Příjemnou noc, dnes je pondělí 14.10.2019
svátek slaví Agáta,
zítra Tereza
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Své už celkově čtvrté období ve funkci jeseneckého starosty zahájil na podzim loňského roku Jan Kvapil. V tom předchozím čtyřletém cyklu se v obci s necelými třemi stovkami obyvatel mimo jiné podařilo připravit parcely pro stavbu nových rodinných domů. Právě tato investice ale zatím příliš radosti vedení obce nedělá, noví zájemci o bydlení se totiž zatím do Jesence nehrnou. Nejen o tom si Večerník povídal s prvním mužem Jesence v rámci pravidelného seriálu interview se starosty po prostějovském regionu.

Při našem posledním rozhovoru jste zmínil útrapy při žádání o dotaci. Změnil se v něčem váš názor a budete o nějaké žádat?

„V letošním roce jsme žádali o finanční příspěvek z celkem tří dotačních titulů. Bohužel nám nebylo vyhověno ani v jednom případě. Letos je to navíc již potřetí, co jsme neobdrželi ani příspěvek z Programu obnovy venkova Olomouckého kraje. Všechny plánované akce jako je oprava chodníku, výstavba dětského hřiště a obnova pětatřicet let starého nábytku v kulturním domě tak zrealizujeme z vlastních prostředků, ovšem ne v takovém rozsahu, jak jsme původně zamýšleli. Alespoň nebudeme muset absolvovat kolotoč byrokratického teroru, který všechny dotace provází...“

Co dalšího vás aktuálně trápí?

„Nezájem o stavební místa v naší obci, do nichž jsme již investovali nemalé částky na zbudování příjezdové cesty a zavedení elektřiny. Jedním z problémů je rovněž objekt bývalé školy, kterou vlastníme spolu s majiteli židovské národnosti. Jelikož se k tomuto majetku nehlásí a není možno s nimi navázat kontakt, budova chátrá a hyzdí střed obce.“

Do čeho byste se tedy chtěli v tomto roce pustit?

„Kromě již výše uvedených akcí jsme již započali s opravou kolumbária na místním hřbitově, které je v havarijním stavu a potřebuje nutně opravit. Výhledově bychom chtěli provést rekonstrukci veřejného osvětlení a revitalizaci veřejné zeleně i vzhledu obce. Průběžně bychom také chtěli opravit místní komunikace, kterých má obec ve vlastnictví cirka tři a půl kilometru.“

Před třemi roky jste zmínil zpracované projekty na kanalizaci. Jak aktuální je její budování?

„Myslím si, že to není na pořadu dne. V minulosti, když byl ještě poslancem pan Vlček, tak tu byla vize udělat to společně pro Jesenec, Dzbel, Ladín a Březsko, odkud by to bylo vedeno do konické čističky, která by na to měla dostatečnou kapacitu. Euforie ale opadla a necítím tlak ze strany obyvatel, navíc jsme poměrně členitá obec, znamenalo by to více než tři kilometry potrubí a náklady kolem čtyřiceti milionů. Měli jsme sice staré projekty, které jsou ale už bohužel nepoužitelné a vypracování nového by vyšlo na více než milion korun, navíc to není uznatelný náklad. Při spoluúčasti obce dvacet až třicet procent by to značně zatížilo naše hospodaření.“

A jak jste spokojen s kulturním životem v obci?

„V nedávno zrekonstruovaném kulturním domě pořádáme divadelní představení, koncerty, přednášky, ale občané naší obce se těchto akcí moc nezúčastňují. V příštím roce se zastupitelstvo obce rozhodlo uspořádat první obecní ples s bohatým programem, abychom přilákali co nejvíce návštěvníků. Pokud se ples vydaří, přáli bychom si, aby se tato akce stala tradicí.“

Total Comments

 • GJW
 • Jaro pojištění
 • Ski půjčovna
 • ME korfbal
 • Dyne
 • Sad Smržice
 • Hokej Florýk
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ RESTAURACI U CÍSAŘSKÉ CESTY?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Zámek památkou roku.

V obrovský souboj lidí hlasujících na sociálních sítích se proměnila soutěž o moravskou památku roku, která se v posledních letech dočkala významné obnovy, či dokonce záchrany. A podařilo se, zvítězil zámek v Čechách pod Kosířem, který přeskočil konkurenta z Kunína.


Letošní úroda?

Tragédie! Špatné, mizerné, bída. Taková slova nejčastěji padají v souvislosti s takřka veškerou úrodou. Jak sadaři, tak zemědělci si stěžují na celou řadu věcí, které způsobily, že letošek nevypadá vůbec utěšeně. Nedařilo se příliš třeba obilninám nebo cukrovce, tradičním plodinám na Hané. Někdejší bašta tak pláče a ačítají se ztráty...

Total Comments

Osobnost týdne

MICHAL DLOUHÝ
40 dlouhy
Známý herec minulé úterý společně s Kateřinou Lojdovou předvedl v Prostějově excelentní výkon v divadelní hře Válka Roseových. Nebylo divu, že si po konci šel pětkrát pro potlesk diváků na otevřené scéně.

Total Comments

Číslo týdne

 1 988
Na Prostějovsku pracují aktuálně legálním způsobem necelé dvě tisícovky cizinců. Podle odborníků bude tento počet i nadále stoupat, protože práce je tolik, že zaměstnavatelé už z domácích zdrojů nemají kde brát.

Total Comments

Výrok týdne

„Už posedmé mi bourají domov!“

Jeden z bezdomovců od místního nádraží si Večerníku postěžoval, že bydlet v polorozpadlých nemovitostech není vůbec nic jednoduchého a dlouhotrvajícího.

Total Comments