Dobré ráno, dnes je čtvrtek 13.8.2020
svátek slaví Alena,
zítra Alan
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

39 dobromilice xyJako byste se ocitli na předměstí indického hlavního města... Smrad, špína a několik vrstev hnijících odpadků naházených pod oknem polorozpadlého stavení. Vězte, že tak u nás žijí někteří bezdomovci či cikáni. Zatímco lidé, kteří rádi vyjíždějí do exotických končin, tento „kulturní šok“ snad vítají, ti, kteří musí žít v okolí nepřizpůsobivých občanů, z něj určitě nadšeni nejsou!

 

„Vážená redakce! Mám vás za noviny, které upozorňují na problémy s některými cikány. Přijeďte si prosím nafotit dům v Dobromilicích, ze kterého se před nedávnem jedna početná romská rodina odstěhovala. Ať si každý člověk udělá obrázek sám!“ Vyzval nás nedávno prostřednictvím rubriky „Hlas lidu, hlas Boží“, jeden z obyvatelů Dobromilic, který má se soužitím s příslušníky romské menšiny bohaté zkušenosti.

Dům, o němž psal, jsme našli snadno. „Z Dobromilic se v poslední době odstěhovaly tři romské rodiny. Myslím, že se vrátily do Kojetína, odkud přišly. Faktem je, že členové jedné z nich byli pořád zavření, takže ti se tu moc nezdržovali ani předtím. Všechny jejich domy byly zadlužené a v dost špatném stavu. Nejhůře je na tom asi ten kousek od centra obce. Tam si zajděte, to tedy něco uvidíte...,“ nechala se slyšet jedna z obyvatelek obce.   

Dům na odpadcích 
Zamířili jsme k opuštěnému polorozpadlému stavení. Jeho stav se dá  jen těžko popsat. Přídavné jméno dezolátní skutečnost vystihuje jen částečně. Na první pohled však do očí i do nosu praští metráky tlejících a zapáchajících odpadků, které se povalují v jeho bezprostřední blízkosti. Další jsou naházeny do nedaleké kůlny. Mezi nimi vyrůstají vysoké bodláky. Souhrnně se dá říci, že v něčem takovém nežila většina Evropanů ani před dvěma sty lety.

Podobný případ přitom není ojedinělý. Téměř na chlup stejně dopadl i dům v Čechách pod Kosířem, kde bydlela slavná rodina Tulejových. Po jejím přistěhování se za jeho opravu zasazoval i ombudsman Otakar Motejl. Dům se opravit podařilo, ale úsilí dlouholetého bojovníka za lidská práva bylo zcela zbytečné. Po dvou letech od rekonstrukce byla nemovitost, zatížená hned několika exekucemi, opět fakticky neobyvatelná.

Jak si kdo ustele…  

Zeptali jsme se i vedle bydlící romské rodiny, zda jim nevadil neuvěřitelný bordel na „zahrádce“ jejich sousedů. „Je pravda, že moc neuklízeli. Ono to bylo dáno i tím, že v domě neměli vodu ani odpady a nikdo jim s tím nepomohl. Ale myslím si, že je to každého věc. Jak si kdo ustele, tak si i lehne,“ mínila hlava rodiny.  
Starosta o stěhování nic neví
V Dobromilicích žije významná romská menšina. S těmi, kteří v obci bydleli déle, nebyly větší problémy. Ty nastaly až právě s přistěhovalci, z nichž někteří nyní obec opět opouští. Trable s nimi vedly až ke zřízení místní domobrany. S otázkou na aktuální situaci a stěhování některých Romů jsme se obrátili také na místního starostu. „O ničem nic nevím, pošlu vám své vyjádření na elektronickou poštou,“ reagoval Pavel Drnovský a zavěsil, aniž by si vzal kontaktní údaje. Do uzávěrky tohoto vydání pak skutečně nic nedošlo... 

Total Comments

  • Babi leto
  • Gulas Fest
  • Olympic
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak se díváte na tzv. boj s chudobou?

P3_hana_nabor
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vlna zbrzdila.

Zatímco koronavirové číslo z předminulého týdne kdekoho vystrašilo, uplynulý týden by mohl zklidnit i ty největší pesimisty. Přírůstek jedenácti nakažených je sice nemilý, nicméně z celkového pohledu se nejedná o žádný citelný nárůst a tím pádem je vyloučeno, že bychom zde aktuálně měli nějaké ohnisko.

Chování policistů.
Pokud je pravda to, co tvrdí zaměstnanci krasického aquaparku, je tak na pováženou, proč si platíme státní složky. Poté, co se v „Koupelkách“ rozhořel konflikt se skupinkou Romů, přijela hlídka Policie ČR, avšak místo vyřešení problémů se s výtečníky jen přátelsky pozdravila! A tak si tady žijeme…

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Irena BLAŽKOVÁ

Po Faltýnkovi, Oklešťkovi a R. Fialovi se stala čtvrtou zástupkyní Prostějovska v Parlamentu Poslanecké sněmovny ČR. Dlouholetá starostka Vranovic-Kelčic nahradila přerovského kolegu Petra Vránu.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

2,8

Prostějovsko si i ke konci července drží nejnižší podíl nezaměstnaných osob v Olomouckém kraji, přičemž oproti předchozímu měsíci číslo lidí bez práce dokonce mírně pokleslo.

Total Comments

Výrok týdne

„OPRAVOVAT CHCEME UŽ NA JAŘE“

Primátor Statutárního města Prostějov František Jura přivítal rozhodnutí Nejvyššího soudu, které zamítlo dovolání společnosti Manthellan.

Total Comments

-