Příjemnou noc, dnes je sobota 20.7.2019
svátek slaví Ilja,
zítra Vítězslav
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Žen v čele obcí zatím Večerník mnoho nepředstavil, proto v seriálu rozhovorů se starosty pokračujeme obcí Vranovice-Kelčice, kterou Irena Blažková vede už druhé funkční období. Ještě předtím byla místostarostkou a v komunální politice začínala jako řadová zastupitelka, takže si vše prošla takříkajíc od píky. Šestačtyřicetiletá bývalá učitelka autoškoly je vdaná a má dospělou dceru. Před převzetím úřadu starosty samostatně podnikala.

Kolikáté období jste ve funkci starostky a co považujete za největší úspěch za tuto dobu?

„Na této pozici jsem druhé volební období. Předtím jsem vykonávala funkci místostarostky a jedno volební období byla členkou zastupitelstva. Bylo by značně zjednodušené, pokud bych měla jmenovat jednu konkrétní věc jako největší úspěch za dobu mého působení v komunální politice. Všechno jsou úspěchy dílčí a ty dohromady tvoří celek. To bych chtěla říct za prvé a za druhé, nikdy by to nebyl jen můj úspěch, ale úspěch všech členů zastupitelstva a v určitých případech i úspěch občanů Vranovic-Kelčic, kteří mě v mé práci hodně podporují a pomáhají.“

S jakými předsevzetími jste přijala opětovnou kandidaturu do zastupitelstva a poté na úřad starostky?

„Opětovnou kandidaturu jsem přijala proto, že jsem nechtěla odejít od ´rozdělané´ práce. Řada projektů je ve fázi rozpracování, některé jsou dokončené a zrovna teď jsme ve fázi závěrečných vyhodnocení, tak jsem si říkala, že by toto všechno bylo dobré dokončit a hlavně zase něco nového začít. Myslím, že se mi to prozatím daří. Zůstala jsem taky proto, že mě tato práce baví i naplňuje. Ráda totiž pracuji s lidmi. A předsevzetí? Takové ty obligátní si ani moc nedávám. Chtěla bych tuto práci vykonávat aspoň tak dobře jako v minulém období, a pokud to půjde a bude dobrá konstelace hvězd, tak aby se naší obci dařilo a občanům žilo ještě lépe.“

Na co se hodláte zaměřit v probíhajícím volebním období?

„Tuto otázku nemám moc ráda, protože na ni asi skoro všichni starostové odpovídají stejně. (úsměv) Myslím tím budování cest, chodníků, výsadby zeleně a podobně. V podstatě z hlediska starosty každodenní práce. Ale já bych se také více chtěla zaměřit na setkávání s občany, na to, aby lidé mohli kdykoliv, s čímkoliv přijít na obecní úřad a neměli pocit, že nás s něčím obtěžují, ale že jsme tady pro ně. Samozřejmě máme nachystané větší projekty. Připravujeme realizaci komplexních pozemkových úprav a mělo by dojít i na opravu krajské komunikace přes Kelčice. Máme také výborně propracovaný systém nakládání s odpady všech druhů, a to i díky společnému projektu s obcí Dobrochov.“

Loni uběhlo půl století od sloučení Vranovic a Kelčic. Co to oběma obcím přineslo a dá se říci, že se rozvíjejí rovnoměrně?

„Jelikož nejsem místní rodák, bude se mi na tuto otázku dobře odpovídat. Pro obě obce to má určitě jen a jen pozitivní dopad. Ať už z hlediska příjmu ze státního rozpočtu, tak z hlediska vybavenosti obou částí. Z mého pohledu se obě části rozvíjejí rovnoměrně, ale já sama bych si takto otázku nikdy nepoložila. Investuje se, opravuje, buduje a setkává zrovna tam, kde je to potřeba a ne proto, aby to bylo rovnoměrné. Je nesmysl udržovat symetrii za každou cenu.“

Nedávno byla revitalizována náves. Na fotografiích je patrný úbytek zeleně ve prospěch vydlážděných ploch...

