije u své dcery.

Total Comments

Výrok týdne

„VEČERNÍK PRÝ VÍ VŠECHNO. TAKŽE URČITĚ VÍTE, ŽE MÁM FAKT HROZNOU ŽÍZEŇ!“

Jeden z dobře známých bezdomovců na náměstí T. G. Masaryka oslovil redaktora Večerníku se žádostí o finanční podporu na zakoupení krabicového vína.

Total Comments