Dobré ráno, dnes je neděle 20.10.2019
svátek slaví Vendelín,
zítra Brigita
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Po Andreji Babišovi je druhým nejvyšším zástupcem hnutí ANO 2011 v České republice, které vyletělo na vrchol tuzemské popularity. On sám je navíc jedním z nejzkušenějších a služebně nejstarších zastupitelů Statutárního města Prostějova, kde se narodil. Jaroslav Faltýnek po loňských komunálních volbách vedl prostějovskou buňku ANO 2011 správným směrem. A kdyby jeho pobočníci zavnímali rady protřelého politika, mohli být dnes „babišovci“ součástí místní radniční koalice. Šanci na to měli velikou! Jenže místo toho předsedovi poslaneckého klubu ANO 2011 Parlamentu České republiky Jaroslavu Faltýnkovi vstávají vlasy hrůzou na hlavě při sledování jednání některých svých spolustraníků. PROSTĚJOVSKÝ Večerník získal v uplynulých dnech velice zajímavý exkluzivní rozhovor, který zasvěceným potvrdí leckteré skutečnosti, těm méně pak zase otevře oči...

●● Občané Prostějova volili vloni na podzim zástupce hnutí ANO 2011 nikoliv proto, že by je znali, ale protože toto hnutí bylo celostátně takzvaně v laufu. Nemáte pocit, že i prostějovští zastupitelé za ANO 2011 byli zvoleni spíše kvůli popularitě Andreje Babiše a vás osobně?
„Po volbách jsme si udělali celorepublikovou analýzu, kolik procent voličů na komunální úrovni přinesla značka ANO 2011 a jméno Andreje Babiše, a jakou zásluhu má lokální program hnutí, znalost místních kandidátů u běžných občanů i jejich kvalita v jednotlivých městech a obcích. Výsledkem této analýzy bylo, že značka a Andrej Babiš přinesli v obcích průměrně patnáct procent. Pro srovnání, v Olomouci ANO 2011 vyhrálo se čtyřiadvaceti procenty, ve většině ostatních krajských měst také. V Prostějově naše hnutí získalo šestnáct procent. Čísla tudíž hovoří jasně...“
●● To si ale současní prostějovští zastupitelé za ANO 2011 asi neuvědomují, že?
„Za kolegy nechci mluvit, ale já si to uvědomuji! Někdy mám ale ten pocit, že doma bohužel nejsem prorokem...“
●● Podle výsledků komunálních voleb se voliči přikláněli spíše ke známým a osvědčeným tvářím...
„Ano, vypadá to tak. Podívejte, jen těsně před volbami vzniklo v Prostějově hnutí, které nemělo v čele žádného Andreje Babiše, nebyla to parlamentní strana a nikdo o něm dříve neslyšel. PéVéčko začínalo úplně z nuly. A jak je tedy možné, že dostalo od voličů deset procent hlasů? Na jednoduchou otázku je jednoduchá odpověď! Ty hlasy dostali díky lidem, kteří volili Pospíšila s Hemerkovou. A není divu, že Miroslav Pišťák posléze trval na koaliční spolupráci právě s touto dvojicí, se kterou spolupracoval v předešlých čtyřech letech. V komunální politice to není moc o stranách, ale spíše o lidech a Prostějov je malé město, kde se všichni znají. Veřejnost tak za ty roky ví, kdo co dobrého nebo špatného pro naše město udělal. Jak už jsem řekl, Prostějované volili Pišťáka, Pospíšila, Hemerkovou a Andreje Babiše. Chápete, co tím chci říct?“
●● Ano, velmi dobře. Ono to ale podle toho dnes taky v zastupitelstvu tak vypadá. Vaši kolegové zastupitelé z ANO 2011 používají podivné
a hlavně destrukční metody při jednáních.
„Já osobně nejsem přítelem toho, postavit politiku na destrukci. Nedávno jsem například projížděl jižním obchvatem města a říkal jsem si, že na každém kroku je vidět, jak je Prostějov krásný, jak se spravuje, jak se vyvíjí. A co víc, není v republice tolik měst, která jsou nezadlužená a současně jsou spravená, načež pořád se dál a dál něco buduje či rekonstruuje. Takže, když tady někdo chce odvolávat primátora, tak by se měl zamyslet a po tom našem městě se trochu podívat. Nevěřím, že kauza Manthellan má přebít všechno to pozitivní, co se za poslední léta v Prostějově udělalo. Město je skutečně v naprosto výborné ekonomické kondici, což je především zásluha zásluha Mirka Pišťáka. Snad se neurazí, ale on je totiž extrémně šetřivý. Avšak v tom nejlepším slova smyslu, protože škrtí peníze nikoliv pro sebe, ale pro všechny občany Prostějova. Vždycky apeloval na každého zastupitele, aby si město nepořizovalo věci, které nepotřebuje anebo na ně prostě nemá. Ostatně, co si budeme vykládat, Andrej Babiš jedná úplně stejně.“ (úsměv)
