Dobré dopoledne, dnes je pondělí 17.6.2019
svátek slaví Adolf,
zítra Milan
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

39 dobromilice xyJako byste se ocitli na předměstí indického hlavního města... Smrad, špína a několik vrstev hnijících odpadků naházených pod oknem polorozpadlého stavení. Vězte, že tak u nás žijí někteří bezdomovci či cikáni. Zatímco lidé, kteří rádi vyjíždějí do exotických končin, tento „kulturní šok“ snad vítají, ti, kteří musí žít v okolí nepřizpůsobivých občanů, z něj určitě nadšeni nejsou!

 

„Vážená redakce! Mám vás za noviny, které upozorňují na problémy s některými cikány. Přijeďte si prosím nafotit dům v Dobromilicích, ze kterého se před nedávnem jedna početná romská rodina odstěhovala. Ať si každý člověk udělá obrázek sám!“ Vyzval nás nedávno prostřednictvím rubriky „Hlas lidu, hlas Boží“, jeden z obyvatelů Dobromilic, který má se soužitím s příslušníky romské menšiny bohaté zkušenosti.

Dům, o němž psal, jsme našli snadno. „Z Dobromilic se v poslední době odstěhovaly tři romské rodiny. Myslím, že se vrátily do Kojetína, odkud přišly. Faktem je, že členové jedné z nich byli pořád zavření, takže ti se tu moc nezdržovali ani předtím. Všechny jejich domy byly zadlužené a v dost špatném stavu. Nejhůře je na tom asi ten kousek od centra obce. Tam si zajděte, to tedy něco uvidíte...,“ nechala se slyšet jedna z obyvatelek obce.   

Dům na odpadcích 
Zamířili jsme k opuštěnému polorozpadlému stavení. Jeho stav se dá  jen těžko popsat. Přídavné jméno dezolátní skutečnost vystihuje jen částečně. Na první pohled však do očí i do nosu praští metráky tlejících a zapáchajících odpadků, které se povalují v jeho bezprostřední blízkosti. Další jsou naházeny do nedaleké kůlny. Mezi nimi vyrůstají vysoké bodláky. Souhrnně se dá říci, že v něčem takovém nežila většina Evropanů ani před dvěma sty lety.

Podobný případ přitom není ojedinělý. Téměř na chlup stejně dopadl i dům v Čechách pod Kosířem, kde bydlela slavná rodina Tulejových. Po jejím přistěhování se za jeho opravu zasazoval i ombudsman Otakar Motejl. Dům se opravit podařilo, ale úsilí dlouholetého bojovníka za lidská práva bylo zcela zbytečné. Po dvou letech od rekonstrukce byla nemovitost, zatížená hned několika exekucemi, opět fakticky neobyvatelná.

Jak si kdo ustele…  

Zeptali jsme se i vedle bydlící romské rodiny, zda jim nevadil neuvěřitelný bordel na „zahrádce“ jejich sousedů. „Je pravda, že moc neuklízeli. Ono to bylo dáno i tím, že v domě neměli vodu ani odpady a nikdo jim s tím nepomohl. Ale myslím si, že je to každého věc. Jak si kdo ustele, tak si i lehne,“ mínila hlava rodiny.  
Starosta o stěhování nic neví
V Dobromilicích žije významná romská menšina. S těmi, kteří v obci bydleli déle, nebyly větší problémy. Ty nastaly až právě s přistěhovalci, z nichž někteří nyní obec opět opouští. Trable s nimi vedly až ke zřízení místní domobrany. S otázkou na aktuální situaci a stěhování některých Romů jsme se obrátili také na místního starostu. „O ničem nic nevím, pošlu vám své vyjádření na elektronickou poštou,“ reagoval Pavel Drnovský a zavěsil, aniž by si vzal kontaktní údaje. Do uzávěrky tohoto vydání pak skutečně nic nedošlo... 

Total Comments

 • Familiada
 • BIG BEN
 • Jelen
 • Domovní správa Prostějov
 • Prostějov Cup 2019
 • Interforst
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_bigben

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V KAVÁRNĚ COCTAIL CAFÉ?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Konečně konstruktivní jednání.

Úterní zasedání Zastupitelstva statutárního města Prostějov trvalo tentokrát jediný den a bylo ukončeno těsně po osmnácté hodině. V jeho průběhu se sice několikrát zadrhlo, protože opoziční zastupitelé opět v některých případech porušili jednací řád, ale tentokrát bylo docela plynulé.

Fatální selhání řidiče.

Jako obecné ohrožení vyšetřují kriminalisté dopravní nehodu, při které v úterý odpoledne narazil u Litovle autobus plný dětí do odstaveného kamionu. V něm cestovali desetiletí fotbalisté 1.SK Prostějov. Výsledek? Tři těžce zranění dospělí a čtrnáct lehce zraněných malých fotbalistů.

Total Comments

Osobnost týdne

ANTONÍN PANENKA
24 panenka
Legendární český fotbalista a autor nezapomenutelného „dloubáku“ při penaltovém rozstřelu ve finále Mistrovství Evropy v Bělehradě v roce 1976 byl hlavní hvězdou letošního Hořava Cupu v Kostelci na Hané a Prostějově.

Total Comments

Číslo týdne

2,0

Neskutečné. Podíl nezaměstnaných v Prostějově dosáhl historického minima rovných dvou procent. A je otázkou času, kdy se počet lidí bez práce dostane v regionu ještě pod tuto magickou hranici.

Total Comments

Výrok týdne

„BYL BY TO SICE IDEÁLNÍ STAV, ALE TAKY POLITICKÁ SMRT!“

První náměstek primátora Jiří Pospíšil takto zareagoval na radu finančních odborníků, že by město mohlo zvýšit daň z nemovitostí i poplatky za odpad

Total Comments