Dobré odpoledne, dnes je čtvrtek 23.1.2020
svátek slaví Zdeněk,
zítra Milena
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

39 dobromilice xyJako byste se ocitli na předměstí indického hlavního města... Smrad, špína a několik vrstev hnijících odpadků naházených pod oknem polorozpadlého stavení. Vězte, že tak u nás žijí někteří bezdomovci či cikáni. Zatímco lidé, kteří rádi vyjíždějí do exotických končin, tento „kulturní šok“ snad vítají, ti, kteří musí žít v okolí nepřizpůsobivých občanů, z něj určitě nadšeni nejsou!

 

„Vážená redakce! Mám vás za noviny, které upozorňují na problémy s některými cikány. Přijeďte si prosím nafotit dům v Dobromilicích, ze kterého se před nedávnem jedna početná romská rodina odstěhovala. Ať si každý člověk udělá obrázek sám!“ Vyzval nás nedávno prostřednictvím rubriky „Hlas lidu, hlas Boží“, jeden z obyvatelů Dobromilic, který má se soužitím s příslušníky romské menšiny bohaté zkušenosti.

Dům, o němž psal, jsme našli snadno. „Z Dobromilic se v poslední době odstěhovaly tři romské rodiny. Myslím, že se vrátily do Kojetína, odkud přišly. Faktem je, že členové jedné z nich byli pořád zavření, takže ti se tu moc nezdržovali ani předtím. Všechny jejich domy byly zadlužené a v dost špatném stavu. Nejhůře je na tom asi ten kousek od centra obce. Tam si zajděte, to tedy něco uvidíte...,“ nechala se slyšet jedna z obyvatelek obce.   

Dům na odpadcích 
Zamířili jsme k opuštěnému polorozpadlému stavení. Jeho stav se dá  jen těžko popsat. Přídavné jméno dezolátní skutečnost vystihuje jen částečně. Na první pohled však do očí i do nosu praští metráky tlejících a zapáchajících odpadků, které se povalují v jeho bezprostřední blízkosti. Další jsou naházeny do nedaleké kůlny. Mezi nimi vyrůstají vysoké bodláky. Souhrnně se dá říci, že v něčem takovém nežila většina Evropanů ani před dvěma sty lety.

Podobný případ přitom není ojedinělý. Téměř na chlup stejně dopadl i dům v Čechách pod Kosířem, kde bydlela slavná rodina Tulejových. Po jejím přistěhování se za jeho opravu zasazoval i ombudsman Otakar Motejl. Dům se opravit podařilo, ale úsilí dlouholetého bojovníka za lidská práva bylo zcela zbytečné. Po dvou letech od rekonstrukce byla nemovitost, zatížená hned několika exekucemi, opět fakticky neobyvatelná.

Jak si kdo ustele…  

Zeptali jsme se i vedle bydlící romské rodiny, zda jim nevadil neuvěřitelný bordel na „zahrádce“ jejich sousedů. „Je pravda, že moc neuklízeli. Ono to bylo dáno i tím, že v domě neměli vodu ani odpady a nikdo jim s tím nepomohl. Ale myslím si, že je to každého věc. Jak si kdo ustele, tak si i lehne,“ mínila hlava rodiny.  
Starosta o stěhování nic neví
V Dobromilicích žije významná romská menšina. S těmi, kteří v obci bydleli déle, nebyly větší problémy. Ty nastaly až právě s přistěhovalci, z nichž někteří nyní obec opět opouští. Trable s nimi vedly až ke zřízení místní domobrany. S otázkou na aktuální situaci a stěhování některých Romů jsme se obrátili také na místního starostu. „O ničem nic nevím, pošlu vám své vyjádření na elektronickou poštou,“ reagoval Pavel Drnovský a zavěsil, aniž by si vzal kontaktní údaje. Do uzávěrky tohoto vydání pak skutečně nic nedošlo... 

Total Comments

  • gatta
  • Nemocnice Agel
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_tenis

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE LÍBÍ V HOSTINCI U ANDĚLA V TYLOVĚ ULICI?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2019 tv pohoda banner

 

Barometr

K charitě se přidávají další.

Rovněž během uplynulého týdne pokračovala před místním nádražím v Prostějově charitativní akce v podobě rozlévání polévek bezdomovcům. Je potěšitelné, že k Miladě Sokolové s přidávají i majitelé občerstvení, kteří v sobotu lidem bez domova dovezli pochoutky s kebabem.

Smrt osobností.

 

Prostějovskou společnost zasáhly v posledních dnech hned dvě nešťastné zprávy. Zemřela dlouholetá prostějovská komunální politička, členka ČSSD a ředitelka Domova pro seniory v Jesenci Zuzana Bratterová, zesnul rovněž bývalý ředitel Obchodní akademie v Prostějově Pavel Sekanina. Čest jejich památce!

Total Comments

Osobnost týdne

TEREZA DOČKALOVÁ
03 dockalova
Držitelka dvou Cen Thálie byla hlavní postavou ve hře Nora, kterou minulé úterý přijelo do Prostějova představit pražské Divadlo pod Palmovkou.

Total Comments

Číslo týdne

1 801 797

Bravo! Téměř dva miliony korun přinesla letošní tříkrálová sbírka z celého Prostějovska, čímž byl zase o něco více překonán loňský rekord. Konická charita získala 579 028 korun, prostějovská 1 222 769 korun.

Total Comments

Výrok týdne

„KDYŽ JSEM SE PROBUDILA, TAK KOLEM MĚ BYLY PLAMENY…“

Desetiletá Laura Čurejová vzpomíná na oheň, který pohltil celý dům její rodiny ve Vrbátkách a ona sama se ocitla v Dětském domově v Prostějově...

Total Comments