Dobrý večer, dnes je neděle 22.9.2019
svátek slaví Darina,
zítra Berta
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

15 cena_olk_01Již poosmé čelní představitelé Olomouckého kraje a významné osobnosti politického, společenského i kulturního života předávali ceny za přínos v oblasti kultury. Ocenění pracovitých lidí, kteří svým působením v oblasti umění a kultury zářivě zviditelnili nejen Olomoucký kraj, ale i celou Českou republiku, proběhlo ve středu 9. dubna. Premiérově se tak nestalo v krajské metropoli, ale v Prostějově, sídle spoluorganizátora, jímž je od zrodu ankety marketingová společnost TK PLUS.

Reprezentativní prostory Městského divadla v Prostějově se uplynulou středu večer zaplnily příznivci umění a umělci z celé České republiky. V převaze byli ti z Olomouckého kraje, protože právě o ně ten večer šlo především. Ocenění za přínos v oblasti kultury za uplynulý rok si odneslo třináct osobností a zajímavých projektů, které rozhodně stojí za pozornost.
Slavnostním večerem snad nemohl provázet ani nikdo jiný, než držitel bezpočtu kulturních ocenění, herec, hudebník, moderátor a legendární „Váleček“ ze seriálu Kamarádi - Marek Eben. Ten hned na úvod neopomněl složit hold stavitelskému umění osobností, které se podílely na zrodu prostějovského Národního domu. „Stavba tohoto architektonického skvostu jako je tento Národní dům začala v roce 1906 a už o rok později byla hotová. Proto mi nejde na rozum, jak se stalo, že jeho renovace s pomocí mnohem modernější techniky trvala od roku 1959 až do roku 1969,“ rozesmál bavič přítomné publikum.
Pak už ale veškerá pozornost diváků patřila oceněným. Hned v úvodu si Cenu hejtmana Olomouckého kraje odnesl prostějovský fotograf Karel Novák. „Děkuji Kulturní komisi města Prostějova, která mě na tuto cenu nominovala a zároveň i kraji, který mi cenu udělil,“ vyjádřil ve své krátké a úderné řeči oceněný fotograf, který měl ze sošky evidentně velkou radost. Podobně jako ostatní laureáti z celého Olomouckého kraje, jež si postupně přicházeli pro ceny v kategoriích: Osobnost roku, Výjimečný počin v oblasti tradiční lidové kultury, hudby, výtvarného umění, divadla, filmu, rozhlasu a televize, literatury, ochrany a popularizace kulturních hodnot a kultury.
S tolika kultuře příznivě nakloněnými osobnostmi není divu, že na pódiu nebylo o žertovné situace nouze, což pochopitelně ocenilo i publikum. „Říkáte, že číslo pět vás díky datu narození (5. 5. 1949 - pozn. red.) provází celým životem. Znamená to, že jste byl i ve škole pětkař?, zeptal se nevinně moderátor večera Marek Eben jednoho z oceněných osobností, profesora Jana Vičara, který si na pódium přispěchal pro Cenu osobnosti roku za oblast kultury. „Musím přiznat, že jsem byl jedničkář. Možná, kdybych byl pětkař, mohl jsem toho dosáhnout ještě víc, například v politice,“ odtušil profesor Vičar, který mimo jiné upomněl Marka Ebena na společné dávné setkání v začátcích jeho hudební kariéry spolu s bratry.
Cenu za výjimečný počin v oblasti tradiční lidové kultury si ani nemohl odnést nikdo jiný, než Jarmila Vítoslavská, která se už téměř pětačtyřicet let věnuje šití a vyšívání hanáckých lidových krojů. Na to konto byl dotázán náměstek hejtmana Olomouckého kraje Radovan Rašťák, zda-li pak tak významná osobnost našeho kraje vlastní hanácký kroj. „Musím bohužel přiznat, že mí prarodiče mi nezanechali ani kousek hanáckého kroje, ale teď, když jsem se seznámil s paní Vítoslavskou, snad si nějaký pořídím...,“ uvažoval na pódiu náměstek hejtmana. „Takže do roka a do dne, pane náměstku,“ rozřešil s úsměvem situaci Marek Eben.
A přibližně v tento moment se dostalo i na publikum, které obdrželo bonbónek v podobě menšího koncertu legend celé tuzemské hudební scény. Na prknech Městská divadla totiž vystoupila kapela Olympic, jejíž frontman Petr Janda se kromě kytary a mikrofonu ujal i předání Cen za výjimečný počin v oblasti hudby dechovému souboru Harmonie ze Šternberka a šumperskému hudebnímu festivalu Džemfest. A ani Petr Janda neunikl rozhovoru s Markem Ebenem, který jej jako odborníka na slovo vzatého vyzpovídal na téma, jak se dělá hit.
Na co víc, Cenu za výjimečný počin v oblasti divadla předala olomouckému Divadlu Tramtárie skvělá herečka Simona Stašová, která do prostějovského divadla nedorazila poprvé a rozhodně ani naposledy. Trofej „Za výjimečný počin v oblasti kultury“ si cenu odnesli zástupci města Lipníku nad Bečvou, který se pochlubil v loňském roce již devátým ročníkem exteriérové výstavy s názvem Kov ve městě. Unikátní výtvory uměleckých kovářů mohou návštěvníci města obdivovat i letos od června do září, kdy bude v Lipníku probíhat jubilejní desátý ročník výstavy. „Obdivuji odvahu města Lipníku nad Bečvou, které si trouflo vystavovat kov ve městě, když víme, že existuje jistá skupina občanů, která je kovy přímo fascinována. Například u nás ve městě snad ani už žádný kov není,“ rozesmál publikum Marek Eben narážkou na rozmach krádeží kovů. Ten za svůj vynikající moderátorský výkon obdržel drobný dárek v podobě repliky tabatěrky polního maršála Radeckého, kterou moderátorovi akce věnoval ředitel oceněného Vlastivědného muzea v Olomouci Břetislav Holásek.
I letos se jednomu z vyvolených otevřely brány do Dvorany slávy odměnou za celoživotní přínos v oblasti kultury. Oním laureátem se za rok 2013 stal sochař, medailér kreslíř, básník, výtvarný teoretik, publicista a znalec hanáckého nářečí Zdeněk Přikryl, který byl oceněním upřímně potěšen. „Do této kategorie se řadí umělci, kteří si už nemusí nic dokazovat, protože už všechno dokázali,“ vysekl významnému umělci poklonu i moderátor večera.
O velkolepé zakončení programu se pak postarala skupina Olympic, kterou publikum nemohlo propustit z pódia bez hudebního přídavku.

