Hasičské jednotky, jedna z mála věcí, které stále ve většině vesnicí fungují. Zpravidla jde o partu dobrovolníků, která v případě potřeby zasahuje v rámci daného katastrálního území a je také aktivní v rámci společenských akcí. V Brodku u Prostějova se ale mohou pochlubit něčím poměrně vzácným, protože místní jednotka dobrovolných hasičů má i své zásahové jednotky, které jsou často velmi nápomocny nejen na Prostějovsku, ale také Vyškovsku. Působí tak rovnou ve dvou krajích. Často jsou hasiči na místě události dříve než profesionální jednotky, a i svou technikou jsou schopni provést řadu náročných úkonů. Pomáhali i v obou případech největších katastrof posledních dvou let v České republice. Za jejich práci je z velké části zodpovědný velitel Marcel Žák (na snímku), který se přitom k hasičům dostal spíše náhodou.

* Táhlo vás to od mala k hasičům, nebo se to vyprofilovalo až postupem času?

„Já jsem s hasiči neměl velmi dlouho vůbec nic společného, byla to v podstatě shoda náhod. (smích) Přivedli mě k tomu až dva kluci, kteří jsou stále stěžejními členy jednotky, že potřebují lidi, že je jich málo. Bylo tady jen staré vybavení a spousta důchodců. Tenkrát vůbec neexistovalo, že by se mohlo jezdit po různých zásazích jako teď. Poté, co mě přemluvili, jsem tam vstoupil v roce 2008.“

* Velitelem jste se ale stal opravdu záhy, pokud se nepletu.

„Shodou okolností nebyl žádný velitel, tak jsem hned byl poslán na školení. A rovnou ze mě byl velitel. (úsměv) Tam mě to opravdu chytlo a začalo mě velmi zajímat ať už řízení, tak i celkově stavba a činnost jednotky. Jsem rád, že už do začátku se nám podařilo stavy postupně doplňovat, po velmi krátké době jsme se vypracovali mezi top jednotky v kraji, což mě nesmírně těší.“

* Řízení máte tedy na starosti už delší čas. Co všechno to obnáší?

„Řeším celou organizaci výjezdů, správu technického vybavení od uniforem až po baterky. Samozřejmostí jsou i pohonné hmoty. Zkrátka všechno po technické stránce věci. Po stránce lidské řeším zdravotní prohlídky svých kolegů, ale také jejich odborné školení, což je povinností velitele jednotky. Každý z hasičů musí mít minimálně čtyřicet hodin plus další různé kurzy, které absolvuje. K tomu je samozřejmě evidence. Opomenout nesmím dotace a mnoho dalších věcí.“