Dobrý podvečer, dnes je středa 21.8.2019
svátek slaví Johana,
zítra Bohuslav
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

21 noc_kosteluProstějovské svatostánky se opět po roce předvedly v plné parádě u příležitosti Noci kostelů. Večerník byl u toho a navštívil všechny zdejší svatostánky, které se Noci kostelů zúčastnily...

Jubilejní pátý ročník
Prostějov se letos popáté připojil k celosvětové akci s názvem Noc kostelů. Ta poprvé proběhla roku 2005 ve Vídni, aby se následně rozšířila i za hranice. Své brány poutníkům z řad veřejnosti letos otevřelo celkem osm modliteben.

Děti na prvním místě
Hned několik organizátorů programů zaměřilo svou pozornost na děti a mládež. Pro nejmenší bylo připraveno loutkové divadlo, kreativní činnosti, pohádky a soutěže. „Program pro děti pořádáme každou středu, takže máme už trochu praxi. Pro nejmladší jsme zajistili maňáskové představení, dorostenci se nám pochlubí svými pěveckými dovednostmi a ani na dospělé jsme nezapomněli,“ pochlubil se bohatým programem kazatel prostějovské Církve bratrské Pavel Lukáš. Jeho slova potvrdily i slečny Bětka, Daniela, Veronika, Magda a Kačka, které kromě zpěvu pomáhaly i s organizací aktivit pro mladší děti. Potěšit nejen děti, ale i žaludek se rozhodli organizátoři ve sborovém domě Apoštolské církve, kde se nejen tvořilo, ale i grilovalo... „Všichni jsme tu rodiče s dětmi, takže jsme zvolili takový rodinný program. Byla by škoda nevyužít tak krásného počasí a zahrady. Navíc všichni jak tu jsme, máme velmi kladný vztah k jídlu, takže volba byla jasná,“ usmívala se hlavní pořadatelka sboru Apoštolské církve Jana Rozehnalová, pro kterou byla letošní Noc kostelů premiérová.

Pravidelní účastníci
Čárku za účast na Noci kostelů si už pravidelně udělala i kaple sv. Anny v Drozdovicích, která letos vsadila na klidného a meditačního ducha. „Letos jsme vzhledem k organizačním důvodům upustili od bohatšího programu, přesto si u nás návštěvníci pochopitelně mohou prohlédnout interiér kaple, pohovořit o historii svatostánku a věnovat se soukromé meditaci a modlitbě,“ shrnula program kostelnice kaple sv. Anny, paní Eva Stančíková. I kostel sv. Petra a Pavla zvolil pro letošek návrat ke kořenům a původní myšlence Noci kostelů: „lidé mohou navštívit náš kostel v neobvyklých hodinách, zapálit svíčku a dozvědět se něco o historii kostela,“ přiblížil program večera farář Władysław Mach. Příznivci klasické hudby si přišli na své v modlitebně Českobratrské církve evangelické Sboru Českých bratří, kde už od sedmé hodiny potěšily hudebnické duše návštěvníků Hana Čermáková a Hana Ryšavá hodinkou barokní hudby, následované spirituály z produkce zdejšího pěveckého sboru Exaudi. „Bydlím nedaleko, tak jsem si přišla zpříjemnit večer,“ libovala si Marta Veselá.

Vzácná návštěva
Pravidelným účastníkem Noci kostelů je i Husův sbor, který se tradičně pochlubil bohatým programem, ve kterém si to své našli malí i velcí. „Program jsme koncipovali tak, aby se u nás pobavili děti společně s rodiči. Koneckonců děti jsou velký poklad a pro nás starší je příjemné se o ně starat. Program nám pomohli připravit dobrovolníci a přátelé. Některé z nich, jako například veselého klauna Jana Šprynara nebo hudebnici Ivu Kevešovou jsem měl tu čest oddávat a oni se mi rozhodli účastí na tomto projektu poděkovat,“ přiznává farář Miloš Košíček, který ve svém svatostánku mimo jiné uvítal vzácnou návštěvu, patriarchu Církve československé husitské Tomáše Butta: „Reagoval jsem na milou pozvánku pana faráře a přijel jsem do Prostějova, abych nabídl rozhovor či osobní požehnání zdejším návštěvníkům. Před zahájením programu jsem se tu stihl projet i historickým kočárem, takže jsem měl možnost trochu nasát atmosféru Prostějova,“ svěřil se Večerníku patriarcha. Parádní projížďku historickým kočárem jako vystřiženým z pohádkové knížky si mohli užít malí i velcí účastníci Noci kostelů, díky Muzeu historických kočárů z Čech pod Kosířem.

