Dobré dopoledne, dnes je úterý 23.7.2019
svátek slaví Libor,
zítra Kristýna
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

V horkém pátečním podvečeru se v Městské knihovně v Němčicích nad Hanou sešly na dva tucty vesměs němčických rodáků, aby se zúčastnily vernisáže výstavy a křtu publikace věnované významnému rodákovi, básníkovi Františku Tauferovi.

„Před rokem touto dobou jsme uvažovali, jakým způsobem nejvhodněji připomenout pohnutý osud neprávem pozapomenutého rodáka z našeho města,“ vzpomněl na počátky křtěné knížky její autor, němčický kronikář Josef Matoušek.

Letos totiž od narození tohoto učitele, básníka a prozaika uplynulo 130 let a od tragické smrti ve víru první světové války rovná stovka. „Taufer prožil rychlý vývoj z mladého bouřliváka k člověku na prahu třicítky, který se ve svém díle vracel do rodného kraje, byť Němčice přímo nikdy nezmínil,“ shrnul v jedné větě Tauferův životní osud autor, který polovinu publikace věnoval Tauferovu životu a jeho rodině, zatímco ve druhé přinesl ukázky jeho básnické tvorby.

Knihu pokřtila další významná postava němčického kulturního života Antonín Ošťádal, bývalý dlouholetý ředitel zdejší lidové školy umění. „Kéž tato kniha pozvedne povědomí o Němčicích a probudí hrdost našich spoluobčanů na naše město, které dalo světu významnou postavu,“ pronesl při slavnostním aktu. Toho byla přítomna také starostka Němčic Ivana Dvořáková. Připomněla nutnost vštěpovat mladé generaci pocit vlastenectví a sounáležitosti se svým rodištěm, krajem a vlastí.

Vernisáž byla zakončena prohlídkou výstavy koncipované nejen k Tauferovu výročí, ale také k 45. výročí povýšení Němčic na město.

Total Comments

  • Makovec
  • Zlatá Brána
  • Václavková
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak se vám líbí v kavárně FACE TO FACE CAFE-BAR

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Bavily se tisícovky lidí.

Uplynulý víkend přinesl dvě naprosto velkolepé akce v prostějovského regionu. Keltská noc v plumlovském kempu Žralok i tradiční Josefkol v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem přilákaly tisíce lidí k návštěvám. Nejen organizátoři tak mohli být spokojeni, vyšlo dokonce i počasí.

Krást je tak jednoduché?

Policisté řeší aktuálně případ, nad kterým zůstává rozum stát. Zatím neznámý drzoun se vloupal do chaty u Mostkovic a vůbec mu nevadilo, že uvnitř spalo hned několik osob! Ty se bohužel neprobudily, takže zloděj si zcela nerušeně pobral věci za 30 tisíc korun, včetně inhalátoru pro astmatiky…

Total Comments

Osobnost týdne

MIRAI
29 mirai
Jednu z největších „pecek“ připravili organizátoři Prostějovského léta minulý čtvrtek, kdy večer na náměstí T. G. Masaryka vystoupila kapela Mirai. O tom, že mezi stovkami fanoušků byla nejvíce zastoupena nejmladší generace, snad není třeba hovořit...

Total Comments

Číslo týdne

4 486
Prostějované se během prvního pololetí tohoto roku výrazně pohoršili ve svém chování. Letos od ledna do konce června řešili strážníci městské policie celkem 4 486 přestupků, což je o 718 případů více než za stejné období roku 2018.

Total Comments

Výrok týdne

„Lidé se nestyděli plakat, také já jsem uronila slzu!

Náměstkyně primátora Milada Sokolová takto v exkluzivním rozhovoru pro Večerník komentovala atmosféru na náměstí při promítání filmu Bohemian Rhapsody.

Total Comments