Dobré dopoledne, dnes je úterý 12.11.2019
svátek slaví Benedikt,
zítra Tibor
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

ma svuj vkus16 640x455Přes den maká na myčce v jedné prostějovské firmě, po směně tráví dlouhé hodiny s tužkou, nůžkami a sprejem v ruce. Na dílech pětadvacetiletého mladíka Jiřího Grepla alias Grega je patrná autorova nevšední posedlost, preciznost i trpělivost. Díky internetu slaví první úspěchy po celém světě. Nyní se talentovaný ý výtvarník rozhodl svá díla ukázat i lidem, k nimž by se normálně nedostaly. Od čtvrtku uplynulého týdne jsou k vidění na jeho vůbec první výstavě v prostorách konického zámku.

Večerník byl přítomen jejímu slavnostnímu zahájení. Jiří Grepl pochází z Brodku u Konice. Kromě nesporného talentu má velký přehled o současných trendech ve světovém výtvarném umění. To často vzniká přímo na ulici a inspiruje se životem v přelidněných světových metropolích. Kdo by však v „Gregovi“ viděl „grafiťáka“ čmárajícího v noci narychlo klikyháky po zdech nebo vlacích, ten by se hodně spletl. „Všechno dělám ve svém ateliéru v Hrochově. Můj poslední velkoplošný obraz zachycuje život na newyorské ulici. Makal jsem na něm asi dva měsíce, každý den tak po čtyřech pěti hodinách. Když pak vidím, co u nás lidé čmárají po domech, tak si říkám, velká škoda těch baráků,“ hodnotí Jiří Grepl tvorbu některých pouličních „rádoby-umělců“. „Pouliční“ styl malování souvisí s jeho dřívějšími koníčky, kterými odmalička byla jízda na skateboardu a hip-hopová muzika. Jako DJ svého času vystupoval i v prostějovském klubu Apollo 13. „Malovat jsem začínal někdy v osmé třídě, kdy jsme si s kámošema začali stříkat různé obrázky na skateboardy. Nejdřív jsem si vytvořil šablonu, tu pak vyřezal nebo vystřihl a postříkal sprejem. Této technice se věnuji už dvanáctým rokem. Za tu dobu jsem se v ní ale dost posunul. Na jeden obraz tak dělám až sedm šablon. Jinak to ale najde. Vždy jsem srovnával svoje obrazy s tím nejlepším, co ve světě vzniká. Proto je mi jasné, že mám pořád jít kam dál,“ uvědomuje si zapálený malíř. Výstava v konickém zámku představuje přibližně polovinu všech jeho děl. Kromě ulic velkoměst na nich najdeme také typické industriální motivy jako pouliční lampy či dráty vysokého napětí. Na první pohled pak zaujmou také stylizované portréty dívek s havraními vlasy a uhrančivým pohledem. Součástí expozice je i ukázka toho, jak takový obraz vzniká. Proces je tu „rozfázován“ do celkem šesti částí. Při každé z nich je třeba nakreslit a vystřihnout jednu šablonu, která je základem pro tvorbu jedné barevné vrstvy výsledného obrazu. Jiří Grepl je rád, že díky výstavě dostal své obrazy z hrochovského ateliéru ven mezi lidi. Už nyní však spřádá další plány.  „Ve své další tvorbě bych se chtěl zase posunout o něco dál.   V poslední době mě hodně zaujala díla Davida Walkera. Způsob, jakým pracuje s barvou, mě doslova fascinuje. Mám v hlavě mnoho nápadů, ale jejich realizace zabere spoustu času. Navíc bych potřeboval zapracovat i na propagaci. Člověk může dělat sebelepší věci, ale když se o nich moc neví, je to tak trošku k ničemu. Přitom jenom za barvy jsem loni utratil kolem osmdesáti tisíc korun. A to nepočítám další náklady a už vůbec strávený čas. Nikam se ale zatím neženu, myslím, že výstava v Konici je pro mě dobrý začátek,“ uzavírá svoji zpověď pro Večerník Jiří Grepl. Jeho obrazy budou v konickém zámku umístěny až do 14. března. Vidět je můžete každý všední den od 9.00 do 12.00 a od 13.00 do 15.00 hodin. Gregova díla také najdete na webových stránkách www.streetartgreg.czTotal Comments

  • 30 klíčů
  • ZŠ Melantrichova
  • Sametova třicítka
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak oslavíte 30. výročí sametové revoluce?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Famózní Přeučil s Hruškovou.

Minulou středu uspořádal Večerník besedu pro seniory v Domově seniorů v Nerudově ulici. Popovídat si s nimi přišli pražští herci Jan Přeučil se svojí životní partnerkou Evou Hruškovou. Oba famózní umělci zodpovídali nejen množství dotazů, ale přidali i mnohé perličky z natáčení.


Nechala se okrádat expřítelem.

Se svým příběhem se Večerníku svěřila žena z Prostějova, která se vloni po patnáctiletém soužití rozešla se svým partnerem. Po jeho vystěhování se ale bezmála rok ztrácely z bytu peníze. Majitelka totiž nevyměnila zámek ve dveřích, čehož expartner využil a chodil si do bytu, jak chtěl...

Total Comments

Osobnost týdne

BOLESLAV POLÍVKA

44 polivkaZnámý herec a komik si ve čtvrtek „střihl“ na prknech Městského divadla v Prostějově roli Harpagona ve slavné komedii Lakomec. Představení v rámci divadelního festivalu Aplaus bylo dávno dopředu vyprodané.

Total Comments

Číslo týdne

 14

Aktuálně se v Prostějově nachází čtrnáct adresních míst, na kterých lze oficiálně provozovat hazardní hry. Přestože počet heren v Prostějově i nadále rok od roku klesá, radní přispěchali s novou vyhláškou. Ta by měla ještě více omezit hazard v našem městě.

Total Comments

Výrok týdne

„CO DNES ŘIDIČ UMÍ? SEDNE DO KABINY, ZATOČÍ KLÍČKEM A JEDE...“

Koordinátor útvaru BESIP pro Olomoucký kraj MIROSLAV CHAROUZ se k současnému stavu na silnici vyjadřuje v exkluzivním rozhovoru na strna 14 hodně kriticky.

Koordinátor útvaru BESIP pro Olomoucký kraj MIROSLAV CHAROUZ se k současnému stavu na silnici vyjadřuje v exkluzivním rozhovoru na strna 14 hodně kriticky.

Total Comments