Fitness program pro náročné
Organizátoři programů pro jednotlivé kostely prozradili návštěvníkům nejedno tajemství spojené s kostelem či blízkým okolím. „Rádi bychom si od města vyžádali sochu sv. Jana Sarkandera, který stával v blízkosti kostela, kam bychom ho po zrestaurování rádi vrátili,“ prozradil P. Petr Matula. I letos se několik kostelů pochlubilo zpřístupněním prostor, kam se hned tak někdo nedostane V případě kostela Povýšení sv. Kříže a vrahovického kostela sv. Bartoloměje to byla mimo jiné i kostelní věž. A protože ani do jedné z věží nebyl instalován výtah ani pojízdné schody, návštěvníci si mohli řádně ověřit svoji fyzickou kondici. Odměnou jim byly nejen posílené svaly na nohou, ale hlavně dech beroucí výhled.
Přestože se letos hned několik kostelů z provozních či organizačních důvodů Noci kostelů neúčastnilo, programová nabídka byla bohatá a každý z návštěvníků si tak jistě přišel na své. A pokud jste si i vy letos dali pauzu, vězte, že za rok nás čeká pro Prostějov už v pořadí šestá Noc kostelů, na které ani PROSTĚJOVSKÝ Večerník nebude chybět.

Total Comments

  • Memoriál Otmara Malečka
  • Nezamyslice
  • Sportovní hry
  • Basic
  • Zámek Čechy pod Kosířem
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK JSTE V LETNÍM OBDOBÍ SPOKOJENI S RESTAURAČNÍMI SLUŽBAMI?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Zájem o Večerník.

Přestože zprvu nepřálo našim výjezdům na koupaliště počasí, poslední dvě soboty jsme se vyřádili dosyta. A k našemu velkému potěšení se návštěvníci areálů v Laškově a naposledy i ve Stražisku náramně bavili, navíc si odnesli i hodnotné ceny. Tento víkend pokračujeme v Otaslavicích, tak přijďte!

Hledané osoby.

Hned dva lidé se v uplynulém týdnu zaměrně i nezáměrně ztratili. Zatímco v Horním Štěpánově postrádají čtyřiasedmdesátiletého seniora, z olomoucké nemocnice utekla patnáctiletá Prostějovanka romského původu, která je navíc v rizikovém těhotenství. Policisté se prostě v létě nenudí...

Total Comments

Osobnost týdne

DAVID KIRNER
33 kirner
Devatenáctiletý mladík z Určic se po maturitě na reálném gymnáziu v Prostějově rozhdol vyrazit na svém kole na „vélet“. Na cestě nakonec strávil celých 58 dní a našlapal neuvěřitelných 4 664 kilometrů.

Total Comments

Číslo týdne

5
Teprve po pěti měsících obdržela obhájkyně odsouzeného Radima Žondry písemnou verzi rozsudku a okamžitě se proti němu odvolala. Jak známo, ten byl už letos v březnu usvědčen a odsouzen k osmi letům vězení...

Total Comments

Výrok týdne

„OBJEVILI SE LONI NA PODZIM. A OD TÉ DOBY JSME TU MĚLI DERATIZÁTORA TŘIKRÁT“

Prodavačka z obchodu ve Ptení, který byl v uplynulém týdnu na dva dny uzavřen, přiznala, že návštěva hlodavců už nějaký ten čas trvá...

Total Comments