Příjemnou noc, dnes je sobota 22.9.2018
svátek slaví Darina,
zítra Berta
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
2012 15_rabini
Ve středu minulého týdne prostějovská klezmerová kapela Létající rabín z rukou zpěváka Richarda Krajča převzala cenu Olomouckého kraje za výjimečný počin roku v oblasti hudby. Při této příležitosti zahráli v Moravském divadle v Olomouci, kde se celý slavnostní večer uskutečnil, svoji skladbu Černobyl. Anketu tradičně pořádá Olomoucký kraj ve spolupráci s prostějovskou agenturou TK PLUS.

Slavnostním večerem předávání Cen Olomouckého kraje za přínos v oblasti kultury v loňském roce letos už po šesté provedl Marek Eben. „Někde jsem četl, že kosi v tajze zpívají hůře než kosi ve městě. Je to tím, že ve městě na menším prostoru žije více ptáků a je tu tedy větší konkurence. Takže kos, který chce ve městě ve zpěvu vyniknout a nalákat tu nejlepší samičku, se musí mnohem víc snažit, než kos, který žije v lese. A to je zřejmě i případ členů kapely Létající rabín,” přivítal na pódiu prostějovské muzikanty známý herec a moderátor, který je zároveň i zpěvákem. Cenu jim předal další z „kosů” Richard Krajčo. „Jsme nepochybně rádi, že si představitelé Olomouckého kraje všimli, že rádi sbíráme různá ocenění. Poté, co jsme dostali tuto krajskou bychom se v budoucnu chtěli zaměřit také na ceny národní i mezinárodní,” prohlásil při této příležitosti umělecký vedoucí kapely Vojtěch Pešťuka.

Hned po převzetí ceny kapela na pódiu zahrála píseň Černobyl. Skladba vznikla na melodii ukrajinské lidové písně. V devadesátých letech k ní ukrajinský houslista žijící v USA napsal text pojednávající o černobylské katastrofě. Kapela svůj vlastní český text pojala jako výpověď příslušníků generace, která přišla na svět v období výbuchu jaderné elektrárny. „Teď zástupy úředníků navzájem si leští kliku, na všechno jsou dotace a každý třetí je bez práce,” reflektovali rabíni v jedné ze slok písně Černobyl naši současnost.

K dalším oceněným v Moravském divadle patřili dětský pěvecký sbor Motýli ze Šumperka, sochařka Dagmar Koverdynská, baletka Renáta Mrózková, agentura Lafayette za 7 DVD „Osobnosti Olomouckého kraje”, Městská knihovna Šternberk za festival „Město čte knihu”, město Šternberk, které loni otevřelo svoji „Expozici času“, Hustopeče nad Bečvou za vybudování lapidária v zámku.

Hlavní cenu za osobnost roku 2011 v oblasti kultury si odnesla hudební skupina Priessnitz za podíl na vzniku a propagaci filmu Alois Nebel. Do dvorany slávy pak byli uvedeni muzikant a pedagog Vladimír Vraňovský a folkový hudebník Jaroslav Hutka.

Akci pořádal Olomoucký kraj ve spolupráci s prostějovskou agenturou TK PLUS. „Ceny Olomouckého kraje ukazují na lidi, na které obvykle nesvítí reflektory slávy. O to je však jejich tvorba upřímnější. Jejich největším přínosem je, že hluboce a bezprostředně dokáží ovlivnit lidi ze svého blízkého okolí. Proto je třeba se jim za jejich snahu i um touto formou poklonit,” vyjádřil se v této souvislosti Miroslav Černošek, jednatel TK PLUS, která do kultury vstoupila před patnácti lety výstavou koláží světoznámého českého básníka a výtvarníka Jiřího Koláře.

Kompletní seznam oceněných včetně jejich výkonů najdete v připravovaném speciálu „TK PLUS 2012“, který bude součástí příštího vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku. 

Total Comments

 • Restaurant Day
 • zlechov
 • supersektor
 • kostelec n h
 • Interforst
 • ČSSD - Božena Sekaninová
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE BĚHEM LÉTA LÍBÍ V PROSTĚJOVSKÝCH RESTAURACÍCH?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Sportu dveře dokořán!

Minulý čtvrtek dopoledne bylo i za účasti ministra školství, mládeže a tělovýchovy Roberta Plagy a dalších politických i sportovních celebrit slavnostně otevřeno Národní sportovní centrum v Prostějově. Krásnou halou za 130 milionů korun od státu se město může právem pyšnit.

Káže vodu, pije víno!

Další skandál se valí na hnutí Změna pro Prostějov. Tentokrát se provalil malér na zastupitelku Hanu Naiclerovou. Tato žena porušila stavební zákon, když zakoupený dům v Čehovicích měla dle povolení rekonstruovat, známá kazatelka morálky ho však rovnou zbourala. Hrozí jí až 500 000 korun pokuty!

Total Comments

Osobnost týdne

Aneta Langerová
Zpěvačka, hudebnice a vítězka soutěže Česko hledá SuperStar z roku 2004 svým vystoupením na náměstí T. G. Masaryka uzavřela letošní Hanácké slavnosti v Prostějově. Koncert populární zpěvačky rozezpíval celé centrum a byl vydařenou tečkou za letošními hody.

aneta

Total Comments

Číslo týdne

 1769
VPodle nejnovější statistiky Úřadu práce je nyní právě tolik obyvatel Prostějovska ve věku od 18 do 64 let bez zaměstnání. Je to o tři klienty více než předchozí měsíc, ale i tak patří náš region k těm s absolutně nejnižší nezaměstnaností.

Total Comments

Výrok týdne

„DIEGO NENÍ ŽÁDNÝ BUZERANT A TOMU PEDOFILOVI SE BRÁNIL!“

Ladislav Lakatoš svérázné brání šestnáctiletého syna, kterého měl údajně obtěžovat sedmašedesátiletý Josef S.

Total Comments