Příjemnou noc, dnes je pátek 15.2.2019
svátek slaví Jiřina,
zítra Ljuba
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Matematik, kutil a sportovní fanda. Tak se na webových stránkách hnutí ANO 2011 charakterizuje současný člen prostějovského zastupitelstva, který byl do něj zvolen při loňských komunálních volbách. František Švec (na snímku) vyučuje na Reálném gymnáziu v Prostějově matematiku a geografii. Do politiky vstoupil v roce 2011 jako sympatizant a od roku 2013 je členem současné vládní strany. Ostatně sám Švec již kandidoval do Poslanecké sněmovny. V komunální politice se zatím projevuje jako ostrý kritik a oponent současného vedení města. „A myslím, že se na tom hned tak něco nezmění…,“ říká v dalším z dílů našeho seriálu exkluzivních rozhovorů s členy prostějovského zastupitelstva František Švec.

●● Po zvolení Aleny Raškové primátorkou si většina komunálních politiků myslí, že dojde k uklidnění atmosféry mezi koalicí a opozicí. Jste stejného názoru?
„Rád bych tomu věřil, ale nejsem o tom přesvědčen... Ve vedení města jsou stejní lidé, kteří si zvykli na bezohledné prosazování vlastních zájmů. Paní primátorka bude jen velmi obtížně čelit této přesile. Přesto vidím snahu o větší informovanost a ochotu jednat. Poprvé se před zastupitelstvem konala schůzka s předsedy opozičních klubů a snad se konečně podaří aspoň o některých našich návrzích mluvit...“
●● Díky rezignaci primátora Pišťáka i radního Mačáka je nyní opozice podle některých názorů na koni. Posílila tato kauza sociálních demokratů vaše sebevědomí?
„Této otázce vpravdě nerozumím... Jak souvisí finanční dary mezi členy sociální demokracie s mým sebevědomím? Za pana Mačáka nastoupil jiný sociální demokrat a počty se nijak nezměnily. Lidé z PéVéčka a komunisté sedí dál v radě města. Opravdu žádného koně nevidím.“ (ironický úsměv)
●● Pokud by hnutí ANO 2011 přijalo vloni na podzim nabídku stát se součástí radniční koalice, mohla by být Hana Naiclerová třeba už i primátorkou. Uvědomujete si tuto skutečnost?
„Hnutí Ano 2011 nedostalo při povolebním vyjednávání nabídku, kterou by mohlo akceptovat. Naše návrhy na koalici kopírující půdorys vládní úrovně sociální demokracie odmítla a komunisté ani PéVéčko pro nás nejsou přijatelní. Tak zcela demokraticky rozhodla naše členská základna. Pokud se týká pozice primátora - plně respektuji právo strany, která v Prostějově jasně vyhrála komunální volby, na tento post. Všechno ostatní jsou jenom spekulace.“
●● Opozici je vyčítáno, že nepřichází s vlastními podněty. Jaké jsou vaše nejbližší záměry? A chystáte kromě kritiky koalice nějaký projekt, který by byl Prostějovu přínosem?
„Návrhů i podnětů je celá řada. Bohužel naše připomínky byly zatím vždy zadupány koaličním válcem jednoho hlasu. Bez ohledu na správnost našich návrhů. Tam, kde dochází argumenty, nastupuje obehraná písnička koalice o obstrukcích a zdržování. Naprostá většina našich připomínek je věcná a odborně podložená. Jenom si vzpomeňte, že v několika případech naše závěry o porušování zákona potvrdilo ministerstvo vnitra nebo prostějovský okresní soud. Samozřejmě máme nosná témata a návrhy. Nechci hovořit za celou opozici, ale náš zastupitelský klub prosazuje koncepční financování sportu, výstavbu severního obchvatu, transparentní změny v územním plánu či změny stanov spolku Prostějov olympijský. Naší nejnovější aktivitou je návrh na důstojné a spravedlivé financování mimoškolní činnosti na městem zřizovaných školách. Další náměty a návrhy konzultujeme s kolegy v opozici a budeme je předkládat společně.“
●● Na dnešním zastupitelstvu se bude rozhodovat o demolici hlavní budovy Jezdeckých kasáren. Zřejmě budete hlasovat proti. Můžete veřejnosti ještě jednou osvětlit proč?
„V této věci se asi nemýlíte. Budu, stejně jako minule, hlasovat pro zakonzervování objektu Jezdeckých kasáren. Chtěl bych, aby ti, kteří uvádějí argumenty pro zničení této budovy i za cenu značných finančních ztrát, se setkali s těmi, kteří mají představu jejího zachování a využití. Navrhoval jsem seminář, střet argumentů, faktů a čísel. Koalice takové jednání trvale maří. Bohužel opět jeden příklad, jak funguje vedení města. Každý z nás vidí, jak budova Jezdeckých kasáren zchátrala během let, kdy patří městu. V jiných městech jsou takové budovy rekonstruovány! V Prostějově má jediný správný názor koalice, dostatek hlasů také, tak proč tolik povyku? Zastupitelé však mají trestně právní i osobní hmotnou odpovědnost za případné škody, které svým špatným rozhodnutím způsobí. Ať si to kolegové v koalici odhlasují sami. Mimochodem na semináři, který pořádala opozice, jsem viděl několik zajímavých možností dostavby. V úvahu připadá i prodej této budovy.“
●● Měl jste už možnost seznámit se s prvním návrhem rozpočtu města na rok 2016? Co na něj říkáte?
„První návrh jsem už samozřejmě viděl, bude se o něm teprve jednat a opozice má několik připomínek. V případě rozpočtu se budu spoléhat i na naše odborníky.“

Total Comments

  • Nohejbal
  • Kendrion
  • 1
  • 2

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V PIZZERII LA PUTICA?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Parádní odplata.

Tak to se povedlo dokonale. Tým nejvyšší basketbalové soutěže BK Olomoucko, který sídlí v Prostějově, naložil při vstupu do nadstavbové části A1 svitavským Turům stovku a dal tak zapomenout na prohru z předešlé středy. O uplynulém víkendu pak basketbalisté statečně bojovali o úspěch v rámci Final Four Českého poháru.


Pětadvacet evakuovaných.

Trestuhodná chyba seniorky zapříčinila požár bytu ve druhém patře sedmiposchoďového paneláku v Moravské ulici v Prostějově. Jeho majitelka totiž v panice hodila hořící adventní věnec do vany a posléze vzplálo celé bytové jádro. Hasiči s policisty pak evakuovaly pětadvacet osob ze sousedství.

Přechody budou!

Total Comments

Osobnost týdne

PAVEL LIŠKA
06 liskaJeviště Společenského domu v Prostějově patřilo uplynulý pátek Vandrákům. Přesněji řečeno triu motorkářů, kteří procestovali několik měsíců po střední Americe. Herci Pavel Liška, Jen Révai a kameraman Hynek Bernard o tom přišli vyprávět Prostějovanům.

Total Comments

Číslo týdne

 99
Do Prostějova se po dvou týdnech „čistoty“ opět vrátil smog! Měřící stanice ve Studentské ulici naměřila 99 mikrogramů prachových částic na metr krychlový vzduchu. Je to o devětačtyřicet mikgrogramů více než je denní limit.

Total Comments

Výrok týdne

„VŠUDE BYLO PLNO KRVE A JÁ JSEM PIŠTĚLA!“

Druhá nejlepší hráčka světa
Petra Kvitová takto u Krajského
soudu v Brně popsala otřesné
okamžiky svého přepadení
z 20. prosince roku 2016

Total Comments