„K revitalizované návsi ve Vranovicích bych se k úbytku zeleně ve prospěch vydlážděných ploch chtěla důrazně ohradit. Začnu u ´úbytku´ stromů. Pokáceli jsme dva smrky, přičemž volně, mimo les stojící smrky jsou hodně nebezpečné a ani už nebyly zrovna oku lahodící, ale hlavně se na moravskou - hanáckou náves vůbec nehodí. Místo nich jsme na návsi vysadili tři rychle rostoucí třešně ptačky, které ale samozřejmě budou nějakých pět let růst, než z nich budou větší stromy. Podle architektů by měly být velké, košaté a krásné, plně nahrazující dva staré smrky. Ještě k výsadbě při revitalizaci návsi upřesňuji, že jsme vysadili dvacet mladých listnatých stromů a dvaatřicet keřů i popínavek, založili něco kolem dvouset metrů čtverečních trávníku, takže o úbytku zeleně nemůže být ani řeč. Jednou jsem trošku pochybovala, že bychom měli málo zeleně, ale v okamžiku, když se podívám na letecký snímek, tak jsem spokojená. Chtěla bych ještě zdůraznit, že se členění, využití a vzhled návsi se vrátily do původního stavu, tak jak před lety vypadala, což dokládají historické fotografie.“

Co dělá vaše obec pro to, aby byla atraktivním bydlištěm pro mladé rodiny s dětmi?

„Jsme poměrně dobře občansky vybavení, kromě školy je u nás všechno. V současné době se hlavně zaměřujeme na nový projekt ´Přírodní dětské hřiště MŠ Vranovice-Kelčice´, který už je ve fázi výběrového řízení. Myslím si, že se kredit mateřské školy hodně zvýší, protože nejen v okolí, ale ani v okrese podobné nenajdeme. Děti se zde budou učit o přírodě, rostlinách, živočiších, pěstovat i nějaké ovoce, prostě naučí se žít s přírodou. Máme připravená čtyři stavební místa v majetku obce a čtyři menší vstupní byty. Snad i fakt, že nemáme ani jeden volný dům na prodej, je nejlepším důkazem toho, že se u nás dobře žije.“ (úsměv)

Total Comments

  • Makovec
  • Zlatá Brána
  • Václavková
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak se vám líbí v kavárně FACE TO FACE CAFE-BAR

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Chybí už jen dvojčátka.

Během prvního pololetí letošního roku se v prostějovské porodnici narodilo 396 miminek, což je o něco víc než za stejné období roku minulého. Rodiče dávali děvčátkům nejčastěji jméno Eliška nebo Tereza, u chlapců zase převládali Jakubové a Tomášové. Stále se ale letos čeká na dvojčátka.

Opravdu mu nafackoval?

Krajské ředitelství Policie ČR prověřuje údajné selhání prostějovského policisty, který měl podle vyjádření matky nafackovat jejímu čtrnáctiletému synovi na náměstí T. G. Masaryka. A jelikož se jedná o chlapce z romské komunity, může být vyšetřování případu hodně složité a citlivé.

Total Comments

Osobnost týdne

PETR ZLÁMAL
15 zlamal
Ředitel umělecké agentury HIT TRADE má na svědomí famózní sobotní představení prostějovských rockových kapel na pláži U Vrbiček na plumovské přehradě. V rámci Rock Memory Of usedl sám i za bicí ve skupině Plus.

Total Comments

Číslo týdne

1,9
Míra nezaměstnanosti v Prostějově prolomila magickou hranici dvou procent! Aktuálně je v našem regionu bez práce 1 442 lidí, což je další historické minimum.

Total Comments

Výrok týdne

„Koupat se v takové zimě? Jedině doma  v koupelně ve vaně!“

Drtivá většina Prostějovanů míjela koupaliště ve městě během uplynulého týdne obloukem, jeden z mužů před aquaparkem měl jasný názor.

Total Comments