●● Vy jste se nedávno nezúčastnil jednání, na kterém se opozice pokusila odvolat Miroslava Pišťáka z funkce primátora Statutárního města Prostějova. Jak byste hlasoval vy a jak se díváte blíže na práci primátora?
„Bohužel, jak říkáte, onoho jednání jsem se nemohl zúčastnit, neboť jsem musel být na koaliční radě v Praze, kterou svolal premiér k rozpočtu na příští rok. V každém případě já bych pro odvolání primátora určitě nehlasoval! Jak jsem už řekl, Mirek Pišťák je člověk, který pro naše město udělal spoustu dobré práce, a já si ho vážím jako člověka i jako kamaráda. Naše město je v dobré kondici na rozdíl třeba od Olomouce, která je enormně zadlužena. A to je především jeho zásluha, jako člověka dlouhodobě zodpovědného za finance města.“
●● Jak je tedy možné, že vy chápete tyto věci stejně jako drtivá většina Prostějovanů, zatímco někteří zastupitelé za hnutí ANO 2011 nikoliv?
„To se prosím zeptejte kolegů, to je otázka na ně...“
●● Prostějované, kteří sledují přímé přenosy ze zastupitelstva či čtou informace z něj, totiž ještě nezaznamenali jediný pozitivní návrh od zmíněných zastupitelů hnutí ANO 2011. Slyšet je od nich pouze kritika všeho, co se v našem městě děje. Navíc jejich klíčovými tématy jsou pořád jen Manthellan či Jezdecká kasárna. Není to nějak málo pro práci zastupitele města?
„Co vám na to mám říct? Většinu času trávím v Praze a snažím se usilovně dostat do Prostějova a do našeho regionu i kraje co nejvíce peněz na investice. Nejsem příznivcem kritiky a destrukce za každou cenu. Bohužel, když vidím opozici ve sněmovně, která se chová podobně, tak to asi k politice patří... Ale podle mého názoru je to škoda. Lepší je jít cestou konstruktivních návrhů pro zlepšení života našich spoluobčanů, Prostějovanů. Snad se v budoucnu situace zlepší a začneme se chovat jako partneři, nikoliv jako nepřátelé.“
●● Není tedy náhodou cítit z pánů Filouše, Švece či předsedkyně Hany Naiclerové frustrace z toho, že nejsou ve vedení města? Nehodlají teď za každou cenu urvat moc na radnici?
„To si myslím, že ne. Podívejte se na průběh jednání zastupitelstev. Hnacím motorem kritiky všeho je Aleš Matyášek z TOP 09, Tomáš Blumenstein z ODS, Jan Navrátil ze Změny pro Prostějov a pan Filouš od nás. Jistě, je možné, že u některých jednotlivců se nenaplnily jejich politické ambice. Volby dopadly tak, jak dopadly, přesvědčivě vyhrála sociální demokracie. My jsme měli možnost vstoupit do koalice, ale nedokázali jsme se dohodnout.“
●● Můžete už nyní konečně říct na rovinu, proč jste se s ČSSD na koalici nedohodli?
„Nechci to komentovat, snad jen jednu větu. Doma není člověk prorokem a kolegové prostě nedali na můj názor. Osobně mě to mrzí, že jsme skončili v opozici, ale to je v politice běžné.“
●● Napadá mě teď hrozná myšlenka. Kdyby se lidé jako například František Filouš, dostali do rady města, bořili by rovněž víc, než stavěli?
„Těžko říct, ale částečně asi ano. To je prostě v lidech. Pokud je někdo Prostějovák a nevidí, co se v tomto městě všechno udělalo, tak buď je hloupý, nebo slepý! Znovu říkám, bohužel...“
●● Nemáte pocit, že část vašich zastupitelů škodí celkovému jménu hnutí ANO 2011?
„Lidé, kteří v našem městě bydlí, se logicky zajímají o to, co se tady děje.
