Dobré odpoledne, dnes je pondělí 6.7.2020
svátek slaví Státní svátek,
zítra Bohuslava
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

V horkém pátečním podvečeru se v Městské knihovně v Němčicích nad Hanou sešly na dva tucty vesměs němčických rodáků, aby se zúčastnily vernisáže výstavy a křtu publikace věnované významnému rodákovi, básníkovi Františku Tauferovi.

„Před rokem touto dobou jsme uvažovali, jakým způsobem nejvhodněji připomenout pohnutý osud neprávem pozapomenutého rodáka z našeho města,“ vzpomněl na počátky křtěné knížky její autor, němčický kronikář Josef Matoušek.

Letos totiž od narození tohoto učitele, básníka a prozaika uplynulo 130 let a od tragické smrti ve víru první světové války rovná stovka. „Taufer prožil rychlý vývoj z mladého bouřliváka k člověku na prahu třicítky, který se ve svém díle vracel do rodného kraje, byť Němčice přímo nikdy nezmínil,“ shrnul v jedné větě Tauferův životní osud autor, který polovinu publikace věnoval Tauferovu životu a jeho rodině, zatímco ve druhé přinesl ukázky jeho básnické tvorby.

Knihu pokřtila další významná postava němčického kulturního života Antonín Ošťádal, bývalý dlouholetý ředitel zdejší lidové školy umění. „Kéž tato kniha pozvedne povědomí o Němčicích a probudí hrdost našich spoluobčanů na naše město, které dalo světu významnou postavu,“ pronesl při slavnostním aktu. Toho byla přítomna také starostka Němčic Ivana Dvořáková. Připomněla nutnost vštěpovat mladé generaci pocit vlastenectví a sounáležitosti se svým rodištěm, krajem a vlastí.

Vernisáž byla zakončena prohlídkou výstavy koncipované nejen k Tauferovu výročí, ale také k 45. výročí povýšení Němčic na město.

Total Comments

  • Rock memory of
  • Elite
  • Vestour
  • KSČM
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Půjdete v tomto týdnu do Prostějova na tenis?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Dražší, ale ekologičtější.

Vedení prostějovského magistrátu se rozhodlo při ničení plevele v různých lokalitách města upřednostnit spaření zeleně technologií téměř vařící vody nebo páry. Upozaděny jsou tak chemické přípravky, především tolik kritizovaný Roundup. Má to ale jeden háček, ekologické ničení plevele bude mnohem dražší.

Vydržel jen rok.

Když byl 1. června loňského roku po vítězství ve výběrovém řízení jmenován po Janu Páleníkovi ředitelem Národního domu v Prostějově, měl s tímto zařízením velkolepé plány. Jiří Hloch však ve funkci vydržel jen něco málo přes jeden rok. Minulý týden byl městem odvolán z několika důvodů.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Vladimír Franz

Hudební skladatel, výtvarník a vysokoškolský profesor nadchl v kostele Povýšení svatého Kříže varhanním koncertem. Prostějované si pak ve Zlaté bráně mohli prohlédnout také jeho výstavu obrazů.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

61


Přesně tolik dní bude uzavřena jedna z nejfrekventovanějších komunikací v Prostějově. Už tuto středu bude zahájena rekonstrukce povrchu vozovky na Vápenici, která potrvá až do konce prázdnin.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„ŽENY MAJÍ ŠITÍ V GENECH! ŠKODA ŽE SE MU VÍCE NEVĚNUJÍ...“

Jana Komárková navrhuje pro Ptenské dětské divadlo nádherné kostýmy a v exkluzivním rozhovoru pro Večerník (čtěte na straně 10) vyzývá své pohlaví k větší aktivitě s jehlou a nití.

Total Comments

-