Příjemnou noc, dnes je středa 24.4.2019
svátek slaví Jiří,
zítra Marek
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

33 renesan1O stovky let zpět v čase do období renesance se přenesli účastníci Prostějovského léta, kteří se uplynulý čtvrtek pohybovali na náměstí T. G. Masaryka. Proběhl tu totiž tématický večer, na kterém by se snad ani císař Rudolf II. nestačil nudit. A Večerník byl u toho!

Urozené dámy, vznešení pánové, prostějovské měšťanstvo i lid prostý, který se uplynulý čtvrtek v podvečer dostavil na náměstí T. G. Masaryka, mohl okusit něco málo z dob renesance. O zábavu se urozenému panstvu v publiku postarali středověcí pěvci, hudebníci a herci, kteří předvedli ukázky šermu, tehdejšího stylu boje, výzbroje, renesančního tance, oděvu slavnostního i prostého a nechyběla pochopitelně ani hudba. Tu měli na starost potulní trubadúři, seskupení pod názvem Bakchus, kteří v dobových kostýmech obecenstvo potěšili písněmi milostnými i žertovnými z období 12. až 16. století, stylově zahranými na loutnu, dudy, zvířecí roh i šalmaj.
„Tady je vidět, že dobrá hudba nemusí trhat ušní bubínky, ani z ní člověku nehrozí epileptický záchvat z toho věčného blikání laserů,“ ocenila středověké muzikantské umění jedna z účastnic večera. V jeho průběhu se díky alchymistickému umění magistra Kellyho zjevila i Sirael a širokou veřejnost poučila i pobavila rozverná fraška vynikajících Berounských měšťanů, kteří se pro povyražení zdejšího měšťanstva vzájemně na pódiu málem na kord nabodli. Ale žádný strach, vše bylo pečlivě připraveno a tak nikdo nepřišel k újmě, ani veselý šašek, který to vlastně všechno spískal. Kdo nepřišel, mohl jen litovat.

33 renesan233 renesan3

Total Comments

  • Taneční čaje
  • Zagorová v Prostějově
  • Galerie
  • Ceny Kultury
  • Tvaruzkovy festival
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V MOTORESTU U KOLA?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Chvályhodný počin.

Přesně 251 velikonočních beránků nabídla středeční charitativní akce v Národním domě v Prostějově, kterou každoročně pořádá Rotary klub. Jak jsme zjistili, část krasavců byla přímo na místě prodána, zbývající originální kousky putovaly do sociálních ústavů a domovů.

Smrt pohřešovaného.

V minulém vydání Večerníku jsme zveřejnili policejní pátrací relaci po pohřešovaném seniorovi z Olšan u Prostějova. Sedmdesátiletý muž odjel osobním vozidlem k lékaři a slehla se po něm zem.
Na začátku minulého týdne přišla krutá zpráva. Důchodce byl nalezen mrtev v okrese Olomouc...

Total Comments

Osobnost týdne

HARLEJ
16 harlej 1
Pražská skupina vznikla v roce 1995 a za tu dobu si její dravé rockové písničky našly tisíce fanoušků. Svérázní muzikanti potěšili prostějovské fandy uplynulý čtvrtek večer v sále Společenského domu.

Total Comments

Číslo týdne

103
Josefa Schlesingerová spatřila světlo světa 19. dubna 1916. Na Velký pátek tak oslavila neuvěřitelné 103. narozeniny a stala se nejstarší obyvatelkou Prostějova. Vitální a stále čiperná dáma maturovala na obchodní akademii a celý život pracovala jako účetní. Dnes žije u své dcery.

Total Comments

Výrok týdne

„VEČERNÍK PRÝ VÍ VŠECHNO. TAKŽE URČITĚ VÍTE, ŽE MÁM FAKT HROZNOU ŽÍZEŇ!“

Jeden z dobře známých bezdomovců na náměstí T. G. Masaryka oslovil redaktora Večerníku se žádostí o finanční podporu na zakoupení krabicového vína.

Total Comments