A jestliže je někdo v zastupitelstvu, kdo hodlá neustále něco bořit, voliči si to samozřejmě vyhodnotí a v roce 2018 nám vystaví účet. Uvidíme, jaký bude...“
●● Jeden z opozičních zastupitelů se nechal slyšet, že se chystají další trestní oznámení na konkrétní představitele města kvůli smlouvám se společností Manthellan. Problém je ten, že jedna žaloba může padnout i na vás, protože jste byl členem rady...
„Ano, byl jsem členem rady města od roku 1990 do roku 2012, tedy dvaadvacet let a jsem na naše město patřičně pyšný. Pokud chtějí kolegové podat trestní oznámení, je to jejich svaté právo.“
●● Takže když pod tímto trestním oznámením budou podepsáni i zastupitelé za ANO 2011, je to v pořádku? To je přece tragikomedie!
„S  tím nic nenaděláte, je to svobodné rozhodnutí některých zastupitelů. Voliči tyto zastupitele zvolili a v případě nějakých žalob jde o jejich svobodné rozhodnutí. Co se týká Manthellanu, tak jsem v minulosti několikrát na zastupitelstvu s nadsázkou vystupoval s tím, že Prostějov si nezaslouží, aby se sem přivedla miliardová investice a spravilo se centrum města. Už tehdy totiž panovaly pochyby o připravovaném záměru. Místo toho, aby lidé zde na Hané byli rádi, že se postaví něco nového místo té hrůzy jménem Společenský dům, tak se najdou lidé, kteří jsou proti. Takže už z těchto důvodů s nadsázkou říkám i dnes, že si prostě takovou investici nezasloužíme. Je to smutné, ale je to tak. V Olomouci k tomuto problému přistoupili konstruktivně a mají Šantovku, kam jezdíme i my z Prostějova. Proto bych navrhoval tuto myšlenku opustit, rozejít se s Manthellanem a nic tam nestavět!“
●● Mnoho čtenářů Večerníku se nás ptá, proč vy osobně si ve svých řadách v prostějovském ANO 2011 neuděláte pořádek. Proč konečně nebouchnete pěstí do stolu?
„Nejste první s touto otázkou, mě se na to ptají Prostějované rovněž! Znovu ale opakuji, všichni zastupitelé byli demokraticky zvoleni občany. To nelze nijak zpochybnit a už vůbec ne řešit nějakou direktivní cestou z vrchu. A opakuji, účet za naši práci nám vystaví spoluobčané za tři roky při komunálních volbách.“
●● Sleduje situaci v Prostějově a způsob jednání některých členů hnutí ANO 2011 v zastupitelstvu také Andrej Babiš?
„Podrobně to s panem Babišem neřešíme. On má jiné starosti, například teď řeší státní rozpočet na příští rok. Každý máme svůj svět.“
●● Bouřlivá diskuze se na zastupitelstvu strhla také okolo Národního olympijského centra. Jak se díváte na prospěšnost a budoucnost tohoto sportovního zařízení?
„Já jsem tuto myšlenku podporoval od začátku, první jednání na toto téma s ministrem školství za účasti našeho primátora proběhlo u mě v kanceláři ve sněmovně zhruba před rokem, kde jsem pana ministra Chládka žádal o podporu této myšlenky. Když máme možnost získat do našeho města investici za státního rozpočtu ve výši sto milionů korun na další tělocvičnu pro sportovce a školní mládež, byla by chyba tuto možnost odmítnout, protože okolní města jako Přerov nebo Olomouc by ji ráda využila.“
●● Podle aktuální zprávy z klubu ANO 2011 vystoupil prostějovský zastupitel František Jura. Co můžete k jeho odchodu říct?
„Je to jeho svobodné rozhodnutí, které nechci v tuto chvíli nikterak blíže komentovat...“
●● A brzy jej následovala i Marcela Župková....
„V každém případě budeme se o další strategii bavit v rámci našeho klubu místní organizace ANO v Prostějově.“
●● Jak vy osobně vidíte budoucnost zastupitelů ANO 2011 v Prostějově ve zbytku volebního období?
„Je potřeba přicházet s pozitivními věcmi. Není možné dělat za každou cenu jenom destrukci. Budeme o tom samozřejmě v klubu zastupitelů hovořit a snad se podaří najít ta správná cesta. Pokud ne, voliči nám to asi za pár let skutečně spočítají tak, že se nebudeme stačit divit...“ (pokrčí rameny)

