Dobré ráno, dnes je středa 21.11.2018
svátek slaví Albert,
zítra Cecílie
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

V horkém pátečním podvečeru se v Městské knihovně v Němčicích nad Hanou sešly na dva tucty vesměs němčických rodáků, aby se zúčastnily vernisáže výstavy a křtu publikace věnované významnému rodákovi, básníkovi Františku Tauferovi.

„Před rokem touto dobou jsme uvažovali, jakým způsobem nejvhodněji připomenout pohnutý osud neprávem pozapomenutého rodáka z našeho města,“ vzpomněl na počátky křtěné knížky její autor, němčický kronikář Josef Matoušek.

Letos totiž od narození tohoto učitele, básníka a prozaika uplynulo 130 let a od tragické smrti ve víru první světové války rovná stovka. „Taufer prožil rychlý vývoj z mladého bouřliváka k člověku na prahu třicítky, který se ve svém díle vracel do rodného kraje, byť Němčice přímo nikdy nezmínil,“ shrnul v jedné větě Tauferův životní osud autor, který polovinu publikace věnoval Tauferovu životu a jeho rodině, zatímco ve druhé přinesl ukázky jeho básnické tvorby.

Knihu pokřtila další významná postava němčického kulturního života Antonín Ošťádal, bývalý dlouholetý ředitel zdejší lidové školy umění. „Kéž tato kniha pozvedne povědomí o Němčicích a probudí hrdost našich spoluobčanů na naše město, které dalo světu významnou postavu,“ pronesl při slavnostním aktu. Toho byla přítomna také starostka Němčic Ivana Dvořáková. Připomněla nutnost vštěpovat mladé generaci pocit vlastenectví a sounáležitosti se svým rodištěm, krajem a vlastí.

Vernisáž byla zakončena prohlídkou výstavy koncipované nejen k Tauferovu výročí, ale také k 45. výročí povýšení Němčic na město.

Total Comments

  • Zámecké Vánoce
  • Repoint nabídka na listopad 2018
  • mp
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak hodnotíte podzimní vystoupení 1.SK Prostějov ve druhé nejvyšší soutěži?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

České dráhy se „probudily“. 

V případě Českých drah to platí skutečně skoro na den. Vloni v listopadu prostějovské zastupitelstvo schválilo peníze na odkup pozemků za místním nádražím. A nyní České dráhy Večerník ubezpečily, že konečně podepíší kupní smlouvu. No, sláva!

Umí mluvit?

Novou ředitelkou prostějovského muzea se stala někdejší zaměstnankyně informačního centra magistrátu a následně sociální pracovnice Soňa Provazová. Přestože jsme ji už před více jak před dvěma týdny požádali o rozhovor, odpovědí jsme se zatím nedočkali. Hned první kontakt tak naznačil, že komunikace nebude zřejmě její silnou stránkou...

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Total Comments

Osobnost týdne

Adéla Jánská

 
janska copyProfesorka, která vyučuje malbu na Střední škole designu a módy, Prostějov, byla jednou z hlavních postav úterní slavnosti, při níž byl na stěnu v obřadní síni prostějovské radnice umístěn obraz exprimátorky Aleny Raškové. Právě tato dáma je totiž jeho autorem. .

Total Comments

Číslo týdne

 3000000
Srážka dvou kamionů a dodávky minulé úterý v noci způsobila až do středečních odpoledních hodin dopravní kolaps nejen na dálnici, ale i přímo v Prostějově. Škoda na vozidlech, která po obrovském požáru lehla popelem, je vyčíslena na tři miliony korun.

Total Comments

Výrok týdne

PIŠTE OBJEKTIVNĚ, MY K VÁM BUDEME URČITĚ OTEVŘENÍ!“

Přání primátora Statutárního města Prostějov Františka Jury při první tiskové konferenci nové rady...
PÍŠEME A BUDEME NADÁLE!

Total Comments