Příjemnou noc, dnes je pátek 22.2.2019
svátek slaví Petr,
zítra Svatopluk
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

V horkém pátečním podvečeru se v Městské knihovně v Němčicích nad Hanou sešly na dva tucty vesměs němčických rodáků, aby se zúčastnily vernisáže výstavy a křtu publikace věnované významnému rodákovi, básníkovi Františku Tauferovi.

„Před rokem touto dobou jsme uvažovali, jakým způsobem nejvhodněji připomenout pohnutý osud neprávem pozapomenutého rodáka z našeho města,“ vzpomněl na počátky křtěné knížky její autor, němčický kronikář Josef Matoušek.

Letos totiž od narození tohoto učitele, básníka a prozaika uplynulo 130 let a od tragické smrti ve víru první světové války rovná stovka. „Taufer prožil rychlý vývoj z mladého bouřliváka k člověku na prahu třicítky, který se ve svém díle vracel do rodného kraje, byť Němčice přímo nikdy nezmínil,“ shrnul v jedné větě Tauferův životní osud autor, který polovinu publikace věnoval Tauferovu životu a jeho rodině, zatímco ve druhé přinesl ukázky jeho básnické tvorby.

Knihu pokřtila další významná postava němčického kulturního života Antonín Ošťádal, bývalý dlouholetý ředitel zdejší lidové školy umění. „Kéž tato kniha pozvedne povědomí o Němčicích a probudí hrdost našich spoluobčanů na naše město, které dalo světu významnou postavu,“ pronesl při slavnostním aktu. Toho byla přítomna také starostka Němčic Ivana Dvořáková. Připomněla nutnost vštěpovat mladé generaci pocit vlastenectví a sounáležitosti se svým rodištěm, krajem a vlastí.

Vernisáž byla zakončena prohlídkou výstavy koncipované nejen k Tauferovu výročí, ale také k 45. výročí povýšení Němčic na město.

Total Comments

  • RK Okno
  • Interforst
  • PV Recykling
  • MJM Krmiva
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Chtěli byste jít v Prostějově na Fed Cup?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Gečnukův triumf.

Nejenom tenisté a tenistky mohou vystoupat na grál krajského sportu. Třetím takovým do party se stal parašutista Dukly Prostějov Jiří Gečnuk, který ovládl anketu Sportovec Olomouckého kraje za rok 2018. Český reprezentant posbíral během kariéry celou řadu medailí, pyšní se také titulem absolutního mistra světa.


Nájemníci se nehrnou.

Nově postavený prostějovský komunitní dům v Sušilově ulici pro potřebné seniory za osmdesát milionů korun příliš netáhne. Magistrát totiž v luxusní nemovitosti nasadil tak vysoké ceny nájemného, že kapacita je nyní zhruba naplněna jen z více než poloviny. A to je hodně málo...

Přechody budou!

Total Comments

Osobnost týdne

JIŘÍ KOLBABA
07 kolbabaPo roce do Prostějova opět zavítal nejznámější český cestoval. V sále kina Metro 70 poutavě vyprávěl o své cestě po Havajských ostrovech, které Prostějovanům popsal jako opravdový ráj. Byla to vskutku zajímavá přednáška.

Total Comments

Číslo týdne

 2
Dvě nové ulice má od minulého úterý Prostějov. Jistě, vybudované domy ve Vrahovicích a také v Čechovicích nějaký čas už stojí, ovšem zdejší noví obyvatelé se nedokázali shodnout na názvu ulic. Tak vězte, že nyní máme v našem městě Meruňkovou a Frébortovu ulici!

Total Comments

Výrok týdne

„„JE TO MOJE CHYBA, A TO SE STÁVÁ VÝJIMEČNĚ!“

Primátor Prostějova František Jura přiznal pochybení v jednom ze svých výroků směrem ke Společenskému domu.
Sebevědomí mu ale rozhodně nechybí...

Total Comments