Příjemnou noc, dnes je sobota 20.7.2019
svátek slaví Ilja,
zítra Vítězslav
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

20 grafikaV Duze se sešli sběratelé grafiky z širokého okolí na svůj XXVI. sraz. Součástí setkání byla i vernisáž výstavy k příležitosti 85. nedožitých narozenin prostějovského výtvarníka Dušana Janouška.

Již pošestadvacáté si sběratelé grafiky z celé České republiky dali sraz v prostějovském Kulturním klubu Duha, aby si s kolegy sběrateli vyměnili nejen novinky z oboru a především grafické listy a Ex libris. „Toto latinské slovo znamená doslova ‚z knih‘ a už od dob středověku se s jejich pomocí označovalo vlastnictví knih. Původně se vkládaly do knih, ale postupně se staly svébytným uměleckým dílem,“ vysvětluje sběratelka Jarmila Janků, která na setkání přijela se svou kolekcí drobných grafik až z Brna. „Každý sbírá to, co je mu blízké. Já například obdivuji Karla Hynka Máchu a především jeho nepřekonatelný Máj, proto někteří z umělců, které jsem oslovila, pro mě vytvořili Ex libris inspirovaný pasážemi právě z Máchova Máje,“ usmívá se paní Janků při pohledu na svou sbírku, ve které nechybí dílka Jiřího Boudy, Kateřiny Vítečkové, Olgy Čechové a mnoha dalších výtvarníků. Už tradiční součástí setkání sběratelů grafiky byla nejen výměna grafických listů, ale i aukce, při které mohli přítomní sběratelé ukořistit velmi povedená originální dílka. Současně s XXVI. srazem sběratelů proběhla i vernisáž výstavy uspořádaná u příležitosti 85. narozenin prostějovského výtvarníka Dušana Janouška, kterou zahájil úvodním slovem předseda Klubu přátel výtvarného umění, Josef Dolívka. Výstavu zdejšího rodáka si můžete prohlédnout v prostorách Kulturního klubu Duha do 5. června.

Total Comments

  • Makovec
  • Zlatá Brána
  • Václavková
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak se vám líbí v kavárně FACE TO FACE CAFE-BAR

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Chybí už jen dvojčátka.

Během prvního pololetí letošního roku se v prostějovské porodnici narodilo 396 miminek, což je o něco víc než za stejné období roku minulého. Rodiče dávali děvčátkům nejčastěji jméno Eliška nebo Tereza, u chlapců zase převládali Jakubové a Tomášové. Stále se ale letos čeká na dvojčátka.

Opravdu mu nafackoval?

Krajské ředitelství Policie ČR prověřuje údajné selhání prostějovského policisty, který měl podle vyjádření matky nafackovat jejímu čtrnáctiletému synovi na náměstí T. G. Masaryka. A jelikož se jedná o chlapce z romské komunity, může být vyšetřování případu hodně složité a citlivé.

Total Comments

Osobnost týdne

PETR ZLÁMAL
15 zlamal
Ředitel umělecké agentury HIT TRADE má na svědomí famózní sobotní představení prostějovských rockových kapel na pláži U Vrbiček na plumovské přehradě. V rámci Rock Memory Of usedl sám i za bicí ve skupině Plus.

Total Comments

Číslo týdne

1,9
Míra nezaměstnanosti v Prostějově prolomila magickou hranici dvou procent! Aktuálně je v našem regionu bez práce 1 442 lidí, což je další historické minimum.

Total Comments

Výrok týdne

„Koupat se v takové zimě? Jedině doma  v koupelně ve vaně!“

Drtivá většina Prostějovanů míjela koupaliště ve městě během uplynulého týdne obloukem, jeden z mužů před aquaparkem měl jasný názor.

Total Comments