POHLEDEM ORGANIZÁTORA:
„Rád bych poděkoval všem, kteří v oblasti kultury pracují profesionálně i amatérsky. Různorodost a široká škála oceněných osobností, organizátorů i samotných akcí svědčí o vysoké kulturní vyspělosti obyvatel olomouckého regionu. V současnosti přibývá mnoho významných děl i akcí a roste celá řada osobností v oblasti kultury. Vytváří to předpoklady pro skutečně dlouhou tradici udělování cen v této oblasti a znovu potvrzuje, že lidé v našem regionu jsou nejen pracovití, úspěšní podnikatelé, vědci, sportovci, ale i lidé, jímž kultura ve své různorodosti není cizí, že jí nejen rozvíjí, ale vytváří i stále nová kulturní díla ku prospěchu nás všech. Jsem velmi hrdý na umělce Olomouckého kraje a doufám, že tedy letošní osmý ročník Cen Olomouckého kraje za přínos v oblasti kultury rozhodně nebyl poslední.“
Jiří Rozbořil, hejtman Olomouckého kraje

Total Comments

 • Interforst
 • Bazárek
 • Bladenights
 • Šumnica
 • O pohár primátora
 • Basket
 • Floria Dušičky
 • Dny evropského dědictví
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE BĚHEM LÉTA LÍBÍ V PROSTĚJOVSKÝCH RESTAURACÍCH?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Sláva se povedla.

Jen velice příznivé ohlasy sbíral po páteční akci u příležitosti 115. výročí založení prostějovského fotbalového klubu předseda současnéh 1.SK František Jura. Povedl se jak zápas legend, na který zavítaly více jak tři tisícovky příznivců, tak i slavnostní galavečer. A přijel i Karel Brückner s Ivo Viktorem!

Mizivý zájem.

 Hodně málo návštěvníků zavítalo v letošní letní sezóně do prostějovského aquaparku, ale také na vrahovické koupaliště. Ve vedení Domovní správy, která areály provozuje, tak panuje nespokojenost. Ostatně, není se co divit, když jde o druhý nejhorší ročník za čtrnáct let jexistence nových „Koupelek“...

Total Comments

Osobnost týdne

KATEŘINA DRÁBKOVÁ
36 drabkova
Rodačka z Určic během prázdnin ušla pěšky od hranic z Mexika přes Kalifornii, Oregon a Washington až do kanadského Vancouveru ohromných 1920 mil za 104 dní! Tomu se říká cestovatelská vášeň.

Total Comments

Číslo týdne

4000
Burza volného času má v Prostějově dlouholetou tradici. Akce se koná každoročně od roku 2004 a pravidelně ji navštíví spousta lidí. I letos tomu nebylo jinak. Na prezentaci kroužků a aktivit se přišlo podívat přes čtyři tisíce lidí.

Burza volného času má v Prostějově dlouholetou tradici. Akce se koná každoročně od roku 2004 a pravidelně ji navštíví spousta lidí. I letos tomu nebylo jinak. Na prezentaci kroužků a aktivit se přišlo podívat přes čtyři tisíce lidí.

Total Comments

Výrok týdne

„TO SI NEUMÍM PŘEDSTAVIT. ZUBY BY JÍ VYPADLY...“
Žena z Horního Štěpánova takto u prostějovského soudu odmítala tvrzení, že by její maminka pokousala manžela, neboť má zubní násadu.

Total Comments