Dobrý večer, dnes je čtvrtek 15.11.2018
svátek slaví Leopold,
zítra Otmar
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

33 renesan1O stovky let zpět v čase do období renesance se přenesli účastníci Prostějovského léta, kteří se uplynulý čtvrtek pohybovali na náměstí T. G. Masaryka. Proběhl tu totiž tématický večer, na kterém by se snad ani císař Rudolf II. nestačil nudit. A Večerník byl u toho!

Urozené dámy, vznešení pánové, prostějovské měšťanstvo i lid prostý, který se uplynulý čtvrtek v podvečer dostavil na náměstí T. G. Masaryka, mohl okusit něco málo z dob renesance. O zábavu se urozenému panstvu v publiku postarali středověcí pěvci, hudebníci a herci, kteří předvedli ukázky šermu, tehdejšího stylu boje, výzbroje, renesančního tance, oděvu slavnostního i prostého a nechyběla pochopitelně ani hudba. Tu měli na starost potulní trubadúři, seskupení pod názvem Bakchus, kteří v dobových kostýmech obecenstvo potěšili písněmi milostnými i žertovnými z období 12. až 16. století, stylově zahranými na loutnu, dudy, zvířecí roh i šalmaj.
„Tady je vidět, že dobrá hudba nemusí trhat ušní bubínky, ani z ní člověku nehrozí epileptický záchvat z toho věčného blikání laserů,“ ocenila středověké muzikantské umění jedna z účastnic večera. V jeho průběhu se díky alchymistickému umění magistra Kellyho zjevila i Sirael a širokou veřejnost poučila i pobavila rozverná fraška vynikajících Berounských měšťanů, kteří se pro povyražení zdejšího měšťanstva vzájemně na pódiu málem na kord nabodli. Ale žádný strach, vše bylo pečlivě připraveno a tak nikdo nepřišel k újmě, ani veselý šašek, který to vlastně všechno spískal. Kdo nepřišel, mohl jen litovat.

33 renesan233 renesan3

Total Comments

  • Repoint nabídka na listopad 2018
  • mp
  • 1
  • 2

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jste spokojeni s volbou prostějovského primátora, kterým se stal František Jura?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Město už žije zimou.

 Uplynulý pátek byla definitivně zahájena Prostějovská zima, a to konkrétně slavnostním otevřením provozu mobilního kluziště na náměstí T. G. Masaryka. Přestože kalendářní dá na sebe zřejmě ještě nějaký ten týden čekat, tak kulturní je zde. Zatím si užijme bruslení, brzy se dočkáme vánočního jarmarku.

Nemá to konce

Problémy bývalého šéfa mládežnického hokeje v Prostějově Michala Tomigy jsou, zdá se, ještě větší, než se původně myslelo. Na jeho hlavu už padlo obvinění z dotačních podvodů, nově pak také obvinění z přečinu krácení daní se škodou bezmála čtyř set tisíc korun. Kde se tato kauza zastaví...?

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Total Comments

Osobnost týdne

Eliška Balzerová

 
balzerovaVšech patnáct postav v laskavé komedii Můj báječný rozvod zvládla s bravurou v prostějovském divadle skvělá česká herečka Eliška Balzerová. Pondělní závěrečný díl festivalu Aplaus 2018 vyšel na jedničku, a to před naprosto vyprodaným hledištěm.

Total Comments

Číslo týdne

83
Přesně tolik schodů k nebi vede přes novou rozhlednu Kopaninka, která se vypíná u Repech do výše 22 metrů. Pátý objekt tohoto druhu na Prostějovsku a první v jeho západní části by měl přilákat turisty i cykloturisty ze širokého okolí, pro něž bude otevřena 2. prosince. Celkové náklady na výstavbu se vyšplhaly ke třem milionům korun.

Total Comments

Výrok týdne

„JSEM PROSTĚ EXHIBICIONISTA“

Frontman legendární skupiny
Olympic Petr JANDA učinil v exkluzivním rozhovoru pro Večerník vážné přiznání...

Total Comments