Dobrý podvečer, dnes je čtvrtek 21.2.2019
svátek slaví Lenka,
zítra Petr
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram
2012 15_rabini
Ve středu minulého týdne prostějovská klezmerová kapela Létající rabín z rukou zpěváka Richarda Krajča převzala cenu Olomouckého kraje za výjimečný počin roku v oblasti hudby. Při této příležitosti zahráli v Moravském divadle v Olomouci, kde se celý slavnostní večer uskutečnil, svoji skladbu Černobyl. Anketu tradičně pořádá Olomoucký kraj ve spolupráci s prostějovskou agenturou TK PLUS.

Slavnostním večerem předávání Cen Olomouckého kraje za přínos v oblasti kultury v loňském roce letos už po šesté provedl Marek Eben. „Někde jsem četl, že kosi v tajze zpívají hůře než kosi ve městě. Je to tím, že ve městě na menším prostoru žije více ptáků a je tu tedy větší konkurence. Takže kos, který chce ve městě ve zpěvu vyniknout a nalákat tu nejlepší samičku, se musí mnohem víc snažit, než kos, který žije v lese. A to je zřejmě i případ členů kapely Létající rabín,” přivítal na pódiu prostějovské muzikanty známý herec a moderátor, který je zároveň i zpěvákem. Cenu jim předal další z „kosů” Richard Krajčo. „Jsme nepochybně rádi, že si představitelé Olomouckého kraje všimli, že rádi sbíráme různá ocenění. Poté, co jsme dostali tuto krajskou bychom se v budoucnu chtěli zaměřit také na ceny národní i mezinárodní,” prohlásil při této příležitosti umělecký vedoucí kapely Vojtěch Pešťuka.

Hned po převzetí ceny kapela na pódiu zahrála píseň Černobyl. Skladba vznikla na melodii ukrajinské lidové písně. V devadesátých letech k ní ukrajinský houslista žijící v USA napsal text pojednávající o černobylské katastrofě. Kapela svůj vlastní český text pojala jako výpověď příslušníků generace, která přišla na svět v období výbuchu jaderné elektrárny. „Teď zástupy úředníků navzájem si leští kliku, na všechno jsou dotace a každý třetí je bez práce,” reflektovali rabíni v jedné ze slok písně Černobyl naši současnost.

K dalším oceněným v Moravském divadle patřili dětský pěvecký sbor Motýli ze Šumperka, sochařka Dagmar Koverdynská, baletka Renáta Mrózková, agentura Lafayette za 7 DVD „Osobnosti Olomouckého kraje”, Městská knihovna Šternberk za festival „Město čte knihu”, město Šternberk, které loni otevřelo svoji „Expozici času“, Hustopeče nad Bečvou za vybudování lapidária v zámku.

Hlavní cenu za osobnost roku 2011 v oblasti kultury si odnesla hudební skupina Priessnitz za podíl na vzniku a propagaci filmu Alois Nebel. Do dvorany slávy pak byli uvedeni muzikant a pedagog Vladimír Vraňovský a folkový hudebník Jaroslav Hutka.

Akci pořádal Olomoucký kraj ve spolupráci s prostějovskou agenturou TK PLUS. „Ceny Olomouckého kraje ukazují na lidi, na které obvykle nesvítí reflektory slávy. O to je však jejich tvorba upřímnější. Jejich největším přínosem je, že hluboce a bezprostředně dokáží ovlivnit lidi ze svého blízkého okolí. Proto je třeba se jim za jejich snahu i um touto formou poklonit,” vyjádřil se v této souvislosti Miroslav Černošek, jednatel TK PLUS, která do kultury vstoupila před patnácti lety výstavou koláží světoznámého českého básníka a výtvarníka Jiřího Koláře.

Kompletní seznam oceněných včetně jejich výkonů najdete v připravovaném speciálu „TK PLUS 2012“, který bude součástí příštího vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku. 

Total Comments

  • RK Okno
  • Interforst
  • PV Recykling
  • MJM Krmiva
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Chtěli byste jít v Prostějově na Fed Cup?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Gečnukův triumf.

Nejenom tenisté a tenistky mohou vystoupat na grál krajského sportu. Třetím takovým do party se stal parašutista Dukly Prostějov Jiří Gečnuk, který ovládl anketu Sportovec Olomouckého kraje za rok 2018. Český reprezentant posbíral během kariéry celou řadu medailí, pyšní se také titulem absolutního mistra světa.


Nájemníci se nehrnou.

Nově postavený prostějovský komunitní dům v Sušilově ulici pro potřebné seniory za osmdesát milionů korun příliš netáhne. Magistrát totiž v luxusní nemovitosti nasadil tak vysoké ceny nájemného, že kapacita je nyní zhruba naplněna jen z více než poloviny. A to je hodně málo...

Přechody budou!

Total Comments

Osobnost týdne

JIŘÍ KOLBABA
07 kolbabaPo roce do Prostějova opět zavítal nejznámější český cestoval. V sále kina Metro 70 poutavě vyprávěl o své cestě po Havajských ostrovech, které Prostějovanům popsal jako opravdový ráj. Byla to vskutku zajímavá přednáška.

Total Comments

Číslo týdne

 2
Dvě nové ulice má od minulého úterý Prostějov. Jistě, vybudované domy ve Vrahovicích a také v Čechovicích nějaký čas už stojí, ovšem zdejší noví obyvatelé se nedokázali shodnout na názvu ulic. Tak vězte, že nyní máme v našem městě Meruňkovou a Frébortovu ulici!

Total Comments

Výrok týdne

„„JE TO MOJE CHYBA, A TO SE STÁVÁ VÝJIMEČNĚ!“

Primátor Prostějova František Jura přiznal pochybení v jednom ze svých výroků směrem ke Společenskému domu.
Sebevědomí mu ale rozhodně nechybí...

Total Comments