Dobré ráno, dnes je pátek 16.11.2018
svátek slaví Otmar,
zítra Mahulena
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

32 para1Až do neděle 14. září se mohou návštěvníci Galerie Metro 70 kochat snímky pořízenými ve stavu beztíže. Přesně před týdnem v pondělí 4. srpna se totiž na tomto místě uskutečnila vernisáž výstavy fotografií „Emoce-Barvy-Vzduch“ a celá sbírka bude k vidění rovných šest týdnů, tedy i po skončení světového šampionátu a Světového poháru v parašutismu, k jehož srpnovému konání je časována.

„Výstava se ubírá dvěma liniemi. Tou první je barva. Začínáme černobílou fotografií, ta nám prezentuje vojenský parašutismus, poté se to ale překlápí do barev a sportovního parašutismu. Čili z agresivní záležitosti se to mění v krásný barevný sport,“ představuje sbírku jeden z tvůrců výstavu Miloš Sklenka.
Tou druhou linií jsou emoce, které je možno ještě rozdělit na vnitřní a vnější. „Ty vnitřní představuje samotná fotografie, kde je vidět, co prožívá ten skákající. A vnější je to, co to vyvolává v divákovi. Jestli mu to něco evokuje, třeba strach, poznání, touhu zkusit si to,“ pokračoval v dekódování s tím, že třetí slovo názvu – vzduch – značí, že se sport odehrává ve vzduchu.
Snímky jsou i dále řazeny systematicky, tedy napravo ty umělecké a nalevo spíše sportovní. „Ulovit takový záběr, to chce mít hodně štěstí. Máme na to třicet sekund, nemůžeme to zopakovat, to prostě nejde. Navíc se nedíváme do hledáčku, ale musíme to trefit. Když se nám povede jedna z tisíce seskoků, tak jsme rádi,“ upozornil s tím, že na rozdíl od ateliéru se musejí rovněž vypořádat s problémy danými změnou světelných podmínek.
První část výstavy je tedy umělecká, ta pak přechází ve sportovní fotografii. Jsou tam fotografie těch disciplín, které budou moci diváci vidět na blížícím se mistrovství světa.
„Sportovci jsou úzká komunita a my to chceme přiblížit obyčejným lidem. Komunita parašutismu je na světě malá, když ale kdekoliv na světě řeknu Prostějov, všichni si vybaví parašutismus. Nevím, jestli když ve fotbalové komunitě řekneme Prostějov, budou vědět, o co se jedná,“ připomněl velké úspěchy zdejších zástupců tohoto odvětví včetně mnoha titulů mistrů světa.
Pondělní vernisáž se uskutečnila za účasti několika desítek lidí, nechyběli ani vrcholní představitelé prostějovské radnice, parašutistická esa či vzácná delegace z Jordánska.
„Nezdá se to, ale šampionát má obrovský ekonomický význam. Jestliže je rozpočet kolem deseti milionů korun, tak jednadvacet procent z nich tvoří DPH, která se odvede. Lidé si tu navíc ještě něco koupí, naplnili jsme téměř všechny hotely v Prostějově a nakonec jsme museli sáhnout i po hotelech v Olomouci a Přerově,“ vypíchl spoluautor výstavy a současně zástupce ředitele parašutistických závodů Miloš Sklenka ekonomickou pomoc celému regionu.
Absolvovat tandemový seskok nebo se dokonce vydat se sbaleným padákem sám z letadla vstříc půdě pod sebou si netroufne každý, o to více se ale lidé mohou kochat tím, co se těmto sportovcům i umělcům v jednom podařilo vytvořit.
„Vývoj bezpečnosti v parašutismu šel tak daleko, že pokud se stane nějaká věc, tak z dvaceti tisíc seskoků ročně tu máme maximálně vykloubený kotník. Na tisíc seskoků průměrně připadá jen jeden odhozený padák a nutnost využít ten záložní,“ neopomněl Sklenka připomenout.
Autory pořízených snímků jsou Pavel Dokoupil, Michal Gromnica, Aleš Orava, Jakub a Miloš Sklenkovi, Lydie R. Lhoret, Miroslav Slánský a Danny Jacobs a výstava se koná pod patronací ředitele parašutistického mistrovství světa Martina Dlouhého a za finanční spoluúčasti Statutárního města Prostějova.

32 para2

Total Comments

  • Repoint nabídka na listopad 2018
  • mp
  • 1
  • 2

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jste spokojeni s volbou prostějovského primátora, kterým se stal František Jura?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Město už žije zimou.

 Uplynulý pátek byla definitivně zahájena Prostějovská zima, a to konkrétně slavnostním otevřením provozu mobilního kluziště na náměstí T. G. Masaryka. Přestože kalendářní dá na sebe zřejmě ještě nějaký ten týden čekat, tak kulturní je zde. Zatím si užijme bruslení, brzy se dočkáme vánočního jarmarku.

Nemá to konce

Problémy bývalého šéfa mládežnického hokeje v Prostějově Michala Tomigy jsou, zdá se, ještě větší, než se původně myslelo. Na jeho hlavu už padlo obvinění z dotačních podvodů, nově pak také obvinění z přečinu krácení daní se škodou bezmála čtyř set tisíc korun. Kde se tato kauza zastaví...?

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Total Comments

Osobnost týdne

Eliška Balzerová

 
balzerovaVšech patnáct postav v laskavé komedii Můj báječný rozvod zvládla s bravurou v prostějovském divadle skvělá česká herečka Eliška Balzerová. Pondělní závěrečný díl festivalu Aplaus 2018 vyšel na jedničku, a to před naprosto vyprodaným hledištěm.

Total Comments

Číslo týdne

83
Přesně tolik schodů k nebi vede přes novou rozhlednu Kopaninka, která se vypíná u Repech do výše 22 metrů. Pátý objekt tohoto druhu na Prostějovsku a první v jeho západní části by měl přilákat turisty i cykloturisty ze širokého okolí, pro něž bude otevřena 2. prosince. Celkové náklady na výstavbu se vyšplhaly ke třem milionům korun.

Total Comments

Výrok týdne

„JSEM PROSTĚ EXHIBICIONISTA“

Frontman legendární skupiny
Olympic Petr JANDA učinil v exkluzivním rozhovoru pro Večerník vážné přiznání...

Total Comments