Dobré dopoledne, dnes je středa 17.7.2019
svátek slaví Martina,
zítra Drahomíra
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram
2012 15_rabini
Ve středu minulého týdne prostějovská klezmerová kapela Létající rabín z rukou zpěváka Richarda Krajča převzala cenu Olomouckého kraje za výjimečný počin roku v oblasti hudby. Při této příležitosti zahráli v Moravském divadle v Olomouci, kde se celý slavnostní večer uskutečnil, svoji skladbu Černobyl. Anketu tradičně pořádá Olomoucký kraj ve spolupráci s prostějovskou agenturou TK PLUS.

Slavnostním večerem předávání Cen Olomouckého kraje za přínos v oblasti kultury v loňském roce letos už po šesté provedl Marek Eben. „Někde jsem četl, že kosi v tajze zpívají hůře než kosi ve městě. Je to tím, že ve městě na menším prostoru žije více ptáků a je tu tedy větší konkurence. Takže kos, který chce ve městě ve zpěvu vyniknout a nalákat tu nejlepší samičku, se musí mnohem víc snažit, než kos, který žije v lese. A to je zřejmě i případ členů kapely Létající rabín,” přivítal na pódiu prostějovské muzikanty známý herec a moderátor, který je zároveň i zpěvákem. Cenu jim předal další z „kosů” Richard Krajčo. „Jsme nepochybně rádi, že si představitelé Olomouckého kraje všimli, že rádi sbíráme různá ocenění. Poté, co jsme dostali tuto krajskou bychom se v budoucnu chtěli zaměřit také na ceny národní i mezinárodní,” prohlásil při této příležitosti umělecký vedoucí kapely Vojtěch Pešťuka.

Hned po převzetí ceny kapela na pódiu zahrála píseň Černobyl. Skladba vznikla na melodii ukrajinské lidové písně. V devadesátých letech k ní ukrajinský houslista žijící v USA napsal text pojednávající o černobylské katastrofě. Kapela svůj vlastní český text pojala jako výpověď příslušníků generace, která přišla na svět v období výbuchu jaderné elektrárny. „Teď zástupy úředníků navzájem si leští kliku, na všechno jsou dotace a každý třetí je bez práce,” reflektovali rabíni v jedné ze slok písně Černobyl naši současnost.

K dalším oceněným v Moravském divadle patřili dětský pěvecký sbor Motýli ze Šumperka, sochařka Dagmar Koverdynská, baletka Renáta Mrózková, agentura Lafayette za 7 DVD „Osobnosti Olomouckého kraje”, Městská knihovna Šternberk za festival „Město čte knihu”, město Šternberk, které loni otevřelo svoji „Expozici času“, Hustopeče nad Bečvou za vybudování lapidária v zámku.

Hlavní cenu za osobnost roku 2011 v oblasti kultury si odnesla hudební skupina Priessnitz za podíl na vzniku a propagaci filmu Alois Nebel. Do dvorany slávy pak byli uvedeni muzikant a pedagog Vladimír Vraňovský a folkový hudebník Jaroslav Hutka.

Akci pořádal Olomoucký kraj ve spolupráci s prostějovskou agenturou TK PLUS. „Ceny Olomouckého kraje ukazují na lidi, na které obvykle nesvítí reflektory slávy. O to je však jejich tvorba upřímnější. Jejich největším přínosem je, že hluboce a bezprostředně dokáží ovlivnit lidi ze svého blízkého okolí. Proto je třeba se jim za jejich snahu i um touto formou poklonit,” vyjádřil se v této souvislosti Miroslav Černošek, jednatel TK PLUS, která do kultury vstoupila před patnácti lety výstavou koláží světoznámého českého básníka a výtvarníka Jiřího Koláře.

Kompletní seznam oceněných včetně jejich výkonů najdete v připravovaném speciálu „TK PLUS 2012“, který bude součástí příštího vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku. 

Total Comments

  • Zlatá Brána
  • Václavková
  • 1
  • 2

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak se vám líbí v kavárně FACE TO FACE CAFE-BAR

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Chybí už jen dvojčátka.

Během prvního pololetí letošního roku se v prostějovské porodnici narodilo 396 miminek, což je o něco víc než za stejné období roku minulého. Rodiče dávali děvčátkům nejčastěji jméno Eliška nebo Tereza, u chlapců zase převládali Jakubové a Tomášové. Stále se ale letos čeká na dvojčátka.

Opravdu mu nafackoval?

Krajské ředitelství Policie ČR prověřuje údajné selhání prostějovského policisty, který měl podle vyjádření matky nafackovat jejímu čtrnáctiletému synovi na náměstí T. G. Masaryka. A jelikož se jedná o chlapce z romské komunity, může být vyšetřování případu hodně složité a citlivé.

Total Comments

Osobnost týdne

PETR ZLÁMAL
15 zlamal
Ředitel umělecké agentury HIT TRADE má na svědomí famózní sobotní představení prostějovských rockových kapel na pláži U Vrbiček na plumovské přehradě. V rámci Rock Memory Of usedl sám i za bicí ve skupině Plus.

Total Comments

Číslo týdne

1,9
Míra nezaměstnanosti v Prostějově prolomila magickou hranici dvou procent! Aktuálně je v našem regionu bez práce 1 442 lidí, což je další historické minimum.

Total Comments

Výrok týdne

„Koupat se v takové zimě? Jedině doma  v koupelně ve vaně!“

Drtivá většina Prostějovanů míjela koupaliště ve městě během uplynulého týdne obloukem, jeden z mužů před aquaparkem měl jasný názor.

Total Comments