Dobré dopoledne, dnes je středa 17.7.2019
svátek slaví Martina,
zítra Drahomíra
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Své už celkově čtvrté období ve funkci jeseneckého starosty zahájil na podzim loňského roku Jan Kvapil. V tom předchozím čtyřletém cyklu se v obci s necelými třemi stovkami obyvatel mimo jiné podařilo připravit parcely pro stavbu nových rodinných domů. Právě tato investice ale zatím příliš radosti vedení obce nedělá, noví zájemci o bydlení se totiž zatím do Jesence nehrnou. Nejen o tom si Večerník povídal s prvním mužem Jesence v rámci pravidelného seriálu interview se starosty po prostějovském regionu.

Při našem posledním rozhovoru jste zmínil útrapy při žádání o dotaci. Změnil se v něčem váš názor a budete o nějaké žádat?

„V letošním roce jsme žádali o finanční příspěvek z celkem tří dotačních titulů. Bohužel nám nebylo vyhověno ani v jednom případě. Letos je to navíc již potřetí, co jsme neobdrželi ani příspěvek z Programu obnovy venkova Olomouckého kraje. Všechny plánované akce jako je oprava chodníku, výstavba dětského hřiště a obnova pětatřicet let starého nábytku v kulturním domě tak zrealizujeme z vlastních prostředků, ovšem ne v takovém rozsahu, jak jsme původně zamýšleli. Alespoň nebudeme muset absolvovat kolotoč byrokratického teroru, který všechny dotace provází...“

Co dalšího vás aktuálně trápí?

„Nezájem o stavební místa v naší obci, do nichž jsme již investovali nemalé částky na zbudování příjezdové cesty a zavedení elektřiny. Jedním z problémů je rovněž objekt bývalé školy, kterou vlastníme spolu s majiteli židovské národnosti. Jelikož se k tomuto majetku nehlásí a není možno s nimi navázat kontakt, budova chátrá a hyzdí střed obce.“

Do čeho byste se tedy chtěli v tomto roce pustit?

„Kromě již výše uvedených akcí jsme již započali s opravou kolumbária na místním hřbitově, které je v havarijním stavu a potřebuje nutně opravit. Výhledově bychom chtěli provést rekonstrukci veřejného osvětlení a revitalizaci veřejné zeleně i vzhledu obce. Průběžně bychom také chtěli opravit místní komunikace, kterých má obec ve vlastnictví cirka tři a půl kilometru.“

Před třemi roky jste zmínil zpracované projekty na kanalizaci. Jak aktuální je její budování?

„Myslím si, že to není na pořadu dne. V minulosti, když byl ještě poslancem pan Vlček, tak tu byla vize udělat to společně pro Jesenec, Dzbel, Ladín a Březsko, odkud by to bylo vedeno do konické čističky, která by na to měla dostatečnou kapacitu. Euforie ale opadla a necítím tlak ze strany obyvatel, navíc jsme poměrně členitá obec, znamenalo by to více než tři kilometry potrubí a náklady kolem čtyřiceti milionů. Měli jsme sice staré projekty, které jsou ale už bohužel nepoužitelné a vypracování nového by vyšlo na více než milion korun, navíc to není uznatelný náklad. Při spoluúčasti obce dvacet až třicet procent by to značně zatížilo naše hospodaření.“

A jak jste spokojen s kulturním životem v obci?

„V nedávno zrekonstruovaném kulturním domě pořádáme divadelní představení, koncerty, přednášky, ale občané naší obce se těchto akcí moc nezúčastňují. V příštím roce se zastupitelstvo obce rozhodlo uspořádat první obecní ples s bohatým programem, abychom přilákali co nejvíce návštěvníků. Pokud se ples vydaří, přáli bychom si, aby se tato akce stala tradicí.“

Total Comments

  • Zlatá Brána
  • Václavková
  • 1
  • 2

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak se vám líbí v kavárně FACE TO FACE CAFE-BAR

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Chybí už jen dvojčátka.

Během prvního pololetí letošního roku se v prostějovské porodnici narodilo 396 miminek, což je o něco víc než za stejné období roku minulého. Rodiče dávali děvčátkům nejčastěji jméno Eliška nebo Tereza, u chlapců zase převládali Jakubové a Tomášové. Stále se ale letos čeká na dvojčátka.

Opravdu mu nafackoval?

Krajské ředitelství Policie ČR prověřuje údajné selhání prostějovského policisty, který měl podle vyjádření matky nafackovat jejímu čtrnáctiletému synovi na náměstí T. G. Masaryka. A jelikož se jedná o chlapce z romské komunity, může být vyšetřování případu hodně složité a citlivé.

Total Comments

Osobnost týdne

PETR ZLÁMAL
15 zlamal
Ředitel umělecké agentury HIT TRADE má na svědomí famózní sobotní představení prostějovských rockových kapel na pláži U Vrbiček na plumovské přehradě. V rámci Rock Memory Of usedl sám i za bicí ve skupině Plus.

Total Comments

Číslo týdne

1,9
Míra nezaměstnanosti v Prostějově prolomila magickou hranici dvou procent! Aktuálně je v našem regionu bez práce 1 442 lidí, což je další historické minimum.

Total Comments

Výrok týdne

„Koupat se v takové zimě? Jedině doma  v koupelně ve vaně!“

Drtivá většina Prostějovanů míjela koupaliště ve městě během uplynulého týdne obloukem, jeden z mužů před aquaparkem měl jasný názor.

Total Comments