Příjemnou noc, dnes je úterý 19.2.2019
svátek slaví Patrik,
zítra Oldřich
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

39 dobromilice xyJako byste se ocitli na předměstí indického hlavního města... Smrad, špína a několik vrstev hnijících odpadků naházených pod oknem polorozpadlého stavení. Vězte, že tak u nás žijí někteří bezdomovci či cikáni. Zatímco lidé, kteří rádi vyjíždějí do exotických končin, tento „kulturní šok“ snad vítají, ti, kteří musí žít v okolí nepřizpůsobivých občanů, z něj určitě nadšeni nejsou!

 

„Vážená redakce! Mám vás za noviny, které upozorňují na problémy s některými cikány. Přijeďte si prosím nafotit dům v Dobromilicích, ze kterého se před nedávnem jedna početná romská rodina odstěhovala. Ať si každý člověk udělá obrázek sám!“ Vyzval nás nedávno prostřednictvím rubriky „Hlas lidu, hlas Boží“, jeden z obyvatelů Dobromilic, který má se soužitím s příslušníky romské menšiny bohaté zkušenosti.

Dům, o němž psal, jsme našli snadno. „Z Dobromilic se v poslední době odstěhovaly tři romské rodiny. Myslím, že se vrátily do Kojetína, odkud přišly. Faktem je, že členové jedné z nich byli pořád zavření, takže ti se tu moc nezdržovali ani předtím. Všechny jejich domy byly zadlužené a v dost špatném stavu. Nejhůře je na tom asi ten kousek od centra obce. Tam si zajděte, to tedy něco uvidíte...,“ nechala se slyšet jedna z obyvatelek obce.   

Dům na odpadcích 
Zamířili jsme k opuštěnému polorozpadlému stavení. Jeho stav se dá  jen těžko popsat. Přídavné jméno dezolátní skutečnost vystihuje jen částečně. Na první pohled však do očí i do nosu praští metráky tlejících a zapáchajících odpadků, které se povalují v jeho bezprostřední blízkosti. Další jsou naházeny do nedaleké kůlny. Mezi nimi vyrůstají vysoké bodláky. Souhrnně se dá říci, že v něčem takovém nežila většina Evropanů ani před dvěma sty lety.

Podobný případ přitom není ojedinělý. Téměř na chlup stejně dopadl i dům v Čechách pod Kosířem, kde bydlela slavná rodina Tulejových. Po jejím přistěhování se za jeho opravu zasazoval i ombudsman Otakar Motejl. Dům se opravit podařilo, ale úsilí dlouholetého bojovníka za lidská práva bylo zcela zbytečné. Po dvou letech od rekonstrukce byla nemovitost, zatížená hned několika exekucemi, opět fakticky neobyvatelná.

Jak si kdo ustele…  

Zeptali jsme se i vedle bydlící romské rodiny, zda jim nevadil neuvěřitelný bordel na „zahrádce“ jejich sousedů. „Je pravda, že moc neuklízeli. Ono to bylo dáno i tím, že v domě neměli vodu ani odpady a nikdo jim s tím nepomohl. Ale myslím si, že je to každého věc. Jak si kdo ustele, tak si i lehne,“ mínila hlava rodiny.  
Starosta o stěhování nic neví
V Dobromilicích žije významná romská menšina. S těmi, kteří v obci bydleli déle, nebyly větší problémy. Ty nastaly až právě s přistěhovalci, z nichž někteří nyní obec opět opouští. Trable s nimi vedly až ke zřízení místní domobrany. S otázkou na aktuální situaci a stěhování některých Romů jsme se obrátili také na místního starostu. „O ničem nic nevím, pošlu vám své vyjádření na elektronickou poštou,“ reagoval Pavel Drnovský a zavěsil, aniž by si vzal kontaktní údaje. Do uzávěrky tohoto vydání pak skutečně nic nedošlo... 

Total Comments

  • Prohlídky Kostel
  • Nohejbal
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Chtěli byste jít v Prostějově na Fed Cup?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Gečnukův triumf.

Nejenom tenisté a tenistky mohou vystoupat na grál krajského sportu. Třetím takovým do party se stal parašutista Dukly Prostějov Jiří Gečnuk, který ovládl anketu Sportovec Olomouckého kraje za rok 2018. Český reprezentant posbíral během kariéry celou řadu medailí, pyšní se také titulem absolutního mistra světa.


Nájemníci se nehrnou.

Nově postavený prostějovský komunitní dům v Sušilově ulici pro potřebné seniory za osmdesát milionů korun příliš netáhne. Magistrát totiž v luxusní nemovitosti nasadil tak vysoké ceny nájemného, že kapacita je nyní zhruba naplněna jen z více než poloviny. A to je hodně málo...

Přechody budou!

Total Comments

Osobnost týdne

JIŘÍ KOLBABA
07 kolbabaPo roce do Prostějova opět zavítal nejznámější český cestoval. V sále kina Metro 70 poutavě vyprávěl o své cestě po Havajských ostrovech, které Prostějovanům popsal jako opravdový ráj. Byla to vskutku zajímavá přednáška.

Total Comments

Číslo týdne

 2
Dvě nové ulice má od minulého úterý Prostějov. Jistě, vybudované domy ve Vrahovicích a také v Čechovicích nějaký čas už stojí, ovšem zdejší noví obyvatelé se nedokázali shodnout na názvu ulic. Tak vězte, že nyní máme v našem městě Meruňkovou a Frébortovu ulici!

Total Comments

Výrok týdne

„„JE TO MOJE CHYBA, A TO SE STÁVÁ VÝJIMEČNĚ!“

Primátor Prostějova František Jura přiznal pochybení v jednom ze svých výroků směrem ke Společenskému domu.
Sebevědomí mu ale rozhodně nechybí...

Total Comments