Příjemnou noc, dnes je pátek 24.1.2020
svátek slaví Milena,
zítra Miloš
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

ma svuj vkus16 640x455Přes den maká na myčce v jedné prostějovské firmě, po směně tráví dlouhé hodiny s tužkou, nůžkami a sprejem v ruce. Na dílech pětadvacetiletého mladíka Jiřího Grepla alias Grega je patrná autorova nevšední posedlost, preciznost i trpělivost. Díky internetu slaví první úspěchy po celém světě. Nyní se talentovaný ý výtvarník rozhodl svá díla ukázat i lidem, k nimž by se normálně nedostaly. Od čtvrtku uplynulého týdne jsou k vidění na jeho vůbec první výstavě v prostorách konického zámku.

Večerník byl přítomen jejímu slavnostnímu zahájení. Jiří Grepl pochází z Brodku u Konice. Kromě nesporného talentu má velký přehled o současných trendech ve světovém výtvarném umění. To často vzniká přímo na ulici a inspiruje se životem v přelidněných světových metropolích. Kdo by však v „Gregovi“ viděl „grafiťáka“ čmárajícího v noci narychlo klikyháky po zdech nebo vlacích, ten by se hodně spletl. „Všechno dělám ve svém ateliéru v Hrochově. Můj poslední velkoplošný obraz zachycuje život na newyorské ulici. Makal jsem na něm asi dva měsíce, každý den tak po čtyřech pěti hodinách. Když pak vidím, co u nás lidé čmárají po domech, tak si říkám, velká škoda těch baráků,“ hodnotí Jiří Grepl tvorbu některých pouličních „rádoby-umělců“. „Pouliční“ styl malování souvisí s jeho dřívějšími koníčky, kterými odmalička byla jízda na skateboardu a hip-hopová muzika. Jako DJ svého času vystupoval i v prostějovském klubu Apollo 13. „Malovat jsem začínal někdy v osmé třídě, kdy jsme si s kámošema začali stříkat různé obrázky na skateboardy. Nejdřív jsem si vytvořil šablonu, tu pak vyřezal nebo vystřihl a postříkal sprejem. Této technice se věnuji už dvanáctým rokem. Za tu dobu jsem se v ní ale dost posunul. Na jeden obraz tak dělám až sedm šablon. Jinak to ale najde. Vždy jsem srovnával svoje obrazy s tím nejlepším, co ve světě vzniká. Proto je mi jasné, že mám pořád jít kam dál,“ uvědomuje si zapálený malíř. Výstava v konickém zámku představuje přibližně polovinu všech jeho děl. Kromě ulic velkoměst na nich najdeme také typické industriální motivy jako pouliční lampy či dráty vysokého napětí. Na první pohled pak zaujmou také stylizované portréty dívek s havraními vlasy a uhrančivým pohledem. Součástí expozice je i ukázka toho, jak takový obraz vzniká. Proces je tu „rozfázován“ do celkem šesti částí. Při každé z nich je třeba nakreslit a vystřihnout jednu šablonu, která je základem pro tvorbu jedné barevné vrstvy výsledného obrazu. Jiří Grepl je rád, že díky výstavě dostal své obrazy z hrochovského ateliéru ven mezi lidi. Už nyní však spřádá další plány.  „Ve své další tvorbě bych se chtěl zase posunout o něco dál.   V poslední době mě hodně zaujala díla Davida Walkera. Způsob, jakým pracuje s barvou, mě doslova fascinuje. Mám v hlavě mnoho nápadů, ale jejich realizace zabere spoustu času. Navíc bych potřeboval zapracovat i na propagaci. Člověk může dělat sebelepší věci, ale když se o nich moc neví, je to tak trošku k ničemu. Přitom jenom za barvy jsem loni utratil kolem osmdesáti tisíc korun. A to nepočítám další náklady a už vůbec strávený čas. Nikam se ale zatím neženu, myslím, že výstava v Konici je pro mě dobrý začátek,“ uzavírá svoji zpověď pro Večerník Jiří Grepl. Jeho obrazy budou v konickém zámku umístěny až do 14. března. Vidět je můžete každý všední den od 9.00 do 12.00 a od 13.00 do 15.00 hodin. Gregova díla také najdete na webových stránkách www.streetartgreg.czTotal Comments

  • gatta
  • Nemocnice Agel
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_tenis

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE LÍBÍ V HOSTINCI U ANDĚLA V TYLOVĚ ULICI?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2019 tv pohoda banner

 

Barometr

K charitě se přidávají další.

Rovněž během uplynulého týdne pokračovala před místním nádražím v Prostějově charitativní akce v podobě rozlévání polévek bezdomovcům. Je potěšitelné, že k Miladě Sokolové s přidávají i majitelé občerstvení, kteří v sobotu lidem bez domova dovezli pochoutky s kebabem.

Smrt osobností.

 

Prostějovskou společnost zasáhly v posledních dnech hned dvě nešťastné zprávy. Zemřela dlouholetá prostějovská komunální politička, členka ČSSD a ředitelka Domova pro seniory v Jesenci Zuzana Bratterová, zesnul rovněž bývalý ředitel Obchodní akademie v Prostějově Pavel Sekanina. Čest jejich památce!

Total Comments

Osobnost týdne

TEREZA DOČKALOVÁ
03 dockalova
Držitelka dvou Cen Thálie byla hlavní postavou ve hře Nora, kterou minulé úterý přijelo do Prostějova představit pražské Divadlo pod Palmovkou.

Total Comments

Číslo týdne

1 801 797

Bravo! Téměř dva miliony korun přinesla letošní tříkrálová sbírka z celého Prostějovska, čímž byl zase o něco více překonán loňský rekord. Konická charita získala 579 028 korun, prostějovská 1 222 769 korun.

Total Comments

Výrok týdne

„KDYŽ JSEM SE PROBUDILA, TAK KOLEM MĚ BYLY PLAMENY…“

Desetiletá Laura Čurejová vzpomíná na oheň, který pohltil celý dům její rodiny ve Vrbátkách a ona sama se ocitla v Dětském domově v Prostějově...

Total Comments