JAROSLAV FALTÝNEK
✓ narodil se 28. dubna 1962 v Prostějově
✓ je rozvedený, má dva syny Jiřího a Jaroslava
✓ vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Brně fakultu agronomickou
✓ pracoval jako agronom v zemědělské prvovýrobě, později jako manažer v Obchodních sladovnách a posledních patnáct let pracuje ve společnosti Agrofert, kde je členem představenstva zodpovědným za vnější vztahy v oblasti zemědělství a potravinářství
✓ je členem představenstva Potravinářské komory
✓ po roce 1989 byl zakládajícím členem Zemědělské strany, od roku 1995 byl členem ČSSD, kde členství ukončil v červenci 2012. Působí v komunální politice v Prostějově od roku 1990, kde byl dvaadvacet roků zastupitelem či radním
✓ od roku 2007 zasedá v představenstvu společnosti AGROFERT, v roce 2013 byl zvolen poslancem Parlamentu České republiky za ANO 2011. Je šéfem poslaneckého klubu a předsedou zemědělského výboru sněmovny. Na jaře letošního roku se stal prvním místopředsedou tohoto hnutí
✓ zajímavost: politikou se nikdy neživil, funkce v zastupitelstvu Prostějova i Olomouckého kraje vykonával při své práci

Total Comments

  • GJW
  • ME korfbal
  • Dyne
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ RESTAURACI U CÍSAŘSKÉ CESTY?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Makají jako o život.

Celkovou uzavírku Plumlovské a Blahoslavovy ulice pochopitelně provázejí výrazné dopravní komplikace v centru Prostějova, ovšem stavební dělníci pokračují ve frézování staré vozovky a pokládce nového asfaltového koberce ve zrychleném tempu. Takže nám řidičům nezbývá než to ještě jeden týden vydržet!


Bydlení na „Sušilce“ nezlevní.

Poté, co Večerník v přechozích vydáních popsal a zveřejnil skutečnosti o naprosto nevyhovujících bytech v nově postaveném domě v Sušilově ulici, navíc za nehorázné nájemné až 11 tisíc korun, jsme čekali vstřícný krok prostějovských radních. Ti ale novým nájemníkům mírnější podmínky nenabídnou...


Total Comments

Osobnost týdne

VÁCLAV HUDEČEK
41 hudecek
Stálice českého koncertního umění a fenomenální houslový virtuos potěšil svým sobotním představením na zámku v Konici především fajnšmekry vážné hudby.

Total Comments

Číslo týdne

 1 426
Přesně tolik lidí je nyní aktuálně na Prostějovsku v registru nezaměstnaných. Je to o pětatřicet lidí méně než na konci předchozího měsíce, což znamená, že podíl nezaměstnaných se ve zdejším regionu stále drží pod dvěma procenty.


Total Comments

Výrok týdne

„MAJÍ ŠTĚSTÍ, ŽE JSEM TAM NEBYL. OKAMŽITĚ BYCH CELOU SLAVNOU KOMISI ROZPUSTIL!“

Primátor Prostějova František Jura nechápe, jak speciální komise mohla vybrat tak hnusný „pomník“ E. Husserla

Total Comments