Příjemnou noc, dnes je středa 24.4.2019
svátek slaví Jiří,
zítra Marek
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

32 para1Až do neděle 14. září se mohou návštěvníci Galerie Metro 70 kochat snímky pořízenými ve stavu beztíže. Přesně před týdnem v pondělí 4. srpna se totiž na tomto místě uskutečnila vernisáž výstavy fotografií „Emoce-Barvy-Vzduch“ a celá sbírka bude k vidění rovných šest týdnů, tedy i po skončení světového šampionátu a Světového poháru v parašutismu, k jehož srpnovému konání je časována.

„Výstava se ubírá dvěma liniemi. Tou první je barva. Začínáme černobílou fotografií, ta nám prezentuje vojenský parašutismus, poté se to ale překlápí do barev a sportovního parašutismu. Čili z agresivní záležitosti se to mění v krásný barevný sport,“ představuje sbírku jeden z tvůrců výstavu Miloš Sklenka.
Tou druhou linií jsou emoce, které je možno ještě rozdělit na vnitřní a vnější. „Ty vnitřní představuje samotná fotografie, kde je vidět, co prožívá ten skákající. A vnější je to, co to vyvolává v divákovi. Jestli mu to něco evokuje, třeba strach, poznání, touhu zkusit si to,“ pokračoval v dekódování s tím, že třetí slovo názvu – vzduch – značí, že se sport odehrává ve vzduchu.
Snímky jsou i dále řazeny systematicky, tedy napravo ty umělecké a nalevo spíše sportovní. „Ulovit takový záběr, to chce mít hodně štěstí. Máme na to třicet sekund, nemůžeme to zopakovat, to prostě nejde. Navíc se nedíváme do hledáčku, ale musíme to trefit. Když se nám povede jedna z tisíce seskoků, tak jsme rádi,“ upozornil s tím, že na rozdíl od ateliéru se musejí rovněž vypořádat s problémy danými změnou světelných podmínek.
První část výstavy je tedy umělecká, ta pak přechází ve sportovní fotografii. Jsou tam fotografie těch disciplín, které budou moci diváci vidět na blížícím se mistrovství světa.
„Sportovci jsou úzká komunita a my to chceme přiblížit obyčejným lidem. Komunita parašutismu je na světě malá, když ale kdekoliv na světě řeknu Prostějov, všichni si vybaví parašutismus. Nevím, jestli když ve fotbalové komunitě řekneme Prostějov, budou vědět, o co se jedná,“ připomněl velké úspěchy zdejších zástupců tohoto odvětví včetně mnoha titulů mistrů světa.
Pondělní vernisáž se uskutečnila za účasti několika desítek lidí, nechyběli ani vrcholní představitelé prostějovské radnice, parašutistická esa či vzácná delegace z Jordánska.
„Nezdá se to, ale šampionát má obrovský ekonomický význam. Jestliže je rozpočet kolem deseti milionů korun, tak jednadvacet procent z nich tvoří DPH, která se odvede. Lidé si tu navíc ještě něco koupí, naplnili jsme téměř všechny hotely v Prostějově a nakonec jsme museli sáhnout i po hotelech v Olomouci a Přerově,“ vypíchl spoluautor výstavy a současně zástupce ředitele parašutistických závodů Miloš Sklenka ekonomickou pomoc celému regionu.
Absolvovat tandemový seskok nebo se dokonce vydat se sbaleným padákem sám z letadla vstříc půdě pod sebou si netroufne každý, o to více se ale lidé mohou kochat tím, co se těmto sportovcům i umělcům v jednom podařilo vytvořit.
„Vývoj bezpečnosti v parašutismu šel tak daleko, že pokud se stane nějaká věc, tak z dvaceti tisíc seskoků ročně tu máme maximálně vykloubený kotník. Na tisíc seskoků průměrně připadá jen jeden odhozený padák a nutnost využít ten záložní,“ neopomněl Sklenka připomenout.
Autory pořízených snímků jsou Pavel Dokoupil, Michal Gromnica, Aleš Orava, Jakub a Miloš Sklenkovi, Lydie R. Lhoret, Miroslav Slánský a Danny Jacobs a výstava se koná pod patronací ředitele parašutistického mistrovství světa Martina Dlouhého a za finanční spoluúčasti Statutárního města Prostějova.

32 para2

Total Comments

  • Taneční čaje
  • Zagorová v Prostějově
  • Galerie
  • Ceny Kultury
  • Tvaruzkovy festival
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V MOTORESTU U KOLA?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Chvályhodný počin.

Přesně 251 velikonočních beránků nabídla středeční charitativní akce v Národním domě v Prostějově, kterou každoročně pořádá Rotary klub. Jak jsme zjistili, část krasavců byla přímo na místě prodána, zbývající originální kousky putovaly do sociálních ústavů a domovů.

Smrt pohřešovaného.

V minulém vydání Večerníku jsme zveřejnili policejní pátrací relaci po pohřešovaném seniorovi z Olšan u Prostějova. Sedmdesátiletý muž odjel osobním vozidlem k lékaři a slehla se po něm zem.
Na začátku minulého týdne přišla krutá zpráva. Důchodce byl nalezen mrtev v okrese Olomouc...

Total Comments

Osobnost týdne

HARLEJ
16 harlej 1
Pražská skupina vznikla v roce 1995 a za tu dobu si její dravé rockové písničky našly tisíce fanoušků. Svérázní muzikanti potěšili prostějovské fandy uplynulý čtvrtek večer v sále Společenského domu.

Total Comments

Číslo týdne

103
Josefa Schlesingerová spatřila světlo světa 19. dubna 1916. Na Velký pátek tak oslavila neuvěřitelné 103. narozeniny a stala se nejstarší obyvatelkou Prostějova. Vitální a stále čiperná dáma maturovala na obchodní akademii a celý život pracovala jako účetní. Dnes žije u své dcery.

Total Comments

Výrok týdne

„VEČERNÍK PRÝ VÍ VŠECHNO. TAKŽE URČITĚ VÍTE, ŽE MÁM FAKT HROZNOU ŽÍZEŇ!“

Jeden z dobře známých bezdomovců na náměstí T. G. Masaryka oslovil redaktora Večerníku se žádostí o finanční podporu na zakoupení krabicového vína.

Total Comments